Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το αλι πάντως ηδη ενσωμάτωσε το φπα στα προϊόντα του

που φαίνεται αυτό ? ας περιμένουμε να παραγγείλει κάποιος να δούμε και τους χρόνους παράδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

που φαίνεται αυτό ? ας περιμένουμε να παραγγείλει κάποιος να δούμε και τους χρόνους παράδοσης

Στο παρακάτω και αν πατήσεις επάνω στο ερωτηματικό θα δεις και τις διευκολύνσεις περί φόρων

 

Screenshot_2021-07-07-14-05-13-75.jpg

Screenshot_2021-07-07-14-05-00-54.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 7:53 ΠΜ, george1551 είπε

Με λίγα λόγια τέλος οι αγορές αφού με 15€ τέλος εκτελωνισμού + φπα δεν συμφέρει κανέναν να αγοράσει κάτι φτηνό από έξω ενώ αν τρίβουν τα χέρια τους στα ΕΛΤΑ για τα 15αρια που θα οικονομήσουν θα μείνουν με την όρεξη και τους υπαλλήλους απλήρωτους αφού θα κοπούν μαχαίρι οι αγορές από εξωτερικό. Μένει να δούμε αν δουλέψει το σύστημα με την προπληρωμή φπα μπας και περνάνε αέρα τα δέματα και δεν κανουν 3-4 μήνες να έρθουν με μόνο κόστος τον φπα.

Τον είδες τον τιμοκατάλογο;

15€ απο 22€-150€ που δεν συνοδευεται απο εγγραφα απόδοσης ΦΠΑ. Εως 22€ πληρωνεις ΜΟΝΟ +24%. Απο 22€ και πανω ειδικα απο Ali βγάζει ενσωματομένο το ΦΠΑ στην τελική τιμή αρα θα πανε λογικα πιο γρηγορα τα πράγματα αφου ΔΕΝ θα εκτελωνίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, narta είπε

Τον είδες τον τιμοκατάλογο;

15€ απο 22€-150€ που δεν συνοδευεται απο εγγραφα απόδοσης ΦΠΑ. Εως 22€ πληρωνεις ΜΟΝΟ +24%. Απο 22€ και πανω ειδικα απο Ali βγάζει ενσωματομένο το ΦΠΑ στην τελική τιμή αρα θα πανε λογικα πιο γρηγορα τα πράγματα αφου ΔΕΝ θα εκτελωνίζονται.

Το Ali βάζει σε όλα πλέον ΦΠΑ σήμερα αγόρασα   τελική κάτι 10,93 που είχε τον ΦΠΑ μέσα  , μένει να δούμε πόσο καιρό θα κάνει και αν θα μπαίνει τελωνείο γιατί αν μου έρχονται σε 1 μήνα χαλάλι το 24% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

Επειδή έτυχε και με πρόλαβε η καινούργια ρύθμιση, εγώ περιμένω κάτι ανταλλακτικά iPod από Αμερική. Το δέμα είναι αυτή τη στιγμή σε αεροπλάνο από 29/6 και κόστισε 166 ευρώ.

Έχει έρθει σε κανέναν δέμα πάνω από 150? γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Το δέμα δεν είναι μεγάλο ούτε βαρύ αλλά... θα ήθελα να ξέρω τι καπέλο να περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγηλα απο ebay αρχες Ιουνη.

Πρωτη φορα μου ερχονται με comethellas αντι για ελτα. Ξερουμε αν: 

1. Αυτο ειναι μονιμο? Δηλαδη αν θα ερχονται παντα πλεον με comethellas? ή ειναι τυχαιο/προσωρινο λογο της καταστασης?

2. Πληρωνουμε τιποτα παραπανω? 

3. Απο δω και περα οταν παιρνουμε απο ebay/aliexpress εως 150€ θα πληρωνουμε τελωνειο ή συμπεριλαμβανονται ολα στην τελικη τιμη ππυ πληρωνεις online? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, eleni89 είπε

Γεια σε όλους.

Επειδή έτυχε και με πρόλαβε η καινούργια ρύθμιση, εγώ περιμένω κάτι ανταλλακτικά iPod από Αμερική. Το δέμα είναι αυτή τη στιγμή σε αεροπλάνο από 29/6 και κόστισε 166 ευρώ.

Έχει έρθει σε κανέναν δέμα πάνω από 150? γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Το δέμα δεν είναι μεγάλο ούτε βαρύ αλλά... θα ήθελα να ξέρω τι καπέλο να περιμένω

Δεν σε πρόλαβε καμία ρύθμιση (η οποία μπαηδεγουέη, ήταν γνωστή μήνες πριν).
Από ΗΠΑ πάντα έπρεπε να υπολογίζεις τελωνείο.
Λίγες αναρτήσεις πάνω από την δικιά σου έχουν ποστάρει τον τρέχοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ.
Δες εκεί να ξερεις τι να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eleni89 εχεις κανει την ιδια ακριβως ερώτηση σε πολλαπλά θέματα, περιμένεις να σου που κατι διαφορετικό απο το οτι θα πληρωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες (8/7/2021) παρέλαβα πακετάκι μικρής αξίας απο Αμερική (usps) το οποίο είχε τελευταίο update καπου στις 9 Απρίλη στο tracking number.  (και όχι δε με χρέωσαν κάτι έξτρα)

Μόλις που άρχισα να πιστεύω πως το είχα χάσει :^)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σήμερα έλαβα το εξής από τα ΕΛΤΑ για πακέτο αξίας 18 € πού πέρασε τελωνείο κανονικά 

