Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, zeke είπε

Καλησπερα παιδες!

Θελω μια μικρη βοηθεια σχετικα με ενα αντικειμενο (τσαντα) που χρεωθηκα τελωνειο.

Η τιμη που αγοραστηκε απο eBay Αμερικης ηταν στα 47 ευρω και τα μεταφορικα ηταν 49 ευρω μεσω USPS παντα.

Το χαρτι που μου ηρθε λεει πως ειναι 23 ευρω το φπα + 15 εκτελωνισμος. Περασα απο το ταχυδρομειο και μου εδειξαν το κουτι το οποιο αναγραφοταν η αξια αντικειμενου στα 96 ευρω!  Τι φαση παιζει εδω;  Χρεωνουν και τα μεταφορικα μεσα; 

Το ακομα πιο κουλο ειναι οτι περασε ετσι αερας ενα αντικειμενο τετραπλασιας αξιας, τελεωνιακως ελευθερο....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. Και τα 2 την ιδια μερα εφτασαν Ελλαδα μεσω USPS.

Εμ, δε διαβάζεις λιγο τις αναλογες συζητήσεις πριν παραγγείλεις. 

Η αξία εκτελωνισμου γίνεται πάντα στην αξία CIF (δηλαδη αξια+μετφορικά+ασφάλεια). Όσο για το αλλο δέμα που πέρασε αέρα, όντως ήταν το κουλο, γιατί ο κανονας ειναι να μην περνάνε πλέον. Να θεωρείς λοιπον τυχερό τον εαυτό σου που δεν σταμάτησαν και το δευτερο. Ισως ο υπαλληλος που το επιασε ήθελε να σχολάσει και άδειαζε αποθηκη ή ίσως ήταν ο ίδιος υπαλληλος, είδε οτι στο πρωτο χρεώθηκες και ειπε να μη σε χρεώσει στο δευτερο. Βέβαια αν ήξετε οτι θα βγει και θα το χαρακτηρισεις "ότι ναναι" μάλλον θα σε χρεώνε και τα 2 δέματα. 

Για να ξέρεις τι παιζει γενικοτερα θα σου προτεινα να ριξεις μια καλη ματια στον οδηγό -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι τους τελευταιους 4-5 μηνες παραγγελνω εκτος ΕΕ (Αμερικα και Japan) μεσω eBay και τουλαχιστον τα 5-6 περασαν αερας με τελωνιακως ελευθερο! Και θυμαμαι οτι ηταν κοντα στα 150 με 250ε. Τα 2-3 που ηταν κοντα στα 100ε περασαν με μονο το 24% φπα χωρις τελη εκτελωνισμου,  και αλλα 2 προσφατα που παλι ηταν κοντα στα 100ε περασαν με το 24% φπα μαζι με τελη εκτελωνισμου.

Το μοναδικο που περασε με ΦΠΑ+τελη και ειχε ολη την αξια μαζι με μεταφορικα ηταν τωρα που εκανα και το ποστ.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτα.....τυχη; ή απλα αν δεν βρουν/καταλαβουν τι ειναι αυτο το αντικειμενο το αφηνουν ετσι;

Επεξ/σία από zeke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zeke είπε

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι τους τελευταιους 4-5 μηνες παραγγελνω εκτος ΕΕ (Αμερικα και Japan) μεσω eBay και τουλαχιστον τα 5-6 περασαν αερας με τελωνιακως ελευθερο! Και θυμαμαι οτι ηταν κοντα στα 150 με 250ε. Τα 2-3 που ηταν κοντα στα 100ε περασαν με μονο το 24% φπα χωρις τελη εκτελωνισμου,  και αλλα 2 προσφατα που παλι ηταν κοντα στα 100ε περασαν με το 24% φπα μαζι με τελη εκτελωνισμου. 

