Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Walker00 είπε

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια παραγγελία κάποια manga από το madarake στην Ιαπωνία, συνολικό ποσό μαζί με τα μεταφορικά μου βγαίνει 60ε, οπότε υπολογίζω +24%+15ε για τελωνείο, ωστόσο θα σταλθεί με DHL, παίζει να υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση από μεριά τους? Ευχαριστώ.

Aν είναι η κούριερ θα πληρωσεις περισσότερα απο όσα υπολογίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από 30/4 ένα προστατευτικό για το ψυγείο της μηχανής.

Δεν έχει έρθει ακόμα. Ζήτησα από τον Κινέζο ένα κάνει επέκταση προστασίας στο AliExpress. Μου απάντησε οκ στις 28/6 αλλά δεν έκανε ποτέ με αποτέλεσμα έπειτα από 7 ημέρες να λήξει. Τώρα τι κάνω; Είμαι έτοιμος για αρνητική. Τρακινγκ ναμπερ υπάρχει έχει φτάσει Ελλάδα κ έχει κολλήσει. Δεν είναι το θέμα αν θα παραλάβω αλλά τι και πώς θα το παραλάβω. Μιλάμε για fragile αντικείμενο.

 

Δεν έχω ξανά έρθει σε τέτοια φάση ποτέ μου στα 10 χρόνια που ψωνίζω από το ίντερνετ και στα 5+ χρόνια από το αλι...

Σίγουρα θα φάει αρνητική και θα είναι η πρώτη μου φορά που θα ρίξω.. το θέμα είναι πως να το αντιμετωπίσω σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, greed είπε

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από 30/4 ένα προστατευτικό για το ψυγείο της μηχανής.

Δεν έχει έρθει ακόμα. Ζήτησα από τον Κινέζο ένα κάνει επέκταση προστασίας στο AliExpress. Μου απάντησε οκ στις 28/6 αλλά δεν έκανε ποτέ με αποτέλεσμα έπειτα από 7 ημέρες να λήξει. Τώρα τι κάνω; Είμαι έτοιμος για αρνητική. Τρακινγκ ναμπερ υπάρχει έχει φτάσει Ελλάδα κ έχει κολλήσει. Δεν είναι το θέμα αν θα παραλάβω αλλά τι και πώς θα το παραλάβω. Μιλάμε για fragile αντικείμενο.

Δεν έχω ξανά έρθει σε τέτοια φάση ποτέ μου στα 10 χρόνια που ψωνίζω από το ίντερνετ και στα 5+ χρόνια από το αλι...

Σίγουρα θα φάει αρνητική και θα είναι η πρώτη μου φορά που θα ρίξω.. το θέμα είναι πως να το αντιμετωπίσω σωστά..

Κανε dispute ,μην ασχολείσαι με αρνητικές κλπ, εσένα σε ενδιαφέρουν τα λεφτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται με τα τελωνεία ρε παιδιά βάρεσαν διάλυση έχω δέμα αξίας 5€ που μπήκε 05/06/20 για έλεγχο και ακόμα όμηρο μου το κρατάνε!!!

Με τόσες βροχές τρέμω στην ιδέα και να παραλάβω κάτι σε τι κατάσταση θα είναι αυτό,οι ΚΗΦΗΝΕΣ απο τον όγκο των δεμάτων που συσσωρεύονται προβληματίζονται άραγε καθόλου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ratpack3 είπε

Τι γίνεται με τα τελωνεία ρε παιδιά βάρεσαν διάλυση έχω δέμα αξίας 5€ που μπήκε 05/06/20 για έλεγχο και ακόμα όμηρο μου το κρατάνε!!!

Με τόσες βροχές τρέμω στην ιδέα και να παραλάβω κάτι σε τι κατάσταση θα είναι αυτό,οι ΚΗΦΗΝΕΣ απο τον όγκο των δεμάτων που συσσωρεύονται προβληματίζονται άραγε καθόλου;;;

Χαμός στο τελωνείο. Πάντως σε δικές μου περιπτώσεις που είχαν κολλήσει δέματα πάνω από μήνα ήρθαν σε πολύ καλή κατάσταση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος αν μετά το πρώτο μήνυμα για αποστολή τιμολογίου ή απόδειξης ακολουθεί και δεύτερο μετά από κάποιες μέρες; Γενικά, ξέρει κάποιος πόσο καιρό περίπου έχεις για να τους τα αποστείλεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δεν στέλνουν 2ο μήνυμα και δεν είναι λογικό να το κάνουν γιατί εσύ καίγεσαι να αποκτήσεις κάτι.

