Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2021 στις 6:53 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Δεν φταίει το αλι ούτε κανένα αλι, η μοίρα μας φταίει που γεννήθηκαμε σε αυτη την χώρα η οποια είναι μόνο για χαβαλε

Μην το λες. Με eBay και PayPal δεν εχω χασει ποτέ επιστροφή. Μαλιστα δεν χρειάστηκα πότε ν ανοιξω case. Mια φορα το εκανα και πηρα επιστροφή σε 30 λεπτα!

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

Έχω κάνει μια παραγγελία από Αμερική και είναι από 14/02 και λέει foreign transcript. Έχετε ιδέα τι είναι αυτό ? Τελωνείο φαντάζομαι .. γιατί δεν ανανεώνεται μετά από τόσο καιρό ? Τι να περιμένω μετά , πρέπει να κάνω κάτι ? Σε τι στάδιο θα περάσει ?

 

IMG_20210302_231058.jpg

Επεξ/σία από Dimi1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Συστημένο δέμα φαίνεται ότι παραδόθηκε σήμερα από τα ΕΛΤΑ, ενώ εγώ δεν έχω παραλάβει ακόμη. Τι μπορώ να κάνω; 

Δώσε tracking number φίλος, για να το δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Συστημένο δέμα φαίνεται ότι παραδόθηκε σήμερα από τα ΕΛΤΑ, ενώ εγώ δεν έχω παραλάβει ακόμη. Τι μπορώ να κάνω; 

Όντως φαίνεται να παραδόθηκε. Πηγαινε στα ΕΛΤΑ και βρες τον ταχυδρόμο της περιοχής σου να τον ρωτήσεις.

Επεξ/σία από thant
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Συστημένο δέμα φαίνεται ότι παραδόθηκε σήμερα από τα ΕΛΤΑ, ενώ εγώ δεν έχω παραλάβει ακόμη. Τι μπορώ να κάνω; 

Τελικά σήμερα μου το έφερε ο ταχυδρόμος. Κατά λάθος μου είπε ότι το σκαναρε σαν παραδομενο χθες. Όλα καλά λοιπόν. 

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Από Χαλκίδα είσαι;

Ναι

3 ώρες πριν, jimmyl είπε

Λογικα θα εγραφε Delivered

Μα, αυτό γράφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Τελικά σήμερα μου το έφερε ο ταχυδρόμος. Κατά λάθος μου είπε ότι το σκαναρε σαν παραδομενο χθες. Όλα καλά λοιπόν. 

Ναι

Μα, αυτό γράφει 

Φίλε, μπορεί να πήγε το δέμα σε άλλον στην Χαλκίδα (από άλλη παραγγελία), και ο πωλητής έβαλε fake tracking number ! 2 πράγματα μπορείς να κάνεις:

1) Να ζητήσεις από τον πωλητή να σου στείλει το 'tracking number voucher'. Είναι η 'ετικέτα' που τύπωσε όταν έστειλε το δέμα! Εκεί θα φαίνονται τα στοιχεία όλα του δέματος, και κανονικά θα πρέπει να δεις τα δικά σου

2) Να πας στην Μ.Δ. Χαλκίδας (λογικά είναι εκεί που είναι οι ταχυδρόμοι)! Επειδή το δέμα είναι συστημένο, όταν το παρέδωσε ο ταχυδρόμος, πήρε υπογραφή μιας και κανονικά δεν μπορεί να το δώσει έτσι!!! Θα δεις ποιός το πήρε!

4 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, μπορεί να πήγε το δέμα σε άλλον στην Χαλκίδα (από άλλη παραγγελία), και ο πωλητής έβαλε fake tracking number ! 2 πράγματα μπορείς να κάνεις:

1) Να ζητήσεις από τον πωλητή να σου στείλει το 'tracking number voucher'. Είναι η 'ετικέτα' που τύπωσε όταν έστειλε το δέμα! Εκεί θα φαίνονται τα στοιχεία όλα του δέματος, και κανονικά θα πρέπει να δεις τα δικά σου

2) Να πας στην Μ.Δ. Χαλκίδας (λογικά είναι εκεί που είναι οι ταχυδρόμοι)! Επειδή το δέμα είναι συστημένο, όταν το παρέδωσε ο ταχυδρόμος, πήρε υπογραφή μιας και κανονικά δεν μπορεί να το δώσει έτσι!!! Θα δεις ποιός το πήρε!

