Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε συνεχεία της παραπάνω ερώτησης του συμφορουμιτη... 

Το προϊόν κοστίζει κάτω από 22€ 

Το αφήνουν free υπό κανονικές συνθήκες? 

και αν  το κρατήσουν ποια είναι η διαδικασία για να το ξεμπλοκαρω? 

IMG_36e0693980d73f750573eb29bf722f70_V.j

αν μπορεί κάποιος φίλος ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, anergos13 είπε

σε συνεχεία της παραπάνω ερώτησης του συμφορουμιτη... 

Το προϊόν κοστίζει κάτω από 22€ 

Το αφήνουν free υπό κανονικές συνθήκες? 

και αν  το κρατήσουν ποια είναι η διαδικασία για να το ξεμπλοκαρω? 

IMG_36e0693980d73f750573eb29bf722f70_V.j

αν μπορεί κάποιος φίλος ευχαριστω

Αν η αξία που πλήρωσες συνολικά (είναι και τα μεταφορικά μέσα + ασφάλεια) είναι κάτω των 22 ευρώ τότε είτε θα στο αφήσουν ελεύθερο χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι, είτε θα σου ζητηθεί αποδεικτικό paypal του ποσού της πληρωμής,το οποίο θα εμφανιστεί στο tracking. Το θέμα είναι ότι θα καθυστερήσουν παραπάνω τα αντικείμενα με την όλη αυτή διαδικασία και θέλω να δω πόσο γρήγορα θα ξεμπερδέψουμε αυτήν την εποχή και αν χρεωνομαστε πλέον με το 3ευρω που χρεωναν πριν λίγους μήνες. Τα αποδεικτικά τα στέλνεις στο email: geta @elta-net. gr

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Αν η αξία που πλήρωσες συνολικά (είναι και τα μεταφορικά μέσα + ασφάλεια) είναι κάτω των 22 ευρώ τότε είτε θα στο αφήσουν ελεύθερο χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι, είτε θα σου ζητηθεί αποδεικτικό paypal του ποσού της πληρωμής,το οποίο θα εμφανιστεί στο tracking. Το θέμα είναι ότι θα καθυστερήσουν παραπάνω τα αντικείμενα με την όλη αυτή διαδικασία και θέλω να δω πόσο γρήγορα θα ξεμπερδέψουμε αυτήν την εποχή και αν χρεωνομαστε πλέον με το 3ευρω που χρεωναν πριν λίγους μήνες. Τα αποδεικτικά τα στέλνεις στο email: geta @elta-net. gr

Ευχαριστώ φίλε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2018 στις 2:18 ΜΜ, geioannou είπε

Τι το κρατανε ρε παιδια;

 

 

2 ώρες πριν, stavros750 είπε
25/9/2018, 12:07:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
20/9/2018, 18:08:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
20/9/2018, 18:07:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/9/2018, 18:02:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Μία από τα ίδια και εδώ για θήκη κινητού των 5 ευρώ + 1 μεταφορικά λόγω registered, ακόμη κρατημένο στο έχουν;

έχω πράγματα που είναι σε ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ  από 10/09

και 4 που έχουν περάσει από 23/09 έχουν κολλήσει → Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ / ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (τι περιμένουν..) :P😆

οπότε καλά είστε

Spoiler

1883941313_customs.jpg.820995daadf1a8ce2c5e04fb092464f4.jpg

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα θελω να φερω απο αμερικη ο ιδιος αεριπορικως μερικα προιοντα hardware οπως ram, cpu, gpu τα ακριβα γενικα. Υπαρχει περιπτωση να ψαξουν βαλιτσα για κατι τετοιο; Ή αν τα ψαξουν, υπαρχει περιπτωση με καποιο τροπο να τα περασω ελευθερα;

Γενικα διαβασα οτι αν δηλωνεις κατι οταν φευγεις δεν εχει θεμα οταν γυρνας, αν δεν γυρισεις με αυτο που δηλωσες;

Αν μου φερει τα αντικειμενα φιλος απο αμερικη χωρις κουτια θα χει θεμα στο δικο μας τελωνειο αν στην επιστροφη δεν τα κουβαλαει μαζι του?

