Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Wspr είπε

Καλησπερα παιδια,μια γρηγορη ερωτηση

Εχω παραγγειλει ενα μηχανημα αξιας 1.400 ευρω απο ali.Ο πωλητης μου δινει επιλογες DHL,UPS,EMS.Ποια απο τις 3 ειναι πιο αξιοπιστη για να ερθει το δεμα και σε ποια απ τις 3 εχω τη μικροτερη πιθανοτητα να πληρωσω λιγoτερα στο τελωνειο(δεδομενου οτι θα μου κοψει μια αποδειξη 200e).Ξερω, γιατι εχω ξαναπαραγγειλει, οτι η DHL ζηταει screenshot της συναλλαγης. Οι αλλες ετσι λειτουργουν?

Το πιο πιθανό είναι πως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τι θέλεις να αγοράσεις και θα επιλέξεις την Yanwen; Έχεις το link του προιόντος;

Ναι εδώ

Με Yanwen είπε ότι τα στέλνει ο πωλητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Wspr είπε

Ξέρει κάνει με τι να πω του πωλητή να στείλει;; Να του πω με DHL που είχα παραλάβει την προηγούμενη φορά και ήμουν κύριος; 

δεν θα ρισκαρα να ερθει με ems δηλαδη elta ενα δεμα 1400 για να γλυτωσεις 50 ευρω. Η ups εχει μεγαλο θεμα εδω και μηνες με το τελωνειο και αργει, η καλυτερη λυση ειναι η dhl αυτη τη στιγμη κατα την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilismf είπε

δεν θα ρισκαρα να ερθει με ems δηλαδη elta ενα δεμα 1400 για να γλυτωσεις 50 ευρω. Η ups εχει μεγαλο θεμα εδω και μηνες με το τελωνειο και αργει, η καλυτερη λυση ειναι η dhl αυτη τη στιγμη κατα την αποψη μου.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες. Θα προχωρήσω με DHL 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι εδώ

Με Yanwen είπε ότι τα στέλνει ο πωλητής. 

Τί Yanwen; Έχει διάφορους τρόπους αποστολής η ίδια η yanwen. Το economic,το standard, ποιό είναι;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τί Yanwen; Έχει διάφορους τρόπους αποστολής η ίδια η yanwen. Το economic,το standard, ποιό είναι;

Εconomy shipping γράφει με Yanwen express. Ίσως πρέπει να τους ξαναρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εconomy shipping γράφει με Yanwen express. Ίσως πρέπει να τους ξαναρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες.

Economy είναι να το στείλει unregistered ουσιαστικά. Το δέμα έτσι, δεν θα πάει στον τελωνειακό έλεγχο!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Economy είναι να το στείλει unregistered ουσιαστικά. Το δέμα έτσι, δεν θα πάει στον τελωνειακό έλεγχο!!!

Unregistered δηλαδή δεν παίρνει tracking number? Ήξερα ότι όλα περνάνε από το τελωνείο. 

Τέλος πάντων, αν δεν περνάει καλώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Unregistered δηλαδή δεν παίρνει tracking number? Ήξερα ότι όλα περνάνε από το τελωνείο. 

Τέλος πάντων, αν δεν περνάει καλώς. 

Όλα έχουν tracking number. Το θέμα είναι πως θα στείλει κάτι τόσο ακριβό σαν unregistered, γιατί δύσκολα το κάνουν.

Δεν πάνε όλα στον τελωνειακό έλεγχο!!!

Όταν κάνει shipping, πες μου αν θες tracking number να το δούμε

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω δυο θήκες iPhone από Amazon Αμερικής με συνολική αξία πάνω από 22€ όπως φαίνεται και παρακάτω. Η ερώτηση μου είναι όταν φτάσει Ελλάδα θα χρειαστεί να πληρώσω για εκτελωνισμό?

https://ibb.co/xsVg2F6

Επεξ/σία από moutsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moutsa είπε

Θέλω να αγοράσω δυο θήκες iPhone από Amazon Αμερικής με συνολική αξία πάνω από 22€ όπως φαίνεται και παρακάτω. Η ερώτηση μου είναι όταν φτάσει Ελλάδα θα χρειαστεί να πληρώσω για εκτελωνισμό?

https://ibb.co/xsVg2F6

δεν σου εχουν προσθεσει εξοδα εκτελωνισμού, αν το αμαζον απεξω γραψει μονο το ποσο της αξιας που ειναι κατω απο 22 δεν θα πληρώσεις, αν βαλει μεσα και τα μεταφορικα που συνήθως δεν το κανει και βγει 26 θα πληρώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, moutsa είπε

Θέλω να αγοράσω δυο θήκες iPhone από Amazon Αμερικής με συνολική αξία πάνω από 22€ όπως φαίνεται και παρακάτω. Η ερώτηση μου είναι όταν φτάσει Ελλάδα θα χρειαστεί να πληρώσω για εκτελωνισμό?

https://ibb.co/xsVg2F6

Όπως στα εγραψε ο Βασιλης κ με οποια ορεξη εχει ή όχι ο τελωνειακος να ασχοληθει ή να παει στο επομενο δεμα κ περασει "αερας". Εξαρταται τι θα γραφει και το αυτοκολλητο πανω στο δεμα/φακελλο αν θα βαλει 26€ (μεταφορικα) κ ξεπερναει την ατελεια (δεν θα γλυτωσει) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω πρόσθεσα και ένα επιπλέων αντικείμενο που ήθελα να αγοράσω και πλήρωσα έξτρα $8 για import fees αλλά χαλάλι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν θα ψάχνω για πασχαλιάτικο αρνί σε περίπτωση τελωνείου μιας και το πακέτο θα σταλεί με κούριερ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όπως λένε και διάφορα άλλα άτομα, όλα είναι στο τι θα γραφτεί στο Commercial Invoice....

Αγορά από Κίνα στις 3/3/21 κόστους 70$ (57 ευρώ).

Πληρωμή με PayPal σε δυο εμβάσματα… 20$ και 50$.

Παράδοση από το κατάστημα στην FedEx στις 5/3/21.

Κυριακή 7/3/21 έφυγε αεροπορικός από Κίνα και έφτασε στο Grâce-Hollogne του Βελγίου…

Δευτέρα 8/3/21 έφτασε οδικός στην Κολωνία της Γερμανίας…

Τρίτη 9/3/21 πρωί, έφτασε στην Ελλάδα (Μαρκόπουλο) όπου πέρασε από έλεγχο για Τελωνείο και φυσικά δεν χρεώθηκε τίποτα…

Τέταρτη 10/3/21 πρωί, η παραγγελία παραδόθηκε στα Γιάννενα!

Από 5/3/21 που δόθηκε η παραγγελία έφτασε σε 5 μέρες και χωρίς κανέναν τελωνιακό δασμό!!!!!

Και μου το έλεγε η Κινέζα στο εργοστάσιο…. Μόνο με FedEx με τον τρόπο που θα σου υποδείξω….

Τέλος…

1741611554_.jpg.c94c638c2534ee95e87991bb798e4c2d.jpg609418860_.png.1671700efe2fe43684dd7d8f1c5efd86.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...