Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από το ελτα της περιοχής μου ότι το πακέτο που αγόρασα από Κίνα, πέρασε από τελωνείο με κόστος 22,7Ε (15+7.7, αν δεν κάνω λάθος το κοστολόγησαν στα 32Ε). Η αξία που πλήρωσα ήταν 20.66Ε, πάντα είμαι προσεκτικός να είναι κάτω των 22Ε. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Βλέπω στην σελίδα των ελτα ότι υπάρχει μια αίτηση που υποβάλω (https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf) στο ταχυδρομείο θα την δώσω; Επίσης βλέπω ότι η αίτηση αυτή χρεώνεται 12Ε (https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf). Έχω την κίνηση από την κάρτα και την συναλλαγή στο aliexpress που φαίνεται καθαρά ότι η συνολική χρέωση είναι 20.66Ε. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Πόσο καιρό θα κάνει η όλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, dompred είπε

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από το ελτα της περιοχής μου ότι το πακέτο που αγόρασα από Κίνα, πέρασε από τελωνείο με κόστος 22,7Ε (15+7.7, αν δεν κάνω λάθος το κοστολόγησαν στα 32Ε). Η αξία που πλήρωσα ήταν 20.66Ε, πάντα είμαι προσεκτικός να είναι κάτω των 22Ε. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Βλέπω στην σελίδα των ελτα ότι υπάρχει μια αίτηση που υποβάλω (https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf) στο ταχυδρομείο θα την δώσω; Επίσης βλέπω ότι η αίτηση αυτή χρεώνεται 12Ε (https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf). Έχω την κίνηση από την κάρτα και την συναλλαγή στο aliexpress που φαίνεται καθαρά ότι η συνολική χρέωση είναι 20.66Ε. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Πόσο καιρό θα κάνει η όλη διαδικασία;

δηλαδη τι, εκαναν εκεινοι λαθος και θα πληρωσεις και ταριφα για αναδασμολογηση? τι απαραδεκτα πραγματα ειναι αυτα γαμωτο. συνηγορο καταναλωτη ισως μια καταγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, burnin είπε

δηλαδη τι, εκαναν εκεινοι λαθος και θα πληρωσεις και ταριφα για αναδασμολογηση? τι απαραδεκτα πραγματα ειναι αυτα γαμωτο. συνηγορο καταναλωτη ισως μια καταγγελια?

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να δήλωσε πάνω ο πωλητής, μπορεί από μόνος του να έβαλε 2-3Ε αξία για να περάσει ελεύθερα τελωνείο οπότε μάλλον στάμπαραν το δέμα στο τελωνείο (πρέπει να είναι λίγο ογκώδες).

Στο ταχυδρομείο που πήγα δεν τους είχε τύχει ποτέ ξανά να κάνουν τέτοια αίτηση και χρειάστηκε λίγη ώρα μέχρι να συνεννοηθούμε, ευτυχώς δεν είχε κόσμο εκείνη την ώρα. Πάντως εδώ (https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf) γράφει ότι σε περίπτωση ακύρωσης των δασμών (όπως και είναι το ορθό καθώς η συνολική αξία είναι κάτω των 22Ε), το τέλος της αίτησης (12Ε) επιστρέφεται. Θα δείξει βέβαια πως θα πάει στην τελική.

Δεν θεωρώ ότι χρίζει καταγγελίας, για αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

δηλαδη τι, εκαναν εκεινοι λαθος και θα πληρωσεις και ταριφα για αναδασμολογηση? τι απαραδεκτα πραγματα ειναι αυτα γαμωτο. συνηγορο καταναλωτη ισως μια καταγγελια?

