Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Και από την μία μεμονωμένη δική σου περίπτωση έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;; ς

Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις... 

Η εθελουσια παντως εχει ηδη ερθει. Ηδη εφαρμοζεται διαφορετικο συστημα διανομης και οταν ολοκληρωθει η εθελουσια αναμενεται η διανομη να γινει ακομα πιο αραιη. 

Αναλογα βεβαια την περιοχη και το ποσοι θα εργαζονται το επομενο διαστημα.

https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΔελτίαΤύπου/tabid/752/newsid1178/2021/-------/language/el-GR/Default.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελία από ali, μικρής αξίας, 3€. Στην τελευταία ενημέρωση του tracking number λέει "Accepted by local carrier for return"  Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Γυρίζει πίσω ή είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Παραγγελία από ali, μικρής αξίας, 3€. Στην τελευταία ενημέρωση του tracking number λέει "Accepted by local carrier for return"  Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Γυρίζει πίσω ή είναι κάτι άλλο;

Φίλε, tracking number. Λογικά πιο πριν σου έχει κάνει exception parcel handling στο κέντρο διαλογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το κακό στο χειρότερο πάει το aliexpress. Από 30 μέρες αναμονή στις καλές εποχές, πήγαμε σε 60 και πλέον στις 90.

Μιλάμε για ψιλοπράγματα του 1-2 ευρώ. Επίσης η υποστήριξη και το dispute έχει χειροτερεύσει. Δύσκολα θα ξαναπαραγγείλω από το alie.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω περιμενω παραγγελια που εγινε τον Νοεμβριο και δεν εχει ερθει ακομα.Και σημερα ανακαλυψα οτι εγινε extend processing time χωρις να το ζητησω σε 30 μερες ακομα.ηθελε 10 μερες να τελειωσει για να μπορεσω να ανοιξω dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα δέμα τις προάλλες από aliexpress μετά από 3,5 μήνες.

Επίσης όσον αφορά το dispute, ένα δέμα (με μικροπράγμα ευτυχώς) δεν ήρθε ποτέ και όταν άνοιξα dispute μετά από 3 μήνες, ο πωλητής πρότεινε να περιμένω άλλον ένα και όταν μπήκε στο παιχνίδι το aliexpress δεν με αποζημίωσε με την δικαιολογία ότι το δέμα έχει φτάσει στην χώρα μου και έχει παραδωθεί. Εντωμεταξύ το tracking ήταν του τύπου S********* το οποίο δεν δείχνει και πολλά στοιχεία.

Θα σκεφτώ να αγοράσω ξανά κάτι αξίας μεγαλύτερης των 2-3€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Questioner είπε

Παρέλαβα δέμα τις προάλλες από aliexpress μετά από 3,5 μήνες.

Επίσης όσον αφορά το dispute, ένα δέμα (με μικροπράγμα ευτυχώς) δεν ήρθε ποτέ και όταν άνοιξα dispute μετά από 3 μήνες, ο πωλητής πρότεινε να περιμένω άλλον ένα και όταν μπήκε στο παιχνίδι το aliexpress δεν με αποζημίωσε με την δικαιολογία ότι το δέμα έχει φτάσει στην χώρα μου και έχει παραδωθεί. Εντωμεταξύ το tracking ήταν του τύπου S********* το οποίο δεν δείχνει και πολλά στοιχεία.

Θα σκεφτώ να αγοράσω ξανά κάτι αξίας μεγαλύτερης των 2-3€.

Μου μυρίζει ότι αποδέχθηκες στο dispute την πρόταση του πωλητη, και λογικά πέρασαν και οι 15 μέρες από το 'order closed', οπότε το Aliexpress θεώρησε ότι το δέμα παραδόθηκε κανονικά σε σένα! Και για αυτό δεν σε αποζημίωσε! Αν δω όλο το dispute θα καταλάβω τι γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, tracking number. Λογικά πιο πριν σου έχει κάνει exception parcel handling στο κέντρο διαλογής

Πάρτο 😄 S00000176630489. Εγώ το παρακολουθώ από το percelapp. Δεν λέει κάτι τέτοιο. 

5 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Πάρτο 😄 S00000176630489. Εγώ το παρακολουθώ από το percelapp. Δεν λέει κάτι τέτοιο. 

Και η απάντηση του πωλητή όταν τον ρώτησα 

"Sorry for the problem,
If the mail don't arrive on time,please open the dispute to protect your money." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Πάρτο 😄 S00000176630489. Εγώ το παρακολουθώ από το percelapp. Δεν λέει κάτι τέτοιο. 

Και η απάντηση του πωλητή όταν τον ρώτησα 

"Sorry for the problem,
If the mail don't arrive on time,please open the dispute to protect your money." 