Το μοναδικο που περασε με ΦΠΑ+τελη και ειχε ολη την αξια μαζι με μεταφορικα ηταν τωρα που εκανα και το ποστ.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτα.....τυχη; ή απλα αν δεν βρουν/καταλαβουν τι ειναι αυτο το αντικειμενο το αφηνουν ετσι; 

Αυτα που λες ότι ήρθαν μόνο με ΦΠΑ με τι εταιρία ήρθαν; ΕΛΤΑ ή κάποια κούριερ; Μήπως ήταν προπληρωμένος ο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ηταν απο ιδιωτες και τα εστελναν με USPS και εφταναν με τα ΕΛΤΑ. Επισης ειχα ρωτησει τον ταμια για ενα συγκεκριμενο, επειδη δεν φενοταν στο elta tracking, παρα μονο στο USPS tracking, που παλι ειχε περασει με τελωνειακως ελευθερο,,,,, μου ειχε απαντησει οτι το ειχαν στειλει απλο και οχι συστημενο.

 Προπληρωμενο δεν ηταν τιποτα, ουτε με το Global shipping program απο eBay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zeke είπε

Ολα ηταν απο ιδιωτες και τα εστελναν με USPS και εφταναν με τα ΕΛΤΑ. Επισης ειχα ρωτησει τον ταμια για ενα συγκεκριμενο, επειδη δεν φενοταν στο elta tracking, παρα μονο στο USPS tracking, που παλι ειχε περασει με τελωνειακως ελευθερο,,,,, μου ειχε απαντησει οτι το ειχαν στειλει απλο και οχι συστημενο.

 Προπληρωμενο δεν ηταν τιποτα, ουτε με το Global shipping program απο eBay.

 

Πολύ περίεργο να σου έβαλαν μόνο ΦΠΑ και όχι το τέλος ΕΛΤΑ. Δε μου έχει τύχει ποτε ούτε έχω συναντήσει άλλη τέτοια αναφορα εδώ ή σε παρόμοια φόρουμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και την συγκεκριμενη φορα που ειχε γινει, ειπα χαρακτηριστικα "τωρα θυμηθηκαν να βαλουν και τα τελη;" Ο ταμιας μου απαντησε, οτι παντα βαζουνε,,,,, κριμα που δεν ειχα κρατησει της προηγουμενης φορας το χαρτι να το δειξω. Αλλα κλαιν,,,, ετσι κ αλλιως οι αγορες που κανω δεν ειναι να γλυτωσω χρηματα, αλλα επειδη δεν υπαρχουν στην αγορα της χωρας αλλα και καποιες φορες ουτε στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zeke είπε

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι τους τελευταιους 4-5 μηνες παραγγελνω εκτος ΕΕ (Αμερικα και Japan) μεσω eBay και τουλαχιστον τα 5-6 περασαν αερας με τελωνιακως ελευθερο! Και θυμαμαι οτι ηταν κοντα στα 150 με 250ε. Τα 2-3 που ηταν κοντα στα 100ε περασαν με μονο το 24% φπα χωρις τελη εκτελωνισμου,  και αλλα 2 προσφατα που παλι ηταν κοντα στα 100ε περασαν με το 24% φπα μαζι με τελη εκτελωνισμου.

Το μοναδικο που περασε με ΦΠΑ+τελη και ειχε ολη την αξια μαζι με μεταφορικα ηταν τωρα που εκανα και το ποστ.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτα.....τυχη; ή απλα αν δεν βρουν/καταλαβουν τι ειναι αυτο το αντικειμενο το αφηνουν ετσι;

Μπορεις να θεωρείς τον εαυτό σου, τυχερό μεσα στην αγνοια σου. Αν θες να το συνεχίσεις με τετοιες αγορες, κανείς δεν θα σου πει να μην το κάνεις, αλλα να εισαι πάντα προετοιμασμένος για τον κανονα και οχι τις εξαιρέσεις. Ο οδηγος που σε παρέπεμψα νωρίτερα ειναι πάρα πολύ καλος. 

