Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα μεταφορικα παντα συμπεριλαμβανονται οποτε ακομα και 22+15: 37$ να ειχε δηλωσει παλι θα πληρωνες τα ιδια (βεβαια με 55$ τελικη θα πληρωνες 4ε παραπανω).

Δεν είναι αυτό το θέμα. Θα μπορούσε η τιμή μαζί με τα μεταφορικά να έβγαινε μικρότερη από το όριο των 22 €. Όπως επίσης ο τελωνιακός δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τα έξοδα αποστολής, εκτός και εάν ζητήσει απόδειξη πληρωμής. Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές ζητάνε παραστατικά για πακέτα με δηλωμένη τιμή πάνω από 22€. Για πακέτα με τιμή κάτω από 22€, συνήθως τα περνάνε ελεύθερα (οπότε και δεν ζητάνε παραστατικά, άρα και δεν συμπεριλαμβάνουν και τα μεταφορικά έξοδα)

 

Η ερώτησή μου εδώ όμως είναι η εξής (για να γνωρίζω για μελλοντικές παραγγελίες):

Τελικά τι ισχύει? Έχει δίκαιο ο πωλητής που δήλωσε την αρχική τιμή, ή ο τελωνιακός που υπολόγισε τα τέλη με την εκπτωτική τιμή?

Επεξ/σία από SLAYER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SLAYER είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα. Θα μπορούσε η τιμή μαζί με τα μεταφορικά να έβγαινε μικρότερη από το όριο των 22 €. Όπως επίσης ο τελωνιακός δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τα έξοδα αποστολής, εκτός και εάν ζητήσει απόδειξη πληρωμής. Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές ζητάνε παραστατικά για πακέτα με δηλωμένη τιμή πάνω από 22€. Για πακέτα με τιμή κάτω από 22€, συνήθως τα περνάνε ελεύθερα (οπότε και δεν ζητάνε παραστατικά, άρα και δεν συμπεριλαμβάνουν και τα μεταφορικά έξοδα)

Η ερώτησή μου εδώ όμως είναι η εξής (για να γνωρίζω για μελλοντικές παραγγελίες):

Τελικά τι ισχύει? Έχει δίκαιο ο πωλητής που δήλωσε την αρχική τιμή, ή ο τελωνιακός που υπολόγισε τα τέλη με την εκπτωτική τιμή?

Δεν ισχυει αυτο που λες, εμενα μου εχουν ζητησει παραστατικα και για πραγματα των 7ε.

Επισης βαση νομου οτι ερχεται απο την Αμερικη πρεπει να εχει την πραγματικη αξια δηλωμενη στο πακετο (βεβαια επρεπε να ειχε βαλει οσα πληρωσες δλδ 37$ και οχι 55$).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Κλουζώ mode on]

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι η ΕΛΤΑ έχει ένα δεύτερο layer αναζήτησης tracking number βαθύτερο από αυτό που βλέπουμε στο website τους (ή οποιουδήποτε άλλου). Αν τους πάρετε τηλέφωνο μπορεί να σου πουν "το "είδαμε στις 13/2 να φτάνει" ενώ στο tracking βλέπω από τον ξένο "το στείλαμε στις 12/2 στους έλληνες".

Δηλαδή αν θέλετε να ερευνήσετε για το αν κάτι αργεί πρέπει να τους χτυπήσετε και κανένα τηλέφωνο.

[Κλουζώ mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα δυο δεματα με το ιδιο περιεχομενο ( ασυρματος ), ενα δεμα εχθες και ενα σημερα. Και στα δυο δεματα υπαρχει το πρασινο χαρτακι << τελωνειακως ελευθερο >> και στο σημερινο υπαρχει και το κιτρινο χαρτακι, που φαινεται και στην εικονα.  Επισης οι κινεζοι εχουν βαλει διαφορετικο description και τιμη, παρολο που δεν ξεπερναει τα 22 ευρω.. Στο Ενα λεει 15$ speaker και στο σημερινο λεει 10$ toys. Δεν μπορω ετσι να βρω τον μπελα μου εγω; Τα δεματα λογικα ανοιχθηκαν και Σουηδια ( Sweeden Post ) και Ελλαδα;

 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Παρελαβα δυο δεματα με το ιδιο περιεχομενο ( ασυρματος ), ενα δεμα εχθες και ενα σημερα. Και στα δυο δεματα υπαρχει το πρασινο χαρτακι << τελωνειακως ελευθερο >> και στο σημερινο υπαρχει και το κιτρινο χαρτακι, που φαινεται και στην εικονα.  Επισης οι κινεζοι εχουν βαλει διαφορετικο description και τιμη, παρολο που δεν ξεπερναει τα 22 ευρω.. Στο Ενα λεει 15$ speaker και στο σημερινο λεει 10$ toys. Δεν μπορω ετσι να βρω τον μπελα μου εγω; Τα δεματα λογικα ανοιχθηκαν και Σουηδια ( Sweeden Post ) και Ελλαδα;

Τι μπελα να βρεις εσύ; Αν δηλαδή ο Κινέζος έγραφε bomb 15$ θα την πληρωνες εσύ; 😁😁😋

 

(Καταλάβαινες πως το λέω ελπίζω ) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα τεσσερα πακετα απο Ιαπωνια αυτο το μηνα και τα πραγματα εχουν ως εξης.