Είσαι ΟΚ!!! Το ανέβασα το σχόλιο μου την στιγμή που έγραψες ότι το πήρες!! χα χα, σύμπτωση δες :)  :)  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσους έχουμε παραγγείλει με tracked από AliExpress μέσα Νοέμβρη με τέλος Δεκέμβρη, έχει παραλάβει κάποιος από εμάς κάποιο δέμα του ή είναι όλα κολλημένα στο «Arrival at GREECE inward office of exchange»;

 

Στις 25/2/2021 στις 3:59 ΜΜ, aces είπε

Ηδη οι παραδοσεις εχουν παει κατα μεσο ορο στην καλυτερη απο εξωτερικο απο ΕΕ (οχι τριτες χωρες) 2,5 με 3 μηνες κ λογω covid τωρα με τις απολυσεις και εφοσον ειναι ενα 35% με 40% κατω το προσωπικο θα εχει χειροτερη εξυπηρετηση-υπηρεσιες αλλα μαλλον τα ΕΛΤΑ πανε για εξαγορα απο ιδιωτη οποτε θα αλλαξει και ο τιμοκαταλογος αν γινει η συμφωνια.......ισως να αλλαξουν προς το καλυτερο αλλα φοβαμαι αν πανε σε ιδιωτη θα εχουν τιμες DHL (τα "νεα" ΕΛΤΑ)

Όσον αφορά το δικό μας συμφέρον, εννοείται ότι θα γίνουν χειρότερα και ακριβότερα.

Στις 25/2/2021 στις 3:59 ΜΜ, aces είπε

Σωστά, μεχρι Ιουλιο του 2021 αν δεν δωθει παραταση (εκτιμηση δικια μου) θα δωθει μεχρι τελος της χρονιας.

Αν ήταν να πάρει παράταση, το πιο πιθανό είναι να το είχαν ήδη ανακοινώσει.
Τέτοιου είδους απόφαση, μπορεί να χρειάζεται να συμφωνήσουν και όλα τα μέλη. Αν είναι έτσι, τότε είναι μία πολύ αργή διαδικασία που δύσκολο να ολοκληρωθεί μέχρι 30/06/2020.

Στις 25/2/2021 στις 3:59 ΜΜ, aces είπε

Δεν εχω καθισει να το διαβασω ουτε και εγω αλλα τα λες 100% σωστα ειναι ευρωπαικη οδηγια. Εχει ερθει και εγκυκλιος (νομιζω στην ΑΑΔΕ)  κ σε εμας Ελλαδα αφου απο αυτο φαντασου τι εσοδα θα εχουν. Αν κ εκτιμω οτι οι λογοι ειναι να μπει οριστικο φρενο απο αγορες απο Κίνα.......

Οτι ερχεται απο τριτη χωρα ανεξαρτητου αξιας θα μπαινει για εκτελωνισμο ειτε εχει 12 € ειτε 40 ευρω κλπ. Κατι αναλογο εγινε με το brexit οπου το καθυστερησαν ενα διαστημα αλλα τελικα εφαρμοστηκε κ το UK ειναι πλεον τριτη χωρα.

Το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να γίνει όπως με το Ηνωμένο Βασίλειο.
Να πληρώνουμε ΦΠΑ, αλλά όχι δασμούς και τέλη εκτελωνισμού (αυτό το 15ευρω είναι σκότωμα για τις μικρής αξίας αγορές).
Αν γίνει αυτό, τότε θα εξακολουθούν να αξίζουν οι αγορές μικρής αξίας από Λοιπές Χώρες εκτός Ε.Ε.

https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε



 

 

Το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να γίνει όπως με το Ηνωμένο Βασίλειο.
Να πληρώνουμε ΦΠΑ, αλλά όχι δασμούς και τέλη εκτελωνισμού (αυτό το 15ευρω είναι σκότωμα για τις μικρής αξίας αγορές).
Αν γίνει αυτό, τότε θα εξακολουθούν να αξίζουν οι αγορές μικρής αξίας από Λοιπές Χώρες εκτός Ε.Ε.

https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy

Δε νομίζω ότι είναι πιθανό κάτι τέτοιο. Η Αγγλία ήταν μια ειδική πε΄ριπτωση γιατί ήταν μέλος πριν και έγινε ειδική συμφωνία. Με τις λοιπές χώρες γιατί να γίνει κάτι τέτοιο; Για να χάνουν τα κράτη τελωνειακά έσοδα και να ωφελούνται οι ανταγωνιστές τους;

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Από όσους έχουμε παραγγείλει με tracked από AliExpress μέσα Νοέμβρη με τέλος Δεκέμβρη, έχει παραλάβει κάποιος από εμάς κάποιο δέμα του ή είναι όλα κολλημένα στο «Arrival at GREECE inward office of exchange»;
 

Φίλε εγώ παρέλαβα παραγγελίες Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου αυτή και την προηγούμενη εβδομάδα. Τώρα περιμένω μόνο όσα έχω παραγγείλει το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...