Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ζητω τη βοηθεια σας! αγορασα ενα μικρο ανταλλακτικο αυτοκινητου απο Ιαπωνια και ενω ζητησα να ερθει με απλο( ελτα δηλαδη) ηρθε με Fedex. Μου λενε οτι κολλησε τελωνειο και να στειλω αποδειξη αγορας. Ο Ιαπωνας εβαλε 2000yen δηλαδη κανα 16 ευρο αλλα η αξια ηταν 100€.

Τωρα τι κανω;  Αν στειλω την κανονικη θα ανεβει το ποσο που θα πληρωσω; Νομιζα κατω απο 25€ δεν εχουμε τελωνειο,αυτο ισχυει μονο για Ελτα;

(Ο πωλητης απαντησε οτι για να αποφυγω προβληματα προτεινει να στειλει την κανονικη αποδειξη και οχι τη δηλωμενη)

Επισης πως το εκτελωνιζω μονος μου; Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Επεξ/σία από Liberato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Πρεπει να εχουν χαθει μαζικα δεματα. Δεν εξηγειται αλλιως.

Ίσως. Απο Ali δε μου έχει ξανατύχει.

Και δυστυχώς δεν έκανα Refund πιστεύοντας πως είναι λόγω της όλης κατάστασης.

Απο την άλλη ευτυχώς ήταν μόνο 7€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liberato είπε

Καλησπερα ζητω τη βοηθεια σας! αγορασα ενα μικρο ανταλλακτικο αυτοκινητου απο Ιαπωνια και ενω ζητησα να ερθει με απλο( ελτα δηλαδη) ηρθε με Fedex. Μου λενε οτι κολλησε τελωνειο και να στειλω αποδειξη αγορας. Ο Ιαπωνας εβαλε 2000yen δηλαδη κανα 16 ευρο αλλα η αξια ηταν 100€.

Τωρα τι κανω;  Αν στειλω την κανονικη θα ανεβει το ποσο που θα πληρωσω; Νομιζα κατω απο 25€ δεν εχουμε τελωνειο,αυτο ισχυει μονο για Ελτα;

(Ο πωλητης απαντησε οτι για να αποφυγω προβληματα προτεινει να στειλει την κανονικη αποδειξη και οχι τη δηλωμενη)

Επισης πως το εκτελωνιζω μονος μου; Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Δεν έχεις Τελωνείο όταν το δέμα σου είναι μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 22 ευρώ.

Επίσης για να αποδείξεις το κόστος αγοράς, θα πρέπει να στείλεις απόδειξη μέσα από το μέσο που πλήρωσες (κάρτα – paypal) και ταυτόχρονα την απόδειξη αγοράς από το κατάστημα που αγόρασες…

Αυτά τα δυο ποσά όπως αντιλαμβάνεσαι πρέπει να είναι σχεδόν ίδια (μπορεί να διαφέρουν κάποια λεπτά του ευρώ ανάλογα την διαφορά συναλλάγματος)

Οπότε ΔΕΝ την γλυτώνεις με τίποτα και με καμία κουτοπονηριά γιατί οι εκτελωνιστές δεν είναι βλάκες…

Πλήρωσε ότι σου αναλογεί και δες το σαν ένα μάθημα για τις αγορές από τρίτες χώρες…

Για να εκτελωνίσεις μόνος σου γίνετε, απλά δεν ξέρω αν αξίζει προσθέτοντας την ταλαιπωρία να πας Σπάτα… ζέστη… κλπ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liberato είπε

Καλησπερα ζητω τη βοηθεια σας! αγορασα ενα μικρο ανταλλακτικο αυτοκινητου απο Ιαπωνια και ενω ζητησα να ερθει με απλο( ελτα δηλαδη) ηρθε με Fedex. Μου λενε οτι κολλησε τελωνειο και να στειλω αποδειξη αγορας. Ο Ιαπωνας εβαλε 2000yen δηλαδη κανα 16 ευρο αλλα η αξια ηταν 100€.

Τωρα τι κανω;  Αν στειλω την κανονικη θα ανεβει το ποσο που θα πληρωσω; Νομιζα κατω απο 25€ δεν εχουμε τελωνειο,αυτο ισχυει μονο για Ελτα;

(Ο πωλητης απαντησε οτι για να αποφυγω προβληματα προτεινει να στειλει την κανονικη αποδειξη και οχι τη δηλωμενη)

Επισης πως το εκτελωνιζω μονος μου; Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Η ατέλεια είναι στα 22 ευρώ. Αυτά που αναγράφουν οι πωλητές στο πακέτο δε τα λαμβάνουν υπόψιν τους στο τελωνείο και τις περισσότερες φορές ζητάνε αποδεικτικάα αγοράς. Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Στέλνεις κανονική απόδειξη αγοράς και χρεώνεσαι τα ανάλογα. Αν ήταν με ΕΛΤΑ θα είχες 24% ΦΠΑ + 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού. Για FEDEX δε γνωρίζω τιμές. Πάρε τηλέφωνο ή κοίτα στο σάιτ τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Liberato είπε

Καλησπερα ζητω τη βοηθεια σας! αγορασα ενα μικρο ανταλλακτικο αυτοκινητου απο Ιαπωνια και ενω ζητησα να ερθει με απλο( ελτα δηλαδη) ηρθε με Fedex. Μου λενε οτι κολλησε τελωνειο και να στειλω αποδειξη αγορας. Ο Ιαπωνας εβαλε 2000yen δηλαδη κανα 16 ευρο αλλα η αξια ηταν 100€.

