Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίνοντας από το αριθμό παρακολούθησης, έχεις παραγγείλει από eBay μέσω GSP? Δεν βλέπω παραπάνω πληροφορίες...

Αν ναι, έχεις προφανώς προπληρώσει και import charges, οπότε και να περάσει τελωνείο (που δεν θα περάσει δλδ με την γνωστή αργή διαδικασία, η UPS θα το εκτελωνίσει) δεν έχεις επιπλέον έξοδα και θα το περιμένεις στην πόρτα σου.

Γενικά ρε παιδιά, γράψτε και κανένα στοιχείο...

Από ποια πλατφόρμα αγοράστηκε, με τι αξία, με τι τρόπο αποστολής κτλ.

Το να γράφετε "έχω παραγγείλει κάτι από την τάδε χώρα, πείτε μου τι συμβαίνει/τι ή αν θα χρεωθώ κτλ", δεν βοηθάτε ούτε εσάς ούτε και όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Και επίσης... 208 σελίδες μέχρι στιγμής... δεν μπορεί, κάτι σχετικό θα έχει ήδη γραφτεί διαφωτιστικό...

Προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα φίλε μου, ήσουν απλά η αφορμή για το post μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, draculias είπε

Κρίνοντας από το αριθμό παρακολούθησης, έχεις παραγγείλει από eBay μέσω GSP? Δεν βλέπω παραπάνω πληροφορίες...

Αν ναι, έχεις προφανώς προπληρώσει και import charges, οπότε και να περάσει τελωνείο (που δεν θα περάσει δλδ με την γνωστή αργή διαδικασία, η UPS θα το εκτελωνίσει) δεν έχεις επιπλέον έξοδα και θα το περιμένεις στην πόρτα σου.

Γενικά ρε παιδιά, γράψτε και κανένα στοιχείο...

Από ποια πλατφόρμα αγοράστηκε, με τι αξία, με τι τρόπο αποστολής κτλ.

Το να γράφετε "έχω παραγγείλει κάτι από την τάδε χώρα, πείτε μου τι συμβαίνει/τι ή αν θα χρεωθώ κτλ", δεν βοηθάτε ούτε εσάς ούτε και όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Και επίσης... 208 σελίδες μέχρι στιγμής... δεν μπορεί, κάτι σχετικό θα έχει ήδη γραφτεί διαφωτιστικό...

Προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα φίλε μου, ήσουν απλά η αφορμή για το post μου.

φιλε εχεις απολυτα δικιο.σορρυ.απλως δεν τα πολυγνωριζω.ναι ειναι Global Shipping Center

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα μου ή το bg ανέβασε σημαντικά τις τιμές για EU Priority Line? Για το ίδιο προϊόν που πήρα πριν μερικές μέρες, 4.82 vs 15.77 τώρα, και τα δύο από αποθήκη Κίνας με EU Priority Line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι: Μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αυτοκινήτων μέσω ebay από Αγγλία, έχουν επιβαρύνσεις τελωνείου; Αν ναι, πόσο; Μιλάμε για ποσό περίπου στα 30-40 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, george1551 είπε

 

Αναφορά σε κείμενο

...και μεγαλύτερη διαφάνεια για τους καταναλωτές στην ΕΕ

Εδώ γελάμε.

Αναφορά σε κείμενο

Στο ίδιο πνεύμα, η καθιέρωση της πύλης "One Stop Shop" για πωλητές εκτός ΕΕ θα τους επιτρέπει να εγγραφούν εύκολα στα μητρώα ΦΠΑ στην ΕΕ και θα διασφαλίζει ότι το ορθό ποσό του ΦΠΑ διοχετεύεται στο κράτος μέλος στο οποίο οφείλεται τελικά. Για τους καταναλωτές, αυτό σημαίνει πολύ μεγαλύτερη διαφάνεια: ο ΦΠΑ θα πρέπει να αποτελεί μέρος της τιμής που καταβάλλουν στον πωλητή. Επίσης, δεν θα υπάρχουν πλέον προσκλήσεις από τις τελωνειακές υπηρεσίες ή τις υπηρεσίες ταχυμεταφορών που ζητούν πρόσθετη πληρωμή όταν τα εμπορεύματα φθάνουν στη χώρα του καταναλωτή, διότι ο ΦΠΑ θα έχει ήδη καταβληθεί.

Το σημαντικό είναι αυτό.

Θυμίζω ότι η συγκεκριμένη κατηγορία από 1.7.2021 θα είναι για δέματα έως 150€.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To BG εξέδωσε αυτή την ανακοίνωση σχετικά με το νέο καθεστώς φορολογίας:

Background: Due to the new tax law of EU, the Banggood logistics channel is switched to DDU/DDP method to declare the customs.

DDP: Delivered Duty Paid

1️⃣ Banggood Express – Comet – CN *Recommend option for EU
2️⃣ European Railway Direct Mail – UPS railway – CN
3️⃣ EU Priority Line – GLS – CN/HK *Recommend option for EU

DDU: Delivered Duty Unpaid

1️⃣ Air Parcel Register
2️⃣ Standard Mail Register
3️⃣ Express Shipping
4️⃣ Priority Direct Mail

Έκανα μια δοκιμαστική προσθήκη στο καλάθι μου και στο EU Priority Line είχε υποχρεωτικό tarrif insurance ως δωρεάν παροχή. Το Banggood Express όμως δεν είχε tarrif insurance, είχε μόνο shipping insurance, οπότε τι σημαίνει αυτό; Ότι δε περνάει τελωνείο; Ή ότι περνάει σίγουρα τελωνείο και ότι καπέλο βγει.

