Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Έχεις δύο επιλογές

1)  Του λες να στο στείλει με Yun Express

2) Του λες να αλλάξει τρόπο αποστολής και να στο στείλει με Cainiao Super Economy, και να γράψει 3 δολλάρια στην τελωνειακή δήλωση (customs declaration note).

Αν πάλι δεν δέχεται, έχεις το ρίσκο ( με 99% επιτυχία), να του πείς να βάλει τιμή πχ. 12.34 US dollars στην τελωνειακή δήλωση!Δέν είναι 'τελωνειακώς ύποπτο' είδος

Απο διαφορετικο καταστημα (του κατασκευαστη των ακουστικων) βλεπω αποστολη απο Τσεχια, το εμπιστευομαι οτι θα τα σταλει απο εκει και δεν θα πληρωσω τελωνειο;

EDIT: Ακυρο, μονο Κινα μπορω να επιλεξω κατα την παραγγελια.

IMG_20210111_201416.jpg

IMG_20210111_201645.jpg

Επεξ/σία από Wizzie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Wizzie είπε

Μαλιστα, στα 22 ευρω συμπεριλαμβανονται και τα μεταφορικα; Επισης, αν με καποιο κουπονι φτασουν κατω απο 22 δεν θα πληρωσω τελωνειο;
Ευχαριστω.

Edit: Και ποσο περιπου θα ειναι το κοστος του τελωνειου;

Ναι μαζί με τα μεταφορικά είναι το όριο των 22 ευρώ. Τα κουπόνια δεν μετράνε για το τελωνείο. Θα υπολογίσουν την αρχική τιμή. Σε περίπτωση που ελεγχθεί από το τελωνείο το δέμα σου (γιατί υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν λόγω του μικρού βάρους και όγκου του δέματος, ειδικά αν ο πωλητής αναγραψει μικρότερη αξία π.χ. 10€ ή και παρακάτω) θα πληρώσεις 24% ΦΠΑ +15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Wizzie είπε

Απο διαφορετικο καταστημα (του κατασκευαστη των ακουστικων) βλεπω αποστολη απο Τσεχια, το εμπιστευομαι οτι θα τα σταλει απο εκει και δεν θα πληρωσω τελωνειο;

EDIT: Ακυρο, μονο Κινα μπορω να επιλεξω κατα την παραγγελια.

IMG_20210111_201416.jpg

IMG_20210111_201645.jpg

Σου είπα 2 λύσεις. Ξεκίνα chat μαζί του πρώτα και δες τι θα σου πει!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπάρχει κάποιος που να έχει παραλάβει αποστολή με προϊόντα σε έκπτωση? Να έχει περάσει τελωνείο  και να έχει χρεωθεί κανονικά ΦΠΑ. 

Θέλω να μάθω αν πληρώνεις ΦΠΑ με βάση την τιμή που είχε το προϊόν χωρίς έκπτωση που σου έκανε το online κατάστημα ή αυτή που πλήρωσες κανονικά και αναγράφεται στην απόδειξη. Γιατί φαντάζομαι ο έμπορος θα αναγράφει στη δήλωση το πόσο στο πουλάει εκείνη τη στιγμή. 

Αν έχει κάποιος τέτοια εμπειρία ας απαντήσει, thanx

upd:

Στο site του τελωενείου στην ερώτηση πως διαμορφώνεται ο ΦΠΑ εισαγωγής αναφέρει

Σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν. 2859/2000 “Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας”, κατά την εισαγωγή αγαθών, η φορολογητέα αξία διαμορφώνεται από :

  • τη δασμολογητέα αξία, όπως προσδιορίζεται από τις ισχύουσες κοινοτικές διατάξεις (δηλ. την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή - τιμολογιακή τιμή στην οποία προστίθεται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης, προμήθειες, royalties κ.λ.π),
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vagstef είπε

 Υπάρχει κάποιος που να έχει παραλάβει αποστολή με προϊόντα σε έκπτωση? Να έχει περάσει τελωνείο  και να έχει χρεωθεί κανονικά ΦΠΑ. 

Θέλω να μάθω αν πληρώνεις ΦΠΑ με βάση την τιμή που είχε το προϊόν χωρίς έκπτωση που σου έκανε το online κατάστημα ή αυτή που πλήρωσες κανονικά και αναγράφεται στην απόδειξη. Γιατί φαντάζομαι ο έμπορος θα αναγράφει στη δήλωση το πόσο στο πουλάει εκείνη τη στιγμή. 

