Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσεξε κανεις οτι με PostNL δεν περνανε τελωνειο? Εχω γυρω στις 10 αποστολες και σε καμια απο αυτες δεν μου εδωσε μυνημα " ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ " . 3 Αποστολες που σταλθηκαν με China Post ομως ολες περασανε, κατω απο 22 δεν ζητησανε αποδειξη καν.

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Προσεξε κανεις οτι με PostNL δεν περνανε τελωνειο? Εχω γυρω στις 10 αποστολες και σε καμια απο αυτες δεν μου εδωσε μυνημα " ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ " . 3 Αποστολες που σταλθηκαν με China Post ομως ολες περασανε, κατω απο 22 δεν ζητησανε αποδειξη καν.

Ισχύει...

1107241999_.png.711d01b1d13cbd53e8a44db27ed82104.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Προσεξε κανεις οτι με PostNL δεν περνανε τελωνειο? Εχω γυρω στις 10 αποστολες και σε καμια απο αυτες δεν μου εδωσε μυνημα " ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ " . 3 Αποστολες που σταλθηκαν με China Post ομως ολες περασανε, κατω απο 22 δεν ζητησανε αποδειξη καν.

Όλα τα trackable του PostNL σταλμένα από τρίτη χώρα (και δεν έχουν εκτελωνιστεί κάπου αλλού), περνάνε τελωνείο (τα tracking number ξεκινούν από R ή L). Απλά, εσύ βλέπεις σκέτη εκφόρτωση (χωρίς αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο), αλλά όταν έρθει η ώρα να τα δώσουν στην διανομή, βλέπουν το customs declaration note, και τα περνάνε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τελωνείο! Στο China post, επειδή είναι σταλμένα ούτως ή άλλως από τρίτη χώρα, για αυτό βλέπεις 'αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο'. Στο PostNL, μπορεί ο άλλος πραγματικά να σου έχει στείλει κάτι από Ολλανδία

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά από banggood, περίπου 82€ και CZ αποθήκη, επιλέγω EU Priority Mail ή EU Priority Line για πιο ασφαλή ¨αποφυγή¨ χρέωσης τελωνείου; Και τα 2 έχουν σχεδόν ίδια χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, specre είπε

Για αγορά από banggood, περίπου 82€ και CZ αποθήκη, επιλέγω EU Priority Mail ή EU Priority Line για πιο ασφαλή ¨αποφυγή¨ χρέωσης τελωνείου; Και τα 2 έχουν σχεδόν ίδια χρέωση.

Και τα δύο είναι ασφαλή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μπει σε ενα kickstarter το δεκεμβριο και το πακετο το στειλανε απο κινα με DHL. Ηρθε σημερα email με μια λιστα πραγματα που θελει η DHL για να το εκτελωνισει. Αυτο που επισυναπτω απο taxisnet γινεται;  Δε βρηκα κατι στο google που εψαξα εκτος απο ενα αποτελεσμα στο gsis.gr image.png.ef6db8eb857aa552a228594d698ca870.png . Επισης δε ξερω τι αξια δηλωσαν στη dhl πριν το στειλουνε (μπορει την κανονικη μπορει μικροτερη), θα υπαρξει θεμα με αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NDGuy είπε

Ειχα μπει σε ενα kickstarter το δεκεμβριο και το πακετο το στειλανε απο κινα με DHL. Ηρθε σημερα email με μια λιστα πραγματα που θελει η DHL για να το εκτελωνισει. Αυτο που επισυναπτω απο taxisnet γινεται;  Δε βρηκα κατι στο google που εψαξα εκτος απο ενα αποτελεσμα στο gsis.gr image.png.ef6db8eb857aa552a228594d698ca870.png . Επισης δε ξερω τι αξια δηλωσαν στη dhl πριν το στειλουνε (μπορει την κανονικη μπορει μικροτερη), θα υπαρξει θεμα με αυτο;

Για ΑΦΜ και ΔΟΥ σου κανει κ απλο screenshot απο το gsis στο μητρωο που αναφερει τα στοιχεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

Για ΑΦΜ και ΔΟΥ σου κανει κ απλο screenshot απο το gsis στο μητρωο που αναφερει τα στοιχεια σου

Ευχαριστω φιλε, δεν εχω ομως λογαριασμο στο gsis. Θελει καθυστέρηση για να επιβεβαιωσει τα στοιχεια σου ή απλα τα συμπληρωνω στη δημιουργια λογαριασμου και τα βγαζω απευθειας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NDGuy είπε

Ευχαριστω φιλε, δεν εχω ομως λογαριασμο στο gsis. Θελει καθυστέρηση για να επιβεβαιωσει τα στοιχεια σου ή απλα τα συμπληρωνω στη δημιουργια λογαριασμου και τα βγαζω απευθειας; 

καλησπέρα, εμένα τα ζήτησαν τηλεφωνικώς, δεν θέλει κάποιο αποδεικτικό, απλά τους τα δίνεις σαν στοιχεία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, NDGuy είπε

Ευχαριστω φιλε, δεν εχω ομως λογαριασμο στο gsis. Θελει καθυστέρηση για να επιβεβαιωσει τα στοιχεια σου ή απλα τα συμπληρωνω στη δημιουργια λογαριασμου και τα βγαζω απευθειας; 

Δεν εχεις ΑΦΜ και λογαριασμο στο taxis?Αν δεν εχεις πρεπει να αποκτησεις κλειδαριθμο για να μπορεις να εχεις προσβαση στις ηλεκτρονικες υπηρεσιες(οπως η γνωστη σε ολους δηλωση εισοδηματος)
Αμα παρολα αυτα δεν εχεις και δεν μπορεις ευκολα να βγαλεις κλειδαριθμο τους κανει μια βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ εξισου απλα δεν ξερω αν πρεπει να ναι προσφατη οπως στις δημοσιες υπηρεσιες η ο,τι ναναι

Επεξ/σία από TheTourist098
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vagstef είπε

καλησπέρα, εμένα τα ζήτησαν τηλεφωνικώς, δεν θέλει κάποιο αποδεικτικό, απλά τους τα δίνεις σαν στοιχεία

Τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και δειχνει οτι ο αριθμος δεν ειναι διαθεσιμος, θα ξαναπροσπαθησω ομως . Ευχαριστω για το tip!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NDGuy είπε

Τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και δειχνει οτι ο αριθμος δεν ειναι διαθεσιμος, θα ξαναπροσπαθησω ομως . Ευχαριστω για το tip!

εγώ είχα πάρει σε αυτό, αναμονή κανένα 10λεπτο. Τμήμα Εισαγωγών (Εκτελωνισμοί): +30 210 3543390 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...