Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Με USPS που εκτελωνίζεται απο ΕΛΤΑ.

Στην αναγραφή της αξίας των προιόντων, μπορει να γράψει δώρο ή κάτι συμβολικό?

 

Και μηπως γνωριζει κάποιος τι ποσοστο πληρωνω σαν φόρο επι της αξίας που θα αναγράψει στο δέμα?

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nteminio είπε

Στην αναγραφή της αξίας των προιόντων, μπορει να γράψει δώρο ή κάτι συμβολικό?

Και μηπως γνωριζει κάποιος τι ποσοστο πληρωνω σαν φόρο επι της αξίας που θα αναγράψει στο δέμα?

Τα «δώρα» μας τελείωσαν

Αν όλα τα πράγματα τα κοστολογήσουν πάνω από 45 έως και 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 15 ευρώ εκτελωνισμό και 24% επί της τελικής αξίας.

Αν τα κοστολογήσουν πάνω από 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 20 ευρώ εκτελωνισμό, 24% επι της τελικής αξίας και 2% Δασμούς.

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Τα «δώρα» μας τελείωσαν

Αν όλα τα πράγματα τα κοστολογήσουν πάνω από 45 έως και 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 15 ευρώ εκτελωνισμό και 24% επί της τελικής αξίας.

Αν τα κοστολογήσουν πάνω από 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 20 ευρώ εκτελωνισμό, 24% επι της τελικής αξίας και 2% Δασμούς.

τα ειπες ολα φιλαρακι σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να ψωνίσω στο Gearbest. Είδα ένα tablet που μου άρεσε και μοναδικό τρόπο αποστολής έχει το Priority Line - Express Standard Shipping (στο checkout). Δε γράφει τίποτα για EU.

Ανησυχούμε για τελωνείο σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ninnan είπε

Καλημέρα . Τι παιζει εδω ; Εδω και 14 μέρες τπτ update στο tracking . Ειναι απο banggood .image.png.f3f9d255f4808b3d888bcb9f48fefc31.png

Tο Banggood τα έχει κάνει σαν τα μούτρα του παραγγελία εδώ και 15 μέρες δεν έχει φύγει γιατί τους είχα πει να γίνει με post nl και όχι με Λουξεμβούργο που από το καλοκαίρι την γύρισε 2 φορές πίσω και τώρα το βλέπω να ακυρώνετε γιατί πέτυχα καλή τιμή με φτηνό priority direct mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια  θελω να αγορασω αυτο απο αμερικη

https://www.ebay.com/itm/Qanba-Q3-PS4-01-Obsidian-Arcade-Joystick/392979221736?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20200520130048%26meid%3Dd129e12f194449a79eda95abb21db123%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D12%26mehot%3Dco%26sd%3D233720068571%26itm%3D392979221736%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675%26algv%3DSimplAMLv5PairwiseWebWithDarwoV3BBEV2b%26brand%3DSony&_trksid=p2047675.c100005.m1851

 

ποσο  θα μου βγει συνολικα με φορους ,  taxes, και τελωνεια?

συνολικα ποσο λετε να πληρωσω;

2020-11-25.png

Επεξ/σία από hellraiser2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellraiser2030 είπε

 

Κυριολεκτικά, 5 μηνύματα πιο πάνω:

 

Στις 24/11/2020 στις 4:27 ΜΜ, andreas1gr είπε

Αν όλα τα πράγματα τα κοστολογήσουν πάνω από 45 έως και 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 15 ευρώ εκτελωνισμό και 24% επί της τελικής αξίας.

Αν τα κοστολογήσουν πάνω από 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα πληρώσεις 20 ευρώ εκτελωνισμό, 24% επι της τελικής αξίας και 2% Δασμούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τελωνείο και DHL?? Παρήγγειλα κάτι ανταλλακτικούς διακόπτες για το K70 μου από το KBDfans και μου τα έστειλαν με DHL. Η αξία τους είναι $8 αλλά η DHL αναφέρει στο site της ότι υπολογίζεται όλο το σύνολο (αξία + μεταφορικά) για τους δασμούς. Ισχύει?? Και αν ναι, τι να περιμένω για σύνολο $27??

Σε ευρώ, 23,74€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekkli είπε

Κυριολεκτικά, 5 μηνύματα πιο πάνω:

συνολικα ποσο θα μου παει? πανω απο  300 ευρω?, πανω απο  400 ευρω?

