Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, gto234 είπε

 Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ ρε παιδιά, το κλείσανε το μαγαζί;

Έχω παραγγείλει 2 δέματα απο ebay στις 31/12/20 και ήρθε μόνο το ένα που ήταν speedpak (ήρθε μάλλον μέσω κάποιας εταιρίας όχι ΕΛΤΑ γιατί το παρατήσανε σαν απλό γράμμα. Το άλλο δέμα που έχει κανονικό tracking number τύπου RVΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN είναι ακόμα σε κατάσταση ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ απο κίνα.

Έχω ακόμα δύο παραγγελίες απο 12/1(speedpak) και 20/1(China standard post) αλλά δεν ελπίζω σε αυτές σύντομα...αν και το ebay εμφανίζει ότι η παραγγελία με speedpak έχει έρθει αθήνα στις 2/2.

Απογοήτευση..

https://www.newsit.gr/ellada/elta-1-968-ergazomenoi-ypevalan-aitisi-gia-ethelousia-eksodo/3228362/

Δυστυχως δεν υπαρχει επαρκες προσωπικο για το οτιδηποτε πλεον στα ΕΛΤΑ ασε που γινονται και πολλα λαθη αφου μπαινουν υπαλληλοι που δεν εχουν ιδεα που πρεπει να προωθηθει το καθε πακετο.

 

  

30 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ενώ το δέμα πέρασε από ΓΕΤΑ, σήμερα εμφανίστηκε στο ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΆ..... 

Ότι να ναι... 

 

Screenshot_20210224_141308.jpg

Ητανε που ητανε μπερδεμενο το συστημα των ΕΛΤΑ προ covid εποχη τωρα παει το τερματισαν

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, gto234 είπε

 Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ ρε παιδιά, το κλείσανε το μαγαζί;

Έχω παραγγείλει 2 δέματα απο ebay στις 31/12/20 και ήρθε μόνο το ένα που ήταν speedpak (ήρθε μάλλον μέσω κάποιας εταιρίας όχι ΕΛΤΑ γιατί το παρατήσανε σαν απλό γράμμα. Το άλλο δέμα που έχει κανονικό tracking number τύπου RVΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN είναι ακόμα σε κατάσταση ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ απο κίνα.

Έχω ακόμα δύο παραγγελίες απο 12/1(speedpak) και 20/1(China standard post) αλλά δεν ελπίζω σε αυτές σύντομα...αν και το ebay εμφανίζει ότι η παραγγελία με speedpak έχει έρθει αθήνα στις 2/2.

Απογοήτευση..

Ποιά είναι τα tracking number από αυτά τα δύο του China post;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά είναι μέχρι τέλος Ιουνίου τα ελεύθερα τελωνείου από τρίτες χώρες μέχρι 22 ευρώ?? Ξέρω ότι είχε και καλά πάρει παράταση από τις 1-1-2021 που θα ίσχυε κανονικά! Ξέρει κανείς σίγουρα;; δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ψευδώνυμo είπε

Παιδιά τελικά είναι μέχρι τέλος Ιουνίου τα ελεύθερα τελωνείου από τρίτες χώρες μέχρι 22 ευρώ?? Ξέρω ότι είχε και καλά πάρει παράταση από τις 1-1-2021 που θα ίσχυε κανονικά! Ξέρει κανείς σίγουρα;; δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ

Που τα εχετε διαβάσει αυτα περί άρσης της ατέλειας.

Γιατί αν ισχύσει κάτι τετοιο τελείωσε και το παραμύθι των αγορών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεμα με Υanwen μολις μπηκε Ελλαδα αγνοείται η τύχη του εδω κι ενα μηνα.

Φιλος πήρε σήμερα τηλ ταχυδρομείο για αποστολη χρεωστικης καρτας. Του ειπαν εχει έρθει αλλα θα του την πάνε σπίτι την αλλη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Που τα εχετε διαβάσει αυτα περί άρσης της ατέλειας.

