Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, mitsuyoshi είπε

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αγορές 60-70 ευρώ από aliexpress? Τελευταία φορά, πριν κάνα δίχρονο που είχα πάρει 140 ευρώ πράγματα, έφαγα τελωνείο στο κούτελο. Τι παίζει τώρα? Πρέπει να προσέξω κάτι? 

Ή ήσουν άτυχος ή δεν τα έκανες καλά τα πράγματα τότε.
Πολλοί από εμάς έχουμε φέρει πράγματα αξίας ακόμα και πάνω από 150€ από Aliexpress, χωρίς να πληρώσουμε κάτι έξτρα.

Για τα τωρινά δεδομένα, το Aliexpress χρεώνει ΦΠΑ.
Για πακέτο αξίας μέχρι 150€, εφόσον η εδώ διαδικασία γίνει από τα ΕΛΤΑ, λογικά δεν θα σου ζητηθεί να πληρώσεις κάτι εξτρά.
Αλλά ακόμα δεν είναι 100% σίγουρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ή ήσουν άτυχος ή δεν τα έκανες καλά τα πράγματα τότε.
Πολλοί από εμάς έχουμε φέρει πράγματα αξίας ακόμα και πάνω από 150€ από Aliexpress, χωρίς να πληρώσουμε κάτι έξτρα.

Για τα τωρινά δεδομένα, το Aliexpress χρεώνει ΦΠΑ.
Για πακέτο αξίας μέχρι 150€, εφόσον η εδώ διαδικασία γίνει από τα ΕΛΤΑ, λογικά δεν θα σου ζητηθεί να πληρώσεις κάτι εξτρά.
Αλλά ακόμα δεν είναι 100% σίγουρο αυτό.

Δηλαδή πλέον το συνολικό ποσό είναι "αξία παραγγελίας" +24%?

 

Επίσης, μου δίνει επιλογή να το στείλουν και από Ρωσία.. Εκεί λογικά δε θα περάσει καθόλου τελωνείο 

Επεξ/σία από mitsuyoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsuyoshi είπε

Δηλαδή πλέον το συνολικό ποσό είναι "αξία παραγγελίας" +24%?

 

Επίσης, μου δίνει επιλογή να το στείλουν και από Ρωσία.. Εκεί λογικά δε θα περάσει καθόλου τελωνείο 

Γιατί η Ρωσία ποτέ μπήκε στην ΕΕ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsuyoshi είπε

Δηλαδή πλέον το συνολικό ποσό είναι "αξία παραγγελίας" +24%?

 

Επίσης, μου δίνει επιλογή να το στείλουν και από Ρωσία.. Εκεί λογικά δε θα περάσει καθόλου τελωνείο 

Σωστό το πρώτο σκέλος, λάθος το δεύτερο.

Εφόσον η Ρωσία δεν είναι ακόμα στην ΕΕ (και δεν την βλέπω να μπαίνει σύντομα, χαχα, αστείο) έχεις κανονικά τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 
 

Διαβασα το νέο Νόμο με το ΦΠΑ αλλά δεν κατάλαβα κάτι και θα ήθελα αν είμαι λάθος, να μου το εξηγήσετε. 
 

Δηλαδή: από χώρες ΕΕ θα πληρώνουμε ΜΟΝΟ τον ΦΠΑ τον δικό μας αν είναι μέχρι 150€ η παραγγελία; 
Πχ: παραγγελία 100+24%; 
Ενώ από χώρες εκτός ΕΕ πληρώνουμε και ΦΠΑ και 15€ (Μέχρι 150€ αγορές) αν είναι με ΕΛΤΑ. Σωστά καταλαβαίνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ChristinaVal είπε

Καλησπέρα σε όλους. 
 

Διαβασα το νέο Νόμο με το ΦΠΑ αλλά δεν κατάλαβα κάτι και θα ήθελα αν είμαι λάθος, να μου το εξηγήσετε. 
 

Δηλαδή: από χώρες ΕΕ θα πληρώνουμε ΜΟΝΟ τον ΦΠΑ τον δικό μας αν είναι μέχρι 150€ η παραγγελία; 
Πχ: παραγγελία 100+24%; 
Ενώ από χώρες εκτός ΕΕ πληρώνουμε και ΦΠΑ και 15€ (Μέχρι 150€ αγορές) αν είναι με ΕΛΤΑ. Σωστά καταλαβαίνω; 

Απο εε δεν πληρώνεις τίποτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τελωνείο, ούτε για 150 ουτε χιλιάρικα ολόκληρα.

Το τελωνείο και το φπα ισχύει πλέον για τα εκτός εε μεχρι 150, απο εκει και πανω εχεις και δασμους

Τωρα αν αυτα της δεύτερης παραγράφου τα καταβάλεις στον έμπορο πάλι δεν εχεις κατι παραπάνω να πληρωσης εδω στο τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απο εε δεν πληρώνεις τίποτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τελωνείο, ούτε για 150 ουτε χιλιάρικα ολόκληρα.