Κανενα πακετο δεν ειχε πρασινο αυτοκολλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ", σε αντιθεση με τοσες εκατονταδες πακετα που εχω παραλαβει τα τελευταια χρονια απο εκει.

Μεν κανενα πακετο δεν ειχε αξια ανω των 22€, ωστοσο επι χρονια ειτε υπηρχε το αυτοκολλητο ειτε καποια σημειωση απο τελωνειακο. Μου εχει συμβει φυσικα σε πολυ μεμονωμενα πακετα να συμβει και παλαιοτερα κατι αντιστοιχο, ποτε ομως συνεχομενα.

Δεν ξερω και δεν προφασιζομαι πως δεν περνανε απο δασμολογηση τα πακετα απο την Ιαπωνια. Ωστοσο δεν γνωριζω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο, ωστε να δουμε τελικα τι ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Παρελαβα τεσσερα πακετα απο Ιαπωνια αυτο το μηνα και τα πραγματα εχουν ως εξης.

Κανενα πακετο δεν ειχε πρασινο αυτοκολλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ", σε αντιθεση με τοσες εκατονταδες πακετα που εχω παραλαβει τα τελευταια χρονια απο εκει.

Μεν κανενα πακετο δεν ειχε αξια ανω των 22€, ωστοσο επι χρονια ειτε υπηρχε το αυτοκολλητο ειτε καποια σημειωση απο τελωνειακο. Μου εχει συμβει φυσικα σε πολυ μεμονωμενα πακετα να συμβει και παλαιοτερα κατι αντιστοιχο, ποτε ομως συνεχομενα.

Δεν ξερω και δεν προφασιζομαι πως δεν περνανε απο δασμολογηση τα πακετα απο την Ιαπωνια. Ωστοσο δεν γνωριζω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο, ωστε να δουμε τελικα τι ισχυει.

Υπαρχουν πολλα πραγματα που θελω να παραγγειλω απο Ιαπωνια αλλα δε ρισκαρω να πληρωσω 25 επιπλεον ευρω για παραγγελια με 40 ευρω συνολο.

Ισως να το κανω αν αποφασισω για περιπτωση που αξιζει να χασω τα χρηματα του τελωνειου  εαν συμβει.

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kosutasu22 said:

Υπαρχουν πολλα πραγματα που θελω να παραγγειλω απο Ιαπωνια αλλα δε ρισκαρω να πληρωσω 25 επιπλεον ευρω για παραγγελια με 40 ευρω συνολο.

Ισως να το κανω αν αποφασισω για περιπτωση που αξιζει να χασω τα χρηματα του τελωνειου στην περιπτωση που συμβει.

Αυτο προσπαθω να διαπιστωσω, τι στο καλο επιτελους ισχυει. Επαναλαμβανω παντως, απο τα κυριολεκτικα εκατονταδες πακετα που εχω λαβει απο το 2016 μεχρι σημερα ποτε μα ποτε δεν ειχα ουτε τοσα διχως καμια ενδειξη απο το τελωνειο, ουτε συνεχομενα οπως αυτα. Καμια εξαιρεση.

Επισης ενω θεωρητικα τα πραγματα απο Ελλαδα /Ευρωπη ειχαν συγκεκριμενο και αυστηρο ελεγχο προς στην Ιαπωνια, φιλος που λαμβανει δεματα δεν εχει πλεον καμια καθυστερηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνια εε-ιαπωνιας τυπικα αφορα μονο πρωτες υλες,τροφιμα, αυτοκινητα και ανταλακτικα αυτοκινητων.

Ισως βεβαια να υπαρχει και ατυπη συμφωνια για προϊοντα λιανικου εμποριου αλλα δεν μπορουμε να το ξερουμε.

