Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι χρόνοι παράδοσης, εάν γνωρίζεις, είναι ίδιοι;

Και επίσης οι επιλογές αποστολής είναι α)EU Standard Shipping  β)EU Priority Mail. Οι διαφορές που καταλαβαίνω οτι έχουν είναι οτι στην β επιλογή έχει track number και φυσικά κοστίζει κατιτίς.  Στη α δηλαδη έρχεται σαν απλό γράμμα στο γραμματοκιβώτιο;

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι χρόνοι παράδοσης, εάν γνωρίζεις, είναι ίδιοι;

Και επίσης οι επιλογές αποστολής είναι α)EU Standard Shipping  β)EU Priority Mail. Οι διαφορές που καταλαβαίνω οτι έχουν είναι οτι στην β επιλογή έχει track number και φυσικά κοστίζει κατιτίς.  Στη α δηλαδη έρχεται σαν απλό γράμμα στο γραμματοκιβώτιο;

Από Κίνα αυστηρά eu priority mail.  Από Ευρώπη με ότι κ να πάρεις θα έρθει σε κάνα 10 ήμερο με η χωρίς tracking number

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Θελω να παρω καποια εξαρτηματα watercooling που σε aliexpress ή σε site κινεζου που ειναι και στο ali (formulamod.com) τα βρισκω σε πολυ καλες τιμες. Μαρκα Bykski.

Ερωτηση 1 : Αυτην την περιοδο παιζει καποιο εμπαργκο απο Ελλαδα μερια/Κινα μερια? θα ερθουν ή θα γυρισουν πισω? γιατι ακουω διαφορα.

Ερωτηση 2 : Αν υποθεσουμε οτι περνανε, τα βρισκω και στο banggood οπου μπορω πιο ευκολα να παρακαμψω το τελωνιο με PDM, αλλα επειδη δεν ειναι δημοφιλη αντικειμενα, δε ξερω πως να βρω κουπονια και δεν εχουν καλες αρχικες τιμες, καμια συμβουλη εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thrylos7 είπε

Καλησπερα παιδια. Θελω να παρω καποια εξαρτηματα watercooling που σε aliexpress ή σε site κινεζου που ειναι και στο ali (formulamod.com) τα βρισκω σε πολυ καλες τιμες. Μαρκα Bykski.

Ερωτηση 1 : Αυτην την περιοδο παιζει καποιο εμπαργκο απο Ελλαδα μερια/Κινα μερια? θα ερθουν ή θα γυρισουν πισω? γιατι ακουω διαφορα.

Ερωτηση 2 : Αν υποθεσουμε οτι περνανε, τα βρισκω και στο banggood οπου μπορω πιο ευκολα να παρακαμψω το τελωνιο με PDM, αλλα επειδη δεν ειναι δημοφιλη αντικειμενα, δε ξερω πως να βρω κουπονια και δεν εχουν καλες αρχικες τιμες, καμια συμβουλη εδω?

Από αλλι περιμένω 1.5 μήνα κ ακόμα τπτ δεν έχει έρθει. Από bangood λογικά θα σου έρθουν . Κουπόνια ίσως βρεις googlarontas, αλλιώς Τζιφός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω κάνει μια παραγγελία απο ebay και είναι κολλημένο απο τις 12 Aπριλίου.

Σημαίνει οτι δεν το έχουν παραλάβει ακόμη?

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος εαν στο εστειλε συστημενο , μην δινεις σημασια σε αριθμους αποστολης (συνηθως δεν ανανεωνονται).Παντως απο τις 15 παραγγελιες που περιμενα (τους τελευταιους 3 μηνες...)πηρα 1 που ηταν συστημενη μονο, οι Κινεζοι καναν refund αμεσως σε οποια ελυγε ο χρονος και ανοιγα dispute , ουτε παραταση ζητουσαν ουτε τιποτα, παιζει να μην τις εστειλαν καν (η απλα καπου βοσκουν στα ΕΛΤΑ 🤣 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Mando είπε

εκτος εαν στο εστειλε συστημενο , μην δινεις σημασια σε αριθμους αποστολης (συνηθως δεν ανανεωνονται).Παντως απο τις 15 παραγγελιες που περιμενα (τους τελευταιους 3 μηνες...)πηρα 1 που ηταν συστημενη μονο, οι Κινεζοι καναν refund αμεσως σε οποια ελυγε ο χρονος και ανοιγα dispute , ουτε παραταση ζητουσαν ουτε τιποτα, παιζει να μην τις εστειλαν καν (η απλα καπου βοσκουν στα ΕΛΤΑ 🤣 ).

