Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gioiliop7 είπε

Πήρα τηλέφωνο στα ελτά και μου είπαν οτι οταν φτασει το δεμα μπορω με 1.80 να κανω αναδιαβιβαση καπως ετσι το ειπαν. Και αιτηση απο το δεμα της περιοχης που θελω να ερθει το δεμα. (Αυτο ειναι λογικο ρε παιδια γιατι αν ηταν να παω στη πολη που δεν ηθελα να παει,ας παραλαμβανα το δεμα :P)

Θα πάω και απο εκει αυριο να ρωτησω απο κοντα τι μελει γενεσθαι και θα ενημερώσω.

Με ψιλοαγχωσες τωρα. Που πηρες τηλεφωνο; Εμενα το tracking λεει οτι θα παραδωσει στα ΕΛΤΑ παντως. Εσενα τι ελεγε; θυμασαι;

Λογικα ελτα θα ειναι...

Αν ειναι κάτω απο 22 ευρω οτι  μεθοδος και να ναι τελωνειο δεν πληρωνεις :) 

45797258_290957788418675_8932058999465967616_n.png

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώσεσαι. Απλά όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα καλείς DHL διότι αλλάζει ο κωδικός φορτωτικής και δεν μπορεις να παρακολουθείς το δέμα σου με το ήδη υπάρχων tracking number.  Κάλεσε στο 210989000 δώσε τον κωδικό σου και θα σε κατατοπίσουν.

Εμενά μου είπαν το δέμα μου θα παραδοθεί ή με speedex ή με DHL Courier. Κ παρέλαβα με τη 2ο αυθημερών όταν το δέμα έφτασε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, gioiliop7 είπε

Πήρα τηλέφωνο στα ελτά και μου είπαν οτι οταν φτασει το δεμα μπορω με 1.80 να κανω αναδιαβιβαση καπως ετσι το ειπαν. Και αιτηση απο το δεμα της περιοχης που θελω να ερθει το δεμα. (Αυτο ειναι λογικο ρε παιδια γιατι αν ηταν να παω στη πολη που δεν ηθελα να παει,ας παραλαμβανα το δεμα :P)

 

 

Να τους ξαναπαρεις να τους πεις πως είναι 2.20 η αναδιαβιβαση όχι 1.80. :P

Φυσικα δεν αποκλειεται να μην πληρωσεις τιποτα εν τελει.

Εχω παρει ένα πραγμα από aliexpress με china post registered air mail.

Ο κινεζος όμως το εστειλε με bpost.

Στο site του bpost λεει Your parcel is on the way to Belgium.

Το 17track μου βγαζει αυτο:

UOtIHML.jpg

Παει οντως στο Βελγιο? Για ποιο λογο?

Στο Ελτα φυσικα τέτοιος αριθμος tracking δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, musiccc444 είπε

Πήρα 2 πραγματάκια από Gearbest που βγήκαν 20 ευρώ και κάτι.Επειδή  πλησίαζαν κοντά στο όριο των 22ευρώ με τα απλά μεταφορικά,ήταν μετά από έκπτωση κουπονιού και τα προϊόντα αυτά υπάρχουν και εδώ,στην διπλή τιμή,αποφάσισα να βάλω Priority Direct Μail για να μην μπλέξω με τελωνείο

Στο πεδίο των παραγγελιών μου,αναφέρει τον τρόπο αποστολής που επέλεξα(DPM),στο tracking όμως,γράφει DDP και συγκεκριμένα Netherlands Post Registered DDP

Έχω να πάρω κάτι από Gearbest πολύ καιρό,ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο με βάση τα παραπάνω στοιχεία;

Το έψαξα λιγάκι στο νετ και διάβασα οτι για αποφυγή τελωνείου από Gearbest,καλύτερα επιλέγουμε Βelgium post και από τα priority το eu express.Εγώ επέλεξα priority direct mail,συνηθισμένος από το Bangood😁 .Λέτε να έχω κάνει πατάτα;; 😫