Τωρα τι κανω;  Αν στειλω την κανονικη θα ανεβει το ποσο που θα πληρωσω; Νομιζα κατω απο 25€ δεν εχουμε τελωνειο,αυτο ισχυει μονο για Ελτα;

(Ο πωλητης απαντησε οτι για να αποφυγω προβληματα προτεινει να στειλει την κανονικη αποδειξη και οχι τη δηλωμενη)

Επισης πως το εκτελωνιζω μονος μου; Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Το προβλημα ειναι οι χρεωσεις της Φεντεξ αλλα νομιζω πως μπορεις να κανεις τον εκτελωνισμο και μονος αλλα δε γνωριζω να σε κατευθυνω πως θα το κανεις.

Επισης υποψη πως ανταλλακτικα αυτοκινητων απο Ιαπωνια εχουν ειδικο καθεστως τελωνειου μετα απο ειδικη τελωνειακη συμφωνια για να ευνοηθουν οι εμπορικες συναλλαγες Ιαπωνιας-ΕΕ. Τσεκαρε το

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Το προβλημα ειναι οι χρεωσεις της Φεντεξ αλλα νομιζω πως μπορεις να κανεις τον εκτελωνισμο και μονος αλλα δε γνωριζω να σε κατευθυνω πως θα το κανεις.

Επισης υποψη πως ανταλλακτικα αυτοκινητων απο Ιαπωνια εχουν ειδικο καθεστως τελωνειου μετα απο ειδικη τελωνειακη συμφωνια για να ευνοηθουν οι εμπορικες συναλλαγες Ιαπωνιας-ΕΕ. Τσεκαρε το

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία registered από Ali  στις 15/06 παραδόθηκε σήμερα, με (ACS παρακαλώ) μέσω Ολλανδίας χωρίς να "ακουμπήσει" τελωνείο. Το προϊόν ήταν φθηνά (κάτω από 10€) μικροπράγματα για το ψάρεμα και δεν πλήρωσα μεταφορικά για αυτά. 

Η μέθοδος αποστολής που επέλεξε το κατάστημα ήταν η CNE Express. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Παραγγελία registered από Ali  στις 15/06 παραδόθηκε σήμερα, με (ACS παρακαλώ) μέσω Ολλανδίας χωρίς να "ακουμπήσει" τελωνείο. Το προϊόν ήταν φθηνά (κάτω από 10€) μικροπράγματα για το ψάρεμα και δεν πλήρωσα μεταφορικά για αυτά. 

Η μέθοδος αποστολής που επέλεξε το κατάστημα ήταν η CNE Express. 

Καλησπέρα.

Εγω περιμενω επισης συστημενο που εφυγε 31/3 και απο τις 6/6 λεει αναμονη παρουσίασης στο τελωνειο...

Επεξ/σία από risingsun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, risingsun είπε

Καλησπέρα.

Εγω περιμενω επισης συστημενο που εφυγε 31/3 και απο τις 6/6 λεει αναμονη παρουσίασης στο τελωνειο...

Μεγάλη ταλαιπωρία η αναμονή στο τελωνείο. Έχω δέματα που ξεπέρασαν τον ένα μήνα αναμονή εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, περιμένω 2-3 συστημένα από ali (κάποια είναι από τις 16/6 στο αναμονή παρουσίασης στο τελώνιο) Δεν βλέπω να έρχονται πριν λείψω επαρχεία για κανένα μήνα. Γνωρίζει κανένας πόσο είναι η παραμονή στο ταχυδρομείο και αν έχει επιμηκυνθεί λόγω covid 19 όπως λέγανε τα ΕΛΤΑ σε ένα δελτίο τύπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, argi73 είπε

Καλησπέρα, περιμένω 2-3 συστημένα από ali (κάποια είναι από τις 16/6 στο αναμονή παρουσίασης στο τελώνιο) Δεν βλέπω να έρχονται πριν λείψω επαρχεία για κανένα μήνα. Γνωρίζει κανένας πόσο είναι η παραμονή στο ταχυδρομείο και αν έχει επιμηκυνθεί λόγω covid 19 όπως λέγανε τα ΕΛΤΑ σε ένα δελτίο τύπου?

Καλησπέρα! Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Με ειδοποίησαν από το τελωνείο να στείλω απόδειξη και τα συναφή, αλλά θα λείπω από τη διεύθυνση παράδοσης μέχρι 20/08 !! Να καθυστερήσω την αποστολή των εγγράφων έτσι ώστε να προλάβω το παράθυρο των 20 ημερών που δίνουν τα ταχυδρομεία; Ξέρει κάποιος πόσο καιρό κρατάν τα δέματα στο τελωνείο σε αυτή την κατάσταση (αναμονή απόδειξης-τιμολογίου); Μήπως γίνεται να αλλάξουν την διεύθυνση παράδοσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Μεγάλη ταλαιπωρία η αναμονή στο τελωνείο. Έχω δέματα που ξεπέρασαν τον ένα μήνα αναμονή εκεί 

Καλα ο ενας μηνας πια ειναι στάνταρ.Εγω ηδη εχω κανει 2 φορες extend purchase protection και μου λενε οι πωλητές οτι δεν μπορούν να αυξήσουν τις μερες κατα πολυ.Καλα τωρα για τα μικρα δεματακια,ο ταχυδρομος περναει 2 φορες το μηνα και μου αφήνει κατι.Που ειναι οι παλιες εποχες που μας τα αφηναν κανονικα μετα απο ενα μηνα!Τωρα οτιδήποτε μικρο έχει και κωδικο νεο απο τα ελτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια παραγγελία κάποια manga από το madarake στην Ιαπωνία, συνολικό ποσό μαζί με τα μεταφορικά μου βγαίνει 60ε, οπότε υπολογίζω +24%+15ε για τελωνείο, ωστόσο θα σταλθεί με DHL, παίζει να υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση από μεριά τους? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...