Γιατί αν ισχύσει κάτι τετοιο τελείωσε και το παραμύθι των αγορών

Είναι ευρωπαϊκή οδηγία. Είναι τελειωμένη υπόθεση. Ήταν για 1-1-2021. Ακόμα κι ένα τσιμπιδακι να φέρεις από Κίνα θα πληρώσεις εκτελωνισμο. Rip ⚰️

Όποιος θέλει ας μας πει τι λέει εδώ με λεπτομέρειες δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να διαβάσω όλο το κείμενο μου είναι δύσκολο. Όποιος το χει.. ας μας πει

https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/eu-2021-ending--22-import-exemption--import-oss-returns.html

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Αν είναι unregistered δεν μπορούν να σου πουν που βρίσκεται. Γενικά υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις. Ακόμη και πάνω από 4 μήνες συνολικά. Τώρα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις μήπως έρθει. Ελπίζω να μην ήταν κάτι ακριβό 

Οχι ευτυχώς δεν ήταν κάτι ακριβό. Απλό ταχυδρομείο είναι οπότε το tracking δεν λέει και πολλά.

Πήγα στα ΕΛΤΑ και δεν βρήκαν το δέμα. Μου είπαν να ξαναπηγαίνω κατά περιόδους και να ρωτάω.

Το dispute το έχασα. Αυτή είναι πλέον η νέα πολιτική του aliexpress οπότε δεν πρόκειται να ξαναγοράσω από εκεί γιατί το byuer protection είναι άχρηστο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μπεί Ελλάδα πάνω από 6-7 αντικείμενα από 1-1-21 που εχω παραγγείλει αλλά δεν τα έχω παραλάβει ακόμα. Κανένα δεν μπήκε προς εκτελωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗP

 

Καλημερα παιδες, 

αυτο σημαινει πως συνεχιζει την πορεια του δηλαδη παραδοση στο κεντρικο καταστημα κκ?

η μηπως υπαρχει περιπτωση να γινει παραδοση οντως στο σπιτι μου(δεν εχω λαβει ποτε δεμα απο ελτα κατ οικον)

το προβλημα ειναι οτι λειπω και ελπιζω να μην παραδοθει στην πορτα η σε καποιον αλλο γιατι προκειται για αντικειμενο μεγαλης αξιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokos198 είπε

Έχουν μπεί Ελλάδα πάνω από 6-7 αντικείμενα από 1-1-21 που εχω παραγγείλει αλλά δεν τα έχω παραλάβει ακόμα. Κανένα δεν μπήκε προς εκτελωνισμό.

Τώρα αυτή την εβδομάδα γίνονται παραδόσεις από αγορές των Χριστουγέννων. Τελωνείο ακόμα και σε μια κινέζικη τσίχλα από 1 Ιουλίου. Τέλος το κινέζικο όνειρο! Πλέον μόνο από Ευρώπη! Ότι προλάβει να πάρει ο καθένας τώρα και μέχρι τον Ιούνιο μέχρι τα 22 ευρώ. Είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία! Τετέλεσται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Ποιά είναι τα tracking number από αυτά τα δύο του China post;

Τα tracking του China post είναι της μορφής RVXXXXXXXXCN

Ενω του speedpak της μορφής EEΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧB0N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, gto234 είπε

Τα tracking του China post είναι της μορφής RVXXXXXXXXCN

Ενω του speedpak της μορφής EEΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧB0N

Δώσε ακριβώς τα China post (είπες καταρχήν ότι το ένα είναι απλό, όποτε λογικά πρέπει να είναι U?xxxxxxxxxCN), για να σου πω τι γίνεται και να καταλάβεις πάρα πολύ απλά πότε ένα δέμα από το China post (ακόμα και τα untrackable!), είναι στην Ελλάδα!

Την Speedpak δεν την ξέρω. Αλλά, έτσι και αλλιώς, πάνω κάτω όλα το ίδιο δουλεύουν

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2021 στις 2:17 ΜΜ, aces είπε

https://www.newsit.gr/ellada/elta-1-968-ergazomenoi-ypevalan-aitisi-gia-ethelousia-eksodo/3228362/

Δυστυχως δεν υπαρχει επαρκες προσωπικο για το οτιδηποτε πλεον στα ΕΛΤΑ ασε που γινονται και πολλα λαθη αφου μπαινουν υπαλληλοι που δεν εχουν ιδεα που πρεπει να προωθηθει το καθε πακετο.

