Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aces είπε

Καλή ερώτηση/απορία, τα κούριερ συνήθως δεν τα διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ , η apg είναι ταχυμεταφορές άρα κούριερ,  το μαγαζί πάντως είναι κομπλέ, λογικα για εκτελωνισμό θα εξαρτηθεί με ποια από τις δικές μας εδώ συνεργάζονται Ελλάδα. Η dhl συνήθως φεύγει ως dhl από eu. Το uk πλέον είναι εκτός τρίτη χώρα άρα παίζεται. 

Κάπου είδα για γεν. ταχυδρομική αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και δεν ξέρω και τι σημαίνει αυτό για το τελωνείο, πώς χρεώνουν κλπ.

Επεξ/σία από drvanessa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, drvanessa είπε

Κάπου είδα για γεν. ταχυδρομική αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και δεν ξέρω και τι σημαίνει αυτό για το τελωνείο, πώς χρεώνουν κλπ.

Τώρα τα διάβασα στην σελίδα τους πάντως σε παλιότερα θέματα με κούριερ έρχονται κάποιοι λένε για speedex άρα σωστά προέβλεψα όχι ΕΛΤΑ , βέβαια αυτοί γράφουν με γενική ότι στέλνουν.

επειδή αυτά αλλάζουνε εννοώ άλλη κούριερ συνεργαζόταν περσυ το μαγαζί άλλη φέτος μιας κ άλλαξε η νομοθεσία κ είναι παλιά τα θέματα απλά for reference μιας κ αλλάξανε πολλά για το uk

 

αν φύγει το μπουφάν από Γερμανία που λένε άλλοι δεν έχεις θέμα θα δείξει τι τρακινγκ θα σ στείλουν 

 

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aces είπε

Τώρα τα διάβασα στην σελίδα τους πάντως σε παλιότερα θέματα με κούριερ έρχονται κάποιοι λένε για speeded άρα σωστά προέβλεψα όχι ΕΛΤΑ , βέβαια αυτοί γράφουν με γενική 

επειδή αυτά αλλάζουνε εννοώ άλλη κούριερ συνεργαζόταν περσυ άλλη φέτος κ είναι παλιά τα θέματα απλά for reference μιας κ αλλάξανε πολλά για το uk

 

 

Αααα κάπου λέει "Η Asos έχει αποθήκες στη Γερμανία και στέλνουν από εκεί τις παραγγελίες." Μακάρι να ισχύει. Τα μεταφορικά 7 ευρώ ήταν, δε νομίζω να είναι Express. 

16 λεπτά πριν, aces είπε

Τώρα τα διάβασα στην σελίδα τους πάντως σε παλιότερα θέματα με κούριερ έρχονται κάποιοι λένε για speeded άρα σωστά προέβλεψα όχι ΕΛΤΑ , βέβαια αυτοί γράφουν με γενική 

επειδή αυτά αλλάζουνε εννοώ άλλη κούριερ συνεργαζόταν περσυ άλλη φέτος κ είναι παλιά τα θέματα απλά for reference μιας κ αλλάξανε πολλά για το uk

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

DATE LOCAL TIME LOCATION EVENT EVENT DESCRIPTION
09/04/21 18:18 GMT DE The parcel has been manifested Parcel eManifested for Departure
09/04/21 10:37 GMT DE Parcel has been Processed at the Origin hub Parcel Processed
08/04/21 20:36 GMT   Shipping information received by APG Shipping information received by APG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Τώρα το βρήκα! Κάπου στο σαιτ της ΑΡG έλεγε "more details" για το πακέτο μου κ βγήκε αυτό, δε φαινόταν εξ'αρχής..οπότε ψωνίζουμε ελεύθερα από ASOS! ☺️☺️ 

Μόλις τώρα, aces είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, drvanessa είπε

Ναι! Τώρα το βρήκα! Κάπου στο σαιτ της ΑΡG έλεγε "more details" για το πακέτο μου κ βγήκε αυτό, δε φαινόταν εξ'αρχής..οπότε ψωνίζουμε ελεύθερα από ASOS! ☺️☺️ 

 

Ναι το μαγαζί είναι αξιόπιστο τύπου αμαζον αφού φαίνεται de έχουν αποθήκες & εκεί 😀 κ εξυπηρετούν την Ευρώπη όπως έχει κ το αμαζον!!