Καταγγελία που στο τελωνείο που εκανε λάθος κοστολόγηση, στο κράτος δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Καταγγελία που στο τελωνείο που εκανε λάθος κοστολόγηση, στο κράτος δηλαδή;

Καταγγελια για να προστατευθεις σαν καταναλωτης.  Αλλα οπως λεει και παραπανω αν επιστρεφεται το 12ευρω ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, burnin είπε

Καταγγελια για να προστατευθεις σαν καταναλωτης.  Αλλα οπως λεει και παραπανω αν επιστρεφεται το 12ευρω ολα καλα

Απο την στιγμή που εισάγεται δεμα στο τελωνείο και χρεώνεται απο τους τελωνειακούς με φπα κλπ αυτόματα τα ελτα εισπράττουν τα έξοδα εκτελωνιστών οπως και καθε εταιρεία, αρα δεν ειναι θέμα ελτα αλλα τελωνείο.

Και αυτο ακριβώς θα σου απαντούσαν απο τα ελτα αν έκανες καταγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dompred είπε

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από το ελτα της περιοχής μου ότι το πακέτο που αγόρασα από Κίνα, πέρασε από τελωνείο με κόστος 22,7Ε (15+7.7, αν δεν κάνω λάθος το κοστολόγησαν στα 32Ε). Η αξία που πλήρωσα ήταν 20.66Ε, πάντα είμαι προσεκτικός να είναι κάτω των 22Ε. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Βλέπω στην σελίδα των ελτα ότι υπάρχει μια αίτηση που υποβάλω (https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf) στο ταχυδρομείο θα την δώσω; Επίσης βλέπω ότι η αίτηση αυτή χρεώνεται 12Ε (https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf). Έχω την κίνηση από την κάρτα και την συναλλαγή στο aliexpress που φαίνεται καθαρά ότι η συνολική χρέωση είναι 20.66Ε. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Πόσο καιρό θα κάνει η όλη διαδικασία;

Μήπως η αρχική τιμή του προϊόντος ήταν μεγαλύτερη και χρησιμοποιήσεις κάποιο κουπόνι; Αυτό φαίνεται στη σελίδα του ali με την παραγγελία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Μήπως η αρχική τιμή του προϊόντος ήταν μεγαλύτερη και χρησιμοποιήσεις κάποιο κουπόνι; Αυτό φαίνεται στη σελίδα του ali με την παραγγελία σου. 

Όχι, ό,τι πλήρωσα ήταν η κανονική τιμή, 2x10.33. Btw τους επισύναψα και αντίγραφο από την σελίδα της παραγγελίας στο ali μαζί με την κίνηση της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dompred είπε

Όχι, ό,τι πλήρωσα ήταν η κανονική τιμή, 2x10.33. Btw τους επισύναψα και αντίγραφο από την σελίδα της παραγγελίας στο ali μαζί με την κίνηση της κάρτας

Τι να πω; Μάλλον κάπου έκαναν λάθος και τώρα "τρως" ταλαιπωρία. Ελπίζω να δικαιωθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο shipping γρίφος της εβδομάδας 😎

Express παράδοση από Η.Π.Α., παραγγελία από ιδιώτη πωλητή εκτός eBay (μέσω paypal εννοείται) με USPS και παραλαβή σε... 7 ημέρες!!!

10/6 tracking details uploaded (την επομένη παρέλαβε το εκεί τοπικό ταχυδρομείο)

17/6 στο τοπικό ΕΛΤΑ της περιοχής μου...

Εξήγηση? δεν νομίζω ότι μπορώ να σκεφτώ κάτι, διότι δεν βλέπω καμία λογική/σενάριο στην περίπτωση αυτή.

Όπως είπα, USPS αποστολή, με δηλωμένη αξία 41 δολάρια, σύμφωνα με Parcels app & 17 Tracking ουδέποτε πέρασε από τελωνείο (από Athens airmail parcels center άλλαξε κατευθείαν σε Athens Sorting Center...), στο τοπικό ταχυδρομείο βλέπω έχει παρόλα αυτά αυτοκόλλητο "Τελωνειακώς Ελεύθερο" και πλήρωσα... 3 ευρώ!