TAX.ANTIKEIMENO        LT802536969NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH      1.41€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA XAIΔAPIOY                      THΛ: 2105813278 AΓΩNIΣTΩN

Περιμένω αλλά 2 πακέτα αξίας 25€ να δω τί γίνεται με το τέλος εκτελωνισμου από τα ΕΛΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 4son είπε

Σήμερα έλαβα το εξής από τα ΕΛΤΑ για πακέτο αξίας 18 € πού πέρασε τελωνείο κανονικά 

TAX.ANTIKEIMENO        LT802536969NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH      1.41€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA XAIΔAPIOY                      THΛ: 2105813278 AΓΩNIΣTΩN

Περιμένω αλλά 2 πακέτα αξίας 25€ να δω τί γίνεται με το τέλος εκτελωνισμου από τα ΕΛΤΑ. 

Ε αφού στο πρώτο δεν σε χρέωσαν έξοδα εκτελωνισμου, ούτε στα άλλα δύο θα χρεώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 4son είπε

Σήμερα έλαβα το εξής από τα ΕΛΤΑ για πακέτο αξίας 18 € πού πέρασε τελωνείο κανονικά 

TAX.ANTIKEIMENO        LT802536969NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH      1.41€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA XAIΔAPIOY                      THΛ: 2105813278 AΓΩNIΣTΩN

Περιμένω αλλά 2 πακέτα αξίας 25€ να δω τί γίνεται με το τέλος εκτελωνισμου από τα ΕΛΤΑ. 

Άρα φίλος μας λες ότι χρεώνουν ΦΠΑ κατά βούληση (όπως νομίζουν), για να μην ζητάνε τα αποδεικτικά αγοράς και καθυστερούν. Και προφανώς, σε όσα υπερβαίνουν και τα 22€, βάζουν και τα τέλη εκτελωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Άρα φίλος μας λες ότι χρεώνουν ΦΠΑ κατά βούληση (όπως νομίζουν), για να μην ζητάνε τα αποδεικτικά αγοράς και καθυστερούν. Και προφανώς, σε όσα υπερβαίνουν και τα 22€, βάζουν και τα τέλη εκτελωνισμού

Τα αποδεικτικά στάλθηκαν κανονικά για να γίνει Εκτελωνισμος. Αυτό πού λέω είναι ότι δεν με χρεωσαν 15€ για εκτελωνισμο.. Μόνο το ΦΠΑ θα πληρώσω 

13 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Ε αφού στο πρώτο δεν σε χρέωσαν έξοδα εκτελωνισμου, ούτε στα άλλα δύο θα χρεώσουν 

Νομίζω ότι από 22€ και επάνω θα ζητήσει 15€ τέλη εκτελωνισμου & ΦΠΑ. Τα πακέτα αγοράστηκαν αρχές Ιουνίου και ηλεκτρονικά έντυπα απόδοσης ΦΠΑ δεν έχουν 

4 λεπτά πριν, 4son είπε

Τα αποδεικτικά στάλθηκαν κανονικά για να γίνει Εκτελωνισμος. Αυτό πού λέω είναι ότι δεν με χρεωσαν 15€ για εκτελωνισμο.. Μόνο το ΦΠΑ θα πληρώσω 

Νομίζω ότι από 22€ και επάνω θα ζητήσει 15€ τέλη εκτελωνισμου & ΦΠΑ. Τα πακέτα αγοράστηκαν αρχές Ιουνίου και ηλεκτρονικά έντυπα απόδοσης ΦΠΑ δεν έχουν 

Όπως έχει γράψει κάποιος Πίο επάνω άμα είναι να πληρώσω μονό το ΦΠΑ για πακέτα μικρής αξίας( μέχρι 22€) δεν έχω θέμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με βοηθούσε πολύ μια διευκρίνηση για το εξής θέμα. Θα συνεννοηθώ με κάποιον Κινέζο seller που εμπιστεύομαι εκτός ebay για μια αγορά περίπου 20€. Πρόκειται για συλλεκτικές κάρτες, οπότε η συσκευασία θα είναι bubble envelope. Εφόσον δεν θα αναγράφεται η τιμή του, θα περάσει από τελωνείο; Και αν το ανοίξουν, πως μπορούν να το κοστολογίσουν; Καταλαβαίνω πόσο εύκολο είναι να κοστολογήσει κανείς αγαθά από πλατφορμες σαν το ebay, αλλά τι γίνεται με τις απλές αποστολές πχ μου στέλνουν έγγραφα απο εκτός ΕΕ τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2021 στις 12:23 ΠΜ, MessatsuRoku είπε

Τωρα με τον νεο νομο μπορουμε να αγοραζουμε ξανα απο το amazon UK χωρις import fees lol

Το μονο κακο ειναι οτι σε καποια αντικειμενα στελνει μονο με expedited 

Αγορά 3070 Τi που έριξε παραγγελία φίλος μου πριν μία ώρα του έβγαλε το εξής: 

Import Fees. Σύμφωνα με το Αμαζον ( δε ξέρω αν άλλαξε, θεωρείται προπληρωμή τελωνείου, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άρα εάν τα Ελτα ζητήσουν κάτι έξτρα ή τα 15€ ( εφόσον είναι αγορά >150€ από χώρα εκτός Ε.Ε. ) μπορείς να τους δείξεις το αντίγραφο πληρωμής. Αν βγει κάτι έξτρα στα επιστρέφει το Αμαζον. )

IMG_20210714_140859.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...