Γενικά πάντως εχω παρατηρήσεις οτι για αγορές που ερχονται απο Ιαπωνία (μιλώ απο αναφορές που διαβαζω σε διαφορα fora, οχι προσωπική) είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Αυτό που τρώει πολύ κυνηγι ειναι οι αποστολές απο Κίνα (απευθειας ή με τριγωνικές αποστολές). Κάπου στη μέση είναι οι αγορές απο Αμερική, οποτε αν εσύ δουλευεις Ιαπωνία-Αμερική, είσαι σε πιο "χαλαρη περιοχη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zeke είπε

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι τους τελευταιους 4-5 μηνες παραγγελνω εκτος ΕΕ (Αμερικα και Japan) μεσω eBay και τουλαχιστον τα 5-6 περασαν αερας με τελωνιακως ελευθερο! Και θυμαμαι οτι ηταν κοντα στα 150 με 250ε. Τα 2-3 που ηταν κοντα στα 100ε περασαν με μονο το 24% φπα χωρις τελη εκτελωνισμου,  και αλλα 2 προσφατα που παλι ηταν κοντα στα 100ε περασαν με το 24% φπα μαζι με τελη εκτελωνισμου.

Το μοναδικο που περασε με ΦΠΑ+τελη και ειχε ολη την αξια μαζι με μεταφορικα ηταν τωρα που εκανα και το ποστ.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτα.....τυχη; ή απλα αν δεν βρουν/καταλαβουν τι ειναι αυτο το αντικειμενο το αφηνουν ετσι;

ΦΠΑ χωρις τελος δεν εχω ξανακουσει να γινεται. Ειτε ερθει με ΕΛΤΑ ειτε ερθει με κουριερ (DHL/UPS/FedEx/TNT/DPD) πληρωνεις τελη.

Μαλλον δεν ειδες καλα στην αποδειξη (σκεψου απλα πως αν ηταν προπληρωμενο κατι δεν θα σε χρεωναν τιποτα, προπληρωμενα απλα τα τελη δεν γινεται και να σου εκαναν δωρεαν την διαδικασια εγω προσωπικα δεν το εχω δει ποτε και φερνω πραγματα απεξω - εννοω ποσοτητες - απο το 2007).

Γενικα ειναι θεμα τυχης, ειναι θεμα σε ποιο τελωνειακο θα πεσεις, τι φορτο εργασιας υπαρχει, μεγεθος και βαρος πακετου και φυσικα δηλωμενη τιμη.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμαμαι σιγουρα γιατι αυτα που ειχα αγορασει ηταν κοντα στα 90-110ε. Και προφανως θυμαμαι οτι ειχα πληρωσει 20-25 ευρω μονο για αυτα.

Στις επομενες 2 αγορες που εκανα και ηταν πανω κατω στα ιδια λεφτα,,,, ειχε το επιπλεον 15ε απο τα τελη εκτελωνισμου. Και το θυμαμαι επισης γιατι πληρωσα κοντα στα 40ε. Οπως και επισης οτι το εγραφε στο χαρτι που μου ειχε ερθει απο το ταχυδρομειο.

Αλλα παντα το ειχα στο νου μου οτι θα σκασει τελωνειο οτιδηποτε αγορασω εκτος ΕΕ,,,, Απλα μου φενοταν περιεργο το τοσο random picking που γινοταν. anyway..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είδηση που μπορεί να σχετίζεται και με αγορές από το εξωτερικό και να ευνοεί όσους τις πραγματοποιούμε: χθες υπογράφηκε η συμφωνία ελεύθερου εμπορίου μεταξύ ΕΕ και Ιαπωνίας. Τίθεται σε ισχύ το Μάρτιο του 2019 και σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο το 99% των δασμών στα Ιαπωνικά προϊόντα θα καταργηθεί. Το άρθο λέει ότι οι Ευρωπαίοι καταναλωτές θα αγοράζουν φθηνότερα μεταξύ άλλων Japanese auto, auto accessories, tea and fish: https://insights.jumoreglobal.com/eu-and-japan-sign-free-trade-agreement/

