Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/8/2018 στις 12:00 ΠΜ, epir21 είπε

Καλησπέρα,

Συγγνώμη εάν είμαι εκτός θέματος άλλα έψαξα και δεν βρήκα κάποια απάντηση στο νήμα.

Θέλω να παραγγείλω 2 τέτοια μπουκαλάκια υγρού καθαρισμού φακών (30ml έκαστος):

https://www.ebay.com/itm/Selens-Photo-Optical-Cleaning-Solution-Spray-Bottle-Fr-Camera-Lens-Glasses-Phone/182935003647  

Γνωρίζει κανείς αν τρώνε μπαν μόνο τα υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου ή όλα τα υγρά γενικά;

Απαντάω στον εαυτό μου μιας και δεν πήρα απάντηση.

Το μπουκαλάκι (ενα τελικά) δεν κατάφερε να περάσει το αεροδρόμιο της Κίνας και γύρισε πίσω και μου έστειλε refund o πωλητής.

Αυτό just in case κάποιος έχει την ίδια απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, epir21 είπε

Απαντάω στον εαυτό μου μιας και δεν πήρα απάντηση.

Το μπουκαλάκι (ενα τελικά) δεν κατάφερε να περάσει το αεροδρόμιο της Κίνας και γύρισε πίσω και μου έστειλε refund o πωλητής.

Αυτό just in case κάποιος έχει την ίδια απορία.

Αν και τα ML ειναι λιγα εχουμε ξαναπει πως υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μην περασουν απο τελωνειο μπουκαλακια με υγρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mkp είπε

Για αγορές από κίνα μετά από πιο ποσό πληρώνεις ΦΠΑ+τελη? επίσης έχει σημασία το μέγεθος του δέματος?

Πάλι τα ίδια......τι να πω google it. Ή μια τρελή σκέψη κάνε αναζήτηση στο φόρουμ πριν γράψεις μια χιλιοειπωμένη ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Πάλι τα ίδια......τι να πω google it. Ή μια τρελή σκέψη κάνε αναζήτηση στο φόρουμ πριν γράψεις μια χιλιοειπωμένη ερώτηση.

Μονό που στο "google" δεν βρίσκω τι ισχύει για το 2018, άλλα μονό για παλαιότερα έτη και αν θυμάμαι κάλα είχανε αλλάξει πρόσφατα αυτά.

btw για αυτό υπάρχουν τα forums για να ρωτάς αν δεν μπορείς να βρεις κάτι στα γρήγορα στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mkp είπε

Μονό που στο "google" δεν βρίσκω τι ισχύει για το 2018, άλλα μονό για παλαιότερα έτη και αν θυμάμαι κάλα είχανε αλλάξει πρόσφατα αυτά.

btw για αυτό υπάρχουν τα forums για να ρωτάς αν δεν μπορείς να βρεις κάτι στα γρήγορα στο google.

Τα forum οντως υπάρχουν για να ρωτάμε και να αλληλοβηθάμε ΑΛΛΑ όταν κάποιος δεν κάνει στοιχειώδες ψαξιμο σημαίνει οτι είτε δεν ξέρει ή βαριέται να ψάξει και νομιζει οτι οι υπολοιποι συμμετέχοντες στα fora ειναι υπάλληλοι ενος μαγαζιου που πρεπει να σου απαντάνε τα ιδια και τα ιδια.

Ναι είμαι λιγο τσιτωμένος γιατί ακομα και σε αυτό το θεμα που ρωτάς αν κοιτάξεις 2-3 σελιδες πισω θα ειχες σαφέστατη απαντηση. Αν τώρα το σκάλιζες ελαχιστα παραπάνω υπάρχουν πολλες αναλογες συζητησεις και ενας πολυ καλος αναλυτικος οδηγός. 

ΥΓ Οι αλλαγές εχουν μπει σε εφαρμογή απο το Σεπτ του 2017

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, isay είπε

Τα forum οντως υπάρχουν για να ρωτάμε και να αλληλοβηθάμε ΑΛΛΑ όταν κάποιος δεν κάνει στοιχειώδες ψαξιμο σημαίνει οτι είτε δεν ξέρει ή βαριέται να ψάξει και νομιζει οτι οι υπολοιποι συμμετέχοντες στα fora ειναι υπάλληλοι ενος μαγαζιου που πρεπει να σου απαντάνε τα ιδια και τα ιδια.

