Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, burnin είπε

Αυτο που λεω ειναι πως για να πληρωσεις φπα 20%, προφανως το καταστημα δεν ειναι στο ioss αρα και δεν αποδιδει στην ελλαδα το φπα αυτο για να πληρώσεις το υπολοιπο.

Τωρα αν παιζει κατι αλλο μιας και η πλατφορμα ει αι στην αρχη της, δεν γνωριζω. Ισως να κανω λαθις.

Σιγα μην κατσους οι δικοι μας τελωνειακοι να κοιτανε τι πληρωσες και να υπολογιζουν διαφορες..
.

θα πρεπει να υπαρχει παραστατικο-αποδειξη  με καθε αποστολη,δεν πιστευω να ειναι τοσο χυμα επειδη ειναι απο ΕΕ γιατι μιλαμε για απωλεια εσοδων.......και πιθανολογω οτι το φπα πρεπει να φαινεται ξεχωριστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποσες μερες σας στεκονται πλεον τα δεματα μετα την αφιξη; Ηλπιζα να πανε πιο γρηγορα τα πραγματα με το νεο πλαισιο αλλα κλεινω 10 μερες για δυο διαφορετικα δεματα. Να υπολογιζω μηνα κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει standard χρονοδιάγραμμα δυστυχώς.

Τελευταίο παράδειγμα δικό μου (παρέλαβα χθες) αγορά από ΗΠΑ, έφυγε σε 3 μέρες από εκεί, σε 7 ημέρες "εθεάθη" στο τελωνείο εδώ. 10 μέρες ακριβώς πήρε για να φύγει από τελωνείο για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello. Θέλω να πάρω κάτι μπαταρίες από Αυστραλία, αξία περί τα 50 ευρώ (προφανώς δε τις βρίσκω σε πιο βολικό μέρος) και ψάχνω courier. Λόγω του είδους (μπαταρίες ιόντων λιθίου) δεν γίνεται με ταχυδρομείο.

Τι προτείνετε; FedEx, DHL, κάτι άλλο; Γνωρίζω ότι θα με ρημάξουν στο τελωνείο και θα μπορεί να μου πάνε και πάνω από 200 σύνολο, αλλά δε γίνεται αλλιώς...

Απλά ψάχνω την πιο σωστή courier, ώστε να 'χω τις λιγότερες εκπλήξεις, αλλά και το μικρότερο κόστος (όσο γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο φλασακι απο ΗΠΑ μεσω ΕΒΑΥ.πληρωσα και τον VTA τωρα μου δειχνει οτι ειναι ελλαδα με τον κωδικο "Dispatch Unloaded"

https://parcelsapp.com/en/tracking/UHO38017439US

οποτε περιμενω κανονικα να μου ερθει? η αξια του δεν ξεπερναει τα 150 ευρω.

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έρθει. Τελευταία παραλαβή που είχα από ΗΠΑ, σε 7 ημέρες έφτασε Ελλάδα αλλά μετά είχε αναμονή/αράχνιασμα στο τελωνείο 10 ημέρες...

Την 11η ημέρα "διακτινίστηκε" στην πόρτα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα δυο που εχω να ερχονται, και τα δυο "ξεκολλησαν" δεκα μερες μετά την αφιξη στη χώρα. Το ενα περασε απο το τελωνείο κανονικα αερα πατερ παροτι ηταν αξιας, το αλλο λεει held at customs και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!

Πλιζ τα φώτα σας. Παρήγγειλα κάτι απο etsy, από UK seller, κάτω των 150€, πλήρωσα VAT στην πλατφόρμα.

Όμως η πωλήτρια στέλνει το πακέτο και δήλωσε στην κουριερ εταιρεία ότι έχει αξία 20€ και είναι δώρο. Αυτό είναι το τιμολόγιο της στη μεταφορική

icm_fullxfull.367296145_a1s8lncb66g4k8kok8o41.jpg.8c1d196998f1ba61c5cf533201a03424.jpg

 

Δεν θέλω να σταματήσει Τελωνείο και πληρώνω, να της πω αν γίνεται να το αλλάξει και να δηλώσει τα πραγματικά στοιχεία της αγοράς από το etsy?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, toolre είπε

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!

Πλιζ τα φώτα σας. Παρήγγειλα κάτι απο etsy, από UK seller, κάτω των 150€, πλήρωσα VAT στην πλατφόρμα.

Όμως η πωλήτρια στέλνει το πακέτο και δήλωσε στην κουριερ εταιρεία ότι έχει αξία 20€ και είναι δώρο. Αυτό είναι το τιμολόγιο της στη μεταφορική

icm_fullxfull.367296145_a1s8lncb66g4k8kok8o41.jpg.8c1d196998f1ba61c5cf533201a03424.jpg

 

Δεν θέλω να σταματήσει Τελωνείο και πληρώνω, να της πω αν γίνεται να το αλλάξει και να δηλώσει τα πραγματικά στοιχεία της αγοράς από το etsy?

 

Ο πωλητής παραπλανεί τις τελωνειακές αρχές και εσυ θα πληρώσεις το μάρμαρο.

Εφόσον εχεις καταβάλει το φπα θα έπρεπε να υπάρχει κανονικό τιμολόγιο κολλημένο, αντί για αυτο που υπάρχει τωρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Τσέκαρα το πακέτο μου στο ΕΛΤΑ tracking και λέει 

30/7/2021, 08:25 ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ

 τί πάει να πει αυτό?

Δεν έχω πάρει χαρτάκι παραλαβής ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, eleni89 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Τσέκαρα το πακέτο μου στο ΕΛΤΑ tracking και λέει 

30/7/2021, 08:25 ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ

 τί πάει να πει αυτό?

Δεν έχω πάρει χαρτάκι παραλαβής ακόμα.

Τι δέμα είναι; εσωτερικό; 

Λογικά απλά μεταφέρουν το δέμα σου μεσα στην πόλη μέχρι να φτάσει στο δικό σου γραφείο ΕΛΤΑ για να σου το φέρει ο ταχυδρομέας το χαρτάκι/δέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Τι δέμα είναι; εσωτερικό; 

Λογικά απλά μεταφέρουν το δέμα σου μεσα στην πόλη μέχρι να φτάσει στο δικό σου γραφείο ΕΛΤΑ για να σου το φέρει ο ταχυδρομέας το χαρτάκι/δέμα

Όχι είναι από Αμερική. Μετά από κυριολεκτικά 3 μήνες (με τον 1 μήνα κολλημένο Αμερική) ήρθε επιτέλους στην χώρα την περασμένη βδομάδα. Εγώ είμαι Ψυχικό. Άρα τι πάει να πει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eleni89 είπε

Όχι είναι από Αμερική. Μετά από κυριολεκτικά 3 μήνες (με τον 1 μήνα κολλημένο Αμερική) ήρθε επιτέλους στην χώρα την περασμένη βδομάδα. Εγώ είμαι Ψυχικό. Άρα τι πάει να πει αυτό?

Λογικά ότι το έχουν στο ΕΛΤΑ νέου ψυχικού τώρα και σε λίγο θα σου το φέρουν ή αφήσουν χαρτάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εισαγωγη στη θυριδα" σημαινει πως σκαναριστηκε στο καταστημα ελτα Ψυχικου. Τιποτα παραξενο.

Αν δε σου εχει ερθει ειδοποιηση πηγαινε στα ελτα Ψυχικου με τον αριθμο ανιχνευσης και την ταυτοτητα και ρωτα αν μπορεις να παραλαβεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...