Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Εχω μια υποθεση για ενα δεμα 10 Δεκεμβριου αποστολη στο παρακατω λινκ:
https://parcelsapp.com/en/tracking/UG820757520BE
ακομα δεν εχει ερθει..ζητησα refund μου ειπε ο πωλητης να περιμενω λογω του tracking αλλα εχει κολλησει στις 14 Ιανουαριου. Τι μπορω να κανω? Αμα περιμενω θα ερθει καποια στιγμη ή να ζητήσω refund?

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, steliosdim είπε

Καλησπέρα

Εχω μια υποθεση για ενα δεμα 10 Δεκεμβριου αποστολη στο παρακατω λινκ:
https://parcelsapp.com/en/tracking/UG820757520BE
ακομα δεν εχει ερθει..ζητησα refund μου ειπε ο πωλητης να περιμενω λογω του tracking αλλα εχει κολλησει στις 14 Ιανουαριου. Τι μπορω να κανω? Αμα περιμενω θα ερθει καποια στιγμη ή να ζητήσω refund?

Ευχαριστω

 

https://t.17track.net/el#nums=UG820757520BE

εχει περασει ενα 2μηνο απο τοτε που ανανεωθηκε.

Περιμενε μαξιμουμ αλλες 2 βδομαδες 15 με 20 μερες ακομα μηπως εμφανιστει κατι αλλιως ζητησε επιστροφη. Αντιστοιχη περιπτωση ειχαμε με δεμα απο Τσεχια (οχι ομως τριγωνικη αλλα κανονικα απο καταστημα Τσεχιας ΕΕ κλπ) οπου εκανε συνολικα 2.5 μηνες το δεμα αλλα ανανεωθηκε το τρακικ απο ΕΛΤΑ μετα απο 2 μηνες!! (παραδοθηκε στους 2.5 μηνες το δεμα τελικα)

 

ΥΓ τα ΕΛΤΑ υπολειτουργουν γενικα

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, steliosdim είπε

Καλησπέρα

Εχω μια υποθεση για ενα δεμα 10 Δεκεμβριου αποστολη στο παρακατω λινκ:
https://parcelsapp.com/en/tracking/UG820757520BE
ακομα δεν εχει ερθει..ζητησα refund μου ειπε ο πωλητης να περιμενω λογω του tracking αλλα εχει κολλησει στις 14 Ιανουαριου. Τι μπορω να κανω? Αμα περιμενω θα ερθει καποια στιγμη ή να ζητήσω refund?

Ευχαριστω

 

Το δεμα σου ειναι ηδη ευρωπη, καθυστερησεις υπαρχουν σε ολες τις χαμηλου κοστου μεταφορικες

ειναι κριμα να ζητας τον λογο απ τον πωλητη εφοσον εχει κανει τη δουλεια του.

Δυστηχος οταν πατησει το ποδι του ελλαδα θα πρεπει να περιμενεις αλλο τοσο

Φαντασου εμενα εκανε ρεκορ αποστολης απο κινα και καθυστερει το διπλασιο στην ελλαδα

το παρακολουθω και κανουν μια μετακινηση την φορα

λες και εκει στα ελτα εργαζονται για 1 ωρα το πρωι

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, steliosdim είπε

Καλησπέρα

Εχω μια υποθεση για ενα δεμα 10 Δεκεμβριου αποστολη στο παρακατω λινκ:
https://parcelsapp.com/en/tracking/UG820757520BE
ακομα δεν εχει ερθει..ζητησα refund μου ειπε ο πωλητης να περιμενω λογω του tracking αλλα εχει κολλησει στις 14 Ιανουαριου. Τι μπορω να κανω? Αμα περιμενω θα ερθει καποια στιγμη ή να ζητήσω refund?

Ευχαριστω

 

Είναι απρόβλεπτο το Bpost αυτό το διάστημα. Πάντως, καλά είσαι. Εγώ έχω ένα τέτοιο από 7 Ιανουαρίου αναχώρησε για Ελλάδα (πιο πριν!). Ζήτα από τον πωλητή επέκταση χρόνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτά έχουν σοβαρό πρόβλημα. Δεν ξέρω που οφείλετε. Μένω Πετρούπολη και έχουν κολήσει απο τα τέλη Ιανουαρίου (!!) Πάνω από 3 δέματα που περιμένω από Κίνα στο κέντρο διαλογής Ιλίου. Κάνανε ενάμιση με δυο μήνες να έρθουν από Κίνα και έχουν ένα μήνα στη διπλανή πόλη και δεν μπορώ να τα πάρω. Έχω σκεφτεί το σενάριο να είχε κορονοιό κάποιος υπάλληλος και να τα κλείσανε. Δεν εξηγείται αλλιώς. Τηλέφωνα δεν σηκώνουν εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυνατότητα να πάω στα τοπικά ΕΛΤΑ και να δω την πορεία ενός δέματος;  Έχει αποσταλεί με Cainiao Super Economy.

Εχει φτάσει από 23/11 σύμφωνα με το tracking στην Ελλάδα αλλά δεν έχω παραλάβει ενώ έχασα το dispute στο alie   :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει δυνατότητα να πάω στα τοπικά ΕΛΤΑ και να δω την πορεία ενός δέματος;  Έχει αποσταλεί με Cainiao Super Economy.