Το tracking number που έδωσες λέει 

22 Δεκ 2020 00:51 Accepted by local carrier for return.Mailno:73144630974187

Έχει επιστραφεί στον sender.

 

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Πάρτο 😄 S00000176630489. Εγώ το παρακολουθώ από το percelapp. Δεν λέει κάτι τέτοιο. 

Και η απάντηση του πωλητή όταν τον ρώτησα 

"Sorry for the problem,
If the mail don't arrive on time,please open the dispute to protect your money." 

Το είδα και εγώ. Σε συστημένο μου έχουν τύχει αυτά. Το παίρνει η yanwen, το επεξεργάζεται κανονικά, και όταν το παίρνει το emirates post, τότε το γυρίζει πίσω. Θέλω να δω αν η yanwen επιχειρήσει να το ξαναστείλει με άλλον carrier. Μου έχουν τύχει κάτι τέτοια περίεργα με το China post παλιά (το δέμα να φαίνεται ότι δεν το δέχθηκε ο αερομεταφορέας, αλλά μετά ερχόταν κανονικά!).Τι πράγμα είναι;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Το είδα και εγώ. Σε συστημένο μου έχουν τύχει αυτά. Το παίρνει η yanwen, το επεξεργάζεται κανονικά, και όταν το παίρνει το emirates post, τότε το γυρίζει πίσω. Θέλω να δω αν η yanwen επιχειρήσει να το ξαναστείλει με άλλον carrier. Μου έχουν τύχει κάτι τέτοια περίεργα με το China post παλιά (το δέμα να φαίνεται ότι δεν το δέχθηκε ο αερομεταφορέας, αλλά μετά ερχόταν κανονικά!).Τι πράγμα είναι;

Τεχνητό δόλωμα για το ψάρεμα

56 λεπτά πριν, panoskir είπε

Το tracking number που έδωσες λέει 

22 Δεκ 2020 00:51 Accepted by local carrier for return.Mailno:73144630974187

Έχει επιστραφεί στον sender.

 

Θα δείξει. Προς το παρόν θα περιμένω να λήξει η προθεσμία, (δεν αργεί), και θα κάνω dispute.

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Τεχνητό δόλωμα για το ψάρεμα

Θα δείξει. Προς το παρόν θα περιμένω να λήξει η προθεσμία, (δεν αργεί), και θα κάνω dispute.

Σωστά το λέει ο φίλος. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα στέλνουν αυτά τα πράγματα με Cainiao economy και να χρησιμοποιήσουν το Bpost (UGxxxxxxxxxBE tracking number). Αυτός ο τρόπος αποστολής ταιριάζει για αυτά τα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, The_Judas είπε

Από το κακό στο χειρότερο πάει το aliexpress. Από 30 μέρες αναμονή στις καλές εποχές, πήγαμε σε 60 και πλέον στις 90.

Μιλάμε για ψιλοπράγματα του 1-2 ευρώ. Επίσης η υποστήριξη και το dispute έχει χειροτερεύσει. Δύσκολα θα ξαναπαραγγείλω από το alie.

 

Τελικά μου ήρθαν 3 μαζεμένα πακέτα από αρχές Νοεμβρίου.

Προιόντα του μισού ευρώ τα περάσαν τελωνείο οι αθεόφοβοι (ατελώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Τεχνητό δόλωμα για το ψάρεμα

Θα δείξει. Προς το παρόν θα περιμένω να λήξει η προθεσμία, (δεν αργεί), και θα κάνω dispute.

Υπομονή για dispute!!!Σωστά. Βασικά, αυτό που δεν μου κολλάει είναι ότι το έδωσε κανονικά η yanwen (πέρασε και το κέντρο διαλογής της και όλα), στα Emirates post μετά. Θα έπρεπε λογικά να έχει κάνει στην αρχή σχεδόν αυτό το πράγμα. Η λογική εξήγηση σε αυτό που έγινε, είναι ότι στο κέντρο διαλογής της Yanwen τύπωσαν 'λάθος' το voucher από το next tracking number.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Υπομονή για dispute!!!Σωστά. Βασικά, αυτό που δεν μου κολλάει είναι ότι το έδωσε κανονικά η yanwen (πέρασε και το κέντρο διαλογής της και όλα), στα Emirates post μετά. Θα έπρεπε λογικά να έχει κάνει στην αρχή σχεδόν αυτό το πράγμα. Η λογική εξήγηση σε αυτό που έγινε, είναι ότι στο κέντρο διαλογής της Yanwen τύπωσαν 'λάθος' το voucher από το next tracking number.

Και εγώ σε αυτό ελπίζω για να παραλάβω, έστω και καθυστερημένα. Θα εξαντλησω και το 15μερο μετά την προστασία να δω μήπως παραλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...