Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, dchatz είπε

Αγορά κινητό από GEARBEST (πωλητής του GEARBEST όχι το ίδιο το GEARBEST) (65 ευρω). Ελεγε αποστολή από LATVIA. Λέω ωραία, χωρίς τελωνείο.

Το αντικείμενο δεν είχε κινηθεί για 3 μήνες και έκανα dispute στο paypal (οχι ακριβως, έκανα ερωτηση στο chat και ο υπάλληλος μου άνοιξε case μόνος του, αντε μη πω τωρα και για αυτόν ...).

Λίγο πριν κλεισει το dispute ο πωλητής κάνει signed το αντικείμενο και εμφανίζεται στη Λετονία. To paypal λέει "ΑΑΑ..να έχουμε αποστολή οπότε περιμένουμε" και σημερα ηρθε μύνημα να παραλάβω από ΕΛΤΑ με τέλη 25,06 ευρω.

Το λέω γιατί τελικά η έννοια "αποστολή από ΕΕ" γενικά δε σημαίνει πάντα χωρίς τελωνείο.

Αυτο΄που δε κατάλαβα είναι γιατί αφού το tracking ξεκινάει με Λετονία παίρνουν απόφαση για τελη.

Γιατι προφανως η αποστολή του αντικειμενου δεν εγινε απο Λετονία αλλά από τρίτη χώρα. Και αυτό τα ΕΛΤΑ το βλέπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Γιατι προφανως η αποστολή του αντικειμενου δεν εγινε απο Λετονία αλλά από τρίτη χώρα. Και αυτό τα ΕΛΤΑ το βλέπουν

δε θα έπρεπε να το λέει και στο tracking ότι υπάρχει άλλη χωρα πριν τη Λετονία; Το tracking ξεκινάει από Λετονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dchatz είπε

δε θα έπρεπε να το λέει και στο tracking ότι υπάρχει άλλη χωρα πριν τη Λετονία; Το tracking ξεκινάει από Λετονία.

Οταν παίρνεις απο Κίνα κάτι και το στέλνουν με Ολανδικό ταχυδρομείο βλέπεις ότι έφυγε απο Κίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Οταν παίρνεις απο Κίνα κάτι και το στέλνουν με Ολανδικό ταχυδρομείο βλέπεις ότι έφυγε απο Κίνα;

Εσύ μπορεί να μην το βλέπεις όμως τα ΕΛΤΑ βλέπουν την αρχική αποστολή. Εξαίρεση αποτελεί η μέθοδος του banggood (τριγωνική) όπου εκεί, έχω φθάσει στο συμπέρασμα ότι το προϊόν εκτελωνίζεται σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα και μετά προωθείται στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει ο Θείος μου από Αμερική (Ιλινόι) να στείλει της Μάνας μου ένα laptop στην Ελλάδα (Αθηνα) θέλω να ρωτήσω αν θα περάσει τελωνείο. Το laptop είναι μεταχειρισμένο του Θείου μου και αρκετά ακριβό..Ψάχνουμε να βρούμε μεταφορική εταιρία και ποσο θα πάει το κόστος. Γνωρίζετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

Θέλει ο Θείος μου από Αμερική (Ιλινόι) να στείλει της Μάνας μου ένα laptop στην Ελλάδα (Αθηνα) θέλω να ρωτήσω αν θα περάσει τελωνείο. Το laptop είναι μεταχειρισμένο του Θείου μου και αρκετά ακριβό..Ψάχνουμε να βρούμε μεταφορική εταιρία και ποσο θα πάει το κόστος. Γνωρίζετε κάτι?

Θα περάσει 100% από τελωνείο.

Ανάλογα πόσο θα κοστολογήσουν την αξία του λαπτοπ (θα κάνουν αναζήτηση για το πόσο κοστίζει) θα επιβληθεί ΦΠΑ 24% επί της αξίας μαζί με τα μεταφορικά, 2% Δασμοί και μετά το κόστος εκτελωνισμού(διαφέρει ανάλογα την εταιρία που θα το φέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Θα περάσει 100% από τελωνείο.

Ανάλογα πόσο θα κοστολογήσουν την αξία του λαπτοπ (θα κάνουν αναζήτηση για το πόσο κοστίζει) θα επιβληθεί ΦΠΑ 24% επί της αξίας μαζί με τα μεταφορικά, 2% Δασμοί και μετά το κόστος εκτελωνισμού(διαφέρει ανάλογα την εταιρία που θα το φέρει).

