Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Mi Band 3 με τελική τιμή 20,75€ βάζουμε Free shipping ή Priority Direct Mail που πάει στα 25€; 

Βαλε free αφου δεν ξεπερναει τα 22ε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα στειλεις screenshots της παραγγελίας που φαίνεται το tracking, το ποσό και η ημερομηνία και δευτερο screenshot απο το site του paypal που φαινεται το transaction και το ποσο. Αυτα τα στελνεις στο geta

5 ώρες πριν, georgep800 είπε

Επίσης ξέρει κανείς αν όντως μπορεις μέρες μετά την πληρωμή να κάνεις add το tracking number; Γιατί ο κινέζος δεν καταλαβαίνει τι του ζητάω και το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο και θέλουν απόδειξη PayPal....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2018 στις 9:28 ΜΜ, isay είπε

Θα στειλεις screenshots της παραγγελίας που φαίνεται το tracking, το ποσό και η ημερομηνία και δευτερο screenshot απο το site του paypal που φαινεται το transaction και το ποσο. Αυτα τα στελνεις στο geta

Οκ, thanks! Ελπίζω μόνο να μην κολλήσουν στο γεγονός ότι στο PayPay δεν φαίνεται πουθενά το tracking number...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, isay είπε

Αν φαινεται το transcation no και στα 2, δεν τους νοιαζει το tracking εντος του paypal

Εννοείς το transcation no της παραγγελίας που δίνει το site ή αυτό που δίνει το PayPal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδετικός κρίκος αναμεσα σε μια παραγγελία και την πληρωμή της ειναι το transction id του paypal, που δειχνει οτι πλήρωσες για τη συγκεκριμένη παραγγελία. Αναλογα με την εταιρεία, αυτό φαίνεται η οχι στην παραγγελία και αργότερα προσθέτει και το tracking number. αν λοιπον υπάρχει transaction number και στο paypal (που υπάρχει) και στην παραγγελία (ειπαμε εξαρτάται απο το μαγαζι) τοτε οποιοδηποτε αλλο στοιχείο ερχεται επικουρικά συνδετικό ώστε ο υπάλληλος να καταλάβει οτι ο φακελος που εχει μπροστά του αφορά την τάδε πληρωμη, ωστε να βγει ή οχι ταρίφα. Αλλα επικουρικά ειναι η διευθυνση, το ονοματεπώνυμο, η περιγραφη του ειδους, και διαφορα αλλα. Συνοπτικά δεν ειναι απαραιτητα αναγκαιο να φαινεται το tracking ΕΝΤΟΣ του paypal, οσο το να συνδεονται μεταξύ τους παραγγελία και πληρωμη. 

Στειλε scrennshots απο αυτά που σου ειπα και θα προχωρήσει η παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2018 στις 10:18 ΠΜ, spartak1 είπε

Νεο tracking θα πάρει σπάνια και μόνο υπο προυποθέσεις (π.χ. τελωνείο).

Update: Τελικά ήρθε σήμερα χαρτί από τελωνείο που ζητάνε την απόδειξη. Ελπίζω να μην με φάνε ακραία, για 65USD πόσο μπορεί να είναι; (και έχω και tracking νέο πλέον οπότε όλα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tolhc1234 είπε

Update: Τελικά ήρθε σήμερα χαρτί από τελωνείο που ζητάνε την απόδειξη. Ελπίζω να μην με φάνε ακραία, για 65USD πόσο μπορεί να είναι; (και έχω και tracking νέο πλέον οπότε όλα καλά)

Αν 65US είναι η συνολική τιμή CIF, δηλαδή περιπου 55 euro, τοτε το τελωνειο θα ειναι περιπου 28 ευρω που θα τα πληρώσεις στο ταχυδρομειο κατά την παραλαβη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, solution1 είπε

Θέλω να παραγγείλω ένα media player από gearbest αλλά δε δίνει την επιλογή belgium registered.

Με priority line, κινδυνεύω; Κόστος ~75€

Οχι, πουλάνε ασφαλή mediaplayers και κανεις δεν θα ερθει να σου κάνει κακο. 

