Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Θέλω να παραγγείλω έναν δίσκο από Άμαζον Αμερικής.

Υπάρχει πιθανότητα να το γλυτώσω το τελωνεί ή να το πάρω από αλλού αν το βρω;

image.png

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Καλημέρα,

Θέλω να παραγγείλω έναν δίσκο από Άμαζον Αμερικής.

Υπάρχει πιθανότητα να το γλυτώσω το τελωνεί ή να το πάρω από αλλού αν το βρω;

image.png

Από Amazon, πολύ δύσκολο να το γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα ελτα εχουμε τπτ νεοτερο?αλλα οπως το βλεπω τελη καλοκαιριου θα ξαναπαρει μπρος.περιμενω ακομα καποια πραγματα απο νοεμβριο που ειχα παραγγειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνειο δουλευει με τυχαια σειρα? 

1 λεπτό πριν, alexisnik19911 είπε

με τα ελτα εχουμε τπτ νεοτερο?αλλα οπως το βλεπω τελη καλοκαιριου θα ξαναπαρει μπρος.περιμενω ακομα καποια πραγματα απο νοεμβριο που ειχα παραγγειλει

Πριν απο 2 βδομαδες μου ηρθαν 5 δεματα Νοεμβριου, η κατασταση δεν φενεται να αλλαζει... δεν ξερουμε τι θα γινει μετα την πρωτη Ιουλιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να κανω μια ολιγον οφ τοπικ ερωτηση? πιστευω καποιοι θα ξερουν.

παιρνεις κατι απο αλιεφπρες πχ. πληρωνεις σε δολλαρια. η τραπεζα σου σε χρεωνει ενα ευρω για μετατροπη συναλλαγματος.

οταν το παρεις ριφαντ, σου επιστρεφει η τραπεζα το ευρω ή αυτο ειναι χαμενο?

ευχαριστω

(ξερω για την ρεβολουτ, και εχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, burnin είπε

παιδια να κανω μια ολιγον οφ τοπικ ερωτηση? πιστευω καποιοι θα ξερουν.

παιρνεις κατι απο αλιεφπρες πχ. πληρωνεις σε δολλαρια. η τραπεζα σου σε χρεωνει ενα ευρω για μετατροπη συναλλαγματος.

οταν το παρεις ριφαντ, σου επιστρεφει η τραπεζα το ευρω ή αυτο ειναι χαμενο?

ευχαριστω

(ξερω για την ρεβολουτ, και εχω)

Σε αγορές με κάρτα από ALPHABANK μου επιστρέφει την προμήθεια.
Σε αγορές με κάρτα από ΕΘΝΙΚΗ δεν μου επιστρέφει την προμήθεια

Και τα δύο παραπάνω ισχύουν είτε η επιστροφή χρημάτων είναι από refund είτε από ακύρωση παραγγελίας.

Γι'αυτό χρησιμοποιώ μόνο ALPHABANK.

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και με EUROBANK μία μικρή αγορά και θα την ακυρώσω να δω τι θα επιστρέψει.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mando είπε

το aliexpress υποστηριζει χρεωση απευθειας σε Ευρω (συμφερει , ειδικα σε μικρες αγορες)

Προσωπικά, όσες φορές το δοκίμασα αυτό, η συνολική χρέωση ήταν λίγο παραπάνω από την χρέωση της τράπεζας. 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FLOOFLIS είπε

Αν αγοράσει κάτι για εμένα φίλος μου στην Αγγλία, υπάρχει τρόπος να μου στείλει το δέμα χωρίς να πληρώσω δασμούς και φπα ?

Μόνο αν στο στείλει unregistered!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Εκανα μια αγορα απο alibaba , εν γνωση μου οτι θα πληρωσω τελωνειο μιας και δεν υπηρχε αυτο που ηθελα ευρωπη.

Το πληρωσα 300 δολαρια μεσω paypal ( 260 σε ευρω) 

O κινεζος το εστειλε με fedex

Tι κουστουμι να περιμενω σε λιγες ημερες? 

