Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ναι τωρα το ειδα. Παλαιοτερα δεν υπηρχε τετοια επιλογη για το Local Post Plus και το DPD ηταν μονοδρομος. Βεβαια η φθηνη επιλογη μου λεει οτι θα τα παραλαβω τελη Νοεμβριου. Και αν υποθεσουμε οτι θα καθυστερησει και στο τελωνειο και στα ΕΛΤΑ, τοτε μιλαμε για 2,5+ μηνες καθυστερηση; Οχι και οτι καλυτερο στα συμπληρωματα, ειδικα εαν καποια απο αυτα ειναι ευαισθητα στη ζεστη. Δεν ξερω..

Eγω παραγγείλει συμπληρώματα με καράβι απο Αμερική. 3 μήνες. Και απανω που τα είχα ξεχάσει εμφανίστηκαν.

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/9/2021 στις 10:07 ΜΜ, grfurby είπε

Eγω παραγγείλει συμπληρώματα με καράβι απο Αμερική. 3 μήνες. Και απανω που τα είχα ξεχάσει εμφανίστηκαν.

Από που;

iHerb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2021 στις 10:07 ΜΜ, grfurby είπε

Eγω παραγγείλει συμπληρώματα με καράβι απο Αμερική. 3 μήνες. Και απανω που τα είχα ξεχάσει εμφανίστηκαν.

 

Μόλις τώρα, grfurby είπε

Bodybuilding.com

 Πριν πολλα χρονια ομως. 

Ε; :confused:

Τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

 

Ε; :confused:

Τι ισχύει τελικά;

Εγω εγραψα για τους 3 μήνες που εκαναν για να έρθουν οσο αφορα το θέμα αλλιωσης. Τα προϊόντα δεν επαθαν κατι παρ οτι ταξιδεψαν με πλοίο. Τωρα τα λοιπα τελωνιακα ζητήματα είναι αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2021 στις 3:04 ΜΜ, Lazostat είπε

Ναι τωρα το ειδα. Παλαιοτερα δεν υπηρχε τετοια επιλογη για το Local Post Plus και το DPD ηταν μονοδρομος. Βεβαια η φθηνη επιλογη μου λεει οτι θα τα παραλαβω τελη Νοεμβριου. Και αν υποθεσουμε οτι θα καθυστερησει και στο τελωνειο και στα ΕΛΤΑ, τοτε μιλαμε για 2,5+ μηνες καθυστερηση; Οχι και οτι καλυτερο στα συμπληρωματα, ειδικα εαν καποια απο αυτα ειναι ευαισθητα στη ζεστη. Δεν ξερω..

Εμένα η τελευταία παραγγελία μου που σταμάτησε τελωνείο έκανε ένα μήνα ακριβώς. Αυτό που λες για τη ζέστη έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά τώρα πια θα αρχίσει να δροσίζει (πιστεύω) οπότε δεν θα ειναι πια προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

amazon ΗΠΑ σκέφτομαι να παραγγείλω βιβλία. Στο τέλος βλέπω "Estimated tax to be collected" και ένα ποσό. Αυτό τι είναι; Θυμόμουν το import fees σου εξασφάλιζε ότι δε θα πλήρωνες κάτι παραπάνω στο τελωνείο. Μου βγάζει και ένα ενημερωτικό μήνυμα "Please note that your country may charge import duties, taxes and fees that you may have to pay ahead of delivery."

Μόλις το βρήκα. Το μήνυμα που έβγαζε δεν με απάλλασσε από το να πληρώσω τελωνείο μόλις φτάσει στην Ελλάδα. Η "λύση" είναι να ανεβάσω την αξία του καλαθιού περίπου στα 170$ περίπου οπότε εμφανίζεται το import fees.

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mar.pan. είπε

Εμένα η τελευταία παραγγελία μου που σταμάτησε τελωνείο έκανε ένα μήνα ακριβώς. Αυτό που λες για τη ζέστη έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά τώρα πια θα αρχίσει να δροσίζει (πιστεύω) οπότε δεν θα ειναι πια προβλημα.

Μολις εκανα παραγγελια με την απλη μεθοδο και μου λεει απο 9 μεχρι 23 Νοεμβρη. Ειναι μεγαλο διαστημα.. Κολυμπωντας να ξεκινησω, νωριτερα θα φτασω Αμερικη!