το stick μαζι με τα shiping   παει στα 260 ευρω  οποτε με τα τελωνεια κτλ ποσο θα μου παει;

θελω να πω με  τα εκτελωνισμό, 24% επι της τελικής αξίας και 2% Δασμούς  ποσο θα  μου παει?? σαν ενα συνολο εννοω.?

 

Επεξ/σία από hellraiser2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hellraiser2030 Global Shipping Program είναι, τα προπληρώνεις όλα και δεν χρεώνεσαι κάτι άλλο από τελωνείο όταν φτάσει Ελλάδα. Ορίστε το σύνολο. Σε συμφέρει??

 
image.png.61384a9ea0c8586ed57647cce0a49a4c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τελωνείο και DHL?? Παρήγγειλα κάτι ανταλλακτικούς διακόπτες για το K70 μου από το KBDfans και μου τα έστειλαν με DHL. Η αξία τους είναι $8 αλλά η DHL αναφέρει στο site της ότι υπολογίζεται όλο το σύνολο (αξία + μεταφορικά) για τους δασμούς. Ισχύει?? Και αν ναι, τι να περιμένω για σύνολο $27??

Σε ευρώ, 23,74€

Ρωτα τους, να περιμένεις πολλά πάντως

Ο υπολογισμός που κάνουν είναι σωστός, αξία+μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SaFiS είπε

@hellraiser2030 Global Shipping Program είναι, τα προπληρώνεις όλα και δεν χρεώνεσαι κάτι άλλο από τελωνείο όταν φτάσει Ελλάδα. Ορίστε το σύνολο. Σε συμφέρει??

 
image.png.61384a9ea0c8586ed57647cce0a49a4c.png

δηλαδη  περα  απο τα  384 ευρω  δεν θα πληρωσω  επιπλεον χρεωσεις? μεχρι να ερθει σπιτι  μου;

απλα θυμαμαι πριν χρονια το εbay δεν σου  εβαζε αυτοματα και δεν σε ενημερωνε  για  τα import charges , τελωνεια κτλ αν  θυμαμαι καλα..

Επεξ/σία από hellraiser2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ρωτα τους, να περιμένεις πολλά πάντως

Ο υπολογισμός που κάνουν είναι σωστός, αξία+μεταφορικά

Αύριο είναι να έρθει στην Βέροια. Για να δούμε. Αν μου πουν κανά τρελό νούμερο πάντως, έφυγε πίσω. Το θέμα είναι ότι στην εξέλιξη της αποστολής, μετά την είσοδο στο τελωνείο, αναφέρει ότι συμφωνήθηκε επεξεργασία, ενώ δεν με κάλεσε εννοείται κανείς να μου πει για κόστη, κτλ...

16 λεπτά πριν, hellraiser2030 είπε

δηλαδη  περα  απο τα  384 ευρω  δεν θα πληρωσω  επιπλεον χρεωσεις? μεχρι να ερθει σπιτι  μου;

απλα θυμαμαι πριν χρονια το εbay δεν σου  εβαζε αυτοματα και δεν σε ενημερωνε  για  τα import charges , τελωνεια κτλ αν  θυμαμαι καλα..

Έχει χρόνια που πήρα κάτι ακριβό από Αμερική, αλλά με τον ίδιο τρόπο μου είχε σταλεί και δεν πλήρωσα κάτι άλλο κατά την παραλαβή του πακέτου. Είναι ίδιο πράγμα με αυτό που κάνει και το US Amazon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SaFiS είπε

@hellraiser2030 Global Shipping Program είναι, τα προπληρώνεις όλα και δεν χρεώνεσαι κάτι άλλο από τελωνείο όταν φτάσει Ελλάδα. Ορίστε το σύνολο. Σε συμφέρει??

 
image.png.61384a9ea0c8586ed57647cce0a49a4c.png

 

1 ώρα πριν, hellraiser2030 είπε

δηλαδη  περα  απο τα  384 ευρω  δεν θα πληρωσω  επιπλεον χρεωσεις? μεχρι να ερθει σπιτι  μου;

απλα θυμαμαι πριν χρονια το εbay δεν σου  εβαζε αυτοματα και δεν σε ενημερωνε  για  τα import charges , τελωνεια κτλ αν  θυμαμαι καλα..

Σου απαντούν και ξανά ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...