Θα περιμένουμε να δούμε στην πράξη.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

To BG εξέδωσε αυτή την ανακοίνωση σχετικά με το νέο καθεστώς φορολογίας:

Background: Due to the new tax law of EU, the Banggood logistics channel is switched to DDU/DDP method to declare the customs.

DDP: Delivered Duty Paid

1️⃣ Banggood Express – Comet – CN *Recommend option for EU
2️⃣ European Railway Direct Mail – UPS railway – CN
3️⃣ EU Priority Line – GLS – CN/HK *Recommend option for EU

DDU: Delivered Duty Unpaid

1️⃣ Air Parcel Register
2️⃣ Standard Mail Register
3️⃣ Express Shipping
4️⃣ Priority Direct Mail

Έκανα μια δοκιμαστική προσθήκη στο καλάθι μου και στο EU Priority Line είχε υποχρεωτικό tarrif insurance ως δωρεάν παροχή. Το Banggood Express όμως δεν είχε tarrif insurance, είχε μόνο shipping insurance, οπότε τι σημαίνει αυτό; Ότι δε περνάει τελωνείο; Ή ότι περνάει σίγουρα τελωνείο και ότι καπέλο βγει.

Θα περιμένουμε να δούμε στην πράξη.

Κάτι κάνουν εκεί στο banggood. Πριν μερικές μέρες το EU Priority είχε τριπλασιαστεί, τώρα το βλέπω είναι σε νορμάλ τιμές, ελαφρώς αυξημένες. Δεν βρήκα την DDP αλλά βλέπω ότι υπάρχει επιλογή Banggood Express η οποία μάλιστα γράφει ότι είναι πιο γρήγορη από τις άλλες και δωρεάν. Προχθές που μίλησα στο τσατ μαζί τους δεν ήξεραν να μου πουν τι θα κάνουν με το νέο σύστημα ΦΠΑ και γιατί η EU Priority αυξήθηκε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dompred είπε

βλέπω ότι υπάρχει επιλογή Banggood Express η οποία μάλιστα γράφει ότι είναι πιο γρήγορη από τις άλλες και δωρεάν.

Ναι, υπάρχει και είναι δωρεάν αλλά δεν έχει tarrif insurance. Ξέρει κανείς με σιγουριά ότι δε θα περάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, imvrios είπε

Ναι, υπάρχει και είναι δωρεάν αλλά δεν έχει tarrif insurance. Ξέρει κανείς με σιγουριά ότι δε θα περάσει τελωνείο;

Μίλησα με το τσατ τους και μου είπαν ότι η μέθοδος Banggood Express ενδέχεται να έχει χρεώσεις τελωνείου. Οπότε εικάζω ότι ίσως είναι αποστολή τύπου EMS(?) ή έτσι μου το είπαν ως γενική απάντηση που λένε για κάθε αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dompred είπε

Μίλησα με το τσατ τους και μου είπαν ότι η μέθοδος Banggood Express ενδέχεται να έχει χρεώσεις τελωνείου. Οπότε εικάζω ότι ίσως είναι αποστολή τύπου EMS(?) ή έτσι μου το είπαν ως γενική απάντηση που λένε για κάθε αγορά

Ωχ ωχ ωχ. Κουπονάς στο Telegram πόσταρε σήμερα μήνυμα που έλεγε να επιλέγουν όλοι το Banggood Express σαν πρώτη επιλογή με σημείωση ότι το Banggood έκανε ΜΑΤ στην νέα πολιτική της ΕΕ για τον ΦΠΑ.

Να δούμε αν θα έχουμε κλάματα σε κανένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και την τελευταία παραγγελία μου από Κίνα…

Δεν έχω κάνει καμία άλλη αγορά, μέχρι να δω πως θα εξελιχθεί από μεθαύριο το νέο καθεστώς φορολόγησης – εκτελωνισμού…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 1:00 ΜΜ, Lanike71 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι: Μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αυτοκινήτων μέσω ebay από Αγγλία, έχουν επιβαρύνσεις τελωνείου; Αν ναι, πόσο; Μιλάμε για ποσό περίπου στα 30-40 ευρώ.

Πήρα καινούργια (βέβαια) ανταλλακτικά από Αγγλία , τα οποία στάλθηκαν με DHL από Γερμανία και έφαγα κανονικά τελωνείο + ΦΠΑ=25 ευρώ για ανταλλακτικά αξίας 70 ευρώ περίπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Πήρα καινούργια (βέβαια) ανταλλακτικά από Αγγλία , τα οποία στάλθηκαν με DHL από Γερμανία και έφαγα κανονικά τελωνείο + ΦΠΑ=25 ευρώ για ανταλλακτικά αξίας 70 ευρώ περίπου.

Στάλθηκαν από Γερμανία ή μέσο Γερμανίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Στάλθηκαν από Γερμανία ή μέσο Γερμανίας;;;

Προφανώς μέσω Γερμανίας (και λέω προφανώς γιατί έφαγα τελωνείο), το θέμα είναι ότι στο tracking number η παραλαβή φαίνεται ότι έγινε στην Γερμανία σαν να το πήρε κάποιος και το έστειλε από Γερμανία βέβαια στα χαρτιά που είχε κολλημένο το δέμα μπορούσε να καταλάβει ότι προέρχεται από Αγγλία (.uk). Anyway το ήξερα ότι θα το έτρωγα εκεί που κολλάω είναι (έχω πάρει από αυτούς πολλές φορές και πάντα από Γερμανία φαινόταν ότι έρχεται) ότι είχα την εντύπωση ότι το κάνανε έτσι για να "φαίνεται" ότι έρχεται από Γερμανία και όχι από Αγγλία , είχαν αποθήκη στην Γερμανία η δεν ξέρω αν ισχύει για άλλο λόγο , και λέω κάτσε να το δοκιμάσω να δω θα το φάω το τελωνείο η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...