Η πλάκα είναι οτι με απλή αποστολή ήμουν οριακά κάτω από 22 ευρώ και λογικά θα τη γλύτωνα,με το priority βγήκε 24,20 ευρώ.Δεν ήξερα τι θα γράψουν οι κινέζοι σαν τιμή,γιατί ήταν από flash sale,με επιπλέον κουπόνι και προτίμησα να πάω safe.Αν ήξερα οτι μετράει η απόδειξη του paypal θα επέλεγα απλή αποστολή που δεν ξεπερνούσε τα 22 ευρώ

Το tracking είναι της μορφής RU**********NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, musiccc444 είπε

Το έψαξα λιγάκι στο νετ και διάβασα οτι για αποφυγή τελωνείου από Gearbest,καλύτερα επιλέγουμε Βelgium post και από τα priority το eu express.Εγώ επέλεξα priority direct mail,συνηθισμένος από το Bangood😁 .Λέτε να έχω κάνει πατάτα;; 😫

Η πλάκα είναι οτι με απλή αποστολή ήμουν οριακά κάτω από 22 ευρώ και λογικά θα τη γλύτωνα,με το priority βγήκε 24,20 ευρώ.Δεν ήξερα τι θα γράψουν οι κινέζοι σαν τιμή,γιατί ήταν από flash sale,με επιπλέον κουπόνι και προτίμησα να πάω safe.Αν ήξερα οτι μετράει η απόδειξη του paypal θα επέλεγα απλή αποστολή που δεν ξεπερνούσε τα 22 ευρώ

Το tracking είναι της μορφής RU**********NL

οχι,το priority του Banggood ειναι αριστο ;) 

 

7 ώρες πριν, Lnk Hlk είπε

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώσεσαι. Απλά όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα καλείς DHL διότι αλλάζει ο κωδικός φορτωτικής και δεν μπορεις να παρακολουθείς το δέμα σου με το ήδη υπάρχων tracking number.  Κάλεσε στο 210989000 δώσε τον κωδικό σου και θα σε κατατοπίσουν.

Εμενά μου είπαν το δέμα μου θα παραδοθεί ή με speedex ή με DHL Courier. Κ παρέλαβα με τη 2ο αυθημερών όταν το δέμα έφτασε Ελλάδα.

που στο ειπαν; σε πηραν τηλεφωνο; αυτος που δεν ξερει και δεν θα παρει τηλεφωνο,πως θα ξερει πως θα ερθει το δεμα;

 

4 ώρες πριν, gatos_spirounatos είπε

Γεια σας παιδια! Για αγορα απο gearbest κατω απο 22 ευρω χρειαζεται να βαλω belgium registered? Αφου ετσι κι αλλιως δεν περνάει απο τελωνείο ε;

ναι βαζεις οτι registered θες.

 

1 ώρα πριν, DYEL είπε

Να τους ξαναπαρεις να τους πεις πως είναι 2.20 η αναδιαβιβαση όχι 1.80. :P

Φυσικα δεν αποκλειεται να μην πληρωσεις τιποτα εν τελει.

Εχω παρει ένα πραγμα από aliexpress με china post registered air mail.

Ο κινεζος όμως το εστειλε με bpost.

Στο site του bpost λεει Your parcel is on the way to Belgium.

Το 17track μου βγαζει αυτο:

UOtIHML.jpg

Παει οντως στο Βελγιο? Για ποιο λογο?

Στο Ελτα φυσικα τέτοιος αριθμος tracking δεν υπαρχει.

το εστειλε μεσω βελγιου. τυχερος εισαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, spartak1 είπε

To εστειλε με Belgium post. Θα το λάβεις μέσω Βελγίου

Μαλιστα.

