Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία 7 Ιανουαρίου (μπαμπάτσικο σε όγκο δέμα)…

Μου έδωσε Αριθμό Αποστολής 8 Ιανουαρίου με συστημένο δέμα του Κινέζικου Ταχυδρομείου…

9 Ιανουαρίου φαίνεται και στο σύστημα…

Σήμερα 10 Φεβρουάριου παρέλαβα στο σπίτι μου…

Όλα λοιπόν είναι εντελώς τυχαία… αν είσαι τυχερός μέσα σε έναν μήνα παραλαμβάνεις, αλλιώς περιμένεις ακόμα δέματα από τον Νοέμβριο…

1998372967_.png.c10daab13e46573ff197801d4cd082de.png

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Παραγγελία 7 Ιανουαρίου (μπαμπάτσικο σε όγκο δέμα)…

Μου έδωσε Αριθμό Αποστολής 8 Ιανουαρίου με συστημένο δέμα του Κινέζικου Ταχυδρομείου…

9 Ιανουαρίου φαίνεται και στο σύστημα…

Σήμερα 10 Φεβρουάριου παρέλαβα στο σπίτι μου…

Όλα λοιπόν είναι εντελώς τυχαία… αν είσαι τυχερός μέσα σε έναν μήνα παραλαμβάνεις, αλλιώς περιμένεις ακόμα δέματα από τον Νοέμβριο…

1998372967_.png.c10daab13e46573ff197801d4cd082de.png

Τυχερός πράγματι. Άλλο ένα παράδειγμα που μας δείχνει ότι δεν έχει να κάνει με το ανθρώπινο δυναμικό των ΕΛΤΑ, αλλά με την ανοργανωσιά τους. Ότι να ναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Παραγγελία 7 Ιανουαρίου (μπαμπάτσικο σε όγκο δέμα)…

Μου έδωσε Αριθμό Αποστολής 8 Ιανουαρίου με συστημένο δέμα του Κινέζικου Ταχυδρομείου…

9 Ιανουαρίου φαίνεται και στο σύστημα…

Σήμερα 10 Φεβρουάριου παρέλαβα στο σπίτι μου…

Όλα λοιπόν είναι εντελώς τυχαία… αν είσαι τυχερός μέσα σε έναν μήνα παραλαμβάνεις, αλλιώς περιμένεις ακόμα δέματα από τον Νοέμβριο…

1998372967_.png.c10daab13e46573ff197801d4cd082de.png

Οντως τυχερος.. Λογικα πρεπει να πεσει το δεμα σου οταν ολοι οι παραγοντες βρισκονται στον ιδιο χορο

πχ, ερχεται το αεροπλανο, το τελωνειο ειναι διαθεσιμο και λειτουργει ενω παραλληλα βρισκεται απ εξω το βανακι των ελτα.. κατι τετοιο...

εγω βρισκομαι στο σημειο εκφωρτοση απο μεταφορικο μεσο απο 31/1... Υπαρχουν δυο εκδοχες που φανταζομαι πως ειτε δεν εχει σκαναριστει πουθενα και βρισκεται στα ελτα ηδη

ειτε εχει μπει σε διαφορετικη αποθηκη αναμονης με την οποια θα ασχοληθουν μολις ξεμπερδεψει το μπουγιο μπροστα τους.. δεν ξερω πραγματικα

εχει παρει κανεις τηλεφωνο στο αεροδρομιο να δει τι συμβαινει?

11 λεπτά πριν, tonydevolani είπε

Οντως τυχερος.. Λογικα πρεπει να πεσει το δεμα σου οταν ολοι οι παραγοντες βρισκονται στον ιδιο χορο

πχ, ερχεται το αεροπλανο, το τελωνειο ειναι διαθεσιμο και λειτουργει ενω παραλληλα βρισκεται απ εξω το βανακι των ελτα.. κατι τετοιο...

εγω βρισκομαι στο σημειο εκφωρτοση απο μεταφορικο μεσο απο 31/1... Υπαρχουν δυο εκδοχες που φανταζομαι πως ειτε δεν εχει σκαναριστει πουθενα και βρισκεται στα ελτα ηδη

ειτε εχει μπει σε διαφορετικη αποθηκη αναμονης με την οποια θα ασχοληθουν μολις ξεμπερδεψει το μπουγιο μπροστα τους.. δεν ξερω πραγματικα

εχει παρει κανεις τηλεφωνο στο αεροδρομιο να δει τι συμβαινει?

Εντομεταξυ να ρωτησω κατι αλλο για τους γνωστες 

οταν το δεμα βρισκεται στο σταδιο εκφοφρτωση απο μεταφορικο μεσο σημαινει πως εχει παραλειψει το τελωνειο και συνεχιζει πρως την μοναδα διαλογης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο εμένα παιδιά, πρωτη φορά αγορά απο Κίνα, πήρα κατι mechanical switches για πληκτρολόγιο απο kbdfans 54.25 ευρώ μαζι με έξοδα αποστολής με dhl. 

