Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν στο στειλει Ιδιωτης και η τιμη ειναι μεχρι γυρω στα 45ε μαζι με τα μεταφορικα δεν θα εχεις θεμα Τελωνειου.

Αν ειναι παραπανω θα φας το καπελο (αναλογα με την τιμη βεβαια).

Δεν ισχύουν προϋποθέσεις μη εμπορικού χαρακτήρα με βασικότερη οτι δεν πλήρωσε κανενα αντιτιμο (εφοσον αγορασε απο ebay), οποτε δεν ισχύει το 45, αλλά το κλασσικό 22 CIF. Αν τώρα κάνει κάποια προσπάθεια να στείλει τα χρήματα με άλλο τρόπο και να δικαιολογήσει οτι ο αποστολέας το εκανε απο ανιοδιοτελεις και οχι εμπορικους σκοπους, ίσως δεχτουν το 45. Παρα πολύ δυσκολο, αλλα οχι απιθανο

4 λεπτά πριν, DeusVult είπε

Παιδιά βοήθεια!

Βρήκα έναν seller μέσω alibaba και αγόρασα μπουκαλάκια για ιδιοκατασκευή υγρού γλεκτρονικού τσιγάρου. Συνολικά πήγε 15 ευρώ για τα 100 μπουκαλάκια συν 35 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL express. Να σημειώσω ότι η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.

Mε καλούν λοιπόν σήμερα από την DHL και μου ανακοινώνουν ότι το δέμα μου χρειάζεται να εκτελωνιστεί. Δεκτό, στο κάτω κάτω ο πωλητής είπε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα εκτελωνισμού αλλά αν μπει, τα fees θα είναι πολύ χαμηλά. Ρωτάω πόσο είναι το κόστος, και παθαίνω το πρώτο σοκ. 60 ευρώ λέει με τέλη αποθήκευσης μετά τις 48 ώρες στα 7 ευρώ την μέρα.
Άρχισα λοιπόν να κοιτάω εναλλακτικές. Τείνω στο να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή να στείλω το δέμα πίσω σε συνεννόηση με τον πωλητή. Μιλάω λοιπόν ξανά με την DHL ώστε να μάθω πόσες ώρες έχω ακόμα μέχρι να αρχίσει να μετράει χρόνος για τέλη αποθήκευσης. Μετά από λίγη αναμονή η υπάλληλος μου λέει ότι έχει γίνει λάθος με το δέμα μου και ότι τα τέλη εκτελωνισμού ανέρχονται συνολικά στα 109 ευρώ και όχι στα 60, και όλο αυτό διότι θεώρησαν ότι 100 μπουκαλάκια είναι παραγγελία εμπορικού χαρακτήρα και όχι για ιδιωτική χρήση. Παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω τέλη αποθήκευσης, which is a plus I guess.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω σε αυτό το σημείο;

Η μονη λύση που ίσως σου κοστίσει λιγοτερο ειναι σε συνενοηση με τον πωλητη, να στείλεις πισω το πακέτο (δηλώνεις στην dhl οτι δεν θες να παραλάβεις και να σταλει πισω - ειναι πληρωμένη η επιστροφή) και ο πωλητης να στα στειλει πάλι με αλλη μεθοδο αποστολής (πχ συστημενο) που θα ερθει με ελτα, οπου θα πληρώσεις μονο τα νεα μεταφορικά. Ετσι θα ερθει με ελτα (σε κανενα μήνα) και ο εκτελωνισμός θα ειναι πολύ πιο φθηνός. 

Την πάτησες γιατί έβαλες παραγγελια αδιάβαστος. Δεν αγοράζουμε με courier, o εκτελωνισμος (απο την εταιρεία ή μόνοι μας) δαγκώνει άσχημα. 

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω ξανακάνει ακριβώς την ίδια παραγγελία μέσω του ίδιου πωλητή πριν έναν χρόνο. ίδια, μέθοδος αποστολής, ίδια τιμή. Τελωνείο δεν πλήρωσα.