Είτε στέλνεις αντίγραφο πληρωμής και πληρώνεις τα λύτρα αποδέσμευσης είτε απλά ξεγράφεις το δέμα σου και τα χρήματα που ήδη πλήρωσες.

Το θέμα είναι το προιόν θα επιστραφεί στον αποστολέα ή θα ''χαθεί'';

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα με ένα λουράκι για Apple Watch , σήμερα είδα αυτό , είναι σίγουρο ότι θα περάσει τελωνείο ;

AB9E7EE4-1280-4DF0-9A31-50DBB3516764.jpeg

Αυτό σημαίνει οτι ο σάκος που έχει μέσα το δέμα σου έφτασε Ελλάδα,το πότε θα ανοιχτεί είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία,να είσαι προετοιμασμένος το λιγότερο για έναν μήνα αναμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα με ένα λουράκι για Apple Watch , σήμερα είδα αυτό , είναι σίγουρο ότι θα περάσει τελωνείο ;

AB9E7EE4-1280-4DF0-9A31-50DBB3516764.jpeg

Σίγουρο είναι. Όπως λέει είναι σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο. Τώρα αν θα χρεωθείς και πόσο έχει να κάνει με το κόστος της αγοράς σου (μαζί με τα μεταφορικά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ratpack3 είπε

Τι γίνεται με τα τελωνεία ρε παιδιά βάρεσαν διάλυση έχω δέμα αξίας 5€ που μπήκε 05/06/20 για έλεγχο και ακόμα όμηρο μου το κρατάνε!!!

Με τόσες βροχές τρέμω στην ιδέα και να παραλάβω κάτι σε τι κατάσταση θα είναι αυτό,οι ΚΗΦΗΝΕΣ απο τον όγκο των δεμάτων που συσσωρεύονται προβληματίζονται άραγε καθόλου;;;

Εμενα 6/6 και ακομη...

Τωρα το αν προβληματίζονται απ'οτι φαίνεται οχι,γιατι αργουνε 2 φορες περισσότερο απο περυσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Σίγουρο είναι. Όπως λέει είναι σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο. Τώρα αν θα χρεωθείς και πόσο έχει να κάνει με το κόστος της αγοράς σου (μαζί με τα μεταφορικά) 

Όλα τα προϊόντα μπαίνουν τελωνείο και αλλά είτε βγαίνουν ελεύθερα είτε βγαίνει κόστος , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΥΣΤΕΣ  ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΠΙΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΩ ΤΟ 50ΡΙΚΟ? ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.. 100ευρω η αξια του ανταλλακτικου, 43 τα μεταφορικα.. ε οχι και 132 τελωνειο ρε κλεφτες..image.png.ce2d6405db95a6b0d543115c308eed6d.png

 

Επεξ/σία από Liberato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ratpack3 είπε

Τι γίνεται με τα τελωνεία ρε παιδιά βάρεσαν διάλυση έχω δέμα αξίας 5€ που μπήκε 05/06/20 για έλεγχο και ακόμα όμηρο μου το κρατάνε!!!

Με τόσες βροχές τρέμω στην ιδέα και να παραλάβω κάτι σε τι κατάσταση θα είναι αυτό,οι ΚΗΦΗΝΕΣ απο τον όγκο των δεμάτων που συσσωρεύονται προβληματίζονται άραγε καθόλου;;;

Στο ίδιο τσουβάλι με το δικό σου πρέπει να έχω και εγώ κάτι. Ίδια ημερομηνία περιμένω κάτι και έχει κολλήσει ίδια ημερομηνία. Μου ήρθαν άλλα πιο αργότερα και αυτό σε αυτή την ημερομηνία έφαγε κόλλημα. Λες και το έχουν σε μια άκρη και το λιβανίζουν

8 ώρες πριν, epersidi είπε

Ξέρει κάποιος αν μετά το πρώτο μήνυμα για αποστολή τιμολογίου ή απόδειξης ακολουθεί και δεύτερο μετά από κάποιες μέρες; Γενικά, ξέρει κάποιος πόσο καιρό περίπου έχεις για να τους τα αποστείλεις ;

Συνήθως σου έρχεται μήνυμα και μία συστημένη επιστολή με τον ταχυδρόμο, που μέσα σου γράφουν τα ίδια πράγματα. Δηλαδή να μας στείλεις την απόδειξη πληρωμής κλπ. Εγώ συνήθως το κάνω με email και εννοείται δεν στέλνω επιστολές να καθυστερώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...