Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω στο πλάνο μία αγορά από Aliexpress που θα γίνει ship από Κίνα με το τυπικό shipping του καταστήματος. 

Μίλησα με ΕΛΤΑ για τα έξοδα εκτελωνισμού άνω των 22 ευρώ και υπάρχει το στανταράκι του 15ευρου για των εκτελωνιστή. Το πακέτο θα φτάσει από τα 30-35 στα 55-60 ευρώ. 
Προσπαθώ να δω αν από το κατάστημα θα κάνουν τη διευκόλυνση να δηλώσουν μικρότερη αξία στο πακέτο αλλά κοιτάζω να δω αν υπάρχει κάποια διαφορετική λύση. 

Πέρα από τις τριγωνικές απόστολές του banggood και παρεμφερών κινεζομάγαζων τι επιλογές έχουμε για το aliexpress που λειτουργεί με πωλητες και μεγάλα καταστήματα??

Πρώτη 'κλασική' ερώτηση: Τι είναι αυτό που θέλεις να πάρεις;

Δεύτερη ερώτηση: Με ποιους carriers συνεργάζεται το Κινεζομάγαζο που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Πρώτη 'κλασική' ερώτηση: Τι είναι αυτό που θέλεις να πάρεις;

Δεύτερη ερώτηση: Με ποιους carriers συνεργάζεται το Κινεζομάγαζο που λες;

Καλώδιο ήχου. Το AliExpress Standard Shipping δίνει με τα δωρεάν μεταφορικά, όπως τα περισσότρα στο aliexpress. DHL και Fedex χρεώνουν πάνω από 20 ευρώ για την αποστολή. 

Το πιθανότερο θα είναι να συμβιβαστώ με κάτι που δεν θα ξεπεράσει τα 22 ευρώ από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Καλώδιο ήχου. Το AliExpress Standard Shipping δίνει με τα δωρεάν μεταφορικά, όπως τα περισσότρα στο aliexpress. DHL και Fedex χρεώνουν πάνω από 20 ευρώ για την αποστολή. 

Το πιθανότερο θα είναι να συμβιβαστώ με κάτι που δεν θα ξεπεράσει τα 22 ευρώ από ότι φαίνεται. 

Πόσο μακρύ είναι και τι βάρος έχει; Σε ρωτάω, για να σου πω πως θα παρακάμψεις το τελωνείο, αν δεν το έχεις καταλάβει! Να σου δώσω διάφορες λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikosgiann78 Ναι, δεν υπάρχει θέμα.

Υπολoγίζω πως θα είναι ο μικρός χαρτινος φάκελος ( περίπου μία παλάμη σε μέγεθος) αλλά μου έχει έρθει και μικρό κουτί σε αντίστοιχη παραγγελία. Όλα αυτά για 40-60 γραμμάρια. 

 151125976_4055864107766782_9187867439104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

@nikosgiann78 Ναι, δεν υπάρχει θέμα.

Υπολoγίζω πως θα είναι ο μικρός χαρτινος φάκελος ( περίπου μία παλάμη σε μέγεθος) αλλά μου έχει έρθει και μικρό κουτί σε αντίστοιχη παραγγελία. Όλα αυτά για 40-60 γραμμάρια. 

 151125976_4055864107766782_9187867439104

Βασικά ρώτα τον, τι τρόπους αποστολής μπορεί να χρησιμοποιήσει (Πέρα από το κλασικό 'Aliexpress standard shipping); Με ποιούς άλλους μεταφορείς δουλεύει δηλ.;

Επίσης, ακόμα και αν δεν δουλεύει άλλους τρόπους αποστολής, δες τι άλλο μπορείς να κάνεις (ενέχει ρίσκο βέβαια, αλλά πολύ μικρό): Πες τον να σου μαρκάρει στην τελωνειακή δήλωση (customs declaration note) ότι είναι 'Audio cable' που κάνει 13.47 US Dollars στην τελωνειακή δήλωση!!!

Επίσης, κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις: Αν πχ το καλώδιο κάνει 35 ευρώ, θα του κάνεις δύο παραγγελίες (έχουν πολλοί σαν προϊόν το 'extra shipping cost')!!! Το καλώδιο το βάζεις πχ. στα 19.59 ευρώ, και τα υπόλοιπα στην άλλη παραγγελία!!! Τις κάνεις χωρίς να πληρώσεις, και αυτός αλλάζει τις τιμές και στις δύο, ώστε το άθροισμα και των δύο να είναι τα 35 ευρώ. Γράφει κανονικά στην τελωνειακή δήλωση ότι σου είπα πιο πριν (που κατά 99% θα περάσει έτσι το τελωνείο). Αλλά ακόμα και αν γίνει στραβή και σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς, η αξία του καλωδίου θα φαίνεται 19.59 ευρώ!!!