Η αξια του laptop είναι περίπου 900 δολάρια σκέφτομαι την ups μεταφορική αλλα δεν ξέρω με το τελωνείο τι γίνετε και ποσο θα μου κοστίσει όλη η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

Η αξια του laptop είναι περίπου 900 δολάρια σκέφτομαι την ups μεταφορική αλλα δεν ξέρω με το τελωνείο τι γίνετε και ποσο θα μου κοστίσει όλη η διαδικασία.

24% των 900 ευρώ ΦΠΑ χωρίς να υπολογίσεις το κόστος μεταφοράς (οπότε ανεβαίνει το κόστος)

2% των 900 ευρώ Δασμοί…

Το κόστος εκτελωνισμού να υπολογίζεις 100-120 ευρώ…

Περίπου σύνολο 330 ευρώ…

Σε κάθε περίπτωση τηλεφωνείς στην ups και ρωτάς για την δική τους τιμολογιακή πολιτική εκτελωνισμού…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

24% των 900 ευρώ ΦΠΑ χωρίς να υπολογίσεις το κόστος μεταφοράς (οπότε ανεβαίνει το κόστος)

2% των 900 ευρώ Δασμοί…

Το κόστος εκτελωνισμού να υπολογίζεις 100-120 ευρώ…

Περίπου σύνολο 330 ευρώ…

Σε κάθε περίπτωση τηλεφωνείς στην ups και ρωτάς για την δική τους τιμολογιακή πολιτική εκτελωνισμού…

θα πάρω την UPS την Δευτερα τηλέφωνο να ρωτήσω, Αν ακούσω κάνα αστρονομικό ποσο το ξεχνάμε. Εγώ θα πάω τα χριστούγεννα στις ΗΠΑ και θα γυρίσω μετά την πρωτοχρονιά, μπορώ να το φέρω μαζί μου ότι ανήκει σε μένα? η πρέπει να πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NightMare26 είπε

θα πάρω την UPS την Δευτερα τηλέφωνο να ρωτήσω, Αν ακούσω κάνα αστρονομικό ποσο το ξεχνάμε. Εγώ θα πάω τα χριστούγεννα στις ΗΠΑ και θα γυρίσω μετά την πρωτοχρονιά, μπορώ να το φέρω μαζί μου ότι ανήκει σε μένα? η πρέπει να πληρώσω?

Άν είναι να πάς μέχρι την Αμερική να πάρεις το λάπτοπ και στο γυρισμό πληρώσεις τελωνείο, έ τί να πώ! 🤣 Πλάκα κάνω φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Άν είναι να πάς μέχρι την Αμερική να πάρεις το λάπτοπ και στο γυρισμό πληρώσεις τελωνείο, έ τί να πώ! 🤣 Πλάκα κάνω φυσικά. 

ξέρω εγώ, ακούω τα απίστευτα. μα να μην μπορώ να φέρω ένα laptop από us ρε φιλε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

θα πάρω την UPS την Δευτερα τηλέφωνο να ρωτήσω, Αν ακούσω κάνα αστρονομικό ποσο το ξεχνάμε. Εγώ θα πάω τα χριστούγεννα στις ΗΠΑ και θα γυρίσω μετά την πρωτοχρονιά, μπορώ να το φέρω μαζί μου ότι ανήκει σε μένα? η πρέπει να πληρώσω?

Μην παίρνεις τηλ καθόλου... 

Μιας και θα πας usa το φέρνεις στην βαλίτσα σου και τέλος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

ξέρω εγώ, ακούω τα απίστευτα. μα να μην μπορώ να φέρω ένα laptop από us ρε φιλε :(

Υπάρχουν κανόνες δυστυχώς ή ευτυχώς 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μην παίρνεις τηλ καθόλου... 

Μιας και θα πας usa το φέρνεις στην βαλίτσα σου και τέλος... 

Σε τέσσερις μήνες θα το φέρω εγώ, ποιος την ακούει την Μάνα μου :P

14 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Υπάρχουν κανόνες δυστυχώς ή ευτυχώς 🙂

Νταβατζήδες υπάρχουν..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

Σε τέσσερις μήνες θα το φέρω εγώ, ποιος την ακούει την Μάνα μου

Όταν ακούσει ότι με τα ίδια χρήματα που θα πληρώσεις για ΦΠΑ, Δασμούς και κόστος εκτελωνισμού, αγοράζεις από Ελλάδα ένα αξιοπρεπές λαπτοπ για καθημερινή χρήση, θα καταλάβει…

(με 349 ευρώ από mediamarkt αγόρασα ένα Lenovo ideapad 3-15, Ryzen 3 3250U και NVMe ssd για τα πεθερικά και πάει σφαίρα)

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...