Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stavros750 είπε

Ξεχνάει κανείς τα άκυρα 3ευρα που χρέωναν μια περίοδο, σε δέματα τελωνειακως ελεύθερα; 😛


Τελικά πάλι το χρεώνουν το 3ευρω!

14 ώρες πριν, michael150583 είπε

Παιδιά ερώτηση, αγορές μέσω ebay που έρχονται από Αγγλία και Αμερική πλέον περνάνε πιο δύσκολα από τελωνείο; Υπαρχει καπου η διαβάθμιση τι πληρωνεις ανάλογα με την αξία του αντικειμένου; Για κάτι βιταμινες μαζί με τα μεταφορικά 21 ευρώ από Αγγλία πληρωσα έξτρα 3 ευρω

 

14 λεπτά πριν, chsam είπε

Τα εκπληκτικά ΕΛΤΑ για δέματα από Αμερική και Αγγλία έχουν χαράτσι 3 ευρω εξοδα διαχείρισης ακόμα και για μηδενικής αξίας δέματα.

Και γω πλήρωσα 3 ευρω στην παραλάβη για δεματάκι δώρο από Αμερική....

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τον τελευταιο μηνα εχω παραλαβει 3 δεματα απο αμερικη (δισκοι). κατω της ατελειας. δεν πληρωσα τριευρο. εχει γινει σε πολλους? μηπως εχει να κανει με το εκαστοτε καταστημα και ειναι στη διακριτικη τουςευχαιρεια αν θα βαλουν το τριευρο καπελο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και δυο μηνες περιμένω πακέτο σταλμένο με usps από Αμερική αλλά άφαντο μέχρι στιγμής και από ότι φέρνεται στο tracking UA933267638US είναι κάπου κολλημένο στο Λος Άντζελες κάτι το οποίο είναι τελείως αφύσικο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι κανείς σε παρόμοια κατάσταση?

Επισης έκανα μια αγορά από Καναδά μέσω eBay και έπλεξα ως μέθοδο αποστολής "Small Packet International – Air" με κόστος 15€ αλλά δυστυχώς εκ των υστέρων πληροφορήθηκα ότι η συγκεκριμένη μέθοδος δεν έχει tracking number. Ειλικρινά για τόσα χρήματα να μην δίνει αριθμό αποστολής δεν μου φέρνεται λογικό, γνωρίζει κάνεις περισσότερες πληροφορίες για χρόνους παραλαβής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, moutsa είπε

Εδώ και δυο μηνες περιμένω πακέτο σταλμένο με usps από Αμερική αλλά άφαντο μέχρι στιγμής και από ότι φέρνεται στο tracking UA933267638US είναι κάπου κολλημένο στο Λος Άντζελες κάτι το οποίο είναι τελείως αφύσικο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι κανείς σε παρόμοια κατάσταση?

Επισης έκανα μια αγορά από Καναδά μέσω eBay και έπλεξα ως μέθοδο αποστολής "Small Packet International – Air" με κόστος 15€ αλλά δυστυχώς εκ των υστέρων πληροφορήθηκα ότι η συγκεκριμένη μέθοδος δεν έχει tracking number. Ειλικρινά για τόσα χρήματα να μην δίνει αριθμό αποστολής δεν μου φέρνεται λογικό, γνωρίζει κάνεις περισσότερες πληροφορίες για χρόνους παραλαβής?

Αυτα ειναι untracked πακέτα, απλό ταχυδρομειο με ότι αυτο συνεπάγεται, δηλαδή τελωνείο, αναμονή κλπ. Ακριβείς χρόνοι δε μπορουν να δοθουν. Προσωπικα αποφευγω να παραγγέλνω με τον τρόπο αυτο εαν το βιάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ο αδερφός μου από Αμερική θέλει να μου στείλει μια κάρτα γραφικών rtx 3060 ti, θα περάσει από τελωνείο το συγκεκριμένο δέμα και τι θα πληρώσω σε περίπτωση χρέωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alex45 είπε

Γεια σας, ο αδερφός μου από Αμερική θέλει να μου στείλει μια κάρτα γραφικών rtx 3060 ti, θα περάσει από τελωνείο το συγκεκριμένο δέμα και τι θα πληρώσω σε περίπτωση χρέωσης?

