Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Έχω μια παραγγελεια απο ebay, έχει κολλήσει στο hand over to airline. 

Χθες έληξε η ημηρομηνία για να το παραλάβω. 

Μίλησα με τον πωλητή και μου έστειλε αυτό το μήνυμα. 

Hello there. Sorry for this problem. The package has been sent to your country. Just did not update the logistics information. Perhaps due to the influence of the virus. This is about the relevant policy issues of your country's customs or post office. I return your money from PayPal. I hope you can repay the CPU money after receiving the CPU. Thank you

Εγώ απο την μεριά μου θα πρέπει να μπω στο ebay και να επιλέξω οτι δεν έχω παραλάβει το δέμα ώστε να ζητήσω τα λεφτά ή δεν χρειάζεται και απλά θα μου κάνει refund ?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όποτε τώρα για τις δυο κάμερες συνολικής αξίας 44 ευρώ ποσό να υπολογίζω τελωνείο; 
 

επεισης μπορώ με κάποιο τρόπο να διεκδικήσω ένα μέρος απο το AliExpress για το λάθος που έκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ababapanos είπε

Όποτε τώρα για τις δυο κάμερες συνολικής αξίας 44 ευρώ ποσό να υπολογίζω τελωνείο; 
 

επεισης μπορώ με κάποιο τρόπο να διεκδικήσω ένα μέρος απο το AliExpress για το λάθος που έκανε;

15 ευρώ τέλη εκτελενωσμού + 24%ΦΠΑ (περίπου 10€ στην περίπτωση σου). Μίλα με τον πωλητή, εξήγησέ του την κατάσταση και ίσως κάτι κερδίσεις. Δεν είναι υποχρεωμένος βέβαια να το κάνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Αγγάρεψα έναν γνωστό μου στην Ελβετία να μου αγοράσει από κατάστημα ενα Oculus Rift S. Είναι προιόν που βρίσκεται σε παγκόσμια έλλειψη και ήμουν ανυπόμονος, οπότε μόλις ανακάλυψα ότι υπήρχε σε στοκ εκεί του ζήτησα να μου το αγοράσει. Είχα την εντύπωση ότι θα το έστελνε ως "δώρο" αλλά από δικό μου σφάλμα δεν του το διευκρίνησα, και έτσι αναγράφει την τιμή αγοράς του (~500 )

Όπως κα να χει το δέμα μόλις έφτασε στην Ελλάδα, δέχθηκα τηλεφώνημα από εταιρεία courrier (και στη συνέχεια email) ότι τα έξοδα εκτελωνισμού ειναι 340€ !!!!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην δεχτώ παραλαβή και να επιστραφεί με δικά μου έξοδα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Αγγάρεψα έναν γνωστό μου στην Ελβετία να μου αγοράσει από κατάστημα ενα Oculus Rift S. Είναι προιόν που βρίσκεται σε παγκόσμια έλλειψη και ήμουν ανυπόμονος, οπότε μόλις ανακάλυψα ότι υπήρχε σε στοκ εκεί του ζήτησα να μου το αγοράσει. Είχα την εντύπωση ότι θα το έστελνε ως "δώρο" αλλά από δικό μου σφάλμα δεν του το διευκρίνησα, και έτσι αναγράφει την τιμή αγοράς του (~500 )

Όπως κα να χει το δέμα μόλις έφτασε στην Ελλάδα, δέχθηκα τηλεφώνημα από εταιρεία courrier (και στη συνέχεια email) ότι τα έξοδα εκτελωνισμού ειναι 340€ !!!!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην δεχτώ παραλαβή και να επιστραφεί με δικά μου έξοδα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ναι φυσικά και μπορείς να μην το παραβείς και μάλιστα η επιστροφή είναι δωρεάν δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα.

Επίσης θα σου πρότεινα να πεις στον φίλο σου αν μπορεί και βολεύει να στο στείλει από χώρα που συνορεύει με την Ελβετία και μην πληρώσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ παιδια αλλα να το εχετε υποψη οταν αγγαρευετε συγγενεις/φιλους για τετοιες δουλειες.

Γιατι να μπλεξει εκεινος με αγορες, επιστροφες, επανεισαγωγες και τελωνεια? Ποσο μαλιστα να τρεχει σε αλλη χωρα για αποστολη?

Οπλισου με υπομονη γιατι μπορει να μην ειναι και τοσο απλη η ολη διαδικασια. Εγω προσωπικα θα απεφευγα να δωσω το αφμ σε περιπτωση που μου το ζηταγανε παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο φίλε @kosutasu22, η μανία μου να το αγοράσω με έκανε να μη σκεφτώ καθαρά. Θα προσπαθήσω να μην ταλαιπωρήσω τον φίλο όσο είναι δυνατόν, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και μπορεί να επιστραφεί. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, immortalx είπε

Δεν έχεις άδικο φίλε @kosutasu22, η μανία μου να το αγοράσω με έκανε να μη σκεφτώ καθαρά. Θα προσπαθήσω να μην ταλαιπωρήσω τον φίλο όσο είναι δυνατόν, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και μπορεί να επιστραφεί. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία?

Θα πρέπει να μιλήσεις με την κούριερ. Αυτοί θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spartak1 είπε

Θα πρέπει να μιλήσεις με την κούριερ. Αυτοί θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις

Σ'ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα μαζί τους και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 2:50 ΠΜ, Wspr είπε

Καλησπέρα

Ετοιμαζομαι να κανω μια ακριβη παραγγελια απο εξωτερικο οποτε καθε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη

θέλω να πάρω ενα ιατρικό μηχάνημα το οποίο έρχεται απο Κίνα.Απ οτι διαβαζω στο παρον νημα το τελωνείο δεν το γλιτωνω.Κανω κανονικα την παραγγελια και υπολογιζω 24%+50 ευρω εξοδα εκτελωνισμου σωστα?Πληρωνω κατα την παραλαβη η θα μου ζητηθει αποδειξη αγορας για να το εκτελωνισουν?