Το τελωνείο και το φπα ισχύει πλέον για τα εκτός εε μεχρι 150, απο εκει και πανω εχεις και δασμους

Τωρα αν αυτα της δεύτερης παραγράφου τα καταβάλεις στον έμπορο πάλι δεν εχεις κατι παραπάνω να πληρωσης εδω στο τελωνειο

Άρα παραγγέλνω ο,τι θελω από Ευρώπη. Τέλεια, γιατί ήθελα κάτι πράγματα από Γαλλία και νόμιζα ότι πληρώνουμε ΦΠΑ κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChristinaVal είπε

Άρα παραγγέλνω ο,τι θελω από Ευρώπη. Τέλεια, γιατί ήθελα κάτι πράγματα από Γαλλία και νόμιζα ότι πληρώνουμε ΦΠΑ κλπ. 

Εγώ πάντως που πήγα να παραγγείλω από Κινέζο που στέλνει από αποθήκη Γαλλίας μου βγάζει χωριστά τον φόρο στο checkout ενώ πριν τις 1/7 μου έβγαζε μόνο τα μεταφορικά με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω ένα 25αρι περίπου έξτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Beniva είπε

Εγώ πάντως που πήγα να παραγγείλω από Κινέζο που στέλνει από αποθήκη Γαλλίας μου βγάζει χωριστά τον φόρο στο checkout ενώ πριν τις 1/7 μου έβγαζε μόνο τα μεταφορικά με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω ένα 25αρι περίπου έξτρα

Ναι έτσι θα γίνεται από εδώ και πέρα. Γλιτώνεις όμως την ταλαιπωρία και τα έξτρα έξοδα του εκτελωνισμου. Προφανώς στέλνει από Κίνα, μέσω Γαλλίας. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Beniva είπε

Εγώ πάντως που πήγα να παραγγείλω από Κινέζο που στέλνει από αποθήκη Γαλλίας μου βγάζει χωριστά τον φόρο στο checkout ενώ πριν τις 1/7 μου έβγαζε μόνο τα μεταφορικά με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω ένα 25αρι περίπου έξτρα

Εγώ θα παραγγείλω από Γαλλικό κατάστημα οποτε θεωρω δε θα έχω θέματα. Καμία σχέση με Κίνα κλπ. Είναι καθαρά γαλλικό κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απο εε δεν πληρώνεις τίποτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τελωνείο, ούτε για 150 ουτε χιλιάρικα ολόκληρα.

Το τελωνείο και το φπα ισχύει πλέον για τα εκτός εε μεχρι 150, απο εκει και πανω εχεις και δασμους

Τωρα αν αυτα της δεύτερης παραγράφου τα καταβάλεις στον έμπορο πάλι δεν εχεις κατι παραπάνω να πληρωσης εδω στο τελωνειο

Νομιζω εχουμε πει, συμφωνα με τα νεα δεδομενα, οτι μεχρι 150 ευρω, αν εχει ηδη πληρωθει ΦΠΑ μεσω της εκαστοτε ηλ.πλατφορμας, οτι δεν περνά καν απο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ παρω κατι απο aliexpress με κόστος πχ 151 ευρω και ο κινέζος(ο πωλητής) θα είναι υποχρεωμενος να βάλει την κανονική τιμη;; Τώρα βάζει πολύ χαμηλές τιμες

Ξέρω ότι δεν προπληρώνω το φπα για αγορές πάνω από 150 ευρώ, απλα δεν ξέρω πως παίζει μετά η μπάλα, 

Εαν θα βάλει πχ τιμη στα 20 ευρώ τότε θα χρεωθώ απλα το φπα της αναγραφόμενης εκτός και αν πέσει ο έλεγχος;

Θα γίνεται από ένα σημείο και μετά πάντα έλεγχος από τελωνείο στα δέματα που δεν είναι με προπληρομένο ΦΠΑ;

Μεγάλη η διαφορά στα χρήματα

149 Ε παραγγελία με 36 Ε φορο προπληρωμενο

η

151 Ε παραγγελια με δηλωμένη αξια 20 Ε και 5 Ε φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ChristinaVal είπε

Εγώ θα παραγγείλω από Γαλλικό κατάστημα οποτε θεωρω δε θα έχω θέματα. Καμία σχέση με Κίνα κλπ. Είναι καθαρά γαλλικό κατάστημα. 

Θα πληρώσεις τη διαφορά στο ΦΠΑ (στη Γαλλία είναι 20%, στην Ελλάδα 24%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, s1mplement είπε

ΑΝ παρω κατι απο aliexpress με κόστος πχ 151 ευρω και ο κινέζος(ο πωλητής) θα είναι υποχρεωμενος να βάλει την κανονική τιμη;; Τώρα βάζει πολύ χαμηλές τιμες

Ξέρω ότι δεν προπληρώνω το φπα για αγορές πάνω από 150 ευρώ, απλα δεν ξέρω πως παίζει μετά η μπάλα, 

Εαν θα βάλει πχ τιμη στα 20 ευρώ τότε θα χρεωθώ απλα το φπα της αναγραφόμενης εκτός και αν πέσει ο έλεγχος;

Θα γίνεται από ένα σημείο και μετά πάντα έλεγχος από τελωνείο στα δέματα που δεν είναι με προπληρομένο ΦΠΑ;

Μεγάλη η διαφορά στα χρήματα

149 Ε παραγγελία με 36 Ε φορο προπληρωμενο

η

151 Ε παραγγελια με δηλωμένη αξια 20 Ε και 5 Ε φόρο.

Για βαλε ενα λινκ με το προϊόν απο το αλι να δουμε τι τιμες λει, γιατι νομίζω οτι μόνος σου τα σκέφτηκες ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...