Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Όταν ακούσει ότι με τα ίδια χρήματα που θα πληρώσεις για ΦΠΑ, Δασμούς και κόστος εκτελωνισμού, αγοράζεις από Ελλάδα ένα αξιοπρεπές λαπτοπ για καθημερινή χρήση, θα καταλάβει…

Θα της δείξω το μήνυμα σου, ευχαριστώ. Υπάρχει κίνδυνος στην βαλίτσα? Έχω ακούσει κλέβουν γενικά, έχεις ακούσει τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, NightMare26 είπε

Θα της δείξω το μήνυμα σου, ευχαριστώ. Υπάρχει κίνδυνος στην βαλίτσα? Έχω ακούσει κλέβουν γενικά, έχεις ακούσει τπτ?

Δεν κινδυνεύεις περισσότερο από το να πήγαινες ένα οποιοδήποτε άλλο ταξίδι…

Αν το λαπτοπ είναι και σχετικά λεπτό σε πάχος-μικρό μπορείς να το πάρεις μαζί σου στην καμπίνα…

Θα βοηθήσει να δεις και 2-3-4 ταινίες κατά την διάρκεια της πτήσης…

Σε κάθε περίπτωση τυλίγεις τις βαλίτσες με σελοφάν… βοηθά στην κακομεταχείριση τους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μην παίρνεις τηλ καθόλου... 

Μιας και θα πας usa το φέρνεις στην βαλίτσα σου και τέλος... 

Απλα καλο ειναι να πεταξεις το κουτι και τα βιβλιαρακια απο μεσα, κρατα μονο τα απαραιτητα για να μην φενεται οτι αγορασες καινουριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Απλα καλο ειναι να πεταξεις το κουτι και τα βιβλιαρακια απο μεσα, κρατα μονο τα απαραιτητα για να μην φενεται οτι αγορασες καινουριο

Μα αναφέρει ότι είναι μεταχειρισμένο το λάπτοπ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

Αποστολή απο Κίνα πάνω απο 22 ευρώ με EU priority  line δεν περνάει τελωνείο.

Το ίδιο ισχύει και για αποστολές με Priority Direct Mail?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Παιδιά καλημέρα,

Αποστολή απο Κίνα πάνω απο 22 ευρώ με EU priority  line δεν περνάει τελωνείο.

Το ίδιο ισχύει και για αποστολές με Priority Direct Mail?

Αν αυτά που λες είναι από Banggood, ναι, είναι και οι δύο μέθοδοι ασφαλής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα τη γνωμη σας για μια αγορά που εκανα απο Banggood, μιας και νομιζω οτι εκανα ανοησια.

Πανω στη βιασυνη μου και επειδη εκανα παραλληλα τρεις διαφορετικες αγορες, μια εξ αυτων δεν προσεξα οτι δεν ηταν απο ευρωπαικη αποθηκη και η παραγγελια εγινε απο CN (αντι για CZ). Τα εχω κανει ολα λαθος. Το προιον ειναι ανω των 22 ευρω (το κοστος ειναι 28 ευρω) , η μεθοδος αποστολής ειναι Air Parcel Register, και κατά την ιχνηλάτιση του πακέτου βλέπω τα εξής στοιχεία:

  • 17 Σεπ 2020 10:00
     
    EXPORT CUSTOMS CLEARED
     
    Flyt Express
  • 17 Σεπ 2020 10:00
     
    Export Customs Cleared
     
    UBI Smart Parcel
  • 13 Σεπ 2020 03:00
     
    SHIPMENT READY FOR TRANSPORT
και δεξιά
Sender  EWORLDHOME LIMITED (UBI),  Οrigin BE , Destination GR
 
και το tracking number ειναι της μορφης LB**********BE
 
Ειμαι καταδικασμενος να πληρωσω τα 15 + φπα ή εχω την παραμικρη ελπιδα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christs είπε

Θα ηθελα τη γνωμη σας για μια αγορά που εκανα απο Banggood, μιας και νομιζω οτι εκανα ανοησια.

Πανω στη βιασυνη μου και επειδη εκανα παραλληλα τρεις διαφορετικες αγορες, μια εξ αυτων δεν προσεξα οτι δεν ηταν απο ευρωπαικη αποθηκη και η παραγγελια εγινε απο CN (αντι για CZ). Τα εχω κανει ολα λαθος. Το προιον ειναι ανω των 22 ευρω (το κοστος ειναι 28 ευρω) , η μεθοδος αποστολής ειναι Air Parcel Register, και κατά την ιχνηλάτιση του πακέτου βλέπω τα εξής στοιχεία:

  • 17 Σεπ 2020 10:00
     
    EXPORT CUSTOMS CLEARED
     
    Flyt Express
  • 17 Σεπ 2020 10:00
     
    Export Customs Cleared
     
    UBI Smart Parcel
  • 13 Σεπ 2020 03:00
     
    SHIPMENT READY FOR TRANSPORT
και δεξιά
Sender  EWORLDHOME LIMITED (UBI),  Οrigin BE , Destination GR
 
και το tracking number ειναι της μορφης LB**********BE
 
Ειμαι καταδικασμενος να πληρωσω τα 15 + φπα ή εχω την παραμικρη ελπιδα?

Αν σταματήσει για έλεγχο ΝΑΙ πληρώνεις κανονικά ότι αναλογεί στο δέμα σου.