Θα περάσει. 

Το θέμα είναι να καταφέρεις να πληρώσεις χρεώσεις τελωνείου για 50€ και όχι για 1000€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, moutsa είπε

Εδώ και δυο μηνες περιμένω πακέτο σταλμένο με usps από Αμερική αλλά άφαντο μέχρι στιγμής και από ότι φέρνεται στο tracking UA933267638US είναι κάπου κολλημένο στο Λος Άντζελες κάτι το οποίο είναι τελείως αφύσικο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι κανείς σε παρόμοια κατάσταση?

Επισης έκανα μια αγορά από Καναδά μέσω eBay και έπλεξα ως μέθοδο αποστολής "Small Packet International – Air" με κόστος 15€ αλλά δυστυχώς εκ των υστέρων πληροφορήθηκα ότι η συγκεκριμένη μέθοδος δεν έχει tracking number. Ειλικρινά για τόσα χρήματα να μην δίνει αριθμό αποστολής δεν μου φέρνεται λογικό, γνωρίζει κάνεις περισσότερες πληροφορίες για χρόνους παραλαβής?

Είμαι στην ίδια θέση με σένα με μικρό πακετάκι που είχε τελευταίο update στις 9 Απρίλη και είναι στο ίδιο κέντρο απ’οσο είδα στο tracking σου. Γενικά τέτοιου είδους tracking κωδικοί και τρόποι αποστολής δεν παρέχουν πλήρες κάλυψη σε updates, πολύ σπάνια μ έτυχε να δείξει (με καθυστέρηση) πως πέρασε από Αγγλία κ ήρθε Ελλάδα, συνήθως σταματάει τις ενημερώσεις όταν φεύγει από Αμερική. Πιστεύω πως είτε είναι σε αναμονή να φύγει από Αμερική η από κάποιο άλλο αεροδρόμιο-μεσάζοντα προς Ελλάδα (να εχεις υπόψιν πάντως πως κάτι φορές παίζουν μεγάλες καθυστερήσεις σε κάποια κέντρα διαλογής της usps) εύχομαι να το παραλάβεις σύντομα :)

για Καναδά δεν έχω ιδέα αλλά από Αμερική συνήθως παίρνει τουλάχιστον μήνα,  πάντως είναι όντως περίεργο να μην δίνει κάποιο αριθμό αποστολής  😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, skar1983 είπε

Αντικείμενο στα 20 εύρω και έχει κολλήσει εδώ.

Παίζει να μου ζητήσουν τιμολόγιο -πληροφορίες;

 

Capture.JPG.69d4e84a2dbc8fb634561084867211cc.JPG

Λέει ότι έχει κλείσει από γετα οπότε όχι. Πιθανότατα έχουν ξεχάσει να ανανεώσουνε το tracking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ηρθε σημερα μικρο δεματακι απο Φλεβαρη που ειχε κολλησει τελωνειο χαμηλης αξιας

Ειχε πανω το σημα αυτοκολλητο τελωνειακως ελευθερο.

Εκανα και επιστροφη του refund στον πωλητη.

 

 

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry ρε παιδες αλλα γενικα εχει ξεκαθαρισει το τοπιο με το τελωνειο; Γιατι εγω εχω ακομα αποριες και δεν βγαζω ακρη.

Για παραδειγμα αν παρω κατι απο Κινα θα χρεωθω 24% στην αξια του + καποιο φιξ ποσο;

Αν εχει αποθηκη στην Ευρωπη δεν θα χρεωθω τιποτα;

Αν το στειλει απο Κινα μεσω Ολλανδιας πχ αλλαζει κατι η παλι θα χρεωθω τελωνειο αφου απο Κινα μπαινει Ευρωπη;

Αν αυτο που παρω εχει αξια 2-3 ευρω; Και εκει πληρωνω 24% στην αξια του + καποιο ποσο;

 