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε ξανα με PostNL και οχι ο κορονοιος δεν ειναι δικαιολογια... ολες οι εταιρειες ειχαν καθυστερησεις αλλα καμια εφαγε τετοιο σκαλωμα. Μου εγινε το ιδιο πραγμα σε αλλες 2 αποστολες με postnl παλι. Απο εδω και περα μονο china post, epacket

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα... έχω ένα ένα θέμα παρόμοιο με αυτό το κλειδωμένο topic:

Έχω παραγγείλει από πωλητή του Amazon.it (marketplace δηλαδή, όχι απευθείας από Amazon sarl). Untracked ποιος ξέρει πότε θα φτάσει... λέει μέχρι 26 Απριλίγου. Το προϊόν (επαγγελματική βαφή μαλλιών) είναι not as described ως προς τα συσταστικά. Στη σελίδα του κατασκευαστή βρήκα επιπλέον υποσυστατικά, σ’ένα απ’τα οποία έχω αλλεργία. Το διαπίστωσα αφού είχε φύγει η αποστολή.

Το επισήμανα στον πωλητή και μου έστειλε free return label με Royal Mail. Eκεί είναι που έπαθα το σοκ, γιατί η χαζή πριν παραγγείλω ξέχασα να κοιτάξω από που είναι ο πωλητής. Αγγλία! Και η αποστολή με Royal Μαil έχει γίνει, άρα με ΕΛΤΑ θα έρθει.

Απ’ότι διαβάζω έχω το δικαίωμα να κάνω άρνηση παραλαβής κι ότι το δέμα “θα επιστρέφεται στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του.” Αυτό το κομμάτι ας πούμε δε με απασχολεί εφόσον έχω το free return label. Βέβαια κι αυτό είναι unregistered, οπότε χωρίς tracking number δε θα έχω αποδεικτικό ότι το έστειλα πίσω και ο Άγγλος μπορεί να κάνει τον Κινέζο. Θα δω τι θα κάνω μ'αυτό το θέμα.

Με το κόστος του εκτελωνισμού όμως τι γίνεται; Απλά δεν το εισπράτουν τα ΕΛΤΑ; Ή θα πρέπει να το πληρώσει ο πωλητής και σ’αυτή τη περίπτωση θα αρνηθεί κι αυτός και θα έρθει το δέμα ξανά πίσω σε μένα; Ή μήπως ο πωλητής έχει την εντύπωση ότι θα στείλω πίσω το δέμα αφού το εκτελωνίσω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helena_n είπε

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα... έχω ένα ένα θέμα παρόμοιο με αυτό το κλειδωμένο topic:

Έχω παραγγείλει από πωλητή του Amazon.it (marketplace δηλαδή, όχι απευθείας από Amazon sarl). Untracked ποιος ξέρει πότε θα φτάσει... λέει μέχρι 26 Απριλίγου. Το προϊόν (επαγγελματική βαφή μαλλιών) είναι not as described ως προς τα συσταστικά. Στη σελίδα του κατασκευαστή βρήκα επιπλέον υποσυστατικά, σ’ένα απ’τα οποία έχω αλλεργία. Το διαπίστωσα αφού είχε φύγει η αποστολή.

Το επισήμανα στον πωλητή και μου έστειλε free return label με Royal Mail. Eκεί είναι που έπαθα το σοκ, γιατί η χαζή πριν παραγγείλω ξέχασα να κοιτάξω από που είναι ο πωλητής. Αγγλία! Και η αποστολή με Royal Μαil έχει γίνει, άρα με ΕΛΤΑ θα έρθει.

Απ’ότι διαβάζω έχω το δικαίωμα να κάνω άρνηση παραλαβής κι ότι το δέμα “θα επιστρέφεται στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του.” Αυτό το κομμάτι ας πούμε δε με απασχολεί εφόσον έχω το free return label. Βέβαια κι αυτό είναι unregistered, οπότε χωρίς tracking number δε θα έχω αποδεικτικό ότι το έστειλα πίσω και ο Άγγλος μπορεί να κάνει τον Κινέζο. Θα δω τι θα κάνω μ'αυτό το θέμα.

Με το κόστος του εκτελωνισμού όμως τι γίνεται; Απλά δεν το εισπράτουν τα ΕΛΤΑ; Ή θα πρέπει να το πληρώσει ο πωλητής και σ’αυτή τη περίπτωση θα αρνηθεί κι αυτός και θα έρθει το δέμα ξανά πίσω σε μένα; Ή μήπως ο πωλητής έχει την εντύπωση ότι θα στείλω πίσω το δέμα αφού το εκτελωνίσω;

Αυτό με την «άρνηση παραλαβής», αν λειτουργήσει, είναι μόνο για πωλητές από Κίνα (με την έννοια να σου επιστρέψει ο Κινέζος τα χρήματα της παραγγελίας σου).

Με Άγγλους και Αμερικάνους πωλητές, πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση σου (παραγγελία μέσω Amazon, απροσεξία σου στην χώρα από την οποία αποστέλλεται το πακέτο, έχεις ήδη συννενοηθεί με τον πωλητή,κτλ), αν κάνεις άρνηση παραλαβής, ο πωλητής μπορεί να μην δεχθεί να σου επιστρέψει τα χρήματα και μάλλον δύσκολα θα δικαιωθείς.
 

