Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σκασει τελωνειο θα πρεπει να πληρωσεις καθως ειναι πανω απο το οριο. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι χαλαρα για την Αγγλια επειδη ειναι προσφατη η βρεξοδος.

Το σαϊτ δεν φταιει σε τιποτα αλλα η απαντηση ειναι λιγο περιεργη. Εγω θα πρωτιμουσα να ειμαι σιγουρος οτι δε θα μπλεξω παντως.

Για ποιο δισκο προκειται αν επιτρεπεται?

Επεξ/σία από kosutasu22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Αν σκασει τελωνειο θα πρεπει να πληρωσεις καθως ειναι πανω απο το οριο. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι χαλαρα για την Αγγλια επειδη ειναι προσφατη η βρεξοδος.

Το σαϊτ δεν φταιει σε τιποτα αλλα η απαντηση ειναι λιγο περιεργη. Εγω θα πρωτιμουσα να ειμαι σιγουρος οτι δε θα μπλεξω παντως.

Για ποιο δισκο προκειται αν επιτρεπεται?

τον τελευταιο των underground youth

σε ευχαριστω φιλε

Επεξ/σία από burnin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, burnin είπε

τον τελευταιο των underground youth

σε ευχαριστω φιλε

Δε λεω, μπορει και να μην υπαρχει προβλημα αλλα αξιζει το ρισκο?
Ειναι προβληματικη η κατασταση με την Αγγλια και εγω πλεον δεν παραγγελνω απο εκει.

Σε καποια σαϊτ που αγοραζω εγω δεν τον βρισκω το δισκο αυτο σε αυτη την τιμη η δεν ειναι διαθεσιμος παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια.θελω να αγορασω εναν δισκο. απο το σαιτ αυτο.https://www.shop4gr.com/rock-vinyl-lps

To σαιτ μου απαντησε κατ αρχας, πως στελνουν απο αγγλια.

 

 
Αυτο εμενα με εξασγαλιζει καπως? με πειπαλ θα πληρωσω. συνολο μαζι με μεταφορικα, ολα 27 ευρω.
το τελωνειο προφανως και παιζει. αν σκασει το τελωνειο τι κανω? πχ αν μου πουνε πληρωσε,  και τα βρισκουμε μετα, δεν μπορουν μετα να κανουν τους κινεζους? το πειπαλ αποσο ξερω δεν σε δικαιωνει σε θεματα τελωνειου.
αυτα που λενε οτι ειμαι καλυμμενος, προσφερουν καποια ουσιαστικη κατοχυρωση μου ή ειναι απλα λογια?
δεν το ξερω το καταστημα, το google shopping το εβγαλε, τι να πω...
αν σκασει τελωνειο και αρνηθω παραλαβη, παιζει να παρω τα λεφτα μου πισω?
 
καμια συμβουλη? να ειστε καλα

 

εδω εχει καποια σχολια & Ελληνων πελατων του καταστηματος https://www.trustpilot.com/review/shop4gr.com

Ειναι ρευστή η κατασταση με Αγγλια επειδη ειναι μικρο το ποσο ισως να γλυτωσει ισως κ οχι. Εφοσον ειναι μικρο το ποσό της παραγγελιας θα προχωρουσα σε παραγγελια με το αναλογο ρίσκο παντα. Το paypal σε θεματα τελωνειου προφανως δεν εχει καποια ευθυνη. Η απαντηση που σ' εδωσαν ειναι "γενική" typical δηλαδη τπτ που να σε καλυπτει στα σιγουρα οποτε εσυ αποφασιζεις.

παραγραφος 9.3

Items are sent from multiple warehouse in the UK. Multiple items are usually sent in separate packages. UK delivery addresses will not have to pay any additional tax/duty charges that are not already included in the price. For all other country delivery addresses we are not responsible for any customs/duties/taxes or other fees that may charged by your home country.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω παιδια. οντως η παραγραφος αυτη μετους ορους τους, ερεχεται σε πληρη αντιθεση με αυτα που μου εγραψαν στο ιμειλ. αν δεν βαλουν μεσα καποιο ινβοις, θα μπορουσα να παρω το δισκο. αλλα δεν τους εμπιστευομαι κιολας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα βρηκα απο καταστημα στο δουβλινο. αρα δεν εχει τελωνειο (σωστα?)

πιο ακριβο ηταν αλλα ειχε αλλο ενα βινυλιο που ηθελα, πολυ φθηνα οποτε μια η αλλη βγηκε. ευχαριστω παιδια. αχρειαστο ρισκο το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελια απο Κινα, απο μεγαλη/γνωστη εταιρια ρουχων (το τονιζω γιατι η ελπιδα ειναι οτι οι μεγαλοι εχουν τον τροπο τους, σε σχεση με τους μικρους sellers), και για ποσο γυρω στο 40ευρω, διαβαζω σημερα απο το tracking τα εξης: "LU.Findel International Airport, Released From Import Customs".

Τι σημαινει αυτο; import customs στην....Κινα; Εκτελωνιστηκε εκει;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σε παραγγελια απο Κινα, απο μεγαλη/γνωστη εταιρια ρουχων (το τονιζω γιατι η ελπιδα ειναι οτι οι μεγαλοι εχουν τον τροπο τους, σε σχεση με τους μικρους sellers), και για ποσο γυρω στο 40ευρω, διαβαζω σημερα απο το tracking τα εξης: "LU.Findel International Airport, Released From Import Customs".