Αν έχει κάποιος τέτοια εμπειρία ας απαντήσει, thanx

upd:

Στο site του τελωενείου στην ερώτηση πως διαμορφώνεται ο ΦΠΑ εισαγωγής αναφέρει

Σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν. 2859/2000 “Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας”, κατά την εισαγωγή αγαθών, η φορολογητέα αξία διαμορφώνεται από :

  • τη δασμολογητέα αξία, όπως προσδιορίζεται από τις ισχύουσες κοινοτικές διατάξεις (δηλ. την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή - τιμολογιακή τιμή στην οποία προστίθεται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης, προμήθειες, royalties κ.λ.π),

Ναι, έχει ειπωθεί πολλές φορές στο παρελθόν, φορολογείσαι σε ότι πλήρωσες, στην πληρωτέα τιμή.
Όχι στην αρχική.

Για αυτό τον λόγο αν δεν είναι σίγουροι ζητάνε τα αποδεικτικά που πλήρωσες, απόδειξη paypal ή alipay.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τώρα γράφεται ότι φορολογείσαι στην αρχική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγη βοηθεια με το τι θελει να κανω ο φιλος και αν συμφερει να το κανω; Ειναι η πρωτη μου αγορα απο Ali και δεν εχω ιδεα.

EDIT: Η ερωτηση μου ηταν "Can we do something to avoid customs fees?"

Screenshot_2021-01-12-14-10-02-084_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Επεξ/σία από Wizzie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Wizzie είπε

Λιγη βοηθεια με το τι θελει να κανω ο φιλος και αν συμφερει να το κανω; Ειναι η πρωτη μου αγορα απο Ali και δεν εχω ιδεα.

EDIT: Η ερωτηση μου ηταν "Can we do something to avoid customs fees?"

Screenshot_2021-01-12-14-10-02-084_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Δε σε διασφαλίζει από τελωνειο αυτό που σου προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Wizzie είπε

Λιγη βοηθεια με το τι θελει να κανω ο φιλος και αν συμφερει να το κανω; Ειναι η πρωτη μου αγορα απο Ali και δεν εχω ιδεα.

EDIT: Η ερωτηση μου ηταν "Can we do something to avoid customs fees?"

Screenshot_2021-01-12-14-10-02-084_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Είναι αυτό που περίμενα ότι θα σου προτείνει (να σου βάλει χαμηλότερη τιμή στην τελωνειακή δήλωση). Ελάχιστοι Κινέζοι πωλητές είναι εξοικειωμένοι το να κάνουν 'αλχημείες' αλλάζοντας tracking number και τρόπους αποστολής! Σου ξαναλέω αυτό που σου είπα: Αν βάλει τιμή πχ. 12.34 US dollars (βάζω τελεία γιατί είναι το δικό μας το κόμμα για αυτούς), έχεις 99% πιθανότητες να περάσει τον έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα (γιατί δεν είναι 'τελωνειακώς επικίνδυνα' προϊόντα). Υπόψιν και κάτι άλλο: δεν γράφω τυχαία το 12.34 δολάρια (θα μπορούσα να σου πω 12 η 13 πχ). Έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ πιο πιστευτό για το τελωνείο να γράψει κάποιος 12.34 δολάρια, αντί για σκέτο 12 ή 13.

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello friends!

Apologies for writing in English - staying in Greece but still learning the language. 

I ordered two packages from abroad and I was looking for experiences regarding the handling within Greece. Specifically regarding customs (Γ.Ε.Τ.Α.).

One is an internet order from Thailand. It was sent on Friday and, surprisingly, already arrived in Athens last night by airmail (3 days only!) . Most likely the invoice is on the package (80 euro + 20 euro shipping) so I will probably have to pay VAT / FPA on the total of 100 euros. Plus maybe handling costs for Elta? How long does it typically take before customs has processed the package? And does Elta deliver with normal times now ... with Christmas I noticed that ACS was a disaster with 2 weeks delivery times:(

Thaipost_customs.PNG.9d763e8e78fb3a31f1db0156cbd455ce.PNG

Secondly I had ordered something from the UK before Brexit (70 euro + 20 shipping). So I already paid VAT / FPA in the UK. But they seem to have sent the package only after  the new year. Have there already been any experiences with receiving packages from the UK that were sent after brexit? I'm a little scared that I will have to pay VAT / FPA one more time upon delivery. Unfortunately I do not have a tracking number for this order so I have no idea about its progress ..

Much appreciate your help!