 

Το δέμα είναι στο τελωνείο αυτη τη στιγμή,  η dhl επικοινώνησε μαζί μου και σαν noob τους έδωσα οτι χρειάζεται για να προχωρήσουν σε εκτελωνισμό. Τώρα ρωτώ τι να περιμένω και γω,πόσο μαλλί θα πάει Screenshot_2021-02-11-01-59-14-668_com.android.chrome.jpg.edbbccfdc170bd215521326de24b259e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosefs είπε

καλησπέρα και απο εμένα παιδιά, πρωτη φορά αγορά απο Κίνα, πήρα κατι mechanical switches για πληκτρολόγιο απο kbdfans 54.25 ευρώ μαζι με έξοδα αποστολής με dhl. 

 

Το δέμα είναι στο τελωνείο αυτη τη στιγμή,  η dhl επικοινώνησε μαζί μου και σαν noob τους έδωσα οτι χρειάζεται για να προχωρήσουν σε εκτελωνισμό. Τώρα ρωτώ τι να περιμένω και γω,πόσο μαλλί θα πάει Screenshot_2021-02-11-01-59-14-668_com.android.chrome.jpg.edbbccfdc170bd215521326de24b259e.jpg

Rip, από ότι φαίνεται θα πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό μιας και θα εκτελωνίσει η DHL.

Κι εγώ γλυκοκοίταζα το KBDFans αλλά ό,τι και να πάρεις θα πάει + ένα καπέλο οπότε άλλαζα γνώμη. Είτε τσέκαρε από ευρωπαϊκά μαγαζιά, είτε από αγγελίες εντός ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dompred είπε

Rip, από ότι φαίνεται θα πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό μιας και θα εκτελωνίσει η DHL.

Κι εγώ γλυκοκοίταζα το KBDFans αλλά ό,τι και να πάρεις θα πάει + ένα καπέλο οπότε άλλαζα γνώμη. Είτε τσέκαρε από ευρωπαϊκά μαγαζιά, είτε από αγγελίες εντός ΕΕ.

τους πήρα ενα τηλέφωνο σήμερα να δω τι γίνεται και ρώτησα για τις αμοιβές τους και τι να περιμένω,45 είναι η δικιά τους αμοιβή + δασμούς και φόρο που δεν μπορούν να μου πουν ακόμα πόσο είναι γιατί δεν εχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

Το μόνο που μπορώ να ελπίζω τώρα να είναι μικρά αυτά τα ποσοστά και να έρθει ενα σύνολο λίγο πιο πάνω απο αυτό που έχω ήδη πληρώσει (lol)

 

πάρτε και ένα ωραίο screenshot της κατάστασης του τελωνείου

148943291_212706797219236_5631205286592364901_n.png

Επεξ/σία από nikosefs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, λιγο βοηθεια με το taobao και το wegobuy

Πρωτη φορα θα κανω αγορα απο το WeGoBuy και χρειαζομαι βοηθεια. Παει η παραγγελια στο warehouse του wegobuy μεχρι εκει ολα καλα, μετα ξερει κανεις πως γινεται η αποστολη? Απ'οτι βλεπω σου εχει να διαλεξεις αρκετους τροπους ( EMS, China Post, Yawen, DHL ). Η παραγγελια ειναι αξιας 80 ευρω και θα με βολευε πολυ η China Post, ξερει κανεις αν ειναι με tracking number ( συστημενο ) η untracked? Επισης η EMS στην Ελλαδα ειναι η ΕΛΤΑ απλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 1:13 ΜΜ, tonydevolani είπε

Παραγγελια απο aliexpress εχει ερθει ελλαδα αλλα εχει κολλησει στο αεροδρομιο στις 31/1

Εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο 

Εχω παραγγειλει παρα πολες φορες απο κινα και οπως συγκρινα αυτο το σταδιο το παιρνουσε σχεδον την ιδια μερα η την επομενη πολυ ευκολα..

ειναι κανεις αλλος στο ιδιο σημειο??

ενημερωση σημερα

12 Φεβ 202110:21
 
Κλεισιμο Απο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
 
 
Σημαινει πως εφυγε ελευθερο απ το τελωνειο η μολις μπηκε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosefs είπε

"τυχερός" τελικά πλήρωσα μόλις 53.76 euro στη dhl και παρέλαβα

Μπορείς να ανεβάσεις το τιμολόγιο;

Να δουμε τι χρεώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βεβαίως φίλε μου , ορίστε. Όπως βλέπεις στη προκειμένη περίπτωση στην ουσια πλήρωσα τις υπηρεσίες της dhl

149075150_704624186878967_9036620072097815807_n.jpg

Επεξ/σία από nikosefs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ δεν θα παραλάβω ποτέ; Δυο λωρίδες μικρές αυτοκόλλητα είναι για το αμάξι. Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

2F51F08B-77AB-44A6-BDB0-09D6802BAA1A.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lifeowner771 είπε

Να φανταστώ δεν θα παραλάβω ποτέ; Δυο λωρίδες μικρές αυτοκόλλητα είναι για το αμάξι. Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

2F51F08B-77AB-44A6-BDB0-09D6802BAA1A.jpeg

Έχει συμβεί και σε εμένα να έχει αποσταλεί 6-7 φορές αλλά δεν έκανε τόσο καιρό. Ελπίζω να έχεις πάρει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...