Λες να το έστειλε συστημένο? Ελπίζω να παραλάβω είναι ενας επεξεργαστής που είχα αγοράσει.

Πάντως μου είχε στείλε ενα mail.

Thank you for your purchase and prompt payment. Your item has just been sent out via SINGAPORE POST(registered airmail) which may take about 3-5 Weeks to arrive at you.

We will fill in the tracking number on the order tomorrow., and you can track the shipping status on the website bellow in a few days:

http://www.17track.net/en/

NOTE: If after 30 days you have not received the item purchased, please contact us, we will give you a satisfactory answer.
In addition, it is well known that the current effects of new coronaviruses. Reduced flights. The warehouse piled up a lot of packages. The packages need to be sent in order. So your items may take longer to reach their final destination. Please understand.

Much Appreciate for your understanding on this uncontrollable matter. If you have any other concerns, feel free to let me know.

If you can't accept it. Please reply to us. We can cancel the order for you.


 

Εγώ πάντως ότι έχω πάρει ως τώρα  απο ali, ebay banggood, έχουν έρθει όλα, πριν μια βδομάδα παρέλαβα και τα τελευταία, τώρα έμεινε μόνο αυτό που αναφέρω πιο πάνω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

παιδια εχω παραγγειλει απο 

UK Βρετανια υποδηματα αξιας 150 ευρω!

Ξερετε αν υπαρχει θεμα και πληρωσω κανενα χαρατσι το τελωνειο?

Τελωνείο δεν υπάρχει ακόμα γα αγορές από Ηνωμένο Βασίλειο. Άρα δεν τίθεται θέμα για χαράτσι.

Εγώ στην θέση σου,
α) θα έψαχνα αυτά τα θέματα πριν παραγγείλω
β) θα ανησυχούσα για το πότε θα τα λάβω, με την κατάσταση που επικρατεί στις κούριερ αλλά και στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Αγορά μικρού laptop από Banggood HK Direct. Μοναδική επιλογή αποστολής EU Priority Line καθώς και δυνατότητα επιλογής Tariff Insurance.

Είναι "ασφαλής" μέθοδος αποστολής όσον αφορά το τελωνείο όπως το Priority Direct Mail? Καθώς μέχρι τώρα ψώνιζα μόνο απο CN Direct και πάντα με PDM (χωρίς να υπάρχει η επιλογή για tariff insurance).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, zaccki είπε

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Αγορά μικρού laptop από Banggood HK Direct. Μοναδική επιλογή αποστολής EU Priority Line καθώς και δυνατότητα επιλογής Tariff Insurance.

Είναι "ασφαλής" μέθοδος αποστολής όσον αφορά το τελωνείο όπως το Priority Direct Mail? Καθώς μέχρι τώρα ψώνιζα μόνο απο CN Direct και πάντα με PDM (χωρίς να υπάρχει η επιλογή για tariff insurance).

Εάν έχει τη δυνατότητα επιλογής tarrif insurance νομίζω ότι υπάρχει η πιθανότητα να μπει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Εάν έχει τη δυνατότητα επιλογής tarrif insurance νομίζω ότι υπάρχει η πιθανότητα να μπει τελωνείο. 

Και εγώ αυτό νομίζω για αυτό και η ερώτηση μου αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αγορά.

Γενικά παρατήρησα ότι το Banggood για πιο ογκωδη αντικείμενα δε δίνει PDM παρά μόνο EU Priority Line. Και επειδή δεν έχει τύχει να ψωνίσω από εκει με αυτή τη μέθοδο αναζητώ πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...