Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν γνωρίζει κανείς...θέλω να παραγγείλω κάποιες μάσκες από AliExpress, θα έχω πρόβλημα με τον χρόνο παράδοσης ή έχουν αποκατασταθεί οι εμπορικές πτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, sensai είπε

αν γνωρίζει κανείς...θέλω να παραγγείλω κάποιες μάσκες από AliExpress, θα έχω πρόβλημα με τον χρόνο παράδοσης ή έχουν αποκατασταθεί οι εμπορικές πτήσεις;

Απ' οτι γνωριζω εμπορικες πτησεις γινονται γιατι και γω παραγγειλα πριν λιγες μερες και εφυγαν κανονικα τα δεματα.Τωρα εδω ελλαδα θα υπαρχει επιπλεον καθυστερηση λογο του οτι τα ελτα πανε για χρεοκοπια.Εχουν μεινει οι μισοι ταχυδρομοι και εχουν διπλασια-τριπλασια δουλεια απο πριν.Οποτε θα κανεις υπομονη παραπανω και λογο κορονοιου!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, sensai είπε

αν γνωρίζει κανείς...θέλω να παραγγείλω κάποιες μάσκες από AliExpress, θα έχω πρόβλημα με τον χρόνο παράδοσης ή έχουν αποκατασταθεί οι εμπορικές πτήσεις;

Μην αρχίζεις να φωνάζεις αν τύχει και παραλάβεις την παραγγελία σου σε 2-3 μήνες...

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλω από το aliexpress προϊόν που κάνει 23€ και χρησιμοποιήσω κουπόνι για να πέσει λίγο κάτω από τα 22€ θα έχω θέμα με το τελωνείο; γιατί πριν κανα μήνα διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ ότι οι εκτελωνιστες κοιτάζουν πλέον και τα κουπόνια και δεν τα λαμβάνουν υπόψη τους στην τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, George! είπε

Αν παραγγείλω από το aliexpress προϊόν που κάνει 23€ και χρησιμοποιήσω κουπόνι για να πέσει λίγο κάτω από τα 22€ θα έχω θέμα με το τελωνείο; γιατί πριν κανα μήνα διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ ότι οι εκτελωνιστες κοιτάζουν πλέον και τα κουπόνια και δεν τα λαμβάνουν υπόψη τους στην τιμή. 

Βασικα το αντίθετο ισχύει.Δεν κοιτανε τα κουπόνια αλλα την πραγματικη τιμη τους.Αλλα τωρα θεμα τύχης ειναι να σε χρεωσουν.Ξερεις ανοιγουν λιγα για δειγματοληπτικο έλεγχο οποτε εχε το υπόψη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, risingsun είπε

Βασικα το αντίθετο ισχύει.Δεν κοιτανε τα κουπόνια αλλα την πραγματικη τιμη τους.Αλλα τωρα θεμα τύχης ειναι να σε χρεωσουν.Ξερεις ανοιγουν λιγα για δειγματοληπτικο έλεγχο οποτε εχε το υπόψη σου!

Μα και να με χρεώσουν αν δεν παίζει ρόλο το κουπόνι, τους στέλνω το αποδεικτικό πληρωμής και ξεμπερδεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George! είπε

Μα και να με χρεώσουν αν δεν παίζει ρόλο το κουπόνι, τους στέλνω το αποδεικτικό πληρωμής και ξεμπερδεύω.

Ναι πιστεύω οτι ισχύει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2020 στις 2:06 ΜΜ, Mr_Terror είπε

το αισιόδοξο σεναριο οι 3 μηνες.Εγω περιμενω 4 δεματα, 3 απο αλι ενα απο εβαυ και δεν εχει ερθει τιποτα.Παραγγελιες Δεκεμβριου.

τσέκαρες τα μηνύματα στο  eBay?  Γιατί εμένα ήδη δυο πωλητές μου έκαναν  refund  γιατί τα ΕΛΤΑ τους δεν διεκπεραιωσαν τις αποστολές και τους γύρισαν τα δέματα πίσω. Και δεν μιλάμε για καμιά μπαταρία ή κάτι με περιορισμούς,  μια θήκη κινητού και screen protectors. Παραγγελία αρχές του έτους. 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με τον πωλητη στο ebay πριν ενα μηνα αυτο, του ειπα οτι δεν εχω παραλαβει και δεν εχω προβλημα να περιμενω λιγες μερες ακομα.Μου εκανε refund κατευθειαν χωρις να πει κατι.Ισως να κοιταξε την παραγγελια μου και να εγινε αυτο που λες.

Απο τον Αλι το ενα δεματακι απο τα 3 που περιμενα ηρθε την πεμπτη.Μακαρι να ερθουν τα αλλα 2 δεματα, ειδικα το 1 δεμα εχει ανταλλακτικο που το χρειαζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2020 στις 4:49 ΜΜ, George! είπε

Μα και να με χρεώσουν αν δεν παίζει ρόλο το κουπόνι, τους στέλνω το αποδεικτικό πληρωμής και ξεμπερδεύω.

Αποδεικτικα πληρωμης πλεον καποιοι τελωνειακοι δεν τα δεχονται, θελουν screenshot απο την παραγγελια στο Aliexpress που εκει φαινεται η αρχικη τιμη προ-κουπονιου.

Οπως σωστα ειπαν καποιοι τα κουπονια πολλοι δεν τα παιρνουν υποψην τους (και καλα κανουν γιατι πολλοι κανουν λαμογιες με τους πωλητες τελευταια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχει παραγγειλει κανεις τελευταιους 1-2 μηνες απο banggood?Πως ειναι οι χρονοι αποστολης κ παραδοσης?Επισης ειδα οτι δεν υπηρχε πλεον η επιλογη priority direct mail και μου βγαζει για παραδειγμα σε ενα κινητο μοναδικο τροπο αποστολης  EU Priority Line .Mε ενα γκουγκλαρισμα ειδα οτι ειναι παρομοιος τροπος αποστολης με το priority direct mail(χωρις τελωνειο δηλαδη) και μαλιστα ερχεται σπιτι σου η παραγγελια και με dhl(με το αναλογο αντιτιμο φυσικα μιας και η αλλη μεθοδος κοστιζε 3-4 δολαρια ενω αυτη 16-17), ισχυει?Δινει κιολας 10-20 εργασιμες που ειναι αρκετα καλα,ενας μηνας κανονικος μαξ δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Mr_Terror said:

μιλησα με τον πωλητη στο ebay πριν ενα μηνα αυτο, του ειπα οτι δεν εχω παραλαβει και δεν εχω προβλημα να περιμενω λιγες μερες ακομα.Μου εκανε refund κατευθειαν χωρις να πει κατι.Ισως να κοιταξε την παραγγελια μου και να εγινε αυτο που λες.

Απο τον Αλι το ενα δεματακι απο τα 3 που περιμενα ηρθε την πεμπτη.Μακαρι να ερθουν τα αλλα 2 δεματα, ειδικα το 1 δεμα εχει ανταλλακτικο που το χρειαζομαι.

Εμένα ενώ τους είχαν ενημερωσει οτι θα περιμένω(έφτασα τον ένα μήνα) είδα οτι κάνουν γαργάρα τις απαντησεις και πήγα προς Ebay για escalate. Τσουπ not covered όμορφα και ωραία από το Ebay με μεγάλα γράμματα. Έστειλα mail στο Ebay που τους κράζω ευγενικά και αν δεν γίνει κάτι μέσα σε 4 μέρες πάω Paypal  να κάνω κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...