Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, monokeros είπε

EMS από Κίνα έχει διαφορετική κοστολόγηση τελωνείου σε σχέση με standard epacket service; ή είναι ίδια;

Επίσης ,κολλάει και το EMS καιρό στο τελωνείο ή φεύγει γρήγορα;

 

ΥΓ Με τα ΕΛΤΑ που είχα μιλήσει τηλεφωνικώς ,μου είχαν αναφέρει ότι υπάρχει νόμος για μέγιστο χρόνο παραμονής στα ελληνικά τελωνεία 2 βδομάδων. Πώς γίνεται να κολλάνε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, monokeros είπε

............ 

ΥΓ Με τα ΕΛΤΑ που είχα μιλήσει τηλεφωνικώς ,μου είχαν αναφέρει ότι υπάρχει νόμος για μέγιστο χρόνο παραμονής στα ελληνικά τελωνεία 2 βδομάδων. Πώς γίνεται να κολλάνε μήνα;

Χλωμό... Άμα υπήρχε κάτι τέτοιο θα τότε είχαμε ταράξει στις αγωγές... Μακάρι βέβαια να υπάρχει αλλά και με ποιον να μιλήσεις για τα τους τα... Χώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία (περίπου 130€) από Banggood στις 09/09/2021, έφυγε (με Banggood Express) 10/09, προσγειώθηκε Ελλάδα στις 16/09 και το παρέλαβα Ρόδο με Comet Hellas στις 24/09 (το Banggood μου έχει εκτιμώμενη ημ/νία παράδοσης 27/09). Δεν πλήρωσα κάτι έξτρα και δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο που να δείχνει τπτ για τελωνείο κλπ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, monokeros είπε

Επίσης ,κολλάει και το EMS καιρό στο τελωνείο ή φεύγει γρήγορα;

 

ΥΓ Με τα ΕΛΤΑ που είχα μιλήσει τηλεφωνικώς ,μου είχαν αναφέρει ότι υπάρχει νόμος για μέγιστο χρόνο παραμονής στα ελληνικά τελωνεία 2 βδομάδων. Πώς γίνεται να κολλάνε μήνα;

Πως γίνεται να κάνεις αιτηση σε δημοσια υπηρεσία και ένω πρεπει να σου απαντησουν εντός χρονικού περιθωριου μπορει και να μην σου απαντησουν ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, specre είπε

Παραγγελία (περίπου 130€) από Banggood στις 09/09/2021, έφυγε (με Banggood Express) 10/09, προσγειώθηκε Ελλάδα στις 16/09 και το παρέλαβα Ρόδο με Comet Hellas στις 24/09 (το Banggood μου έχει εκτιμώμενη ημ/νία παράδοσης 27/09). Δεν πλήρωσα κάτι έξτρα και δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο που να δείχνει τπτ για τελωνείο κλπ. B)

Αυτονόητα για το banggood. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, grfurby είπε

Πως γίνεται να κάνεις αιτηση σε δημοσια υπηρεσία και ένω πρεπει να σου απαντησουν εντός χρονικού περιθωριου μπορει και να μην σου απαντησουν ποτε?

Δεν καταλαβαίνω καν τι ρωτάς.Έγραψα δύο απορίες για το EMS ,γνωρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Banggood stiw 19/09 παρέλαβα σήμερα 28/09. Αξία 46Ε, αποστολή με banggood express, την ανέλαβε η Comet και ήρθε εδώ με Speedex (επαρχία). Δεν πέρασε τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεματάκια από Αγγλία σταλμένα από Μάιο νομίζω δεν θα τα λάβω ποτέ τελικά. Θεωρώ ότι ως economy shipping τα ανέλαβε το ΕΛΤΑ οπότε καλά κρασιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 11:52 ΠΜ, draculias είπε

Καλημέρα, τα tracking τέτοιου τύπου είναι untrackable, δλδ το πολύ να δεις άφιξη στην χώρα προορισμού. Με βάση την δική μου εμπειρία (παραγγελίες από Κίνα μέσω ebay) από την άφιξη Ελλάδα υπολογίζω επιπλέον από 1 έως 2,5 μήνες...

Eμενα απο eBay με καταληξη BE ηρθε σε 15-20 μέρες και με πλήρη παρακολούθηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί αρκετές φορές, λόγω του ότι έχω μήνες να ψωνίσω από εξωτερικό και έχω μπερδευτεί σχετικά με τις χρεώσεις, θα μπορούσε κάποιος να μου κάνει εκτίμηση για τα επιπλέον έξοδα (φπα, τελωνείο κλπ) για το εξής:

- αγορά από Αγγλία αξία (συνολικής, μαζί με τα μεταφορικά) περί τα 160 ευρω

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GeorgeTheSuper είπε

Δεματάκια από Αγγλία σταλμένα από Μάιο νομίζω δεν θα τα λάβω ποτέ τελικά. Θεωρώ ότι ως economy shipping τα ανέλαβε το ΕΛΤΑ οπότε καλά κρασιά...

απο τι σαιτ? μην μου λες τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, grfurby είπε

Eμενα απο eBay με καταληξη BE ηρθε σε 15-20 μέρες και με πλήρη παρακολούθηση

Εισήχθηκε Ευρώπη μέσω Βελγίου και πήρε και trackng number από κει και πέρα, σωστά.

Στις δικές μου συναλλαγές ερχόταν απευθείας από Κίνα, έκανε τους ίδιους χρόνους (περίπου 3 εβδομάδες) για άφιξη Ελλάδα και μετά... καλοκαιρινές διακοπές στο αεροδρόμιο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, managermono είπε

απο τι σαιτ? μην μου λες τετοια

Όλα από ebay. Παρόλα αυτά σε έναν από αυτούς του πωλητές είχα κάνει ξανά μια παραγγελία τον Φεβρουάριο και παραδώθηκε σε 1.5 μήνα. Τώρα θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...