Είχα την απορία και ήθελα να ρωτήσω τα πως και γιατί, ακόμα και για το 3ευρω, αλλά μπροστά στη "θέα" των 3 ευρώ, το πήρα και έφυγα προφανώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, draculias είπε

Είχα την απορία και ήθελα να ρωτήσω τα πως και γιατί, ακόμα και για το 3ευρω, αλλά μπροστά στη "θέα" των 3 ευρώ, το πήρα και έφυγα προφανώς.

 

Τουλάχιστον αυτό είναι γνωστό. 3€ έχουν χαράτσι τα δέματα. Προφανώς δεν εστάλη σαν επιστολή αλλά σαν δέμα.

Για τα υπόλοιπα...
Ούτε του παπά μην τα πεις

😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, draculias είπε

Ο shipping γρίφος της εβδομάδας 😎

Express παράδοση από Η.Π.Α., παραγγελία από ιδιώτη πωλητή εκτός eBay (μέσω paypal εννοείται) με USPS και παραλαβή σε... 7 ημέρες!!!

10/6 tracking details uploaded (την επομένη παρέλαβε το εκεί τοπικό ταχυδρομείο)

17/6 στο τοπικό ΕΛΤΑ της περιοχής μου...

Εξήγηση? δεν νομίζω ότι μπορώ να σκεφτώ κάτι, διότι δεν βλέπω καμία λογική/σενάριο στην περίπτωση αυτή.

Όπως είπα, USPS αποστολή, με δηλωμένη αξία 41 δολάρια, σύμφωνα με Parcels app & 17 Tracking ουδέποτε πέρασε από τελωνείο (από Athens airmail parcels center άλλαξε κατευθείαν σε Athens Sorting Center...), στο τοπικό ταχυδρομείο βλέπω έχει παρόλα αυτά αυτοκόλλητο "Τελωνειακώς Ελεύθερο" και πλήρωσα... 3 ευρώ!

Είχα την απορία και ήθελα να ρωτήσω τα πως και γιατί, ακόμα και για το 3ευρω, αλλά μπροστά στη "θέα" των 3 ευρώ, το πήρα και έφυγα προφανώς.

 

Συστημένο με tracking τι τύπου ήταν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekkli είπε

Τουλάχιστον αυτό είναι γνωστό. 3€ έχουν χαράτσι τα δέματα. Προφανώς δεν εστάλη σαν επιστολή αλλά σαν δέμα.

Για τα υπόλοιπα...
Ούτε του παπά μην τα πεις

😀

Πιθανώς εγώ να μην το έχω καταλάβει σε ποιες περιπτώσεις/κατηγορίες υπάγεται το χαράτσι των 3€, πάντως ίδιο μέγεθος κουτί μέσω USPS που μου στέλνει πάντα ο φίλος μου.

Το αποτέλεσμα πάντα διαφέρει, όπως και οι χρόνοι παράδοσης...

Την μία πληρώνω 15 + φπα, την άλλη άνευ (τελ. ελεύθερο με 63€ δηλωμένη αξία στο πακέτο) την άλλη 3€... ότι κατάλαβες, κατάλαβα.

12 ώρες πριν, skar1983 είπε

Συστημένο με tracking τι τύπου ήταν ;

Τα περισσότερα είναι πάντα CExxxxxxxxxUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια απαραιτητα το μεγεθος αλλα ο χαρακτηρισμος.

Δεμα ειναι κατηγορια αποστολης και χρεωνεται με 3 ευρω.

Συνηθως ειναι πανω απο δυο κιλα αλλα μπορει να αποσταλει ως δεμα ακομα και αν ειναι λιγοτερο. Απλα αν ξεπερναει τα δυο κιλα (και καποιες διαστασεις) δεν μπορει να αποσταλει ως επιστολικο ταχυδρομειο το οποιο νομιζω ισχυει διεθνως.

Αυτη ειναι η διαφορα, ελπιζω να ειναι κατανοητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Τα περισσότερα είναι πάντα CExxxxxxxxxUS

Περιμένω ένα UA********US και είναι κολλημένο σε sorting hub στις ΗΠΑ από 14 Ιουνίου και έλεγα μήπως και την γλιτώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...