Βάλε το link αυτου που θες να αγοράσεις, χωρίς referal id, για να πάρεις και αλλη γνώμη

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 2:01 ΠΜ, isay είπε

Ο συνδετικός κρίκος αναμεσα σε μια παραγγελία και την πληρωμή της ειναι το transction id του paypal, που δειχνει οτι πλήρωσες για τη συγκεκριμένη παραγγελία. Αναλογα με την εταιρεία, αυτό φαίνεται η οχι στην παραγγελία και αργότερα προσθέτει και το tracking number. αν λοιπον υπάρχει transaction number και στο paypal (που υπάρχει) και στην παραγγελία (ειπαμε εξαρτάται απο το μαγαζι) τοτε οποιοδηποτε αλλο στοιχείο ερχεται επικουρικά συνδετικό ώστε ο υπάλληλος να καταλάβει οτι ο φακελος που εχει μπροστά του αφορά την τάδε πληρωμη, ωστε να βγει ή οχι ταρίφα. Αλλα επικουρικά ειναι η διευθυνση, το ονοματεπώνυμο, η περιγραφη του ειδους, και διαφορα αλλα. Συνοπτικά δεν ειναι απαραιτητα αναγκαιο να φαινεται το tracking ΕΝΤΟΣ του paypal, οσο το να συνδεονται μεταξύ τους παραγγελία και πληρωμη. 

Στειλε scrennshots απο αυτά που σου ειπα και θα προχωρήσει η παραγγελία

Τελικά δεχθήκανε τα παραπάνω και μου απαντήσανε ότι το δέμα απελευθερώθηκε απο το τελωνείο! Απλά 3 μέρες τώρα δεν άλλαξε κάτι στο tracking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, solution1 είπε

Αν βάλεις το ειδος σου στο καλάθι και πας για παραγγελία σου δινει τις παρακατω επιλογές 

  • Registered Air Mail - Belgium 
  • Priority line - priority direct mail
  • Priority line - eu express

οποτε εχει το belgium.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, εγω σου έγραψα τι βγάζει απο επιλογες, αλλά επειδή μιλάμε για το gearbest δεν θα τολμήσω να σου επιβεβαιώσω μέθοδο με σιγουρη αποφυγή τελωνειου ή αλλων προβλημάτων.

Αν τώρα έπρεπε να παραγγείλω το συγκεκριμένο ειδος απο το συγκεκριμένο μαγαζί (λέμε τώρα), εγω αυτή την περιοδο θα επελεγα belgium.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες!

Θελω μια μικρη βοηθεια σχετικα με ενα αντικειμενο (τσαντα) που χρεωθηκα τελωνειο.

Η τιμη που αγοραστηκε απο eBay Αμερικης ηταν στα 47 ευρω και τα μεταφορικα ηταν 49 ευρω μεσω USPS παντα.

Το χαρτι που μου ηρθε λεει πως ειναι 23 ευρω το φπα + 15 εκτελωνισμος. Περασα απο το ταχυδρομειο και μου εδειξαν το κουτι το οποιο αναγραφοταν η αξια αντικειμενου στα 96 ευρω!  Τι φαση παιζει εδω;  Χρεωνουν και τα μεταφορικα μεσα; 

Το ακομα πιο κουλο ειναι οτι περασε ετσι αερας ενα αντικειμενο τετραπλασιας αξιας, τελεωνιακως ελευθερο....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. Και τα 2 την ιδια μερα εφτασαν Ελλαδα μεσω USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zeke είπε

Καλησπερα παιδες!

Θελω μια μικρη βοηθεια σχετικα με ενα αντικειμενο (τσαντα) που χρεωθηκα τελωνειο.

Η τιμη που αγοραστηκε απο eBay Αμερικης ηταν στα 47 ευρω και τα μεταφορικα ηταν 49 ευρω μεσω USPS παντα.

Το χαρτι που μου ηρθε λεει πως ειναι 23 ευρω το φπα + 15 εκτελωνισμος. Περασα απο το ταχυδρομειο και μου εδειξαν το κουτι το οποιο αναγραφοταν η αξια αντικειμενου στα 96 ευρω!  Τι φαση παιζει εδω;  Χρεωνουν και τα μεταφορικα μεσα; 

Το ακομα πιο κουλο ειναι οτι περασε ετσι αερας ενα αντικειμενο τετραπλασιας αξιας, τελεωνιακως ελευθερο....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. Και τα 2 την ιδια μερα εφτασαν Ελλαδα μεσω USPS.

Ναι τα χρεώνουν και αυτά μέσα,είναι λογικό λοιπόν που σε χρέωσαν τόσο. Για αγορές εκτός ΕΕ μας ενδιαφέρει το CIF(Cost, Insurance and Freight) και με βάση αυτό υπολογίζουν το ΦΠΑ οι τελωνιακοι. 

Το αν θα ψαχτούν παραπάνω για ένα αντικείμενο στο τελωνείο στο οποίο δεν έχει προπληρωθεί ΦΠΑ, είναι καθαρά θέμα τύχης(με πιθανότητες κατά σου,παρά υπέρ σου). Πάλι καλά να λες που το μεγάλο σε αξία αντικείμενο πέρασε αέρας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...