Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, bromiaris είπε

Καταρχήν μόνο με Αμερικανικό Ταχυδρομείο.

Πάντως με ότι και να έρθει το Τελωνείο ΔΕΝ το γλυτώνεις… γιατί με προβληματίζει το εξής…:

Όταν έρθει θα σου ζητηθούν παραστατικά για το πόσο το αγόρασες (ατέλεια μέχρι 45 ευρώ μαζί με μεταφορικά για μη εμπορική συναλλαγή)… αλλά από ότι κατάλαβα πως θα αποδείξεις ότι το δέμα το αγόρασες εσύ για εσένα, από την στιγμή που το αγόρασες και το στέλνεις στον φίλο σου… και το δικό του όνομα θα φαίνεται στο δέμα…;;;;;

Οπότε ίσως το Τελωνείο να υπολογίσει το κόστος για ΦΠΑ και Δασμούς όσο θέλει…

Θα το στείλω στο όνομα μου στην διεύθυνση του. Μου είπε ότι δεν είναι σαν την Ελλάδα που ζητάνε κλπ κλπ. 

Οπότε ίσως είμαι καλυμμένος. 

Αλλά αυτό. Δεν γνωρίζω για αυτό ήθελα γνώμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Drake2015 είπε

Θα το στείλω στο όνομα μου στην διεύθυνση του. Μου είπε ότι δεν είναι σαν την Ελλάδα που ζητάνε κλπ κλπ. 

Οπότε ίσως είμαι καλυμμένος. 

Αλλά αυτό. Δεν γνωρίζω για αυτό ήθελα γνώμες. 

Ναι αλλά στο δέμα θα φαίνεται ο φίλος σου σαν αποστολέας και αυτό ακυρώνει τον πιο πάνω συλλογισμό…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά απόBanggood (Κίνα) αλλά επειδή ενδεχομένως θα το χρειαστώ το αντικείμενο μέσα στον επόμενο μήνα έχει νόημα να επιλέξω Priority Direct Mail μήπως και φτάσει ή θα κολλήσει σε κάθε περίπτωση στο τελωνείο 1-2 μήνες οπότε είναι δωρόν-άδωρον να πάω από απλό σε Priority;

Το αντικείμενο είναι μικρό σε μέγεθος και αξίας κάτω από 10 ευρώ (με τα μεταφορικά)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά απόBanggood (Κίνα) αλλά επειδή ενδεχομένως θα το χρειαστώ το αντικείμενο μέσα στον επόμενο μήνα έχει νόημα να επιλέξω Priority Direct Mail μήπως και φτάσει ή θα κολλήσει σε κάθε περίπτωση στο τελωνείο 1-2 μήνες οπότε είναι δωρόν-άδωρον να πάω από απλό σε Priority;

Το αντικείμενο είναι μικρό σε μέγεθος και αξίας κάτω από 10 ευρώ (με τα μεταφορικά)...

Αξίζει γιατί το priority του Banggood δεν σταματάει για έλεγχο στο τελωνείο. Δεν ξέρω όμως μήπως σε καθυστερήσουν μέχρι να φύγει από Κίνα λόγω του ιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Αξίζει γιατί το priority του Banggood δεν σταματάει για έλεγχο στο τελωνείο. Δεν ξέρω όμως μήπως σε καθυστερήσουν μέχρι να φύγει από Κίνα λόγω του ιού.

Αναφέρομαι στο Priority Direct Mail έτσι...όχι στο EU Priority Line (που έρχεται με τριγωνική μέσω ΕΕ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αναφέρομαι στο Priority Direct Mail έτσι...όχι στο EU Priority Line (που έρχεται με τριγωνική μέσω ΕΕ)...

Και τα δύο που αναφέρεις έρχονται με τριγωνική και είναι safe 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες παρελαβα ενα συστημένο απο AliExpress αξιας 16 ευρω.Δεν πληρωσα το 15αρι(το οποιο καταργηθηκε)και στο ταχυδρομείο που τους το ειπα,μου απαντησαν οτι ισχυε το ιδιο θα συνεχιστεί,δεν εχει αλλάξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Φυσιολογικο να περιμενω απο τελη Νοεμβριου(black friday) ακομα untracked πακετα απο Κινα;

 

22 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Μια απο τα ίδια....

η κακομοιριά στο μεγαλείο της με τα ΕΛΤΑ, χτες πήρα πίσω τα χρήματα από την πρώτη παραγγελία από το black Friday εχω άλλο ένα που εχω ανοίξει dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1551 είπε

η κακομοιριά στο μεγαλείο της με τα ΕΛΤΑ, χτες πήρα πίσω τα χρήματα από την πρώτη παραγγελία από το black Friday εχω άλλο ένα που εχω ανοίξει dispute

Κακός για εμένα 

Ο Κινέζος φταίει αν καθυστερήσει το δέμα εντός Ελλάδας;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Κακός για εμένα 

Ο Κινέζος φταίει αν καθυστερήσει το δέμα εντός Ελλάδας;;;;

Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχει γίνει αποστολή του δέματος και αφού στου σχεδόν 3 μήνες δεν έχει έρθει κάτι ανοίγω dispute δεν θεωρώ ότι ειναι παράλογο αυτό που έκανα αφού στο τέλος και το προϊόν δεν ήρθε αλλά και περίμενα 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, george1551 είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχει γίνει αποστολή του δέματος και αφού στου σχεδόν 3 μήνες δεν έχει έρθει κάτι ανοίγω dispute δεν θεωρώ ότι ειναι παράλογο αυτό που έκανα αφού στο τέλος και το προϊόν δεν ήρθε αλλά και περίμενα 3 μήνες.

Αν το θέτεις έτσι... Έχει μια βάση το σκεπτικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ανοιξω dispute ακομα... θα το κανω προς το τελος των 6 μηνων που μου δινει το paypal.
Και ακομα και αν το λαβω αργοτερα θα του επιστρεψω τα χρηματα.

Ετσι κ αλλιως δεν τα χρειαζομουν αμεσα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να το γενικευσω άλλα δύο μη συστημένα δεματακια που περίμενα από Κίνα με Cainio economy βλέπω από το Truck24.ru πως σταλθηκαν μέσω Τουρκικού ταχυδρομείου Κωνσταντινούπολη και....εξαφανιστηκαν Το ένα δεν ήρθε ποτέ (πήρα refund) και πολύ φοβάμαι πως δεν πρόκειται να φτάσει και το δεύτερο :(   Προσοχή λοιπόν στο συγκεκριμένο τρόπο αποστολής εκτός και αν μόνο εγώ είχα την τύχη να πέσω σε "ελαφροχερη" γείτονα.  

Το δεύτερο νέο είναι πως (δεν το ζήτησα ) πωλητής από Kινα έστειλε με alliexress standard shipping τριγωνική αποστολή μέσω Σουηδιας. Το πακέτο ήρθε πολύ γρήγορα Ελλάδα χωρίς τελωνείο (ανταλλακτικό οθόνης κινητού)  και αυτή τη στιγμή είναι Θεσσαλονίκη!

Και τέλος κλασικά, συστημένο πακέτο από Κίνα έχει ξεφορτωθεί εδώ και δύο εβδομάδες στο αεροδρόμιο Αθήνα και περιμένει λέει να μπει Τελωνείο;  Να στείλω απόδειξη αγοράς από τώρα ενώ δεν ζητάνε ; η να περιμενω ; Λογικά είναι τελωνειακών ελεύθερο με κόστος 8,71 ευρω (Nakamichi ακροδέκτες για καλώδια ήχου για hifi)

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...