Οταν φτασει Βελγιο δηλαδη θα δημιουργηθεί καινουριο tracking number για τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μήπως  γνωρίζετε παιδιά πόσο γρήγορα έρχονται μικροδέματα χαμηλής αξίας με tracking της μορφής  UNxxxxxxCN και αν όντως εντοπίζονται , ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλημέρα μήπως  γνωρίζετε παιδιά πόσο γρήγορα έρχονται μικροδέματα χαμηλής αξίας με tracking της μορφής  UNxxxxxxCN και αν όντως εντοπίζονται , ευχαριστώ .

Δεν εντοπίζονται εκτός Κίνας. Ο χρόνος εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δεν εντοπίζονται εκτός Κίνας. Ο χρόνος εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες

Συνήθως εντοπίζονται από 17net μέχρι να φτάσουν Ελλάδα επίσης τα LVSχχχχ μου έρχονται πολύ γρήγορα αλλά δεν εντοπίζονται Ελλάδα αλλά UNχχχχχχχχχCN δεν εχω στο αρχείο μου για να δω πόσο καιρό κανουν περίπου .

εδώ εχω από 1-10 εχω δέμα που έχει μπει Ελλάδα με tracking UB420021xxxYP που δεν εντοπίζετε Ελλάδα και δεν το εχω στα χέρια μου  ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλημέρα μήπως  γνωρίζετε παιδιά πόσο γρήγορα έρχονται μικροδέματα χαμηλής αξίας με tracking της μορφής  UNxxxxxxCN και αν όντως εντοπίζονται , ευχαριστώ .

Μου έχει τύχει και να έρθει σε μια εβδομάδα (είχα μείνει αναυδος) αλλά και σε 1,5 μήνα.

Στα unregistered δέματα πρέπει να έχουμε αυτή την υπομονή.

Επεξ/σία από gioiliop7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Σημερα παρελαβαν φακελο για μενα απο ΗΚ στην Αγγλια!!!1 Νοεμβριου το εστειλαν κ 8 νοεμβριου ηταν στο Langley και σημερα 12 νοεμβριου παραδοθηκε!!Αγγλια ομως!!!Δεν πληρωσαν τιποτε το ποσο ηταν 11 $!!😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎11‎/‎11‎/‎2018 στις 12:19 ΜΜ, george1551 είπε

Συνήθως εντοπίζονται από 17net μέχρι να φτάσουν Ελλάδα επίσης τα LVSχχχχ μου έρχονται πολύ γρήγορα αλλά δεν εντοπίζονται Ελλάδα 

Ισχυει αυτό για τα LVSxxx?

 

Η φωτο που εβαλα πιο πανω είναι με αυτό τον τροπο,και την παραγγελεια την εκανα 9/10,και ακομα λεει ότι παει προς Βελγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Παρήγγειλα από Αμερική κάποια ανταλλακτικά αυτοκινήτου.

Το δέμα έρχεται με απλή αποστολή DHL (υπηρεσία ταχυδρομείου και όχι κούριερ) που σημαίνει ότι μόλις φτάσει το δέμα Ελλάδα, παραδίδεται στα ΕΛΤΑ για τις υπόλοιπες διαδικασίες. 

Η αξία του δέματος μαζί με τα μεταφορικά ειναι περίπου 130 ευρώ. 

Κάνοντας tracking στο site της DHL βλέπω και ένα tracking number με το οποίο θα παρακολουθώ το δέμα μόλις φτάσει Ελλάδα και το παραλάβουν τα ΕΛΤΑ. 

Αυτό το tracking number τελειώνει σε "DE" που σημαίνει ότι το δέμα θα έρθει μέσω Γερμανίας.

Στο διά ταύτα τώρα...

Υπάρχει περίπτωση το δέμα να γλυτώσει τελωνείο και ΦΠΑ μιας και στην Ελλάδα θα μπει ως δέμα από Γερμανία ή να περιμένω ΦΠΑ + 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Επεξ/σία από LefMykonos
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...