Σε σχεση με το DHL που κανει λιγοτερο απο μηνα, ειναι σχεδον το 1/4 σε μεταφορικα + τελωνειακα, οποτε ειπα να γλυτωσω καποια λεφτα, εξαλλου δεν τα βιαζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Μολις εκανα παραγγελια με την απλη μεθοδο και μου λεει απο 9 μεχρι 23 Νοεμβρη. Ειναι μεγαλο διαστημα.. Κολυμπωντας να ξεκινησω, νωριτερα θα φτασω Αμερικη!

Σε σχεση με το DHL που κανει λιγοτερο απο μηνα, ειναι σχεδον το 1/4 σε μεταφορικα + τελωνειακα, οποτε ειπα να γλυτωσω καποια λεφτα, εξαλλου δεν τα βιαζομαι.

Δεν ισχύει η ημ/νια που γράφει, ειναι απλά εκτίμηση που δεν ειναι ακριβής. Στην Ελλάδα φτάνουν σε 10-15 μέρες το πολύ, μετά εξαρτάται πόσο θα καθυστερήσουν στο τελωνείο, και όπως σου είπα εμένα έκανε συνολικά ένα μήνα, μπορεί εσένα να κάνει και λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια, ειχα κανει μια αγορα απο το AliExpress στις 17/6! Ειχε ενα ψευτοτραcking οτι εφτασε Ελλαδα 4/7 και μετα σταματησε. Μετα κουμπωσαν απο τα ΕΛΤΑ ενα.

3μιση μηνες στην ΕΛΛΑΔΑ... Μου ζητανε 3.23€ με αξια αντικειμενου 3,46€. 
Τελικα τι ισχυει; 2.5 ευρω τελος εκτελωνισμου +24% επειδη επεσε μετα της 1/7 αλλα δεν ειχα πληρωσει φπα μιας και τοτε δεν υπηρχε στο Ali; γλυτωσα και 10 cents να πω και ευχαριστω; Οποτε ειναι σωστο;

Το να κανει ενα δεμα 2,5 μηνες να παραδωθει δε θα επρεπε να τους επιφερει καποιο προστιμο; Δηλαδη αν κλεισω αεροπλανο για να παω καπου και κανει 2 μιση μηνες delay θα ειναι ολα καλα;


Διαβαζα στις αρχες τι ειχε γινει αλλα τωρα εχω χαθει. Πλεον τα υπολοιπα που αγορασα που υποτιθεται κουμπωσαν ΦΠΑ στο Aliexpress θα ερχονται δωρεαν ετσι;

 

elta.jpg

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , μια ερωτηση : περιμενω 2 πακετα απο ali με tracking ΤΥΠΟΥ UA146χχχχ03AEUH061χχχχ061BE , στο 17track λεει οτι ειναι στην ελλαδα πανω απο μηνα , στο ψαξιμο των ελτα δεν εμφανιζει τιποτα , ξερουμε πως / με ποιον διανεμονται Ελλαδα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπερα , μια ερωτηση : περιμενω 2 πακετα απο ali με tracking ΤΥΠΟΥ UA146χχχχ03AEUH061χχχχ061BE , στο 17track λεει οτι ειναι στην ελλαδα πανω απο μηνα , στο ψαξιμο των ελτα δεν εμφανιζει τιποτα , ξερουμε πως / με ποιον διανεμονται Ελλαδα ??

Καλημέρα, τα tracking τέτοιου τύπου είναι untrackable, δλδ το πολύ να δεις άφιξη στην χώρα προορισμού. Με βάση την δική μου εμπειρία (παραγγελίες από Κίνα μέσω ebay) από την άφιξη Ελλάδα υπολογίζω επιπλέον από 1 έως 2,5 μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια εχω 4 πακετα

το ενα απο τις 23 αυγουστου και αλλα 3 απτισ 15 σεπτεμβριου

τελωνειο χωρις ενημερωση

ηρθαν απο αμερικη σε 5 μερες και ειναι τελωνεια τοσο καιρο τι γινετε μπορω να κανω κατι?1296987026_.png.fabd1b6c20bbbe1be054efda584726e0.png

Επεξ/σία από managermono
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, managermono είπε

ρε παιδια εχω 4 πακετα

το ενα απο τις 23 αυγουστου και αλλα 3 απτισ 15 σεπτεμβριου

τελωνειο χωρις ενημερωση

ηρθαν απο αμερικη σε 5 μερες και ειναι τελωνεια τοσο καιρο τι γινετε μπορω να κανω κατι?1296987026_.png.fabd1b6c20bbbe1be054efda584726e0.png

Με την σειρά σου όπως όλοι μας....😔 Κάνα μήνα ακόμη υπό φυσιολογικές συνθήκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...