Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Πόσες φορές σου έχει συμβεί αυτό;
Πόσες φορές έχεις πληρώσει τελωνείο;

Γιατί αν είναι έτσι, τότε πρέπει να είσαι ο μόνος στο Insomnia που συστηματικά πληρώνεις τελωνείο για αγορές εκτός Ε.Ε.

Οι αγορές μου στο 60% αφορούν eBay παραγγελίες από τρίτες χώρες (βασικά ΗΠΑ και εσχάτως ΗΒ), και 40% περίπου από ΕΕ. Εννοείται και εκτός eBay αλλά με paypal πάντα.

Όταν η αναγραφόμενη αξία στο declaration form είναι άνω των 22 ευρώ σε πακέτα από τρίτες χώρες, πληρώνω τελωνείο.

Δεν πετάω από την χαρά μου, έτσι όμως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, draculias είπε

Οι αγορές μου στο 60% αφορούν eBay παραγγελίες από τρίτες χώρες (βασικά ΗΠΑ και εσχάτως ΗΒ), και 40% περίπου από ΕΕ. Εννοείται και εκτός eBay αλλά με paypal πάντα.

Όταν η αναγραφόμενη αξία στο declaration form είναι άνω των 22 ευρώ σε πακέτα από τρίτες χώρες, πληρώνω τελωνείο.

Δεν πετάω από την χαρά μου, έτσι όμως γίνεται.

μπορω εγω να το προσβαλω αυτο και να πω ο πωλητης εκανε λαθος και να η αποδειξη, να κανετε αναδασμολογηση? ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, draculias είπε

Έχεις απόδειξη πληρωμής για 20 ευρώ σύνολο είπες, δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα

ας μην το γραψω τελικα δημοσια. στελνω ενα πιεμ σαν απαντηση

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα μια παραγγελία  με Cainiao Super Economy Global από Aliexpress χωρίς tracking -εφτασε για 32 μέρες από  Κίνα. Δεν μπορώ να το πιστέψω.....IMG_20210512_111059.jpg.b2db20c693c7478f4253a905bc0794e8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα ενα πληκτρολογιο απο banggood, και μου ζηταει το ταχυδρομιο 68€ φπα κτλ. Εγω ειχα πληρωσει 55€ περιπου οταν εκανα την παραγγελια. Πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο ή υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να αλολουθησω οπου θα πληρωσω την διαφορα μονο; Δεν μου εχει ξανατυχει αυτο και δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bardock300 είπε

Αγορασα ενα πληκτρολογιο απο banggood, και μου ζηταει το ταχυδρομιο 68€ φπα κτλ. Εγω ειχα πληρωσει 55€ περιπου οταν εκανα την παραγγελια. Πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο ή υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να αλολουθησω οπου θα πληρωσω την διαφορα μονο; Δεν μου εχει ξανατυχει αυτο και δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο σημειο.

Με πιο τρόπο αποστολής παρήγγειλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Με πιο τρόπο αποστολής παρήγγειλες;

Eu priority (13$)

δεν τσεκαρα κανενα tariff insurance αλλα ειχα απο ισπανικη αποθηκη επιλεξει

Επεξ/σία από bardock300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bardock300 είπε

Eu priority (13$)

δεν τσεκαρα κανενα tariff insurance αλλα ειχα απο ισπανικη αποθηκη επιλεξει

Πέρασε τελωνείο, ή τα ζητάνε για άλλο λόγο; Τι ακριβώς σου είπαν; Αν μπορείς βάλε και το tracking number. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bardock300 είπε

Αγορασα ενα πληκτρολογιο απο banggood, και μου ζηταει το ταχυδρομιο 68€ φπα κτλ. Εγω ειχα πληρωσει 55€ περιπου οταν εκανα την παραγγελια. Πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο ή υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να αλολουθησω οπου θα πληρωσω την διαφορα μονο; Δεν μου εχει ξανατυχει αυτο και δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο σημειο.

Ποια εινα η εταιρεια που σου ζηταει να πληρωσεις? Τα ΕΛΤΑ χρεωνουν 15 ευρω + 24% ( αμα λεει η αποδειξη πανω 55 ευρω τοτε 13.2) = 28.2 ευρω. Αμα στειλανε με καμια courier την εκατσες...

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Ποια εινα η εταιρεια που σου ζηταει να πληρωσεις? Τα ΕΛΤΑ χρεωνουν 15 ευρω + 24% ( αμα λεει η αποδειξη πανω 55 ευρω τοτε 13.2) = 28.2 ευρω. Αμα στειλανε με καμια courier την εκατσες...

Αν είναι όντως από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν θα έπρεπε να πληρώσει τελωνείο (εκτός αν είναι κάτι άλλο). Δεύτερο, αν είναι από Κίνα και έρχεται με EU priority πάλι δεν θα έπρεπε να πληρώσει τελωνείο εφόσον αυτές οι αποστολές είναι οι λεγόμενες "τριγωνικες". Υπάρχει όμως η περίπτωση να έκανε λάθος επιλογή στο τελικό στάδιο της παραγγελίας όπου σου ζηταει ξανά επιλογή μεθόδου αποστολής. Ας περιμένουμε να μας εξηγήσει λίγο ο φίλος. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Αν είναι όντως από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν θα έπρεπε να πληρώσει τελωνείο (εκτός αν είναι κάτι άλλο). Δεύτερο, αν είναι από Κίνα και έρχεται με EU priority πάλι δεν θα έπρεπε να πληρώσει τελωνείο εφόσον αυτές οι αποστολές είναι οι λεγόμενες "τριγωνικες". Υπάρχει όμως η περίπτωση να έκανε λάθος επιλογή στο τελικό στάδιο της παραγγελίας όπου σου ζηταει ξανά επιλογή μεθόδου αποστολής. Ας περιμένουμε να μας εξηγήσει λίγο ο φίλος. 

Αλλο EU Priority Line και αλλο Priority Direct, το Direct δεν εχει τελωνειο, το EU Priority νομιζω εχει δεν ξερω ομως ποιος το φερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Αλλο EU Priority Line και αλλο Priority Direct, το Direct δεν εχει τελωνειο, το EU Priority νομιζω εχει δεν ξερω ομως ποιος το φερνει

Κανένα από τα δύο δεν έχει τελωνείο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...