Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Νέα από το μέτωπο των ΕΛΤΑ πακετάκι 13 € μπήκε κατευθείαν τελωνείο 

screenshot2021-07-02--10_16_46.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, 4son είπε

Νέα από το μέτωπο των ΕΛΤΑ πακετάκι 13 € μπήκε κατευθείαν τελωνείο 

screenshot2021-07-02--10_16_46.jpg

Καλημέρα η παραγγελία πότε έγινε?  Περιμένουμε να δούμε χρεώσεις αλλιώς τέλος οι αγορές  εκτός ΕΕ  γιατί 15€ + ΦΠΑ δεν καταπίνετε με 2-3 μήνες παράδοση κιόλας. 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλημέρα η παραγγελία πότε έγινε?  Περιμένουμε να δούμε χρεώσεις αλλιώς τέλος οι αγορές  εκτός ΕΕ  γιατί 15€ + ΦΠΑ δεν καταπίνετε με 2-3 μήνες παράδοση κιόλας. 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Νομίζω ότι πλέον αν πληρώσεις τον ΦΠΑ κατά την αγορά (όλα πλέον τα μεγάλα κινέζικα σαιτ το έχουν) δεν θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμου εδώ. Ίσως γλυτώσουμε και την αναμονή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλημέρα η παραγγελία πότε έγινε?  Περιμένουμε να δούμε χρεώσεις αλλιώς τέλος οι αγορές  εκτός ΕΕ  γιατί 15€ + ΦΠΑ δεν καταπίνετε με 2-3 μήνες παράδοση κιόλας. 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Η αγορά έγινε αρχές Ιουνίου από Alli express περιμένω ένα ακόμη δέμα οπότε θα ενημερώσω τα καθεκαστα τον ΕΛΤΑ στο νήμα.. Το πακετάκι είναι πακέτο οπότε λόγω όγκου λογικά περάσε τελωνείο αλλά ή τιμή είναι χαμηλή 13 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 4son είπε

Η αγορά έγινε αρχές Ιουνίου από Alli express περιμένω ένα ακόμη δέμα οπότε θα ενημερώσω τα καθεκαστα τον ΕΛΤΑ στο νήμα.. Το πακετάκι είναι πακέτο οπότε λόγω όγκου λογικά περάσε τελωνείο αλλά ή τιμή είναι χαμηλή 13 €

Δυστυχώς, με τα νέα μέτρα θα χρεωθείς ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου. Αυτό γιατί αναφέρεται ρητά ότι δεν έχει σημασία η ημερομηνία αγοράς αλλά εισόδου στη χώρα οπότε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Δυστυχώς, με τα νέα μέτρα θα χρεωθείς ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου. Αυτό γιατί αναφέρεται ρητά ότι δεν έχει σημασία η ημερομηνία αγοράς αλλά εισόδου στη χώρα οπότε... 

Εγω διάβασα οτι σημασια εχει η ημερομηνια εισοδου στην Ευρωπαικη Ενωση, τωρα αμα στην Ελλαδα κανουν ολοκληρο μηνα για εκτελωνισμο δεν φταις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Εγω διάβασα οτι σημασια εχει η ημερομηνια εισοδου στην Ευρωπαικη Ενωση, τωρα αμα στην Ελλαδα κανουν ολοκληρο μηνα για εκτελωνισμο δεν φταις εσυ.

Σίγουρα δεν φταίς αλλά αυτή ήταν η πρακτική τους μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 12:00 ΜΜ, Nnoutas είπε

Νομίζω ότι πλέον αν πληρώσεις τον ΦΠΑ κατά την αγορά (όλα πλέον τα μεγάλα κινέζικα σαιτ το έχουν) δεν θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμου εδώ. Ίσως γλυτώσουμε και την αναμονή. 

