Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλυτερα να αποφευγουμε αγορες απο εξωτερικο ειδικα εκτος Ε.Ε τωρα με τον ιο εκτος και αν εχουμε υπομονη 3-4 μηνες.

Εγω περιμενω απο Aliexpress κατι καλωδια και εχουν περασει 3 μηνες ηδη.

 

 

  • 20 Φεβ 2020 19:10
     
    Item arrived to destination country Destination Country
     
    Turkey Post
  • 20 Φεβ 2020 18:35
     
    Item was uplifted to flight to destination country Istanbul, Turkey
     
    Turkey Post
  • 17 Φεβ 2020 15:48
     
    The item was forwarded to the destination country Başakşehir, Istanbul, Turkey
     
    Turkey Post
  • 16 Φεβ 2020 15:06
     
    Item arrived to Istanbul Destination Country
     
    Turkey Post
  • 16 Φεβ 2020 05:19
     
    Item departed from origin Origin
     
    Turkey Post
  • 15 Φεβ 2020 15:38
     
    Item is at agent warehouse Origin
     
    Turkey Post
  • 12 Φεβ 2020 02:06
     
    Assigned destination country post tracking number UHXXXXXXXXX
     
    Yanwen Logistics
  • 12 Φεβ 2020 00:06
     
    Departed from Yanwen Facility
     
    Yanwen Logistics
  • 10 Φεβ 2020 17:48
     
    Process completed in Yanwen Facility
     
    Yanwen Logistics
  • 10 Φεβ 2020 07:09
     
    Picked up

 

 

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Καλυτερα να αποφευγουμε αγορες απο εξωτερικο ειδικα εκτος Ε.Ε τωρα με τον ιο εκτος και αν εχουμε υπομονη 3-4 μηνες.

Εγω περιμενω απο Aliexpress κατι καλωδια και εχουν περασει 3 μηνες ηδη.

  • 20 Φεβ 2020 19:10
     
    Item arrived to destination country Destination Country
     
    Turkey Post
  • 20 Φεβ 2020 18:35
     
    Item was uplifted to flight to destination country Istanbul, Turkey
     
    Turkey Post
  • 17 Φεβ 2020 15:48
     
    The item was forwarded to the destination country Başakşehir, Istanbul, Turkey
     
    Turkey Post
  • 16 Φεβ 2020 15:06
     
    Item arrived to Istanbul Destination Country
     
    Turkey Post
  • 16 Φεβ 2020 05:19
     
    Item departed from origin Origin
     
    Turkey Post
  • 15 Φεβ 2020 15:38
     
    Item is at agent warehouse Origin
     
    Turkey Post
  • 12 Φεβ 2020 02:06
     
    Assigned destination country post tracking number UHXXXXXXXXX
     
    Yanwen Logistics
  • 12 Φεβ 2020 00:06
     
    Departed from Yanwen Facility
     
    Yanwen Logistics
  • 10 Φεβ 2020 17:48
     
    Process completed in Yanwen Facility
     
    Yanwen Logistics
  • 10 Φεβ 2020 07:09
     
    Picked up

Το ίδιο συμβαίνει και με δικό μου δέμα από ebay (untracked, Κίνα). Έφυγε με Yanwen Logistics, άλλαξε tracking στην Τουρκία και από 6/02/2020 (Destination Country, Item arrived to destination country) περιμένω να έρθει. Βλέπω refund και αν έρθει να το πληρώσω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, specre είπε

Το ίδιο συμβαίνει και με δικό μου δέμα από ebay (untracked, Κίνα). Έφυγε με Yanwen Logistics, άλλαξε tracking στην Τουρκία και από 6/02/2020 (Destination Country, Item arrived to destination country) περιμένω να έρθει. Βλέπω refund και αν έρθει να το πληρώσω ξανά.

