Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Είμαι καινούριος στις αγορές εκτός Ε.Ε και αποφάσισα να κανω μια από το aliexpress με standard shipping. Το προϊόν είναι ενας φακός στα 70 ευρώ που αποστέλλεται απο την ίδια την εταιρεία που το κατασκευάζει την TTartisan. Ωστόσο, ενας υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών μου έστειλε το εξής μήνυμα: 

"Hi, thanks for your order. May I ask how much you want us to declare? For the customs duty."
 
Φαντάζομαι πως ζητάει τι ποσό να δηλώσει στο δέμα για την εισαγωγή του αργότερα στο τελωνείο. Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει σχετικά με τη διαχείριση του και κάποια περαιτέρω συμβολή;
 
Σας ευχαριστώ
 
Επεξ/σία από Lissander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Lissander είπε

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Είμαι καινούριος στις αγορές εκτός Ε.Ε και αποφάσισα να κανω μια από το aliexpress με standard shipping. Το προϊόν είναι ενας φακός στα 70 ευρώ που αποστέλλεται απο την ίδια την εταιρεία που το κατασκευάζει την TTartisan. Ωστόσο, ενας υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών μου έστειλε το εξής μήνυμα: 

"Hi, thanks for your order. May I ask how much you want us to declare? For the customs duty."
 
Φαντάζομαι πως ζητάει τι ποσό να δηλώσει στο δέμα για την εισαγωγή του αργότερα στο τελωνείο. Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει σχετικά με τη διαχείριση του και κάποια περαιτέρω συμβολή;
 
Σας ευχαριστώ
 

Οσο το αγορασες θα γράψει,  ετσι και αλλιως το τελωνείο θα σου ζητήσει απόδειξη αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οσο το αγορασες θα γράψει,  ετσι και αλλιως το τελωνείο θα σου ζητήσει απόδειξη αγοράς

Αρχικά ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση, μια ακόμα ερώτηση, έχει σημασία αν επίσης του ζητήσω να στείλει το δέμα με ταχυδρομείο και όχι με ιδιωτικη κούριερ; εφοσον δε γλιτώνω τα έξοδα εκτελωνισμού και του ΦΠΑ; (υποθέτοντας οτι θα προχωρήσει σε τριγωνική αποστολή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Lissander είπε

Αρχικά ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση, μια ακόμα ερώτηση, έχει σημασία αν επίσης του ζητήσω να στείλει το δέμα με ταχυδρομείο και όχι με ιδιωτικη κούριερ; εφοσον δε γλιτώνω τα έξοδα εκτελωνισμού και του ΦΠΑ; (υποθέτοντας οτι θα προχωρήσει σε τριγωνική αποστολή)

Αν στο στείλει με κουριερ μπορει να πληρωσεις συνολικά στο τελωνείο και παραπανω απο όσο το αγόρασες.

Μονο με εταιρεία που έχει ανταπόκριση στην ελλαδα με τα ελτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, spartak1 είπε

Επικοινωνησε με fedex να ρωτησεις. Χοντρικά υπολόγιζε άλλα τόσα(100-120)

Τα μεταφορικά της Fedex ο Κινέζος τα κάνει δώρο. Με το τελωνείο δε γνωρίζω τι παίζει και τι θα μου ζητήσουνε..

Μπορείτε να μου πείτε τι θα πληρώσω στο τελωνείο ?

Επεξ/σία από FLOOFLIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lissander είπε

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Είμαι καινούριος στις αγορές εκτός Ε.Ε και αποφάσισα να κανω μια από το aliexpress με standard shipping. Το προϊόν είναι ενας φακός στα 70 ευρώ που αποστέλλεται απο την ίδια την εταιρεία που το κατασκευάζει την TTartisan. Ωστόσο, ενας υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών μου έστειλε το εξής μήνυμα: 

"Hi, thanks for your order. May I ask how much you want us to declare? For the customs duty."
 
Φαντάζομαι πως ζητάει τι ποσό να δηλώσει στο δέμα για την εισαγωγή του αργότερα στο τελωνείο. Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει σχετικά με τη διαχείριση του και κάποια περαιτέρω συμβολή;
 
Σας ευχαριστώ
 

Τί ακριβώς φακός είναι; Πρόκειται για μεγάλο ή βαρύ δέμα; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση, αν ο κινέζος γράψει μικρότερη αξία (π.χ 15 ευρώ), στον έλεγχο του τελωνείου να περάσει ελεύθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Τί ακριβώς φακός είναι; Πρόκειται για μεγάλο ή βαρύ δέμα; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση, αν ο κινέζος γράψει μικρότερη αξία (π.χ 15 ευρώ), στον έλεγχο του τελωνείου να περάσει ελεύθερο.

Είναι (standard)μικρος για mirrorless ζυγίζει 180 γραμμάρια, χωράει στη παλάμη ενός ενήλικα(έρχεται και με ενα lens hood). Ωστόσο δεν μπορεί να ελεγχθεί η αξία του; γτ φακος πχ με 15 ευρω δε βρισκεις.

Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από Lissander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lissander είπε

Είναι (standard)μικρος για mirrorless ζυγίζει 180 γραμμάρια, χωράει στη παλάμη ενός ενήλικα(έρχεται και με ενα lens hood). Ωστόσο δεν μπορεί να ελεγχθεί η αξία του; γτ φακος πχ με 15 ευρω δε βρισκεις.

Ευχαριστω

 

Μπορεί να γράψει στην περιγραφή ότι είναι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Lissander είπε

Είναι (standard)μικρος για mirrorless ζυγίζει 180 γραμμάρια, χωράει στη παλάμη ενός ενήλικα(έρχεται και με ενα lens hood). Ωστόσο δεν μπορεί να ελεγχθεί η αξία του; γτ φακος πχ με 15 ευρω δε βρισκεις.

Ευχαριστω

 

Πες του να γράψει πχ. τιμή 12.99 US dollars, για να είναι καλύτερα για το τελωνείο (αυξάνει τις πιθανότητες να περάσει στο έτσι). Μην δίνεις στρόγγυλα ποσά, γιατί είναι χειρότερα! Έχει και άλλα τρικ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Ελπιζω να μην προχωρησε σε παραγγελια ο συφορουμιτης με βαση αυτο.

Αυτο ισχυει για ελτα και ΟΧΙ για Fedex.

Τα κουριερ χρεωνουν ΠΟΛΛΑ παραπανω.

Ναι δεν πρόσεξα οτι έρχεται με κουριερ. Αυτά που έγραψα αφορούσαν τα ΕΛΤΑ. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο aliexpress μπορώ να πάρω laptop 300euro και να αποφύγω τελωνείο απο China shipping? με DHL shipping?

αν είναι shipping from spain (aliexpress) είναι όλα οκ;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Απο aliexpress μπορώ να πάρω laptop 300euro και να αποφύγω τελωνείο απο China shipping? με DHL shipping?

αν είναι shipping from spain (aliexpress) είναι όλα οκ;

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Στο Shipping from Spain aliexpress είναι το ΟΧΙ?

Αν έρχεται από αποθήκη που βρίσκεται σε χώρα μέλος της ΕΕ, τότε δεν υπάρχει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Στο Shipping from Spain aliexpress είναι το ΟΧΙ?

Το όχι ειναι για το China shipping, για την Ισπανία νομίζω ξέρεις είναι στην ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...