Το προιον αυτο το βρισκω με παραπλησια τιμη και στο Ebay και στο Aliexpress.Στο ali στελνουν με DHL που κανει 2 βδομαδες ενω στο ebay με stadard shipping που κανει 2 μηνες,οποτε αφου πληρωνω ΦΠΑ προτιμω τον πιο γρηγορο τροπο σωστα?Το γεγονος οτι το ali δεν εχει paypal παιζει ρολο?Δλδ με το ali εχω καποια ασφαλιστικη δικλειδα σε περιπτωση που μου ερθει τουβλο πχ η να προτιμησω ebay επειδη εχει paypal?Εχει νοημα να κοιταξω στατιστικα πωλητη?

Το μηχανημα ειναι αυτο https://www.aliexpress.com/item/4000504438817.html?spm=2114.12010615.8148356.5.7bcd93f9xB8jyG 

Βρηκα το εργοστασιο στο alibaba το οποιο στελνει 1 κομματι και ειναι σε καλυτερη τιμη σε σχεση με τα σαιτ.Εχει κανει κανενας αγορα απο εκει?

Καλησπερα παιδια...επανερχομαι στο θεμα καθως πηρα τηλ την DHL η οποια δεν με διαφωτισε καθολου...Εν ολιγοις...

1.Μου ειπε οτι με τον ΑΦΜ μου δεν μπορω να εισαγω το συγκεκριμενο μηχανημα καθως ο ΑΦΜ δεν εχει το αντιστοιχο EORI.Οποτε εδω ερχομαι και ρωταω:μπορω να το εισαγω σαν ιδιωτης,μιας και στη τελικη συσκευη μασαζ ειναι?Σε αντιστοιχη ερωτηση που εκανα στον υπαλληλο της DHL μου ειπε πως μπορω αν κανω υπευθυνη δηλωση οτι το θελω για προσωπικη χρηση αλλα συνιστα να μην το κανω γιατι το τελωνειο ελεγχει που θα το χρησιμοποιησω.Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι πως το κανει αυτο?Ο υπαλληλος απεφυγε να μου απαντησει στην σχετικη ερωτηση.

2.Μου μιλησε για δασμους(?) και μου ειπε οτι δεν εχει ιδεα πως υπολογιζονται,ουτε καν σε ταξη μεγεθους.Εχει κανενας αντιστοιχη εμπειρια?Τι ειναι στη τελικη οι δασμοι.Δεν μιλαω για τον ΦΠΑ 24%,μου ειπαν οτι τα εξοδα ειναι εκτελωνισμος(160 ευρω με την DHL)+ΦΠΑ 24 %+δασμοι.Μπορω να βρω τι στο καλο ειναι αυτοι οι δασμοι η το παραγγελνω και ερχεται ενα επιπλεον ποσο χωρις να εχουμε ιδεα τι ειναι

3.Αν το παραγγειλω σαν ιδιωτης μου ειπε οτι χρειαζεται CE,declaration of comformity και commercial invoice with invoice number.Αν κατι απο αυτα δεν ειναι σωστο το δεμα κολλαει στο τελωνειο.Υπαρχει περιπτωση να διασφαλισω οτι αυτα τα εγγραφα θα ερθουν σωστα επικοινωνωντας με τον κινεζο?Εγω μπορω να τους διασφαλισω με την αποδειξω απο paypal ποσα εχω πληρωσει.Αν στο τελωνειο δεν δεχονται το CE τι γινεται,χανω τα χρηματα μου?Τελος το declaration of comformity τι ειναι?

Αν καποιος εχει κανει παρομοια ιστορια και ξερει θα του ημουν ευγνωμων αν απαντουσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 20/5/2020 στις 8:44 ΜΜ, ababapanos είπε

Αν στείλω την πληρωμή που έκανα που δείχνει ότι πλήρωσα 21 δεν θα το δεχθούν;

Το τελωνείο θα δει ότι έχεις 1 δέμα.

Δεν τους ενδιαφέρει αν έκανες 1 ή 100 παραγγελίες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχω κάνει σχεδόν 200παραγγελίες από ebay αλλά πάντα ήταν ψιλοπράγματα. Ήρθε η ώρα να πάρω έναν φακό για φωτογραφική μηχανή και θα έρθει από Κίνα (Standard International Shipping). Η τιμή είναι 36USD και με κουπόνι που έχω θα πάει στα 26USD. Αν μπει τελωνείο και τους στείλω το αποδεικτικό από το paypal μπορείτε να μου πείτε πόσο θα πληρώσω;

Edit Ακόμα ένα 20άρι περίπου;Σωστά τα υπολόγισα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, skoulas είπε

Καλησπέρα,έχω κάνει σχεδόν 200παραγγελίες από ebay αλλά πάντα ήταν ψιλοπράγματα. Ήρθε η ώρα να πάρω έναν φακό για φωτογραφική μηχανή και θα έρθει από Κίνα (Standard International Shipping). Η τιμή είναι 36USD και με κουπόνι που έχω θα πάει στα 26USD. Αν μπει τελωνείο και τους στείλω το αποδεικτικό από το paypal μπορείτε να μου πείτε πόσο θα πληρώσω;

Edit Ακόμα ένα 20άρι περίπου;Σωστά τα υπολόγισα;

15ε εξοδα εκτελωνισμου συν 24% επι της τελικης τιμης συμπεριλαμβανομενων των μεταφορικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...