Γνωρίζω ότι μέσω courrier, πληρώνεις πάντα τελωνείο αλλά όπως και την προηγούμενη φορά ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι θα πληρώσω πολύ λίγα ή τίποτα.

Θα μπορούσα να κάνω refund μέσω PayPal ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον περασμένο αυγουστο-σεπτ αλλάξανε πολλά στα ελληνικά τελωνεια. Ειδικά απο Σεπ-Οκτ και μετά γίνεται σφαγή. Διαβασε τον οδηγό και θα καταλάβεις τι ισχύει.

Να παρεις refund απο το paypal για ποιο λογο; Τα τελωνειακά εξοδα εναι του πελάτη και ετσι λεει και το paypal. Θα μπορουσες να κάνεις claim αν ο πωλητης σου εστελνε αλλο πραγμα απο την παραγγελία ή δε σου εστελνε καθόλου ή ενω ειχες παραγγείλει με απλό ταχυδρομείο και στα εστελνε με courier (που και εκει ειναι γκρι ζωνη, αλλα ίσως πατουσες στη βλαπτικότητα της αυθαιρετης αλλαγής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Άρα στην παρούσα φάση η μόνη επιλογή είναι να το στείλω πίσω. Aπό εκεί και πέρα βλέπω αν θα μου το στείλει κάπως αλλιώς ή αφού έρθω σε συνεννόηση μαζί του να μου κάνει ο ίδιος refund;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DeusVult είπε

Παιδιά βοήθεια!

Βρήκα έναν seller μέσω alibaba και αγόρασα μπουκαλάκια για ιδιοκατασκευή υγρού γλεκτρονικού τσιγάρου. Συνολικά πήγε 15 ευρώ για τα 100 μπουκαλάκια συν 35 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL express. Να σημειώσω ότι η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.

Mε καλούν λοιπόν σήμερα από την DHL και μου ανακοινώνουν ότι το δέμα μου χρειάζεται να εκτελωνιστεί. Δεκτό, στο κάτω κάτω ο πωλητής είπε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα εκτελωνισμού αλλά αν μπει, τα fees θα είναι πολύ χαμηλά. Ρωτάω πόσο είναι το κόστος, και παθαίνω το πρώτο σοκ. 60 ευρώ λέει με τέλη αποθήκευσης μετά τις 48 ώρες στα 7 ευρώ την μέρα.
Άρχισα λοιπόν να κοιτάω εναλλακτικές. Τείνω στο να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή να στείλω το δέμα πίσω σε συνεννόηση με τον πωλητή. Μιλάω λοιπόν ξανά με την DHL ώστε να μάθω πόσες ώρες έχω ακόμα μέχρι να αρχίσει να μετράει χρόνος για τέλη αποθήκευσης. Μετά από λίγη αναμονή η υπάλληλος μου λέει ότι έχει γίνει λάθος με το δέμα μου και ότι τα τέλη εκτελωνισμού ανέρχονται συνολικά στα 109 ευρώ και όχι στα 60, και όλο αυτό διότι θεώρησαν ότι 100 μπουκαλάκια είναι παραγγελία εμπορικού χαρακτήρα και όχι για ιδιωτική χρήση. Παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω τέλη αποθήκευσης, which is a plus I guess.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω σε αυτό το σημείο;

Αυτά παθαίνει κάποιος αν δεν κάνει έρευνα αγοράς πριν αγοράσει κάτι από το εξωτερικό. Αντί να φωνάζεις βοήθεια γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο θέμα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλωστε, θα πληρώσεις για να .... μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeusVult είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Άρα στην παρούσα φάση η μόνη επιλογή είναι να το στείλω πίσω. Aπό εκεί και πέρα βλέπω αν θα μου το στείλει κάπως αλλιώς ή αφού έρθω σε συνεννόηση μαζί του να μου κάνει ο ίδιος refund;

Χλωμό το βλέπω να σου κάνει refund, ειδικά τα ταχυδρομικά τα ξεχνάς τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, GeorgeAl92 said:

Αυτά παθαίνει κάποιος αν δεν κάνει έρευνα αγοράς πριν αγοράσει κάτι από το εξωτερικό. Αντί να φωνάζεις βοήθεια γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο θέμα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλωστε, θα πληρώσεις για να .... μάθεις.