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Xandrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Είναι αυτό που περίμενα ότι θα σου προτείνει (να σου βάλει χαμηλότερη τιμή στην τελωνειακή δήλωση). Ελάχιστοι Κινέζοι πωλητές είναι εξοικειωμένοι το να κάνουν 'αλχημείες' αλλάζοντας tracking number και τρόπους αποστολής! Σου ξαναλέω αυτό που σου είπα: Αν βάλει τιμή πχ. 12.34 US dollars (βάζω τελεία γιατί είναι το δικό μας το κόμμα για αυτούς), έχεις 99% πιθανότητες να περάσει τον έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα (γιατί δεν είναι 'τελωνειακώς επικίνδυνα' προϊόντα). Υπόψιν και κάτι άλλο: δεν γράφω τυχαία το 12.34 δολάρια (θα μπορούσα να σου πω 12 η 13 πχ). Έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ πιο πιστευτό για το τελωνείο να γράψει κάποιος 12.34 δολάρια, αντί για σκέτο 12 ή 13.

Και αν πεσω στο 1% τι ακριβως θα γινει; Συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα πρωτη φορα παραγγελνω απο εκτος ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Wizzie είπε

Και αν πεσω στο 1% τι ακριβως θα γινει; Συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα πρωτη φορα παραγγελνω απο εκτος ΕΕ.

Το 1% είναι να καταλάβουν ότι έχει δηλώσει ψέυτικο ποσό και να κάνουν κατάσχεση. Αλλά δε νομίζω να ασχοληθούν με κάτι τόσο μικρό και σε τιμή και σε μέγεθος. Αλλά δεν ξέρεις ποτέ γενικότερα, όχι τώρα που γίνεται χαμός από δέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xandrios είπε

Secondly I had ordered something from the UK before Brexit (70 euro + 20 shipping). So I already paid VAT / FPA in the UK. But they seem to have sent the package only after  the new year. Have there already been any experiences with receiving packages from the UK that were sent after brexit? I'm a little scared that I will have to pay VAT / FPA one more time upon delivery. Unfortunately I do not have a tracking number for this order so I have no idea about its progress ..

Much appreciate your help!

 

 

 

 

 

 

In this case, you will be charged for import (VAT, duty plus import fees). If it was shipped before Jan 1st, it would not have passed customs, even if it landed after Jan 1st in Greece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεχεια παλαιοτερου post μου σχετικα με παραλαβη κινητου απο ETOREN εχω καλα νεα !!!

Επειτα απο επικοινωνια με paypal αλλα κ της ιδιας της εταιρειας (ETOREN) που ειχε σταματησει στο τελωνειο επικοινωνησαν οι ιδιοι με την DHL κ ελυσαν τον προβλημα. Το μονο που μου ζητηθηκε ηταν η αποδειξη του PAYPAL απο την DHL Ελλαδος κ τιποτε παραπανω.

Αναμενω να παραλαβω σημερα απο τις 31 Δεκεμβριου που ηταν προγραμματισμενη η παραλαβη κ πλεον θελω μονο να δω οτι ειναι οντως το σωστο μοντελο που εχω παραγγειλει (Global Rom) κ οχι κατι αλλο (Chinese Rom) για να απορριψω το Dispute στο PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Wizzie είπε

Και αν πεσω στο 1% τι ακριβως θα γινει; Συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα πρωτη φορα παραγγελνω απο εκτος ΕΕ.

Για αυτό και σου είπα τις 2 επιλογές που είναι 100% σίγουρες. Η Yun express θα κάνει εκτελωνισμό σε άλλη χώρα και δεν θα έχεις πρόβλημα. Η μεν Cainiao super economy είναι untrackable τρόπος αποστολής (τα untrackable επί του παρόντος δεν ελέγχονται ποτέ στο τελωνείο!), και το να γράψει 3 δολάρια στην τελωνειακή δήλωση κολλάει στο για να το δεχτεί να το μεταφέρει η Cainiao. Η 'πιπίλα' που πετάνε εδώ οι Κινέζοι (γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν καν ιδέα τι γίνεται), είναι να σου πει ότι δεν μπορεί να στείλει πάνω από 5 δολάρια παραγγελία με untrackable τρόπο, γιατί δεν τον αφήνει το Aliexpress. Κάντου την εξής ερώτηση: 'Can you send goods with Sunyou Standard shipping method and priced them 12.34 US dollars at customs declaration note'. Απάντησε μου σε προσωπικό μήνυμα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Έχω καταλάβει πολύ καλά πως δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress και πως αλλάζουν και τα tracking number αν θέλουν!!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Wizzie είπε

Και αν πεσω στο 1% τι ακριβως θα γινει; Συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα πρωτη φορα παραγγελνω απο εκτος ΕΕ.

Θα πληρώσεις 24%ΦΠΑ και 15€ έξοδα εκτελωνισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...