Επειδη ειμαι επαρχια δεν μπορω μονος μου να παω να το εκτελωνισω, διαβασα ομως  οτι μπορω να το εκτελωνισω ηλεκτρονικα η να στειλω καποιον να το εκτελωνισει για εμενα για να αποφυγω να  πληρωσω το υπερογκο ποσο που θα ζητησει η fedex για να το εκτελωνισει

Ισχυει κατι τετοιο? Και αν ναι που θα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ababapanos είπε

Καλησπερα σας. Εκανα μια αγορα απο alibaba , εν γνωση μου οτι θα πληρωσω τελωνειο μιας και δεν υπηρχε αυτο που ηθελα ευρωπη.

Το πληρωσα 300 δολαρια μεσω paypal ( 260 σε ευρω) 

O κινεζος το εστειλε με fedex

Tι κουστουμι να περιμενω σε λιγες ημερες? 

Επειδη ειμαι επαρχια δεν μπορω μονος μου να παω να το εκτελωνισω, διαβασα ομως  οτι μπορω να το εκτελωνισω ηλεκτρονικα η να στειλω καποιον να το εκτελωνισει για εμενα για να αποφυγω να  πληρωσω το υπερογκο ποσο που θα ζητησει η fedex για να το εκτελωνισει

Ισχυει κατι τετοιο? Και αν ναι που θα βρω?

Εγω που πριν 2 μήνες έκανα αγορά από alibaba, μίλησα με την κινεζα και για να αποφύγω το τελωνείο έστειλε το δέμα με FedEx και στο custom declaration είχε γράψει άσχετα πράγματα, με αποτέλεσμα να έχω στα χέρια μου το δέμα στην επαρχία, σε 5 ημέρες από την στιγμή που το παρέδωσε στην FedEx, χωρίς καμία χρέωση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εγω που πριν 2 μήνες έκανα αγορά από alibaba, μίλησα με την κινεζα και για να αποφύγω το τελωνείο έστειλε το δέμα με FedEx και στο custom declaration είχε γράψει άσχετα πράγματα, με αποτέλεσμα να έχω στα χέρια μου το δέμα στην επαρχία, σε 5 ημέρες από την στιγμή που το παρέδωσε στην FedEx, χωρίς καμία χρέωση! 

οκ αυτο ισως ειναι μια ιδικη περιπωση, το δικο που ειναι μια ιδικη  οθονη προβολης 100 ιντσες που εχει 2.40 μετρα μηκως το πακετο , δεν μπορει να περασει απαρατηρητο. Δεν με πειραζει να πληρωσω τελωνειο , απλα θελω μονο αυτο που πρεπει χωρις τα κερατιατικα του εκτελωνισμου απο fedex, γιαυτο ρωταω πως γινεται να στειλω δικο μου εκτελωνιστη να το κανει για να βγει φθηνοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

οκ αυτο ισως ειναι μια ιδικη περιπωση, το δικο που ειναι μια ιδικη  οθονη προβολης 100 ιντσες που εχει 2.40 μετρα μηκως το πακετο , δεν μπορει να περασει απαρατηρητο. Δεν με πειραζει να πληρωσω τελωνειο , απλα θελω μονο αυτο που πρεπει χωρις τα κερατιατικα του εκτελωνισμου απο fedex, γιαυτο ρωταω πως γινεται να στειλω δικο μου εκτελωνιστη να το κανει για να βγει φθηνοτερα

 

Screenshot_20210425_163623.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα,

Μου ζητησαν τιμολογιο η αποδειξη πληρωμης απο τα ΓΕΤΑ για ενα δεμα με πριζες-διακοπτες απο aliexpress. 

Ζητησα απο τον εμπορο το τιμολογιο και τους το στειλα την Πεμπτη που περασε, αλλα ακομη καμια αλλαγη δεν βλεπω στο tracking (αναμονη αποδειξης αγορας) 

Ξερετε ποσο καιρο κανουν για να το προχωρήσουν? Σχεδον ενα μηνα στο Ελ. Βενιζέλος βρισκεται!! 

IMG_20210426_084355.jpg

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...