Να αφορά άραγε και δασμούς σε ηλεκτρονικά κλπ;

Ποιο να είναι άραγε το Ιαπωνικό Banggood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Μία είδηση που μπορεί να σχετίζεται και με αγορές από το εξωτερικό και να ευνοεί όσους τις πραγματοποιούμε: χθες υπογράφηκε η συμφωνία ελεύθερου εμπορίου μεταξύ ΕΕ και Ιαπωνίας. Τίθεται σε ισχύ το Μάρτιο του 2019 και σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο το 99% των δασμών στα Ιαπωνικά προϊόντα θα καταργηθεί. Το άρθο λέει ότι οι Ευρωπαίοι καταναλωτές θα αγοράζουν φθηνότερα μεταξύ άλλων Japanese auto, auto accessories, tea and fish: https://insights.jumoreglobal.com/eu-and-japan-sign-free-trade-agreement/

Να αφορά άραγε και δασμούς σε ηλεκτρονικά κλπ;

Ποιο να είναι άραγε το Ιαπωνικό Banggood;

 

Αρα θα μπορουν οι Κινεζοι να εχουν warehouses στην Ιαπωνια και να στελνουν απο εκει τα προιοντα τους. Ειναι ενα πιθανο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Τελευταια φορα που κοιταξα βεβαια η Ιαπωνια δεν ειχε τις τιμες της Κινας.

Ούτε τιμές ούτε ποικιλία ούτε φτηνά ταχυδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2018 at 12:04, vngls7 said:

Καλημέρα! Από ότι κατάλαβα δεν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο οπότε δίνω ένα μικρό update. Σε επικοινωνία με το τελωνείο μου είπαν ότι ζητήθηκε χημικός έλεγχος και επειδή οι ίδιοι δεν κάνουν μου ζητάνε να βρώ κάποιον που κάνει. Επίσης μου είπε ότι τα δέματα δεν ανοίγονται και αν θέλω μπορώ να περιμένω 4-5 μήνες για να ανοιχτεί και να βρεθεί άκρη τσι (αν βρεθεί) και με συμβούλεψε να το αφήσω να γυρίσει και να πάρω τα λεφτα μου πίσω. Θα μιλήσω και με το συνήγορο του πολίτη μπας και αλλά χλώμο το βλέπω. Επίσης μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αλλάξει η απόφαση του τελωνειακού αλλά ούτε και να μάθω το γιατί ζητήθηκε τέτοιος έλεγχος σε ψεύτικες πέτρες και απλά του ξέφυγε ότι είναι απλοί υπάλληλοι χώρις κάποια εξειδίκευση και πολλές φόρες κάνουν λάθος εκτιμήσεις.

Ένα update μετά από καιρό. Μετά από πολλά τηλέφωνα με σχεδόν όλους στο τελωνείο εκτός από την υπεύθυνη κυρία που δεν το σήκωσε ποτέ, σήμερα είδα αυτό. Γενικά παντως όσοι μίλησα αναγνώρισαν ότι δεν έπρεπε να συμβεί αυτό και οι συμβουλες τους ήταν σωστές. Σε μια τελευταία προσπάθεια μπας και βρεθεί άκρη έστειλα ένα κάπως επιθετικό μειλ τονίζοντας ότι η αξία δεν ξεπερνά τα 22€ και κακώς μου ζητήθηκε χημικός έλεγχος καθώς πρόκειται για πέτρες μαζί με όλα τα παραστατικά της πληρωμης. Ο Ινδός έκανε τον κινέζο και δεν απάντησε ποτέ όποτε μάλλον θα τα έχανα τα λεφτά μου. Τέλος καλό (μάλλον;) όλα καλά.

74942E2C-EF08-46CE-A392-8462F0F7DBFA.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...