Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, george1551 είπε

παιδιά εχω καιρό να παραγγείλω από Ali γιατί δεν την αντέχω να περιμένω 100 και μέρες , έχει βελτιωθεί η κατάσταση ή να μην ασχοληθώ καθόλου

Τον προηγούμενο μήνα παρέλαβα 3 δέματα που είχα παραγγείλει μετά από 80 μέρες.

Τον τελευταίο καιρό πήρα 2 δέματα που έφτασαν σε 20 μέρες!

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν βελτιώθηκε η κατάσταση.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τον προηγούμενο μήνα παρέλαβα 3 δέματα που είχα παραγγείλει μετά από 80 μέρες.

Τον τελευταίο καιρό πήρα 2 δέματα που έφτασαν σε 20 μέρες!

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν βελτιώθηκε η κατάσταση.

Σίγουρα βελτιώθηκε η κατάσταση.

Συστημένο δέμα με το Κινέζικο Ταχυδρομείο, ήρθε Ελλάδα σε 21 ημέρες και έμεινε στο Τελωνείο 32 ημέρες...!!!

Και άλλα μικρά δέματα έφτασαν στα χέρια μου σε λιγότερο από 40 ημέρες…

Μόνο τα δέματα του ταχυδρομείου Σιγκαπούρης συνεχίζουν να έχουν θέμα (+3 μήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ενα δεμα που παρρηγειλα απο αρχες ιουλιου σε 7 μερες λιγη η ημερομηνια  να κανω dispute στο  ali; το δεμα ειναι στην αθηνα σε σακο περιμενωντας να ανοιχτει αλλα τελειωνουν οι 7 μερες και στο τελος θα χασω τα λεφτα μου

Επεξ/σία από enrique19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω απο ali αυτή την οθόνη πάει στα 145 ευρώ περίπου πόσο θα πληρώσω τελωνείο;;

€ 90,48  31%OFF | EKIY 9'' IPS Android 9.0 Auto Radio For Buick Regal For Opel Insignia 2009-2013 Multimedia Video Player GPS Navigation 2din DVD
https://a.aliexpress.com/_msjfZYf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rudolf1983 είπε

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω απο ali αυτή την οθόνη πάει στα 145 ευρώ περίπου πόσο θα πληρώσω τελωνείο;;

€ 90,48  31%OFF | EKIY 9'' IPS Android 9.0 Auto Radio For Buick Regal For Opel Insignia 2009-2013 Multimedia Video Player GPS Navigation 2din DVD
https://a.aliexpress.com/_msjfZYf

Αν το διαχειριστουν τα ΕΛΤΑ, υπολόγισε 24 επί της αξίας +15€ έξοδα εκτελωνισμου. Οι εταιρίες κουριερ χρεώνουν πολύ παραπάνω 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, rudolf1983 είπε

Δηλαδη στα 150 θα μου κατσουν 36 ευρω + 15 εκτελωνισμου?αν ειναι τοσα ειναι καλα

Πρόσεχε όμως. Από 150 ευρώ και πάνω (μαζί με τα μεταφορικά) πληρώνεις 20 €έξοδα εκτελωνισμου αλλά και δασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να πάρω ένα Rasberry Pi 4 , το κοστος ειναι περιπου 55-60 δολαρια.
Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο; 

Στο Aliecpress που το βρήκα εχει τρόπο αποστολής μόνο AliExpress Standard Shipping. Αν φαω φπα/τελωνειο υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο site που μπορω να το βρω και να είναι "ασφαλες" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, myst77 είπε

Σκεφτομαι να πάρω ένα Rasberry Pi 4 , το κοστος ειναι περιπου 55-60 δολαρια.
Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο; 

Στο Aliecpress που το βρήκα εχει τρόπο αποστολής μόνο AliExpress Standard Shipping. Αν φαω φπα/τελωνειο υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο site που μπορω να το βρω και να είναι "ασφαλες" ;

Το πιο σίγουρο είναι πως ναι, εκτός και αν σου κάτσει και δεν περάσει (είναι θέμα τύχης κάποιες φορές).  Δεν μας λες ποια έκδοση κοιτάς όμως, το Pi 4 4gb είναι ~60 στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πακέτο aliexpress που πλήρωσα EUR € 21.34 (24 σύνολο αλλά είχε 2.66 κουπόνι) ήρθε SMS ΕΛΤΑ για 20.58 €. Μπορώ να το αντιμετωπίσω γιατί το τοπικό ΕΛΤΑ είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα (και είναι αγενέστατοι); Αν το αφήσω να πάει πίσω μπορώ να πάρω τα χρήματα μέσω aliexpress (δεν πρόκειται να δώσω 20+ για πράγμα που έκανε 21).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tobindax είπε

Σε πακέτο aliexpress που πλήρωσα EUR € 21.34 (24 σύνολο αλλά είχε 2.66 κουπόνι) ήρθε SMS ΕΛΤΑ για 20.58 €. Μπορώ να το αντιμετωπίσω γιατί το τοπικό ΕΛΤΑ είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα (και είναι αγενέστατοι); Αν το αφήσω να πάει πίσω μπορώ να πάρω τα χρήματα μέσω aliexpress (δεν πρόκειται να δώσω 20+ για πράγμα που έκανε 21).

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές. Στο τελωνείο δεν δέχονται τις εκπτώσεις με κουπόνια ή πόντους. Κοιτάνε μόνο την αρχική τιμή μαζί με τα μεταφορικά. Μίλα πρώτα με τον πωλητή άν δέχεται επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tobindax είπε

Σε πακέτο aliexpress που πλήρωσα EUR € 21.34 (24 σύνολο αλλά είχε 2.66 κουπόνι) ήρθε SMS ΕΛΤΑ για 20.58 €. Μπορώ να το αντιμετωπίσω γιατί το τοπικό ΕΛΤΑ είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα (και είναι αγενέστατοι); Αν το αφήσω να πάει πίσω μπορώ να πάρω τα χρήματα μέσω aliexpress (δεν πρόκειται να δώσω 20+ για πράγμα που έκανε 21).

Όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Μίλησε με τον Κινέζο. Αν δεχτεί να πάρει πίσω το δέμα και να σου επιστρέψει ένα μέρος των χρημάτων έχει καλώς…

Αλλιώς πληρώνεις ή το χάνεις…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές. Στο τελωνείο δεν δέχονται τις εκπτώσεις με κουπόνια ή πόντους. Κοιτάνε μόνο την αρχική τιμή μαζί με τα μεταφορικά. Μίλα πρώτα με τον πωλητή άν δέχεται επιστροφή.

Τι μαλακίες είναι αυτές; Αφού ξεκάθαρα φαίνεται στο "Financial" ότι ΔΕΝ είναι χρήματα αλλά έκπτωση. Γκαβοί είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...