Θα μαθουμε υποθετω εμπειρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πακέτα από Ιαπωνία περνούν τελωνείο κανονικά. Μόλις χθες προωθήθηκαν 2 δικά μου προς εκτελωνισμό, και τα δύο άνω των 22 ευρώ σε αξία. Επίσης προχθές παρέλαβα άλλο πακέτο από Ιαπωνία με την ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" όπως συνήθως. Μέχρι τώρα μόνο σε unregistered δέματα μου έχει συμβεί είτε να μην περάσουν τελωνείο (καίτοι άνω των 22 ευρώ), είτε να μην υπάρχει η ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" (καίτοι κάτω των 22). Και αυτό όχι πάντα, καθώς υπήρξαν και περιπτώσεις που unregistered ελέγχθηκαν κανονικά και έλαβαν κωδικό εδώ στην Ελλάδα, οπότε και προωθήθηκαν ως συστημένα πλέον.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kanesan said:

Τα πακέτα από Ιαπωνία περνούν τελωνείο κανονικά. Μόλις χθες προωθήθηκαν 2 δικά μου προς εκτελωνισμό, και τα δύο άνω των 22 ευρώ σε αξία. Επίσης προχθές παρέλαβα άλλο πακέτο από Ιαπωνία με την ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" όπως συνήθως. Μέχρι τώρα μόνο σε unregistered δέματα μου έχει συμβεί είτε να μην περάσουν τελωνείο (καίτοι άνω των 22 ευρώ), είτε να μην υπάρχει η ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" (καίτοι κάτω των 22). Και αυτό όχι πάντα, καθώς υπήρξαν και περιπτώσεις που unregistered ελέγχθηκαν κανονικά και έλαβαν κωδικό εδώ στην Ελλάδα, οπότε και προωθήθηκαν ως συστημένα πλέον.

Ειχαν εισελθει στην Ελλαδα πριν της 01/02/2019 η μεσα στο μηνα; Ολα οσα παρελαβα ειναι τουλαχιστον απο της 01/02.

Τα πακετα παρεπιπτωντος που παραλαμβανω ηταν ολα συστημενα και με παραστατικα. Ολα σχεδον τα προηγουμενα ειχαν καποια ενδειξη, ανεξαρτητως ποσου και μεγεθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είχαν εισέλθει στην Ελλάδα κάποια στιγμή το Δεκέμβρη. Λέω λογικά  διότι όλοι γνωρίζουμε ότι αργούν να ανοίξουν τους σάκους, και τα εν λόγω τα περιμένω εδώ και πολύ καιρό. Αλλά τα update/προώθηση έγιναν μόλις χθες. Εδώ είμαστε όμως για να το δούμε, έχω και εγώ αρκετά πακέτα με shipping μες στο 2019, και τα περισσότερα είναι άνω του ορίου των 22 ευρώ, οπότε και έχει σημασία. Πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ούτε αυτό περί μη καθυστέρησης αν και πολύ θα το ήθελα. Έχω ήδη τρία πακέτα που εστάλησαν μεταξύ 7-10 Γενάρη, και ακόμα δεν έχουν φανεί Ελλάδα. Αν παρατηρήσω κάποια αλλαγή, θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Kanesan said:

Λογικά είχαν εισέλθει στην Ελλάδα κάποια στιγμή το Δεκέμβρη. Λέω λογικά  διότι όλοι γνωρίζουμε ότι αργούν να ανοίξουν τους σάκους, και τα εν λόγω τα περιμένω εδώ και πολύ καιρό. Αλλά τα update/προώθηση έγιναν μόλις χθες. Εδώ είμαστε όμως για να το δούμε, έχω και εγώ αρκετά πακέτα με shipping μες στο 2019, και τα περισσότερα είναι άνω του ορίου των 22 ευρώ, οπότε και έχει σημασία. Πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ούτε αυτό περί μη καθυστέρησης αν και πολύ θα το ήθελα. Έχω ήδη τρία πακέτα που εστάλησαν μεταξύ 7-10 Γενάρη, και ακόμα δεν έχουν φανεί Ελλάδα. Αν παρατηρήσω κάποια αλλαγή, θα ενημερώσω.

Ειναι πακετα που δεν εχω παραλαβει απο Μεσοτελη Νοεμβρη, ενω αυτα του Φεβρουαριου τα παρελαβα κανονικα! Δεν υπαρχει λογικη εδω δυστυχως. Ενημερωνω επισης το θεμα τακτικα, περιμενω και καποιες νεες παραλαβες και θα ενημερωσω το θεμα.

Ισως εχει να κανει και με την ημερομηνια αποστολης των αντικειμενων. Αυτα πριν της 01/02/2019  περνανε δασμολογηση κτλ, ενω αυτα με την ημερομηνια της συμβασης ενδεχομενως να ειναι πιο χαλαρα. Θα ξερω με τα νεα πακετα περισσοτερα.

Επεξ/σία από Getta Robo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγείλω κάτι μολύβια και στυλό από Καλιφόρνια..χωρίς μεταφορικά κάνουν 10.4$.. με μεταφορικά 25.4$ δηλαδή 22 ευρώ περίπου...υπάρχει περίπτωση για τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...