Τι σημαινει αυτο; import customs στην....Κινα; Εκτελωνιστηκε εκει;;;;;

Μιλάς για SHEIN;

Πάντως, έτσι που το λες δεν είναι εκτελωνισμός εκεί. Απλά, λογικά έπεσε σε έλεγχο εκεί!

Με tracking number μπορουμε να το δούμε αυτό (αν θέλεις, μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε εμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Μιλάς για SHEIN;

Πάντως, έτσι που το λες δεν είναι εκτελωνισμός εκεί. Απλά, λογικά έπεσε σε έλεγχο εκεί!

Με tracking number μπορουμε να το δούμε αυτό (αν θέλεις, μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε εμένα)

Αμεσως το πιασες....ναι, shein!

Τελωνειακος ελεγχος στην χωρα προελευσης; Παει στην ευχη δηλαδη, για ρουχα κοστους 40ευρου....

Αρα, περιμενω να δω αν η shein εχει καμια πατεντα για Ευρωπη....

Με μια αντιστοιχη μαρκα zaful, τα εστελναν Ολλανδια, και μετα ερχονταν Ελλαδα.... Μακαρι, μαλλον καμια μεγαλη κινεζικη εταιρια δεν στελνει απευθειας Ελλαδα και καλυτερα....καλυτερα να περασει μαλλον αερα τελωνειο σε καποια αλλη χωρα και μετα να ερθει Ελλαδα, παρα να ερθει εδω, και να περιμενεις κατι μηνες, και τα κεφια του τελωνειακου αν θα κανει παρτυ με το δεμα σου....

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Αμεσως το πιασες....ναι, shein!

Τελωνειακος ελεγχος στην χωρα προελευσης; Παει στην ευχη δηλαδη, για ρουχα κοστους 40ευρου....

Αρα, περιμενω να δω αν η shein εχει καμια πατεντα για Ευρωπη....

Με μια αντιστοιχη μαρκα zaful, τα εστελναν Ολλανδια, και μετα ερχονταν Ελλαδα.... Μακαρι, μαλλον καμια μεγαλη κινεζικη εταιρια δεν στελνει απευθειας Ελλαδα και καλυτερα....καλυτερα να περασει μαλλον αερα τελωνειο σε καποια αλλη χωρα και μετα να ερθει Ελλαδα, παρα να ερθει εδω, και να περιμενεις κατι μηνες, και τα κεφια του τελωνειακου αν θα κανει παρτυ με το δεμα σου....

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει κατά κόρον να χρησιμοποιούν την Yun Express (το tracking number ξεκινάει από YT......). Αυτή, εκτελωνίζει σε άλλη χώρα τα δέματα, και μετά τα φέρνει Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει κατά κόρον να χρησιμοποιούν την Yun Express (το tracking number ξεκινάει από YT......). Αυτή, εκτελωνίζει σε άλλη χώρα τα δέματα, και μετά τα φέρνει Ελλάδα

Μαλλον αλλαξαν ταχυδρομικο παροχο. Ειναι μια εταιρια CNE. Εκτελωνισμος σε αλλη χωρα, που θελω να το ελπιζω, κατα 99% σημαινει οτι εχουν τον τροπο να μην επιβαλλονται τελωνειακες χρεωσεις; Γιατι αν ειναι να στελνουν τα δεματα τους σαν προβατα στη σφαγη, θα εστελναν κατευθειαν Ελλαδα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Μαλλον αλλαξαν ταχυδρομικο παροχο. Ειναι μια εταιρια CNE. Εκτελωνισμος σε αλλη χωρα, που θελω να το ελπιζω, κατα 99% σημαινει οτι εχουν τον τροπο να μην επιβαλλονται τελωνειακες χρεωσεις; Γιατι αν ειναι να στελνουν τα δεματα τους σαν προβατα στη σφαγη, θα εστελναν κατευθειαν Ελλαδα νομιζω.

Αν είχα tracking number φίλε, θα βλέπαμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 7:29 ΜΜ, dj-apollon είπε

Παιδια, υπαρχει ακομα ελπιδα, μικροδεμα απο Ali που το παρηγγειλα στις 11/11, μου το παρεδωσε ο ταχυδρομος σημερα.

Για κλαματα ρε φιλε... εμενα δεματα απο 26/11 τα περιμενω ακομα και το aliexpress δεν μου εδωσε καν refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Για κλαματα ρε φιλε... εμενα δεματα απο 26/11 τα περιμενω ακομα και το aliexpress δεν μου εδωσε καν refund

Η τελευταία ενημέρωση του tracking number τι έλεγε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Για κλαματα ρε φιλε... εμενα δεματα απο 26/11 τα περιμενω ακομα και το aliexpress δεν μου εδωσε καν refund

Με τι αιτιολογιά;.

Εγώ μετά από 15ημερο extension time που ζήτησα και πήρα από τον πωλητή, ζήτησα refund μόλις έληξε και αυτό το διάστημα και το πήρα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...