 

  

Ητανε που ητανε μπερδεμενο το συστημα των ΕΛΤΑ προ covid εποχη τωρα παει το τερματισαν

Και που εισαι ακομα... θελουν να κανουν μειωση 2000 υπαλληλους δηλαδη 35% του προσωπικου τους. Η 2 μηνες θα γινουν 4 

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηδη οι παραδοσεις εχουν παει κατα μεσο ορο στην καλυτερη απο εξωτερικο απο ΕΕ (οχι τριτες χωρες) 2,5 με 3 μηνες κ λογω covid τωρα με τις απολυσεις και εφοσον ειναι ενα 35% με 40% κατω το προσωπικο θα εχει χειροτερη εξυπηρετηση-υπηρεσιες αλλα μαλλον τα ΕΛΤΑ πανε για εξαγορα απο ιδιωτη οποτε θα αλλαξει και ο τιμοκαταλογος αν γινει η συμφωνια.......ισως να αλλαξουν προς το καλυτερο αλλα φοβαμαι αν πανε σε ιδιωτη θα εχουν τιμες DHL (τα "νεα" ΕΛΤΑ)

  

17 ώρες πριν, Ψευδώνυμo είπε

Παιδιά τελικά είναι μέχρι τέλος Ιουνίου τα ελεύθερα τελωνείου από τρίτες χώρες μέχρι 22 ευρώ?? Ξέρω ότι είχε και καλά πάρει παράταση από τις 1-1-2021 που θα ίσχυε κανονικά! Ξέρει κανείς σίγουρα;; δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ

Σωστά, μεχρι Ιουλιο του 2021 αν δεν δωθει παραταση (εκτιμηση δικια μου) θα δωθει μεχρι τελος της χρονιας.

17 ώρες πριν, Ψευδώνυμo είπε

Είναι ευρωπαϊκή οδηγία. Είναι τελειωμένη υπόθεση. Ήταν για 1-1-2021. Ακόμα κι ένα τσιμπιδακι να φέρεις από Κίνα θα πληρώσεις εκτελωνισμο. Rip ⚰️

Όποιος θέλει ας μας πει τι λέει εδώ με λεπτομέρειες δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να διαβάσω όλο το κείμενο μου είναι δύσκολο. Όποιος το χει.. ας μας πει

https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/eu-2021-ending--22-import-exemption--import-oss-returns.html

 

 

Δεν εχω καθισει να το διαβασω ουτε και εγω αλλα τα λες 100% σωστα ειναι ευρωπαικη οδηγια. Εχει ερθει και εγκυκλιος (νομιζω στην ΑΑΔΕ)  κ σε εμας Ελλαδα αφου απο αυτο φαντασου τι εσοδα θα εχουν. Αν κ εκτιμω οτι οι λογοι ειναι να μπει οριστικο φρενο απο αγορες απο Κίνα.......

Προσωπικη εκτιμηση δικια μου χωρις να εχω επιπλεον πληροφορηση ειναι οτι θα παρει καποιου ειδους νεα μικρη παραταση μεχρι τελος της χρονιας (2021) και μετα τελος. Οτι ερχεται απο τριτη χωρα ανεξαρτητου αξιας θα μπαινει για εκτελωνισμο ειτε εχει 12 € ειτε 40 ευρω κλπ. Κατι αναλογο εγινε με το brexit οπου το καθυστερησαν ενα διαστημα αλλα τελικα εφαρμοστηκε κ το UK ειναι πλεον τριτη χωρα.

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε Ελλάδα….

Πέρασε από ΓΕΤΑ Αεροδρομίου….

Πήγε στο ΚΔ Αττικής….

Κάθισε μερικές μέρες να ξεκουραστεί….

Μετά πήγε για δεύτερο έλεγχο στο ΓΕΤΑ Πειραιά….

Πέρασε και από εκεί….

Και ξαναγύρισε στο ΚΔ Αττικής…

Έχουμε ακόμα βόλτες στα τελωνεία… στο τελωνείο Θεσσαλονίκης δεν πήγε ακόμη….

1803040990_.png.d0e7b639a58cc60c59c621d990e75236.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...