Διάβασε τι λέω παραπάνω. Με τον συγκεκριμένο πωλητή είχα συνεργαστεί στο παρελθόν, κάνοντας ακριβώς την ίδια παραγγελία. Και τότε μου είχε πει ότι δεν θα περάσει τελωνείο επειδή το είχε δηλώσει σαν προϊόν χαμηλής αξίας. Πριν λίγο μίλησα πάλι με DHL και μου είπαν ότι ήταν δηλωμένο στα 49 ευρώ. Μαλακία μου σίγουρα που τον εμπιστεύτηκα παρότι ήξερα τι παίζει με τους courrier, αλλά από την άλλη 1) είχα παλαιότερη συναλλαγή χωρίς πρόβλημα και 2) έκανα μαλακία στην δήλωση κόστους ο πωλητής, ενώ παλαιότερα το είχε δηλώσει στο σωστό κόστος. 

Σε δεύτερη φάση, το ποστ σου μου φαίνεται εριστικό και δεν προσφέρει κάτι στην συζήτηση. Αν δεν έχεις να πεις κάτι επι της ουσίας, καλύτερα μην το πεις.

 

 

48 minutes ago, isay said:

Χλωμό το βλέπω να σου κάνει refund, ειδικά τα ταχυδρομικά τα ξεχνάς τελειως


Ρεαλιστικά και εγώ πιστεύω ότι θα μου προσφέρει πίσω την αξία του προϊόντος. Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να κινηθώ μέσω PayPal dispute δεδομένου ότι έχω συνομιλία με τον πωλητή στην οποία μου λέει και μου ξαναλέει ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο; Σίγουρα κάποια αξία θα έχει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγγειλει απο Ali ενα καπακι για laptop αξιας 15 ευρω ποτε να το περιμενω μετα τα Χριστουγεννα; :P

 

Arrive at destination country

2018-08-04 04:53:52 [GMT+8]

Airline arrived at destination country

2018-08-03 09:32:00 

-Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to GR/ATH)

2018-08-01 02:46:24 [GMT+8]

Depart from transit country or district

2018-08-01 02:46:00 [GMT+8]

Hand over to airline

2018-07-30 11:25:00 [GMT+8]

Information Received

2018-07-29 15:15:00 

Received by line-haul

2018-07-28 12:24:32 [GMT+8]

Outbound in sorting center

2018-07-27 17:03:42 [GMT+8]

Inbound in sorting center

2018-07-25 22:13:45 [GMT+8]

Accepted by carrier

2018-07-25 22:13:45 [GMT+8]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DeusVult είπε

Ρεαλιστικά και εγώ πιστεύω ότι θα μου προσφέρει πίσω την αξία του προϊόντος. Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να κινηθώ μέσω PayPal dispute δεδομένου ότι έχω συνομιλία με τον πωλητή στην οποία μου λέει και μου ξαναλέει ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο; Σίγουρα κάποια αξία θα έχει και αυτό.

Δύσκολο,καθώς τα έξοδα τελωνείου (δασμοί, Φ.Π.Α. κτλ.) είναι αποκλειστικά έξοδα του αγοραστή και η paypal δεν σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DeusVult είπε

Ρεαλιστικά και εγώ πιστεύω ότι θα μου προσφέρει πίσω την αξία του προϊόντος. Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να κινηθώ μέσω PayPal dispute δεδομένου ότι έχω συνομιλία με τον πωλητή στην οποία μου λέει και μου ξαναλέει ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο; Σίγουρα κάποια αξία θα έχει και αυτό.