Καλύτερα άνοιξε καινούργιο θέμα για την περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για εσάς που παραγγέλνετε συχνά και είστε εξοικειωμένοι.. Θέλω να παραγγείλω από Aliexpress ένα προιόν γύρω στα 3 κιλά αξίας 120 ευρώ. Ο Κινέζος το στέλνει με Fedex και ξέρω οτι θα περάσει τελωνείο. Να πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκεί το κόστος εκτελωνισμού να είναι λογικό. 

Μήπως ξέρετε τι θα μου κοστίσει? Υπάρχει λέτε περίπτωση να μπλέξω στο τελωνείο και να μου ζητάνε ότι τους κατέβει στην κούτρα τους ?

Επεξ/σία από FLOOFLIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, FLOOFLIS είπε

Μια ερώτηση για εσάς που παραγγέλνετε συχνά και είστε εξοικειωμένοι.. Θέλω να παραγγείλω από Aliexpress ένα προιόν γύρω στα 3 κιλά αξίας 120 ευρώ. Ο Κινέζος το στέλνει με Fedex και ξέρω οτι θα περάσει τελωνείο. Να πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκεί το κόστος εκτελωνισμού να είναι λογικό. 

Μήπως ξέρετε τι θα μου κοστίσει? Υπάρχει λέτε περίπτωση να μπλέξω στο τελωνείο και να μου ζητάνε ότι τους κατέβει στην κούτρα τους ?

120€ +24% +15€ ο εκτελωνισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FLOOFLIS είπε

Μια ερώτηση για εσάς που παραγγέλνετε συχνά και είστε εξοικειωμένοι.. Θέλω να παραγγείλω από Aliexpress ένα προιόν γύρω στα 3 κιλά αξίας 120 ευρώ. Ο Κινέζος το στέλνει με Fedex και ξέρω οτι θα περάσει τελωνείο. Να πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκεί το κόστος εκτελωνισμού να είναι λογικό. 

Μήπως ξέρετε τι θα μου κοστίσει? Υπάρχει λέτε περίπτωση να μπλέξω στο τελωνείο και να μου ζητάνε ότι τους κατέβει στην κούτρα τους ?

Επικοινώνησε πρώτα με FedEx και ρώτα για τα έξοδα τελωνείου. Η κάθε εταιρία courier έχει τις δικές της χρεώσεις που είναι πάντα πολύ μεγαλύτερες από τα ΕΛΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thant είπε

120€ +24% +15€ ο εκτελωνισμος.

Ελπιζω να μην προχωρησε σε παραγγελια ο συφορουμιτης με βαση αυτο.

Αυτο ισχυει για ελτα και ΟΧΙ για Fedex.

Τα κουριερ χρεωνουν ΠΟΛΛΑ παραπανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FLOOFLIS είπε

Μια ερώτηση για εσάς που παραγγέλνετε συχνά και είστε εξοικειωμένοι.. Θέλω να παραγγείλω από Aliexpress ένα προιόν γύρω στα 3 κιλά αξίας 120 ευρώ. Ο Κινέζος το στέλνει με Fedex και ξέρω οτι θα περάσει τελωνείο. Να πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκεί το κόστος εκτελωνισμού να είναι λογικό. 

Μήπως ξέρετε τι θα μου κοστίσει? Υπάρχει λέτε περίπτωση να μπλέξω στο τελωνείο και να μου ζητάνε ότι τους κατέβει στην κούτρα τους ?

Επικοινωνησε με fedex να ρωτησεις. Χοντρικά υπολόγιζε άλλα τόσα(100-120)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FLOOFLIS είπε

Μια ερώτηση για εσάς που παραγγέλνετε συχνά και είστε εξοικειωμένοι.. Θέλω να παραγγείλω από Aliexpress ένα προιόν γύρω στα 3 κιλά αξίας 120 ευρώ. Ο Κινέζος το στέλνει με Fedex και ξέρω οτι θα περάσει τελωνείο. Να πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκεί το κόστος εκτελωνισμού να είναι λογικό. 

Μήπως ξέρετε τι θα μου κοστίσει? Υπάρχει λέτε περίπτωση να μπλέξω στο τελωνείο και να μου ζητάνε ότι τους κατέβει στην κούτρα τους ?

Όλες οι εταιρίες έχουν τιμοκατάλογο και αναγράφουν ξεκάθαρα πόσο κοστίζουν οι υπηρεσίες τους. 

Οπότε κανένας δεν χρεώνει ότι του κατεβάσει ή κούτρα του.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...