Μονο εγω θεωρω οτι αυτο το πραγμα θα "διαλυσει" την Κινα; Τι θα κανουν στο ali και στο banggood;

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 μαιου εκανα μια παραγγελια απο Ali.Χθες μου εστειλε ο πωλητης μηνυμα οτι του γυρισε πισω το πακετο με την παραγγελια και ρωταει αν εχω paypal να μου επιστρεψει τα χρηματα.Του ειπα να μου τα επιστρεψει μεσω την καρτας που πληρωσα.Μου λεει δεν γινεται μονο paypal. Τι να κανω να δωσω paypal ? Αφου στην ουσια ακυρωνεται απο μερια του η παραγγελια, δεν πρεπει μεσω ali να κανει επιστροφη χρηματων στην καρτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

17 μαιου εκανα μια παραγγελια απο Ali.Χθες μου εστειλε ο πωλητης μηνυμα οτι του γυρισε πισω το πακετο με την παραγγελια και ρωταει αν εχω paypal να μου επιστρεψει τα χρηματα.Του ειπα να μου τα επιστρεψει μεσω την καρτας που πληρωσα.Μου λεει δεν γινεται μονο paypal. Τι να κανω να δωσω paypal ? Αφου στην ουσια ακυρωνεται απο μερια του η παραγγελια, δεν πρεπει μεσω ali να κανει επιστροφη χρηματων στην καρτα μου?

Καλημέρα,

Καλύτερα κάνε dispute μέσω του aliexpress και την κάρτας που πλήρωσες.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Sorry ρε παιδες αλλα γενικα εχει ξεκαθαρισει το τοπιο με το τελωνειο; Γιατι εγω εχω ακομα αποριες και δεν βγαζω ακρη.

Για παραδειγμα αν παρω κατι απο Κινα θα χρεωθω 24% στην αξια του + καποιο φιξ ποσο;

Αν εχει αποθηκη στην Ευρωπη δεν θα χρεωθω τιποτα;

Αν το στειλει απο Κινα μεσω Ολλανδιας πχ αλλαζει κατι η παλι θα χρεωθω τελωνειο αφου απο Κινα μπαινει Ευρωπη;

Αν αυτο που παρω εχει αξια 2-3 ευρω; Και εκει πληρωνω 24% στην αξια του + καποιο ποσο;

 

Μονο εγω θεωρω οτι αυτο το πραγμα θα "διαλυσει" την Κινα; Τι θα κανουν στο ali και στο banggood;

Δεν ξέρω ακόμα τι από τα δύο θα ισχύσει και ειλικρινά δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα. Από αυτά που ακούγονται είναι ότι είτε θα ξεκινήσει η χρέωση από 01/07 είτε από αγορές που έγιναν από 01/07 και μετά (δηλαδή αγορές που έγιναν τώρα αλλά μέχρι να φτάσουν θα έχουν περάσει την ημερομηνία).

Από ευρωπαϊκές αποθήκες (εφόσον γίνεται εκτελωνισμός από αυτούς και δεν είναι απλά ένας ενδιάμεσος σταθμός), δεν πληρώναμε κάτι παραπάνω, ίσως να αυξηθεί η τελική τιμή και θα έρχεται με την ίδια μέθοδο και ταχύτητα.

Το άγνωστο ακόμα είναι το τι θα μπαίνει ως επιπλέον χρέωση. Είτε θα έχουμε +24% επι της αξίας πληρωτέο στο κατάστημα ΕΛΤΑ, είτε θα έχουμε +24% επι της αξίας +15Ε έξοδα εκτελωνισμού (όπως ισχύει σήμερα) πάλι στα ΕΛΤΑ, είτε θα προπληρώνουμε +24% επι της αξίας κατά την αγορά και ο πωλητής θα αποδίδει τον φόρο αντί για εμάς. Λογικά στην τελευταία περίπτωση δεν θα μπαίνει το +15Ε και θα συντομευτούν αρκετά οι διαδικασίες παραλαβής. Όλα αυτά μένει να τα δούμε στη πράξη όμως.

 

Επεξ/σία από dompred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...