Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, DYEL είπε

Αυτα που ερχονται με Swiss post απο aliexpress ειναι συστημενα ετσι?

Εφοσον λεει tracking available το aliexpress σημαινει οτι ειναι συστημενο?

Δεν έχω πάρει κάτι με Swiss post για να σου πω σίγουρα.

Για το δεύτερο μου έχει τύχει μια φορά να μην ισχύει. Μια αγορά με HongKong Post Air Mail ( OZxxxxxxxxxPY ), έγραφε tracking available, αλλά για μέρες είχε μείνει "κολλημένο" κάπου σε Βέλγιο (δεν θυμάμαι ακριβώς που τώρα) και μια ημέρα μου ήρθε χωρίς να δείχνει τίποτα άλλο το tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, specre είπε

Δεν έχω πάρει κάτι με Swiss post για να σου πω σίγουρα.

Για το δεύτερο μου έχει τύχει μια φορά να μην ισχύει. Μια αγορά με HongKong Post Air Mail ( OZxxxxxxxxxPY ), έγραφε tracking available, αλλά για μέρες είχε μείνει "κολλημένο" κάπου σε Βέλγιο (δεν θυμάμαι ακριβώς που τώρα) και μια ημέρα μου ήρθε χωρίς να δείχνει τίποτα άλλο το tracking.

Καλα και εμενα μου ετυχε να μην  ενημερωθει καθολου το τρακινγκ,αλλα ηρθε ειδοποιηση κανονικα να παω να το παρω εγω.

αυτο ειναι που με ενδειαφερει,να ειναι συστημενο και να μου ερθει ειδοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά επειδή πρέπει να γέμισαν με σάκους καθυστερημένους τους άφησαν χωρίς  έλεγχο. Εμένα ήταν αναμονή για είσοδο στο τελωνείο και ξαφνικά το βλέπω να μην πλησιάζει ούτε τυπικά στο τελωνείο και να βρίσκεται κέντρο διαλογής. Παρέλαβα χωρίς καν αυτοκόλλητο τελωνειακά ελεύθερο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

θελω να παραγγειλω μία τσάντα  απο Κινα αλλά λόγω όγκου και βάρους αποκλειεται να μην φάω τελωνείο

οπότε ψάχνω λύσεις

1)το superbuy δεν αλλαζει κάτι απ΄οσο κατάλαβα γιατί δεν προσφέρει triangle shipping

2)ο πωλητης δεν στέλνει σε διευθυνση της aramex , οπότε και απο αυτη την πλευρα εχω θέμα

3)υπηρεσίες όπως parcelforce κτλ απ'οσο έψαξα στο reddit ειναι μαλλον αναξιόπιστες

το να δηλώσω αξία χαμηλή δεν ξέρω αν θα πιάσει..δυστυχώς

υπάρχει κάποιος τρόπος που μου διαφεύγει;

 

έστω και με εξτρα κόστος πχ parcel2go , forward2me.com κτλ κτλ

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από MacPhisto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρεσίες που "αγοράζεις" διεύθυνση πχ Αγγλία ή Τσεχία κτλ και το δέμα από Κίνα πάει εκεί (όπου το τελωνείο είναι πιο χαλαρό"και στο προωθούν Ελλάδα χωρίς έλεγχο (ενδοκοινοτικα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, κάποιες απορίες:

1) Άλλαξε κάτι στο banggood πρόσφατα ως προς το Priority Direct Mail;

Σε μια παραγγελία 4 προϊόντων* (αυτόματα χωρισμένα σε 3 πακέτα) το priority κόστιζε 14€. Προηγουμένως θυμάμαι (και σύμφωνα με τις αποδείξεις από προηγούμενες παραγγελίες) σε χρέωνε  ~2€ το πακέτο, όχι ~5€. (Δοκίμασα να βάλω/βγάλω άλλα προϊόντα και όντως χρεώνει γύρω στα 5€ για κάθε πακέτο που φτιάχνει, ανεξάρτητα του αριθμού των προϊόντων σε κάθε πακέτο). Ακρίβυνε τόσο πολύ μέσα σε 2 μήνες ή λάθος τα θυμάμαι;

2) Δεδομένου ότι το Bangood τα χωρίζει μόνο του σε πακέτα. Δεν υπάρχει λόγος (για τελωνείο μιλάω, όχι για χρόνο) να βάλεις Priority Direct Mail αν κανένα από τα πακέτα δεν περνάει τα 20€, 22€ (το τελωνειακό "όριο), ακόμα και αν το σύνολο της παραγγελίας ξεπερνάει το "όριο". Καλά δεν το καταλαβαίνω;

 

 

*Μικρά προϊόντα των γραμμαρίων το καθένα.

Επεξ/σία από Hommer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω βάλει μια παραγγελία από Aliexpress, η οποία κοστίζει CIF $22 (είναι κάτω από το όριο της ατέλειας δηλαδή). Στο Aliexpress πλήρωσα με την κάρτα μου απευθείας, σε περίπτωση που μου ζητήσουν αποδεικτικό της πληρωμής, τι στέλνω; Screeshot από το extrait που βγάζει το e-banking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχω βάλει μια παραγγελία από Aliexpress, η οποία κοστίζει CIF $22 (είναι κάτω από το όριο της ατέλειας δηλαδή). Στο Aliexpress πλήρωσα με την κάρτα μου απευθείας, σε περίπτωση που μου ζητήσουν αποδεικτικό της πληρωμής, τι στέλνω; Screeshot από το extrait που βγάζει το e-banking;

Μπορεις να στειλεις και φωτο απο την ιδια την παραγγελια αλλα καλυτερα απο την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2018 στις 9:54 ΜΜ, Salvation81 είπε

Reject και ασε τον πωλητη να ψαχνεται.

Μέσα σε μια ημέρα (από την ώρα που ανέλαβε το dispute) το aliexpress τον έδωσε στεγνά και μου έβγαλε απόφαση για full refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το store.smoktech.com που στέλνει με DHL ξέρουμε αν περνάει τελωνείο ?

Θέλω να πάρω το Stick Prince Baby Kit

Γενικά η αγορά ηλεκτρονικού τσιγάρου από Κίνα επιτρέπετε ή έχει απαγορευτεί?

Επεξ/σία από AquaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...