Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Φίλε εγώ παρέλαβα παραγγελίες Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου αυτή και την προηγούμενη εβδομάδα. Τώρα περιμένω μόνο όσα έχω παραγγείλει το 2021.

Δες τι γίνεται όταν ο πωλητής κάνει ότι του πω: Direct 'PostNL' semi-tracked unregistered parcel, για να αποφύγουμε τον τελωνειακό έλεγχο!

Χωρίς τίτλο.png

1.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέραααα...ερώτηση κάποιος να έχει κάνει αγορά προϊόντος από Alibaba από Κίνα τέλος πάντων είναι το ίδιο.

Εν γνώση μου φυσικά παραγγελία προϊόντος με τιμή στο Invoice 50$ aka 41€ περίπου. 

Αποστολή μέσω Feedex όπου στην Ελλάδα τα δέματα για εκτελωνισμό τα αναλαμβάνει η Orbit.
Τι ποσό στο περίπου να υπολογίζω για ΦΠΑ-Δασμούς-Λοιπά έξοδα τελωνειακού κτλ έχει κάποιος εικόνα στο περίπου πάντα?

Υ.Γ: Αξίζει να πάρω τιμή από κάποιον εκτελωνιστή για να διαχειριστεί αυτός τον εκτελωνισμό σαν κόστος σε σχέση με της κουριερ τον εκτελωνιστή?

θενκ γιου :)
 

Επεξ/σία από THANOSJ3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hektor76 είπε

Καλησπέρα. Αγορές από UK τι πληρώνουμε? Μόνο φπα η και δασμούς γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τι γίνεται. 

ΦΠΑ σίγουρα αν η αγορά είναι πάνω από 22 ευρω. Επίσης τα τέλη που χρεώνει ο παροχος που θα σου φέρει το δέμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 3:35 ΜΜ, spartak1 είπε

Δε νομίζω ότι είναι πιθανό κάτι τέτοιο. Η Αγγλία ήταν μια ειδική πε΄ριπτωση γιατί ήταν μέλος πριν και έγινε ειδική συμφωνία. Με τις λοιπές χώρες γιατί να γίνει κάτι τέτοιο; Για να χάνουν τα κράτη τελωνειακά έσοδα και να ωφελούνται οι ανταγωνιστές τους;

Γιατί ζουμε στην εποχη της παγκοσμιοποιησης της οικονομιας, τα τελωνεια ειναι το πρόβλημα τους?

Αμα μας κόψουν και την Κινα γυρναμε στην εποχη του 80. Οποιος πηγαίνει εξωτερικό θα γυρνάει με τις βαλίτσες τιγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, grfurby είπε

Γιατί ζουμε στην εποχη της παγκοσμιοποιησης της οικονομιας, τα τελωνεια ειναι το πρόβλημα τους?

Αμα μας κόψουν και την Κινα γυρναμε στην εποχη του 80. Οποιος πηγαίνει εξωτερικό θα γυρνάει με τις βαλίτσες τιγκα.

Τοτε που μου ελεγαν, οτι 'εκρυβαν' τα διαφορα που εφερναν απο εξωτερικό, μεσα σε σακουλες με σκ@@@@μενα απλυτα, για να τα προσπερνουν γρηγορα οι τελωνειακοι που εκαναν ελεγχους στις βαλιτσες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2021 στις 9:29 ΠΜ, spartak1 είπε

ΦΠΑ σίγουρα αν η αγορά είναι πάνω από 22 ευρω. Επίσης τα τέλη που χρεώνει ο παροχος που θα σου φέρει το δέμα

Τι εννοείς τέλη? Τα έξοδα αποστολής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hektor76 είπε

Τι εννοείς τέλη? Τα έξοδα αποστολής? 

Τέλη εννοεί το κόστος εκτελωνισμου που χρεώνει η καθε εταιρεία μεταφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αγορές από Κίνα που στέλνονται με Yanween από εκεί, εδώ με τι έρχονται με ΕΛΤΑ η με κουριερ; 

Αν λες για Yanwen Express , μου ειχε δωσει next tracking απο Γενικη Ταχυδρομικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Αγορές από Κίνα που στέλνονται με Yanween από εκεί, εδώ με τι έρχονται με ΕΛΤΑ η με κουριερ; 

Η Yanwen είναι εταιρία logistics και χρησιμοποιεί τα ΕΛΤΑ. Έχεις tracking number;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Η Yanwen είναι εταιρία logistics και χρησιμοποιεί τα ΕΛΤΑ. Έχεις tracking number;

Όχι, δεν έχω προχωρήσει ακόμα στην παραγγελία του προϊόντος, απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται μην σκάσει κανένα τηλ. από μεταφορική και μου λένε να το εκτελωνίσουν αυτοί και να πληρώσω κανένα 100αρι ή να τρέχω μόνος μου. Ενώ με το ΕΛΤΑ γίνεται αυτόματα ο εκτελωνισμός με το χαμηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Όχι, δεν έχω προχωρήσει ακόμα στην παραγγελία του προϊόντος, απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται μην σκάσει κανένα τηλ. από μεταφορική και μου λένε να το εκτελωνίσουν αυτοί και να πληρώσω κανένα 100αρι ή να τρέχω μόνος μου. Ενώ με το ΕΛΤΑ γίνεται αυτόματα ο εκτελωνισμός με το χαμηλότερο κόστος.

Τι θέλεις να αγοράσεις και θα επιλέξεις την Yanwen; Έχεις το link του προιόντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,μια γρηγορη ερωτηση

Εχω παραγγειλει ενα μηχανημα αξιας 1.400 ευρω απο ali.Ο πωλητης μου δινει επιλογες DHL,UPS,EMS.Ποια απο τις 3 ειναι πιο αξιοπιστη για να ερθει το δεμα και σε ποια απ τις 3 εχω τη μικροτερη πιθανοτητα να πληρωσω λιγoτερα στο τελωνειο(δεδομενου οτι θα μου κοψει μια αποδειξη 200e).Ξερω,γιατι εχω ξαναπαραγγειλει,οτι η DHL ζηταει screenshot της συναλλαγης.Οι αλλες ετσι λειτουργουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...