Ναι είμαι λιγο τσιτωμένος γιατί ακομα και σε αυτό το θεμα που ρωτάς αν κοιτάξεις 2-3 σελιδες πισω θα ειχες σαφέστατη απαντηση. Αν τώρα το σκάλιζες ελαχιστα παραπάνω υπάρχουν πολλες αναλογες συζητησεις και ενας πολυ καλος αναλυτικος οδηγός. 

ΥΓ Οι αλλαγές εχουν μπει σε εφαρμογή απο το Σεπτ του 2017

Πολυ καλα τα λες αλλα χαλαρωσε και μην συγχιζεσαι φιλτατε συμφορουμιτη :) Με τις απαντησεις σου εχεις βοηθησει κοσμο και κοσμακι σε αυτο το φορουμ. Keep on !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κυρίως εγκυκλοπεδικού περιεχομένου , ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει καλυφθεί πριν :

Σε αγορές από Αμερική πλέον μου σταματάνε κάθε δέμα και το εκτελωνίζουν , πολλές φορές μάλιστα μου έχει τύχει για πανομοιότυπα δέματα (όχι μόνο σε μέγεθος αλλά και σε τιμές περιεχομένων) να πληρώνω διαφορετικά ποσά. Μέχρι εδώ ας πούμε καλά.

Πρόσφατα αγόρασα μικρού μεγέθους δέμα (κουτάκι 10x10x10 εκατοστών) περιεχομένου αντικειμενικής αξίας 80 ευρώ από αμερικανό πωλητή στο ebay  πληρώνοντας ένα μικροποσό ως customs fee. Στη συνέχεια είδα ότι απο Αμέρικα έσκασε πρώτα σε εργοστάσιο της Γερμανίας που συνεργάζεται με το Ebay , στην συνέχεια έλαβα 3 μέρες πριν λάβω το ίδιο το δέμα ένα γράμμα με customs declaration papers (commercial invoice) μέσω UPS και τέλος έλαβα το δεματάκι πάλι μέσω UPS χωρίς κάποια έξτρα επιβάρυνση. Παρόλα αυτά ο πωλητής μου είχε τονίσει ότι δεν εγγυάται για τυχον τελωνειακή επιβάρυνση. 

Και η ερώτηση μου προς εσάς τσακάλια : Ήμουν τυχερός ή με κάλυψε το customs fee του ebay? Θα γινόταν κάτι αντίστοιχο με μεγαλύτερου μεγέθους δέμα?
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stial είπε

Μια ερώτηση κυρίως εγκυκλοπεδικού περιεχομένου , ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει καλυφθεί πριν :

Σε αγορές από Αμερική πλέον μου σταματάνε κάθε δέμα και το εκτελωνίζουν , πολλές φορές μάλιστα μου έχει τύχει για πανομοιότυπα δέματα (όχι μόνο σε μέγεθος αλλά και σε τιμές περιεχομένων) να πληρώνω διαφορετικά ποσά. Μέχρι εδώ ας πούμε καλά.

Πρόσφατα αγόρασα μικρού μεγέθους δέμα (κουτάκι 10x10x10 εκατοστών) περιεχομένου αντικειμενικής αξίας 80 ευρώ από αμερικανό πωλητή στο ebay  πληρώνοντας ένα μικροποσό ως customs fee. Στη συνέχεια είδα ότι απο Αμέρικα έσκασε πρώτα σε εργοστάσιο της Γερμανίας που συνεργάζεται με το Ebay , στην συνέχεια έλαβα 3 μέρες πριν λάβω το ίδιο το δέμα ένα γράμμα με customs declaration papers (commercial invoice) μέσω UPS και τέλος έλαβα το δεματάκι πάλι μέσω UPS χωρίς κάποια έξτρα επιβάρυνση. Παρόλα αυτά ο πωλητής μου είχε τονίσει ότι δεν εγγυάται για τυχον τελωνειακή επιβάρυνση.  

Και η ερώτηση μου προς εσάς τσακάλια : Ήμουν τυχερός ή με κάλυψε το customs fee του ebay? Θα γινόταν κάτι αντίστοιχο με μεγαλύτερου μεγέθους δέμα?
Ευχαριστώ. 

