Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Κριμα παει και το amazon uk... οσοι εχετε κανει παραγγελιες και δεν εχετε παραλαβει δεν θα υπαρξουν χρεωσεις επειδη μπηκαμε στο 2021. Ακομα και μια παραγγελια μου εκανα στις 24 Δεκεμβριου, το αντικειμενο preorder, μου ειπαν πως δεν θα εχω επιπλεον χρεωση. Το μονο προβλημα τωρα ειναι οτι πολλα ευρωπαικα amazon στελνουν απο αποθηκη αγγλιας, εκει δεν ξερω τι θα παιξει

Πολύ καλά νέα το ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσουμε κάτι παραπάνω οσοι έχουμε παραγγείλει πριν τις 31/12. Σιγουρα ισχυει για οσες βρίσκονται σε διαμετακινηση.

Σου ειπαν ομως εαν αυτό ισχύει και για τις παραγγελίες που ΔΕΝ έχουν σταλεί ακομα;

Έχει βγει ανακοινωση του αμαζον για τους sellers που λέει ότι το πανευρωπαϊκό Δίκτυο fulfillment σταμάτησε να χρησιμοποιεί αγγλικές αποθήκες για αποστολή ευρωπαϊκών αποστολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Πολύ καλά νέα το ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσουμε κάτι παραπάνω οσοι έχουμε παραγγείλει πριν τις 31/12. Σιγουρα ισχυει για οσες βρίσκονται σε διαμετακινηση.

Σου ειπαν ομως εαν αυτό ισχύει και για τις παραγγελίες που ΔΕΝ έχουν σταλεί ακομα;

Έχει βγει ανακοινωση του αμαζον για τους sellers που λέει ότι το πανευρωπαϊκό Δίκτυο fulfillment σταμάτησε να χρησιμοποιεί αγγλικές αποθήκες για αποστολή ευρωπαϊκών αποστολών.

Οι παραγγελιες πλεον θα ειναι οπως το amazon.com που πληρωνεις import fees στο check out. Στην δικια μου παραγγελια δεν εχω πληρωσει ακομα επειδη δεν στειλανε, και ειπαν πως δεν θα εχω επιπλεον χρεωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessatsuRoku είπε

Οι παραγγελιες πλεον θα ειναι οπως το amazon.com που πληρωνεις import fees στο check out. Στην δικια μου παραγγελια δεν εχω πληρωσει ακομα επειδη δεν στειλανε, και ειπαν πως δεν θα εχω επιπλεον χρεωση 

Και εγώ επειδή την έκανα τον Δεκέμβριο δεν πλήρωσα import fees. Εχουν δεσμευσει το ποσο αλλα δεν εχει γινει η πληρωμη γιατι δεν εφυγε ακομα οπως σε εσενα. Καλό το ότι δεν θα χρειαστει να πληρώσουμε εξτρα. Ελπίζω να κανονίσουν τις τελωνειακές δηλώσεις όπως πρέπει για να μην μπλέκουμε με τα τελωνεία μας μετά (οχι πληρωσα όχι δεν πληρωσες και τα γνωστα παραμυθια) και δεν παραλάβουμε ούτε του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, skar1983 είπε

made in england και μόνο, εγώ αυτό κατάλαβα.

αν θέλει κάποιος να με διορθώσει.

Επίσης βρήκα το παρακάτω, και αν ισχύει ότι μετά τις 1 Ιουλίου 2021 θα έχουν και τα κάτω των 22 ευρώ δασμούς ειναι αρκετά άσχημα νέα . Γνωρίζει κανείς κάτι ;

Η συνολική παραγγελία καλύτερα να παραμείνει κάτω από το όριο της τελωνειακής ατέλειας των 22€ που ισχύει για αγορές από τρίτες χώρες. Το όριο αυτό αναμένεται να καταργηθεί εντελώς από την 1η Ιουλίου 2021 και όλες οι αποστολές εκτός Ε.Ε. θα υπόκεινται σε χρεώσεις.

Ανέβασε το άρθρο - απόφαση που το γράφει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω γραφουν στο θρεντ στα λαγωνικα πως απο πρωτη ιουλη ολα εκτος ευρωπης θα εχουν φπα + 15 ευρω εξοδα εκτελωνισμου. αν ισχυει μας εσκισε. μπαι μπαι κινα. πρεπει ναπαρω οτι βλακεια καλωδιακια κτλ σκεφτω, απο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skar1983 είπε

 

2 ώρες πριν, burnin είπε

πωπω γραφουν στο θρεντ στα λαγωνικα πως απο πρωτη ιουλη ολα εκτος ευρωπης θα εχουν φπα + 15 ευρω εξοδα εκτελωνισμου. αν ισχυει μας εσκισε. μπαι μπαι κινα. πρεπει ναπαρω οτι βλακεια καλωδιακια κτλ σκεφτω, απο τωρα

Τον ήπιαμε….