Ή αν φυγεις απο δω με μια μοναδα pc ολοκληρη την δηλωσεις και γυρισεις με μια αλλη με αξια 5φορες μεγαλυτερη ?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 11:51 ΠΜ, stavros750 είπε
25/9/2018, 12:07:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
20/9/2018, 18:08:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
20/9/2018, 18:07:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/9/2018, 18:02:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Μία από τα ίδια και εδώ για θήκη κινητού των 5 ευρώ + 1 μεταφορικά λόγω registered, ακόμη κρατημένο στο έχουν;

Εν τέλει το δικό μου έκατσε μόνο 3 μέρες τελωνείο, μάλλον επειδή ήταν μια απλή θήκη με μηδενικό βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ar.is είπε

καλησπερα θελω να φερω απο αμερικη ο ιδιος αεριπορικως μερικα προιοντα hardware οπως ram, cpu, gpu τα ακριβα γενικα. Υπαρχει περιπτωση να ψαξουν βαλιτσα για κατι τετοιο; Ή αν τα ψαξουν, υπαρχει περιπτωση με καποιο τροπο να τα περασω ελευθερα;

Γενικα διαβασα οτι αν δηλωνεις κατι οταν φευγεις δεν εχει θεμα οταν γυρνας, αν δεν γυρισεις με αυτο που δηλωσες;

Αν μου φερει τα αντικειμενα φιλος απο αμερικη χωρις κουτια θα χει θεμα στο δικο μας τελωνειο αν στην επιστροφη δεν τα κουβαλαει μαζι του?

Ή αν φυγεις απο δω με μια μοναδα pc ολοκληρη την δηλωσεις και γυρισεις με μια αλλη με αξια 5φορες μεγαλυτερη ?

Το να παρεις μια καρτα γραφικων απο Αμερικη και να την φερεις στην βαλιτσα σου κανεις δεν θα σου πει τιποτα.
Το να φερεις ολοκληρο μηχανημα στην βαλιτσα σου (μιλαμε για κομματια παντα) ανετα μπορει να θεωρηθει πως κανεις εμποριο και να εχεις θεμα (τωρα θα το εχεις εκει, θα το εχεις εδω, αυτο δεν το γνωριζω).

Οσο για το αλλο που λες δλδ να δηλωσεις οτι πας το μηχανημα σου Αμερικη και μετα να φερεις αλλα πιο ακριβα εξαρτηματα δεν το εχω ακουσει να γινεται.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Το να παρεις μια καρτα γραφικων απο Αμερικη και να την φερεις στην βαλιτσα σου κανεις δεν θα σου πει τιποτα.
Το να φερεις ολοκληρο μηχανημα στην βαλιτσα σου (μιλαμε για κομματια παντα) ανετα μπορει να θεωρηθει πως κανεις εμποριο και να εχεις θεμα (τωρα θα το εχεις εκει, θα το εχεις εδω, αυτο δεν το γνωριζω).

Οσο για το αλλο που λες δλδ να δηλωσεις οτι πας το μηχανημα σου Αμερικη και μετα να φερεις αλλα πιο ακριβα εξαρτηματα δεν το εχω ακουσει να γινεται.

η καρτα γραφικων ή οι ram αν ειναι σε βαλιτσα δεν θα τις ψαξουν?? γιατι θα κοστιζουν  πανω απο 600ευρω το καθενα

και να υποθεσω οτι στη βαλιτσα θα πρεπει να ειναι χυμα ετσι? χωρις κουτια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν 3-4 χρόνια είχα φέρει 2 ηχεία στη βαλίτσα από Ταϊλάνδη χύμα, μιλάμε κόστος 10 ευρώ και με έψαξαν στο αεροδρόμιο. FYI με το που έπιασα την βαλίτσα στα χέρια μου, δεν πρόλαβα να κουνηθώ από τη λωρίδα με τις βαλίτσες.