Ειχες προπληρωσει τα τελωνειακα τέλη γιαυτο δε χρεωθηκες επιπλέον. Θα γινόταν το ίδιο με άλλο δέμα αρκεί να είχαν πληρωθεί τα τέλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stial είπε

Μια ερώτηση κυρίως εγκυκλοπεδικού περιεχομένου , ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει καλυφθεί πριν :

Σε αγορές από Αμερική πλέον μου σταματάνε κάθε δέμα και το εκτελωνίζουν , πολλές φορές μάλιστα μου έχει τύχει για πανομοιότυπα δέματα (όχι μόνο σε μέγεθος αλλά και σε τιμές περιεχομένων) να πληρώνω διαφορετικά ποσά. Μέχρι εδώ ας πούμε καλά.

Πρόσφατα αγόρασα μικρού μεγέθους δέμα (κουτάκι 10x10x10 εκατοστών) περιεχομένου αντικειμενικής αξίας 80 ευρώ από αμερικανό πωλητή στο ebay  πληρώνοντας ένα μικροποσό ως customs fee. Στη συνέχεια είδα ότι απο Αμέρικα έσκασε πρώτα σε εργοστάσιο της Γερμανίας που συνεργάζεται με το Ebay , στην συνέχεια έλαβα 3 μέρες πριν λάβω το ίδιο το δέμα ένα γράμμα με customs declaration papers (commercial invoice) μέσω UPS και τέλος έλαβα το δεματάκι πάλι μέσω UPS χωρίς κάποια έξτρα επιβάρυνση. Παρόλα αυτά ο πωλητής μου είχε τονίσει ότι δεν εγγυάται για τυχον τελωνειακή επιβάρυνση. 

Και η ερώτηση μου προς εσάς τσακάλια : Ήμουν τυχερός ή με κάλυψε το customs fee του ebay? Θα γινόταν κάτι αντίστοιχο με μεγαλύτερου μεγέθους δέμα?
Ευχαριστώ.

Να σου πω την αλήθεια μου φαινονται λιγο μπερδεμένα αυτά που γράφεις, ειδικά αυτό με το εργοστάσιο. Μπορω να μαντεψω δυο πράγματα. Πρώτον και πιο απιθανο να σου εγινε dispatch απο ευρωπαική αποθήκη. Δευτερον και πολύ πιο πιθανό να αγόρασες απο το ebay απο πωλητη που συμμετέχει στο Global προγραμμα, οπου ΠΡΟ-πληρωσες τελωνειο, οποτε όταν εφτασε Ευρώπη, περασε το τελωνειο (ολα περνανε) αλλά επειδή ειχες προπληρώσει, δε σταμάτησε για επιπλεον χρεώση (οπως κάτι που δεν εχει προπληρώσει τελωνειο).

Στο global συμμετέχουν το αμερικανικο ebay και το αμερικάνικο amazon και στο τέλος πριν πληρώσεις, γράφει ξεκάθαρα οτι ειναι υπολογισμένα tax & duties. Αυτό το κόστος ειναι πάντα φθηνότερο απο το να πληρωνες στην Ευρωπη και επιπλεον κερδίζεις ημερες στο χρόνο παραδοσης. 

Περισσότερες λεπτομέριες στο οδηγό παρακάτω που περιγράφεται και το global 

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση για Κύπρο όποιος γνωρίζει. Τελευταία για αγορά κινητού απο Bangood δεν μου δινει επιλογή Priority Line για να γλιτώσουμε τελωνείο αλλα έχω επιλογές Air Parcel Register και EMS Express Mail Service με χρέωση 11ε για κινητο 400ε. Τι ειναι προτιμότερο να διαλέξω; Αποφεύγετε το τελωνείο με κάποιο απο αυτά;

Ευχαριστώ guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

τα ζωα μου αργα..

Clipboard01.jpg

Έτσι και εδώ... Untracked δέμα όμως που έφτασε μάλλον στις 18 ή στις 19 Αυγούστου (αφού 16 Αυγούστου στάλθηκε), πέρασε μέσα σε μία μέρα...

IMG_20180905_112558.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...