312576600_.png.b40706b71172a9e58c9d67ec70d5170d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

περιμενω αντιδραση απο κινεζους κτλ. αυτο θα εχει αλυσιδωτες αντιδρασεις. πλατφορμες σαν το ιμπει καταστραφηκαν. οπως και τα μισα σκρουτζομαγαζα που πουλουσαν γκατζετακια και φθηνες βλακειες που επαιρναν ενα ευρω απο κινα και τις πουλαγαν 3 φορες πανω. ολα αυτα πανε. σιγουρα θα υπαρχουν αντιδρασεις. εικαζω θα ανοιξουν μεγαλες αποθηκες σε ευρωπη που θα πηγαινουν πολλα απο κινα εκει. για να δουμε

 

Τον ήπιαμε….

312576600_.png.b40706b71172a9e58c9d67ec70d5170d.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τρελλαίνεστε.. Θα γεμίσουν με Κινέζικες αποθήκες η Τσεχία, η Πολωνια η Λιθουανία κλπ.. Ηδη συμβαίνει..

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια. απο 1η ιουλη, αυτες οι αλλαγες αφορουν μονο την ελλαδα ή ειναι γενικοτερη ευρωπαικη οδηγια που θα περιλαμβανει ολες τις χωρες? εννοωντας πως πχ και οι ολλανδοι αν τους ερθει κατι απο κινα θα πληρωνουν αντιστοιχα (εξοδα εκτελωνισμου συν το δικο τους φπα). γιατι αν ειμαστε μονο εμεις, που θα πληρωνουμε αυτα τα χαρατσια, πραγματικα δεν καταλαβαινω πως τους καρφωθηκαν τοσο μεγαλες αλλαγες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, burnin είπε

μια απορια. απο 1η ιουλη, αυτες οι αλλαγες αφορουν μονο την ελλαδα ή ειναι γενικοτερη ευρωπαικη οδηγια που θα περιλαμβανει ολες τις χωρες? εννοωντας πως πχ και οι ολλανδοι αν τους ερθει κατι απο κινα θα πληρωνουν αντιστοιχα (εξοδα εκτελωνισμου συν το δικο τους φπα). γιατι αν ειμαστε μονο εμεις, που θα πληρωνουμε αυτα τα χαρατσια, πραγματικα δεν καταλαβαινω πως τους καρφωθηκαν τοσο μεγαλες αλλαγες

 

Απόφαση της ΕΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Απόφαση της ΕΕ

σε ευχαριστω. αμα τα ιδιασυμβαινουν σε ολες τις ευρωπαικες χωρες, ειμα ιαισιοδοξος οτι θα βρεθει λυση μεσω priority direct mail ή κατι αντιστοιχο. δεν νοειται να χασει η κινα πχ την ευρωπαικη αγορα. οχι μονο οι μεγαλοπωλητες αλλα και οι μικροτεροι. θα βρεθει λυση πιστευω. ή τουλαχιστον θελω να πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, burnin είπε

σε ευχαριστω. αμα τα ιδιασυμβαινουν σε ολες τις ευρωπαικες χωρες, ειμα ιαισιοδοξος οτι θα βρεθει λυση μεσω priority direct mail ή κατι αντιστοιχο. δεν νοειται να χασει η κινα πχ την ευρωπαικη αγορα. οχι μονο οι μεγαλοπωλητες αλλα και οι μικροτεροι. θα βρεθει λυση πιστευω. ή τουλαχιστον θελω να πιστευω

Δεν είναι μόνο η Κίνα το πρόβλημα.

Από Κίνα παίζει ήδη η τριγωνική αποστολή σε κινητοσάιτ.

Από Αγγλία είναι το πρόβλημα και πολλά προϊόντα που προσφέρουν και σε καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skar1983 είπε

Δεν είναι μόνο η Κίνα το πρόβλημα.

Από Κίνα παίζει ήδη η τριγωνική αποστολή σε κινητοσάιτ.

Από Αγγλία είναι το πρόβλημα και πολλά προϊόντα που προσφέρουν και σε καλές τιμές.

προφανως, ειδικα μεσω banggood ομως για ψιλολογια δεν παιζει. ολοι οι κινεζοι στο ιμπει τελειωσαν, αν δεν γινει κατι...

για αγγλια εχεις δικιο. προφανως ομως θα δυναμωσουν τα υπολοιπα αμαζον. ανοιξε και το ολλανδικο. για να δουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, burnin είπε

προφανως, ειδικα μεσω banggood ομως για ψιλολογια δεν παιζει. ολοι οι κινεζοι στο ιμπει τελειωσαν, αν δεν γινει κατι...

για αγγλια εχεις δικιο. προφανως ομως θα δυναμωσουν τα υπολοιπα αμαζον. ανοιξε και το ολλανδικο. για να δουμε

 

Από Ολλανδία το μόνο αρνητικό είναι ότι πχ 20 ευρώ μεταφορικά για συστημένο είναι πολλά.

Δεν ξέρω αν μέσω αμαζον είναι φθηνότερα τα μεταφορικά.

Μέχρι στιγμής τα καλύτερα μεταφορικά είναι από De

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...