Εγω εκανα ηδη να μου πεις κατι καλωδια ειναι 1.5 ευρω σιγα την αξια αλλα 500 σαν τα δικα μου refund να γινουν θα τους κανουν να πιεσουν λιγο την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα αξεσουάρ κινητού που έχει 12 ευρώ από Αμερική και 26 ευρώ τα μεταφορικά.Γνωριζω ότι το σύνολο περνάει την Ατέλεια των 22 ευρώ αλλά στο eBay βγάζει ότι θα πληρώσω 0 στο import fees...Κινδυνεύει το δέμα να μπει τελωνείο ;

761C800B-B936-4E72-BCAD-5DD59115EA17.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karlito13 είπε

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα αξεσουάρ κινητού που έχει 12 ευρώ από Αμερική και 26 ευρώ τα μεταφορικά.Γνωριζω ότι το σύνολο περνάει την Ατέλεια των 22 ευρώ αλλά στο eBay βγάζει ότι θα πληρώσω 0 στο import fees...Κινδυνεύει το δέμα να μπει τελωνείο ;

761C800B-B936-4E72-BCAD-5DD59115EA17.jpeg

ναι 100% περναει τελωνιο εαν ειναι απο ΗΠΑ (συνηθως δηλωνουν τις πραγματικες αξίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Ειχα παρει απο το banggood ενα βιολι. Μεθοδος αποστολης, european railway direct mail. CP412389155CN. Ευτυχως ειχα κρατησει συνομιλια που μου ελεγαν πως δεν εχει τελωνειο. Σημερα εσκασε ειδοποιηση να στειλω αποδειξη, απο γετα. Εσγειλα. 27 ευρω στο κεφαλι. Μιλησα με μπανγκουντ.

Αρχικα μου καναν τους κινεζους. Μου λενε " Σοθ ειχε υποσχεθει κανενας οως δεν εχει τελωνειο; τους εστειλα το ιμειλ και μου ειπαν να πληρωσω και θα μου δωσουν τα λεφτα πισω.

2 ερωτησεις. Την υποσχεση τους την τηρουν γενικα; ή να φοβαμαι; η αποδειξη οταν πληρωσω στο τελωνειο, γραφει καπου οτι ειναι για εξοδα εκτελωνισμου; ειναι ηλεκτρονικη ή χειρογραφη; γιατι φοβαμαι μηπως δεν την αναγνωρισουν οι τυποι του μπανγκουντ. Ποια η εμπειρια σας;

Επισης, αν δεν ειχα τη συνομιλια, τι θα γινοτανε; αν σε  direct αποστολες τρωμε και τελωνειο, κλαφτα χαραλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2020 στις 2:28 ΜΜ, grfurby είπε

με το speedpack ξερει κανεις τι παιζει? Εδω βλεπω εξοδο απο τελωνειο και μετα αναχωρηση για εξωτερικο. Πολυ περιεργο δεν είναι?

Χωρίς τίτλο.png

Κινα ---> Ελλαδα 10 μερες

Ελλαδα ---> Σπιτι σου 1 μηνας

Ελα ρε γαμωτο δεν γινεται να ειμαστε τοσο χαλια...

21 ώρες πριν, karlito13 είπε

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα αξεσουάρ κινητού που έχει 12 ευρώ από Αμερική και 26 ευρώ τα μεταφορικά.Γνωριζω ότι το σύνολο περνάει την Ατέλεια των 22 ευρώ αλλά στο eBay βγάζει ότι θα πληρώσω 0 στο import fees...Κινδυνεύει το δέμα να μπει τελωνείο ;

761C800B-B936-4E72-BCAD-5DD59115EA17.jpeg

Στην αποδειξη φενεται απο το σιτε που αγορασες φενεται 12 ευρω η ολο το ποσο ? 

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το IPA( International Priority Airmail) είναι το αντίστοιχο USPS? με αυτή την επιλογή το δέμα πάει καρφί για τελώνιο? Αυτό που ήθελα να πάρω είναι κάτι χορδές για ένα μουσικό όργανο, κοστίζουν 7 ευρώ + 5 αν επιλέξω το IPA (είναι κάπως σπάνιες να τις βρεις γι' αυτό και ψάχνω τόσο μακριά).... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Κινα ---> Ελλαδα 10 μερες

Ελλαδα ---> Σπιτι σου 1 μηνας

Ελα ρε γαμωτο δεν γινεται να ειμαστε τοσο χαλια...

Στην αποδειξη φενεται απο το σιτε που αγορασες φενεται 12 ευρω η ολο το ποσο ? 