Εχει φτάσει από 23/11 σύμφωνα με το tracking στην Ελλάδα αλλά δεν έχω παραλάβει ενώ έχασα το dispute στο alie   :mad:

Αν είναι unregistered δεν μπορούν να σου πουν που βρίσκεται. Γενικά υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις. Ακόμη και πάνω από 4 μήνες συνολικά. Τώρα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις μήπως έρθει. Ελπίζω να μην ήταν κάτι ακριβό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει δυνατότητα να πάω στα τοπικά ΕΛΤΑ και να δω την πορεία ενός δέματος;  Έχει αποσταλεί με Cainiao Super Economy.

Εχει φτάσει από 23/11 σύμφωνα με το tracking στην Ελλάδα αλλά δεν έχω παραλάβει ενώ έχασα το dispute στο alie   :mad:

Φίλε, δώσε tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kokos198 είπε

Τα ελτά έχουν σοβαρό πρόβλημα. Δεν ξέρω που οφείλετε. Μένω Πετρούπολη και έχουν κολήσει απο τα τέλη Ιανουαρίου (!!) Πάνω από 3 δέματα που περιμένω από Κίνα στο κέντρο διαλογής Ιλίου. Κάνανε ενάμιση με δυο μήνες να έρθουν από Κίνα και έχουν ένα μήνα στη διπλανή πόλη και δεν μπορώ να τα πάρω. Έχω σκεφτεί το σενάριο να είχε κορονοιό κάποιος υπάλληλος και να τα κλείσανε. Δεν εξηγείται αλλιώς. Τηλέφωνα δεν σηκώνουν εννοείται.

Μια απ τα ιδια

ενω το δεμα βρισκεται στο κεντρο διαλογης της πολης μου δεν λεει να μετακινηθει

Δεν θα ηταν καλη ιδεα να βαλουν μερικα ταμεια σε αυτο το ρημαδο κεντρο διαλογης ωστε ο κοσμος που παρακολουθει να παραλαμβανει τα δεματα του χωρις να περιμενει 1 μηνα για να παει στο κεντρικο καταστημα 500 μετρα πιο διπλα. ελεος

Σε τι χωρα ζουμε επιτελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις έλαβα απάντηση απο την DHL σχετικά με την ερώτηση μου 'για ηλεκτρονικά προιόντα ιδιωτικής χρήσης , πέρα απο το ΦΠΑ τί αλλο θα χρεωθώ'. Οποιος κατάλαβε , κατάλαβε. Εγω σίγουρα όχι.. Κατα τα αλλα τα ΕΛΤΑ μας μάραναν .   

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tonydevolani είπε

Μια απ τα ιδια

ενω το δεμα βρισκεται στο κεντρο διαλογης της πολης μου δεν λεει να μετακινηθει

Δεν θα ηταν καλη ιδεα να βαλουν μερικα ταμεια σε αυτο το ρημαδο κεντρο διαλογης ωστε ο κοσμος που παρακολουθει να παραλαμβανει τα δεματα του χωρις να περιμενει 1 μηνα για να παει στο κεντρικο καταστημα 500 μετρα πιο διπλα. ελεος

Σε τι χωρα ζουμε επιτελους

το είχα ρωτήσει παλαιότερα αν μπορώ να πάω στο κέντρο διαλογής να παραλάβω και μου είχαν πει οτι δεν γίνεται καθώς δεν έχουν ξεχωρίσει τι είναι σε κάθε κουτί που του έφτασε και άρα θα έπρεπε να το αναζητήσει ο υπάλληλος ανάμεσα σε εκατοντάδες ή χιλιάδες δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να παραγγειλω καποια ανταλλακτικα για λαπτοπ,μιλησα με e-mail και μου ειπαν οτι η dhl δεν μπορει να αποστειλει απο κινα και η ποιο οικονομικη λυση ειναι η 4px express http://en.4px.com/ 

θελω να ρωτησω εαν εχει παρει καποιος δεμα απο την συγκεκριμενη και αν στην ελλαδα συνεργαζεται με τα ελτα διοτι εαν ισχυει,δεν εχει νοημα να παραγγειλω καθως τα ελτα υπολειτουργούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ ρε παιδιά, το κλείσανε το μαγαζί;

Έχω παραγγείλει 2 δέματα απο ebay στις 31/12/20 και ήρθε μόνο το ένα που ήταν speedpak (ήρθε μάλλον μέσω κάποιας εταιρίας όχι ΕΛΤΑ γιατί το παρατήσανε σαν απλό γράμμα. Το άλλο δέμα που έχει κανονικό tracking number τύπου RVΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN είναι ακόμα σε κατάσταση ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ απο κίνα.

Έχω ακόμα δύο παραγγελίες απο 12/1(speedpak) και 20/1(China standard post) αλλά δεν ελπίζω σε αυτές σύντομα...αν και το ebay εμφανίζει ότι η παραγγελία με speedpak έχει έρθει αθήνα στις 2/2.

Απογοήτευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...