Αν κάνεις υπομονή, πιθανόν στο μέλλον θα σου δώσω κάτι 'καινούργιο' που έχω υπό δοκιμή τώρα!!! Αν έχεις παρακολουθήσει αναρτήσεις μου παλιότερα, ξέρω πρακτικά πως ακριβώς δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress .... Από ότι φαίνεται, υπάρχει μάλλον μια 'τρύπα' στην πλατφόρμα!!!! Και η 'τρύπα' αυτή αφορά το ΦΠΑ!!! Δεν θα δώσω ακόμα λεπτομέρειες, αλλά από ότι φαίνεται μάλλον μπορεί να γίνει!!! Και μάλιστα, δεν κάνεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!  :) :) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Αν κάνεις υπομονή, πιθανόν στο μέλλον θα σου δώσω κάτι 'καινούργιο' που έχω υπό δοκιμή τώρα!!! Αν έχεις παρακολουθήσει αναρτήσεις μου παλιότερα, ξέρω πρακτικά πως ακριβώς δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress .... Από ότι φαίνεται, υπάρχει μάλλον μια 'τρύπα' στην πλατφόρμα!!!! Και η 'τρύπα' αυτή αφορά το ΦΠΑ!!! Δεν θα δώσω ακόμα λεπτομέρειες, αλλά από ότι φαίνεται μάλλον μπορεί να γίνει!!! Και μάλιστα, δεν κάνεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!  :) :) :)

Εφόσον είναι καθ όλα νόμιμο μπορείς, αν θες, να το μοιραστείς μαζί μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Εφόσον είναι καθ όλα νόμιμο μπορείς, αν θες, να το μοιραστείς μαζί μας. 

Πρώτα να έρθει το δέμα που θα φύγει τις επόμενες μέρες,και θα δείξω ακριβώς τι γίνεται. Λίγο υπομονή παιδιά :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα με τον νεο νομο μπορουμε να αγοραζουμε ξανα απο το amazon UK χωρις import fees lol

Το μονο κακο ειναι οτι σε καποια αντικειμενα στελνει μονο με expedited 

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ΕΛΤΑ φαίνεται ότι ανέβασαν νέο τιμοκατάλογο για τα τέλη εκτελωνισμού:
4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_07_2021

DCM3G1W.jpg


Παλιότεροι τιμοκατάλογοι για σύγκριση:
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018.pdf
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Τα ΕΛΤΑ φαίνεται ότι ανέβασαν νέο τιμοκατάλογο για τα τέλη εκτελωνισμού:
4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_07_2021


Παλιότεροι τιμοκατάλογοι για σύγκριση:
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018.pdf
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

Με λίγα λόγια τέλος οι αγορές αφού με 15€ τέλος εκτελωνισμού + φπα δεν συμφέρει κανέναν να αγοράσει κάτι φτηνό από έξω ενώ αν τρίβουν τα χέρια τους στα ΕΛΤΑ για τα 15αρια που θα οικονομήσουν θα μείνουν με την όρεξη και τους υπαλλήλους απλήρωτους αφού θα κοπούν μαχαίρι οι αγορές από εξωτερικό. Μένει να δούμε αν δουλέψει το σύστημα με την προπληρωμή φπα μπας και περνάνε αέρα τα δέματα και δεν κανουν 3-4 μήνες να έρθουν με μόνο κόστος τον φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george1551 είπε

Με λίγα λόγια τέλος οι αγορές αφού με 15€ τέλος εκτελωνισμού + φπα δεν συμφέρει κανέναν να αγοράσει κάτι φτηνό από έξω ενώ αν τρίβουν τα χέρια τους στα ΕΛΤΑ για τα 15αρια που θα οικονομήσουν θα μείνουν με την όρεξη και τους υπαλλήλους απλήρωτους αφού θα κοπούν μαχαίρι οι αγορές από εξωτερικό. Μένει να δούμε αν δουλέψει το σύστημα με την προπληρωμή φπα μπας και περνάνε αέρα τα δέματα και δεν κανουν 3-4 μήνες να έρθουν με μόνο κόστος τον φπα.

Το αλι πάντως ηδη ενσωμάτωσε το φπα στα προϊόντα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...