Με το παραπάνω θέλω να πω ότι μάλλον γίνονται και κάποιοι τυχαίοι έλεγχοι. Δε μου ζήτησαν πάντως απόδειξη ή κάτι, τους είπα ότι τα είχα πάρει μαζί μου από Ελλάδα στο ταξίδι και ήμουν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ar.is είπε

η καρτα γραφικων ή οι ram αν ειναι σε βαλιτσα δεν θα τις ψαξουν?? γιατι θα κοστιζουν  πανω απο 600ευρω το καθενα

και να υποθεσω οτι στη βαλιτσα θα πρεπει να ειναι χυμα ετσι? χωρις κουτια

Εννοειται χυμα......Εγω παντως δεν θα σου συνιστουσα να φερεις πανω απο 1 κομματι απο Αμερικη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αγορασει κανεις απο wish.com?

Βλεπω πολλα ιδια προιοντα με το aliexpress σε παρομιες τιμες.

Υποστηριζει paypal? και ποσο καιρο κανει να φτασει η παραγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DYEL είπε

Εχει αγορασει κανεις απο wish.com?

Βλεπω πολλα ιδια προιοντα με το aliexpress σε παρομιες τιμες.

Υποστηριζει paypal? και ποσο καιρο κανει να φτασει η παραγγελια?

πανω δεξια στην αναζητηση, γραψε και ψάξε για wish. Θα βρεις πολλες συζητήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Έχω παραγγείλει από Αμερική ένα προϊόντα συνολικής αξίας μαζί με τα μεταφορικά περίπου 200$. Είναι τρίτη φορά που παραγγέλνω από το ίδιο μαγαζί και οι άλλες 2 παραγγελίες παρόμοιας αξίας. Και αυτήν όπως και τις άλλες φορές έρχονται με USPS και εδώ με ΕΛΤΑ. Τις άλλες 2 φορές το δέμα βάση tracking number έκατσε στο τελωνείο 2-3 μέρες. Και όταν έφτασε σε εμένα έπρεπε να πληρώσω τον σχετικό φόρο στα ΕΛΤΑ για να το παραλάβω και όλα καλά. Σε αυτήν όμως την παραγγελία βλέπω από το tracking number ως κατάσταση ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ από τις 26/9 και ως σήμερα καμία αλλαγή. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή απλά να περιμένω; Και πόσο χρόνο θα πάρει περίπου; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Έχω παραγγείλει από Αμερική ένα προϊόντα συνολικής αξίας μαζί με τα μεταφορικά περίπου 200$. Είναι τρίτη φορά που παραγγέλνω από το ίδιο μαγαζί και οι άλλες 2 παραγγελίες παρόμοιας αξίας. Και αυτήν όπως και τις άλλες φορές έρχονται με USPS και εδώ με ΕΛΤΑ. Τις άλλες 2 φορές το δέμα βάση tracking number έκατσε στο τελωνείο 2-3 μέρες. Και όταν έφτασε σε εμένα έπρεπε να πληρώσω τον σχετικό φόρο στα ΕΛΤΑ για να το παραλάβω και όλα καλά. Σε αυτήν όμως την παραγγελία βλέπω από το tracking number ως κατάσταση ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ από τις 26/9 και ως σήμερα καμία αλλαγή. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή απλά να περιμένω; Και πόσο χρόνο θα πάρει περίπου; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά. 

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα, απλα περιμένεις και παρακολουθείς το tracking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για aliexpress shipping.

τι ειναι ολες αυτες οι επιλογες?

οταν λεει tracking information: not available οντως δεν εχεις καθολου στοιχεια tracking?

αρα να επιλεγω την φθηνοτερη επιλογη με tracking?

 

China Post Ordinary Small Packet Plus

AliExpress Standard Shipping

ePacket

China Post Registered Air Mail

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...