Πάντως αυτά τα 2, τα κρατάω σαν τελευταία 'όπλα' στην μάχη του τελωνείου!! Θα κοιτάξω πρώτα να βάλω τρόπο αποστολής που περνάει το τελωνείο 100%, χωρίς να αλλάξω τιμές (για αυτό και σου είπα να τον ρωτήσεις τι άλλους τρόπους αποστολής έχει)

Να ξέρεις ότι γενικά τέτοια καλώδια, δεν είναι αυτό που λέω 'τελωνειακώς επικίνδυνα προϊόντα'. Κυνηγάνε συγκεκριμένα πράγματα σε γενικές γραμμές (κινητά τηλ. πχ.) που ξέρουν ότι έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να πάρουν ΦΠΑ.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arnaoutis είπε

Τι σημαίνει ξέρει κάποιος.     Είναι να πληρώσω κάτι η έχει τελειώσει

 

 

Screenshot_2021-02-19-13-45-23-819_com.android.chrome.jpg

Το δέμα δεν ελέγχθηκε στο τελωνείο, και πάει βουρ για διανομή των ΕΛΤΑ (προφανώς είναι ήδη εκτελωνισμένο. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην είναι εκτελωνισμένο, καθώς κάποιες φορές του Βελγίου τα δίνουν κατευθείαν στην διανομή των ΕΛΤΑ, και ας μην είναι εκτελωνισμένα).

Αυτά τα δέματα μας ενδιαφέρουν

Φίλε, τι πράγμα είναι;

Είναι αποστολή με Sunyou logistics;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Το δέμα δεν ελέγχθηκε στο τελωνείο, και πάει βουρ για διανομή των ΕΛΤΑ (προφανώς είναι ήδη εκτελωνισμένο. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην είναι εκτελωνισμένο, καθώς κάποιες φορές του Βελγίου τα δίνουν κατευθείαν στην διανομή των ΕΛΤΑ, και ας μην είναι εκτελωνισμένα).

Αυτά τα δέματα μας ενδιαφέρουν

Φίλε, τι πράγμα είναι;

Είναι αποστολή με Sunyou logistics;

Όχι φίλε μου είναι από τον αδελφό μου δώρο για τα παιδιά απλά δεν ξέρω τι έστειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, arnaoutis είπε

Όχι φίλε μου είναι από τον αδελφό μου δώρο για τα παιδιά απλά δεν ξέρω τι έστειλε

Το είδα φίλε. 'next tracking number' από Yanwen logistics είναι (Κινέζος το έστειλε). Έχω και εγώ ένα τέτοιο στον δρόμο ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Το είδα φίλε. 'next tracking number' από Yanwen logistics είναι (Κινέζος το έστειλε). Έχω και εγώ ένα τέτοιο στον δρόμο ακόμα!

Νομίζω έχει πάρει κάτι από το Wish αλλά τι δεν ξέρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arnaoutis είπε

Νομίζω έχει πάρει κάτι από το Wish αλλά τι δεν ξέρω

 

Κινέζος το έστειλε σίγουρα. Η Yanwen logistics είναι Κινέζικη. Άσχετα το τι είναι και πόσο κάνει, πρέπει να είσαι στην περίπτωση με τις λίγες πιθανότητες οπου τα δέματα αυτά ναι μεν δεν είναι εκτελωνισμένα, αλλά τα έχουν δώσει στην διανομή των ΕΛΤΑ χωρίς να γίνει έλεγχος στο τελωνείο. Μια παράκληση: Αν θέλεις, όταν το πάρεις στα χέρια σου, ανέβασε μου μια φώτο (σβήσε εννοείτε τα στοιχεία σου όλα) μπρος και πίσω το δέμα. Θέλω να δω αν έγινε εκτελωνισμός (όπως κάνει η Sunyou που σου είπα στην αρχή)! Έχω και εγώ ένα τέτοιο όπως σου είπα, αλλά εμένα έχει ακόμα καιρό για να έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγελία από amazon uk με ups και πληρωμένους δασμούς. Έφτασε Ελλάδα πριν 15 μέρες μπήκε τελώνιο και άμεσα έδωσα ότι μου ζήτησαν (αφμ κυρίως) . Έχει κανένας εικόνα πόσες μέρες θα μείνει τελωνιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Κινέζος το έστειλε σίγουρα. Η Yanwen logistics είναι Κινέζικη. Άσχετα το τι είναι και πόσο κάνει, πρέπει να είσαι στην περίπτωση με τις λίγες πιθανότητες οπου τα δέματα αυτά ναι μεν δεν είναι εκτελωνισμένα, αλλά τα έχουν δώσει στην διανομή των ΕΛΤΑ χωρίς να γίνει έλεγχος στο τελωνείο. Μια παράκληση: Αν θέλεις, όταν το πάρεις στα χέρια σου, ανέβασε μου μια φώτο (σβήσε εννοείτε τα στοιχεία σου όλα) μπρος και πίσω το δέμα. Θέλω να δω αν έγινε εκτελωνισμός (όπως κάνει η Sunyou που σου είπα στην αρχή)! Έχω και εγώ ένα τέτοιο όπως σου είπα, αλλά εμένα έχει ακόμα καιρό για να έρθει!

Έγινε φίλος θα σε στείλω μολιοτο πάρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα (Ρόδο με ΕΛΤΑ) ένα μικρό δεματάκι (aliexpress - untracked) με YANWEN από 19/12/2020 που είχε εμφανιστεί στην Ελλάδα. Περιμένω άλλο ένα με "άφιξη" Ελλάδα από 21/12/2020. Ακόμα ελπίζουμε :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...