Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tobindax είπε

Δεν αμφιβάλλω ότι το κάνουν και αλλού (και τα μικρά μαγαζιά της ελλάδας (τα λεγόμενα σκρουτζομάγαζα) είναι συχνά μέτρια). Απλά αναφέρω ότι τα tracking data είναι σε ορισμένες περιπτώσεις αναξιόπιστα διότι δεν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη Αρχή ελέγχου τους.

π.χ. μπορεί να υποκρίνεται ότι το ελτά έπρεπε να το έχει στα χέρια του ενώ δεν το έστειλαν ακόμα.

Ισως αλλα οπως και να εχει δεν παραγγελνεις απο Κινα κατι που καιγεσαι ακομα και αν το εχουν σε Ευρωπαικη αποθηκη. Οποτε εκει τους δικαιολογω, τα δικα μας τα τζιμανια ομως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, tobindax είπε

Μην τα ρίχνετε όλα στα ελτά διότι πολλές φορές είναι κομπιναδόρος ο κινέζος. π.χ. Πολλές φορές υποκρίνονται ότι έχουν stock σε αποθήκη τους στην Ευρώπη και σε βάζουν να περιμένεις κάνα μήνα μέχρι να πάει το "stock" (που υποτίθεται υπήρχε ήδη) από την κίνα στην ευρώπη.

ΥΓ. Εξυπακούεται ότι είναι προτιμότερο κάποιες φορές να περιμένεις από το να πληρώνεις 2πλά(ή τριπλά) αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο και στο κάτω κάτω της γραφής η αλήθεια είναι προτιμότερη της κοροϊδίας.

Οι Κινέζοι ειναι άψογοι, 6-7 μέρες και ολα τα πακέτα ειναι Ελλάδα και δυο τρεις μήνες απο αεροδρόμιο στο σπίτι σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οι Κινέζοι ειναι άψογοι, 6-7 μέρες και ολα τα πακέτα ειναι Ελλάδα και δυο τρεις μήνες απο αεροδρόμιο στο σπίτι σου.

Χωρια τα δωρεαν μεταφορικα (ασχετα με το πως) οταν εδω σου χρεωνουν 3ε για να σου στειλουν κατι που κοστιζει 10ε ακομα και εντος της ιδιας πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιεμαι αν θα ερθουν καποτε τα δεματα με τις πολυμηνες καθυστερησεις, ή δεν θα ερθουν ποτε.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, οι Κινέζοι φταίνε

19/12/2018 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
16/1/2019  ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/1/2019 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28 μέρες ένας φορτιστής :D τουλάχιστον βγήκε σήμερα! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα παραγγείλει ένα φούτερ 26€ στις 6/10/18 από ebay Κινέζο πωλητη. Μέχρι σήμερα τίποτα. Λέτε να το έκλεψε κανένας υπάλληλος εκεί στο τελωνείο επειδή το γούσταρε; Γενικά έχουν κλαπεί αντικείμενα στα τελωνεία; γνωρίζετε κάτι; 

Επεξ/σία από chri5ti9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Χωρια τα δωρεαν μεταφορικα (ασχετα με το πως) οταν εδω σου χρεωνουν 3ε για να σου στειλουν κατι που κοστιζει 10ε ακομα και εντος της ιδιας πολης.

Αν δεν κάνω λάθος το κράτος επιδοτεί τις εξαγωγές τους(οχι σαν το δικό μας...)

 

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Αναρωτιεμαι αν θα ερθουν καποτε τα δεματα με τις πολυμηνες καθυστερησεις, ή δεν θα ερθουν ποτε.

Εμένα εχθές κινήθηκαν αρκετά πακετάκια μαζεμένα που περιμέναν αρκετό καιρό στο αεροδρόμιο.

Πιθανόν να ξεκινήσανε να τα διώχνουνε μαζικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Αν δεν κάνω λάθος το κράτος επιδοτεί τις εξαγωγές τους(οχι σαν το δικό μας...)

Εμένα εχθές κινήθηκαν αρκετά πακετάκια μαζεμένα που περιμέναν αρκετό καιρό στο αεροδρόμιο.

Πιθανόν να ξεκινήσανε να τα διώχνουνε μαζικά...

Γιαυτο ειπα ασχετα με το πως...Εμενα αυτο δεν με αφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Έχω παραγγείλει από gearbest ένα λάπτοπ και ενώ είναι να παραδοθεί σε Δήμο της Αττικής, χθες πρόσεξα αυτό από το site των ΕΛΤΑ:

image.png.b304886f37a4811587a73c0ffb92551c.png

Η ερώτηση μου είναι γιατί πάει Θεσσαλονική; Επίσης, μόνο σε ένα tracking site (1tracking.net) φαίνεται ως χώρα αποστολής η Κίνα· σε όλα τα υπόλοιπα δείχνει Ολλανδία. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Καλημέρα,

Έχω παραγγείλει από gearbest ένα λάπτοπ και ενώ είναι να παραδοθεί σε Δήμο της Αττικής, χθες πρόσεξα αυτό από το site των ΕΛΤΑ:

image.png.b304886f37a4811587a73c0ffb92551c.png

Η ερώτηση μου είναι γιατί πάει Θεσσαλονική; Επίσης, μόνο σε ένα tracking site (1tracking.net) φαίνεται ως χώρα αποστολής η Κίνα· σε όλα τα υπόλοιπα δείχνει Ολλανδία. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Μου το είχε κάνει και εμένα πριν μερικούς μήνες (το είχα γράψει αν θυμάμαι καλά στο συγκεκριμένο θέμα)

 

Είχα κάνει παραγγελια ένα αντικείμενο,και ενω είμαι Αθήνα,πήγε Πάτρα και μετα ήρθε σε εμένα. Έκανε εν ολίγοις μια βόλτα μέχρι Πάτρα και μου ήρθε μετά (αυτή η βόλτα μου κόστισε 4 μέρες καθυστέρηση παράδοσής)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, stelios18120 said:

Μου το είχε κάνει και εμένα πριν μερικούς μήνες (το είχα γράψει αν θυμάμαι καλά στο συγκεκριμένο θέμα)

Είχα κάνει παραγγελια ένα αντικείμενο,και ενω είμαι Αθήνα,πήγε Πάτρα και μετα ήρθε σε εμένα. Έκανε εν ολίγοις μια βόλτα μέχρι Πάτρα και μου ήρθε μετά (αυτή η βόλτα μου κόστισε 4 μέρες καθυστέρηση παράδοσής)

Μάλιστα, ευχαριστώ. Πάντως το τελωνείο το γλίτωσα, μιας και δεν πέρασε από το Κ.Δ. του αεροδρομίου, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Μάλιστα, ευχαριστώ. Πάντως το τελωνείο το γλίτωσα, μιας και δεν πέρασε από το Κ.Δ. του αεροδρομίου, σωστά;

Εφόσον είναι έξω και κάνει βόλτες το δεμα,ναι το γλύτωσες.😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...