Όπως κρίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DeusVult είπε

Διάβασε τι λέω παραπάνω. Με τον συγκεκριμένο πωλητή είχα συνεργαστεί στο παρελθόν, κάνοντας ακριβώς την ίδια παραγγελία. Και τότε μου είχε πει ότι δεν θα περάσει τελωνείο επειδή το είχε δηλώσει σαν προϊόν χαμηλής αξίας. Πριν λίγο μίλησα πάλι με DHL και μου είπαν ότι ήταν δηλωμένο στα 49 ευρώ. Μαλακία μου σίγουρα που τον εμπιστεύτηκα παρότι ήξερα τι παίζει με τους courrier, αλλά από την άλλη 1) είχα παλαιότερη συναλλαγή χωρίς πρόβλημα και 2) έκανα μαλακία στην δήλωση κόστους ο πωλητής, ενώ παλαιότερα το είχε δηλώσει στο σωστό κόστος. 

Σε δεύτερη φάση, το ποστ σου μου φαίνεται εριστικό και δεν προσφέρει κάτι στην συζήτηση. Αν δεν έχεις να πεις κάτι επι της ουσίας, καλύτερα μην το πεις.

 


Ρεαλιστικά και εγώ πιστεύω ότι θα μου προσφέρει πίσω την αξία του προϊόντος. Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να κινηθώ μέσω PayPal dispute δεδομένου ότι έχω συνομιλία με τον πωλητή στην οποία μου λέει και μου ξαναλέει ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο; Σίγουρα κάποια αξία θα έχει και αυτό.

Το ότι πέρασε την πρώτη φορά δεν είναι κανόνας ότι κάθε φορά θα περνάει ελεύθερο. Επίσης δηλωνοντας χαμηλοτερη αξια σε ένα πακέτο ο τελωνιακος αν για διάφορους λόγους υποψιαστεί ότι το περιεχόμενο δεν συμβαδίζει με την δηλωμένη αξία το ανοίγει και μπορεί να σου ζητηθεί αποδεικτικό. Αν αναλογιστεις ότι πλήρωσες είδη 35€ για μεταφορικά έχεις περάσει το όριο της ατέλειας όποτε και μηδενικό κόστος να δήλωνε πάλι θα έπρεπε να πληρώσεις. Αν στο μέλλον χρειαστείς κούριερ να προτιμήσεις ems που είναι μέσω ΕΛΤΑ και είναι φθηνότερα.

Όσο για την υπόθεση που λες να ανοίξεις στο PayPal  δεν νομίζω ότι έχεις πιθανότητες καλύτερα να ζητήσεις refund η να σου κάνει ξανά κάνει την αποστολη με ταχυδρομείο. Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Absoluteye είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μεταχείρισμένα ακουστικά από Ebay (Αυστραλία). Η αρχική τους τιμή είναι πολύ υψηλή αλλά λόγω δεύτεριου χεριού είναι ευκαιρία.

Η αποστολή γίνεται με Australia Post Air Mail Parcel. Ο πωλητής είναι ιδιώτης.

Λογικά θα πληρώσω τελωνείο αλλά θα κοστολογηθεί με βάση την αρχική τιμή ή την τιμή πώλησης; 

 

5 ώρες πριν, isay είπε

Με βάση την τιμή πώλησης και αν σταματήσει για ελεγχο θα σου ζητηθεί αποδεικτικό κάρτας ή paypal. 

Εάν πληρώσω ξεχωριστά τα μεταφορικά και ξεχωριστά το προιόν και πω στον πωλητή να γράψει ένα μήνυμα τύπου "second hand headphones" θα μπορέσω να δώσω την απόδειξη των μεταφορικών σε περίπτωση που περάσει τελωνείο;

Επεξ/σία από Absoluteye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...