Δεν το έχω αγοράσει ακόμα , θα βάλει λες έξω από το πακέτο τα 26 ευρώ;έχω ρωτήσει και δεν μου έχει απαντήσει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2020 στις 10:47 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Κινα ---> Ελλαδα 10 μερες

Ελλαδα ---> Σπιτι σου 1 μηνας

Ελα ρε γαμωτο δεν γινεται να ειμαστε τοσο χαλια...

Στην αποδειξη φενεται απο το σιτε που αγορασες φενεται 12 ευρω η ολο το ποσο ? 

Απο Κηφισια περιμενω πακετο με Speedex απο την Τεταρτη.....Σημερα και ακομα δεν το εχουν σκαναρει καν στο τοπικο υποκαταστημα.....
Πακετο απο Γερμανια εφυγε με DHL Δευτερα και Τεταρτη το ειχα εδω......

Δεν ειναι μονο τα ΕΛΤΑ παιδες, ειναι η νοοτροπια των Ελληνικων επιχειρησεων, δεν νοειται πακετο απο Γερμανια μεσα σε 2 μερες (με ξενη εταιρεια) και πακετο απο Κηφισια (με Ελληνικη εταιρεια) να εχουν περασει 3 και ακομα τιποτα.....Δεν θα στρωσουμε ποτε σε αυτη την χωρα.....

ΥΓ: 36 πακετα εχω ακομα απο μεσα Δεκεμβριου με ΕΛΤΑ, καλα κρασια.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια μια βοηθεια , επειδη ψαχνω gaming laptop κ βρηκα κατι με 2060 rtx    1660ti με πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενο βεβαια που δεν με απασχολη γτ δεντο θελω κ καινουριο . απο το amazon.de . επειδη μου φαινονται πολυ καλες τιμες αλλα ειναι απο πωλητες οχι απο το αμαζον γτ το αμαζον το ιδιο εχει  διπλασια τιμη , ειμαι ασφαλης για αγορα ?  να μην μου ερθει μονο κανακουτι χωρις το λαπτοπ ? καποια βοηθεια πλζ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos20177 είπε

καλημερα παιδια μια βοηθεια , επειδη ψαχνω gaming laptop κ βρηκα κατι με 2060 rtx    1660ti με πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενο βεβαια που δεν με απασχολη γτ δεντο θελω κ καινουριο . απο το amazon.de . επειδη μου φαινονται πολυ καλες τιμες αλλα ειναι απο πωλητες οχι απο το αμαζον γτ το αμαζον το ιδιο εχει  διπλασια τιμη , ειμαι ασφαλης για αγορα ?  να μην μου ερθει μονο κανακουτι χωρις το λαπτοπ ? καποια βοηθεια πλζ 

To Amazon εχει φοβερο support, απο εκει και περα ναι ολα ειναι πιθανα, να μην λαβεις αυτο που θα παραγγειλεις απο τριτο πωλητη και αν και 99% θα παρεις τα χρηματα σου μπορει να τρεχεις λιγο καιρο για να το κανεις. Βεβαια μεταχειρισμενο δεν εχω αγορασει ποτε απο Αμαζον οποτε ισως καποιος αλλος γνωριζει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

To Amazon εχει φοβερο support, απο εκει και περα ναι ολα ειναι πιθανα, να μην λαβεις αυτο που θα παραγγειλεις απο τριτο πωλητη και αν και 99% θα παρεις τα χρηματα σου μπορει να τρεχεις λιγο καιρο για να το κανεις. Βεβαια μεταχειρισμενο δεν εχω αγορασει ποτε απο Αμαζον οποτε ισως καποιος αλλος γνωριζει καλυτερα.

δεν ξερω ρε γμτ , οι αγορα ειναι σιγουρα safe φιλε μου ? γτ πληρωνω με καρτα δνε εχει paypal  ? λεω να το ρισκαρω κας αργησω να τα παρω πισω αν κατι παει στραβα , αλλα θελω να ξερω οτι δεν θα χασω κ 600 δεν ειναι λιγα . αν ξερει κατι καποιο αλλο παιδι ευχαριστως η αποψη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...