Αν το δέμα είναι μικρό σε διαστάσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την γλιτώσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Το BE στο tracking σημαίνει Βέλγιο δεν είναι CN δηλαδή Κίνα.Οπότε υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσεις τίποτα.

Αυτό ισχύει αν είναι μόνο Τριγωνική Αποστολή (πχ PDM)…

Δηλαδή αν υπάρχει εξ' αρχής συμφωνία για τον εκτελωνισμό πχ στο Βέλγιο…

Το ότι χρησιμοποιούν το βέλγικο Ταχυδρομείο δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα εκτελωνιστεί στο Βέλγιο…

Στο Τελωνείο έχουν την δυνατότητα να δουν από πού ξεκίνησε το δέμα, άσχετα πια ταχυδρομική εταιρία το διακινεί…

Όλα είναι ρευστά και κανένας δεν ξέρει αν πληρώσει κάτι…

Πχ σήμερα παρέλαβα δέμα από Κίνα, με  Κινέζικο ταχυδρομείο, αξίας 32 ευρώ και πέρασε αέρα… γιατί πιθανόν ήταν πολύ μικρό το δέμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εχω καιρό να παραγγείλω από Ali γιατί δεν την αντέχω να περιμένω 100 και μέρες , έχει βελτιωθεί η κατάσταση ή να μην ασχοληθώ καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, george1551 είπε

παιδιά εχω καιρό να παραγγείλω από Ali γιατί δεν την αντέχω να περιμένω 100 και μέρες , έχει βελτιωθεί η κατάσταση ή να μην ασχοληθώ καθόλου

Ανάλογα τον πωλητη και τη μέθοδο αποστολής που έχει. Έχω πάρει δέμα σε 110 μέρες αλλά και σε 20

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αυτό ισχύει αν είναι μόνο Τριγωνική Αποστολή (πχ PDM)…

Δηλαδή αν υπάρχει εξ' αρχής συμφωνία για τον εκτελωνισμό πχ στο Βέλγιο…

Το ότι χρησιμοποιούν το βέλγικο Ταχυδρομείο δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα εκτελωνιστεί στο Βέλγιο…

Στο Τελωνείο έχουν την δυνατότητα να δουν από πού ξεκίνησε το δέμα, άσχετα πια ταχυδρομική εταιρία το διακινεί…

Όλα είναι ρευστά και κανένας δεν ξέρει αν πληρώσει κάτι…

Πχ σήμερα παρέλαβα δέμα από Κίνα, με  Κινέζικο ταχυδρομείο, αξίας 32 ευρώ και πέρασε αέρα… γιατί πιθανόν ήταν πολύ μικρό το δέμα…

Ευχαριστω αμφοτερους για την απαντηση.

Να σε ρωτησω, το αν θα εκτελωνιστει στο Βελγιο, θα φανει στο tracking number με καποιο τροπο? ή απλά περιμενω να εμφανιστει στην Ελλαδα και να δω αν θα αποδοθει τότε φορος?

Επισης, δε νομιζω οτι θα περασει ευκολα απο εδω μεσα, διοτι ειναι ενα πακετο αναλωσιμων για τη ρομποτικη σκουπα μου, θεωρω οτι δε θα ναι πολυ μικρο ωστε να μη χτυπαει στο ματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christs είπε

Να σε ρωτησω, το αν θα εκτελωνιστει στο Βελγιο, θα φανει στο tracking number με καποιο τροπο? ή απλά περιμενω να εμφανιστει στην Ελλαδα και να δω αν θα αποδοθει τότε φορος?

Από την στιγμή που δεν επέλεξες σαν μέθοδο αποστολής το Priority direct mail ή EU Priority ή όπως αλλιώς το ονομάζει κάθε κατάστημα, τότε ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί πουθενά αλλού πλην της Ελλάδας.

Μην σε μπερδεύει το Βέλγικο Ταχυδρομείο…

Είναι μια επιχείρηση και τίποτα άλλο,  και από την στιγμή που εσύ δεν επέλεξες την PDM  αποστολή, απλά μεταφέρει γράμματα – δέματα…

Όταν επιλέξεις την PDM, ανάλογα το κατάστημα, το δέμα μεταφέρεται με συγκεκριμένη εταιρία (πχ το banggood έχει το PostNL) και έχει συμφωνία ώστε το δέμα να εκτελωνιστεί σε χώρα της ΕΕ (πχ Ολλανδία) κ μετά να προωθηθεί στον τελικό προορισμό του…

Το κόστος εκτελωνισμού είναι από πριν προαποφασισμένο (με μεγάλες συμβάσεις εκατομμυρίων) και ενσωματωμένο στην τελική τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής.

Φυσικά είναι πολύ πιο φτηνό από οποιοδήποτε ανεξάρτητο εκτελωνισμό…

Οπότε είναι 50-50 αν πληρώσεις… Προετοιμάσου για πληρωμή και μακάρι να μην σταματήσει στον έλεγχο…

Ελέγχοντας το tracking number (αν υπάρχει) θα δεις αν κρατηθεί στο τελωνείο και θα σου ζητεί αποδείξεις του κόστους αγοράς)

Αν δεν έχεις tracking number τότε όταν θα έρθει το δέμα ο ταχυδρόμος θα σου ζητήσει τα χρήματα του εκτελωνισμού…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...