Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λίγο τα φώτα σας μου ήρθαν 2 δέματα από Αγγλία στα οποία έχω πληρωμένο το ΦΠΑ έχουν έρθει από την Παρασκευή, την Δευτέρα μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου έδωσαν ένα τηλέφωνο να πάρω 2103538144 ή 2103538150 στα οποία δε το σήκωσε ποτέ κανείς με πήρε μετα από κάποιες ώρες το 2103538144 και μου έδωσε το 2103538172 και το [email protected] γιατί είπε ότι αυτή δε μπορούσε να κάνει τίποτα τους έστειλα email στο [email protected] και στο [email protected]  με τους κωδικούς των δεμάτων το IOSS και τα τιμολόγια που φαίνεται ότι έχω πληρώσει το ΦΠΑ αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω δει τίποτα, μίλησα ξανά με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι θα τους στείλουν και αυτοί email για να μου απαντήσουν και ότι ή θα με έπαιρναν σήμερα τηλέφωνο ή θα μου απαντούσαν στο email το ποσό είναι γύρω στα 65 ευρώ και για τα 2 δέματα για αυτό δε ψήνομαι να τα ξαναπληρώσω, επικοινώνησα με την επιχείρηση στην Αγγλία και μου είπαν ότι αν δεν είναι σωστά τα στοιχεία τους πάνω στο δέμα ότι δε μπορεί να φύγει από την αποθήκη τους και να μιλήσω με το τελωνείο δίνοντας του το IOSS και τα τιμολόγια. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κινηθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, εφόσον δεν έχεις κάνει αποδοχή παραλαβής των δεμάτων στα ΕΛΤΑ, συμπληρώνεις την σχετική αίτηση αναδασμολόγησης, πληρώνοντας και τα 12 ευρώ και στέλνοντας και τις σχετικές αποδείξεις (paypal, κίνηση λογαριασμού χρέωσης)

Εφόσον δικαιωθείς (με την προϋπόθεση ότι όλα έχουν γίνει σωστά με το IOSS, σύμφωνα με αυτά που παραθέτεις δίκιο έχεις) σου επιστρέφονται τα 12 και εκμηδενίζεται το ΦΠΑ.

Αν δεν δικαιωθείς, τα 12 ευρώ τα χάνεις.

Από την στιγμή που έχεις δίκιο, γιατί δεν το προχωράς? τι παραπάνω να σου πει/συμβουλεύσει κάποιος από το forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια βοήθεια σχετικά με παραγγελια από ΗΠΑ .Μεχρι πρίν 2 χρόνια ερχόταν ανευ τελωνείου ,δυστυχώς τώρα έχω όπως όλοι το γνωστό πρόβλημα .Η αξία είναι 300 +20 δολάρια  τα μεταφορικά ΄δηλ 320 δολαρια.Το καλό είναι είναι ότι τα στέλνει με το USPS δηλ το απλό ταχυδρομείο ,οπότε θα έρθει μεσω ΕΛΤΑ . Υποθέτω ότι θα προστεθεί το 24% ΦΠΑ .

Τι υπόλοιπες επιβαρύνσεις μπορεί να πληρώσω ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από peet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία από ελβετικό site 23/5 και ενημέρωση από την μεριά τους ότι το δέμα εστάλει, χωρίς tracking number, 24/5 πιθανόν μέσω Ουγγαρίας, ακόμα άφαντο. Φίλος από Αθήνα παραγγέλνει από το ίδιο site 3/6 και παραλαμβάνει 4/7 με ΕΛΤΑ Courier! Σε επικοινωνία μου μαζί τους δεν μπορούν να μου δώσουν tracking number και μου λένε πως αν δεν περάσουν 8 εβδομάδες δεν μπορουν να κάνουν τίποτα. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και αν μπορώ εγω να αναζητήσω το δέμα με βάση τα στοιχεία αποστολής;

 

Επεξ/σία από kupiakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από iHerb παραδόθηκε σπίτι από την Speedex χωρίς έξτρα χρεώσεις.

Φαίνεται ότι διορθώθηκε το θέμα με το IOSS και το τελωνείο, οπότε βουρ για νέες παραγγελίες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα 2 τέτοια https://www.banggood.com/Anion-Shower-Head-Filter-SPA-Water-saving-Filtration-Cleaner-Handheld-Bathroom-p-1609556.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=USA

 

από usa αποθήκη, πέρασε από deutsche post, ελτά, τα οποία με χρέωσαν φπα 11 λεπτά.

Στο πακέτο έγραφε value σχεδόν 47 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αγορα αξιας περιπου 35ε μαζι με μεταφορικα απο Amazon.co.uk θα πληρωσω τελωνειο?

Το αντικειμενο δεν ειναι sold by Amazon αλλα απο μαγαζι.

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Για αγορα αξιας περιπου 35ε μαζι με μεταφορικα απο Amazon.co.uk θα πληρωσω τελωνειο?

Το αντικειμενο δεν ειναι sold by Amazon αλλα απο μαγαζι.

Αν δε κάνω λάθος, εφόσον δεν είναι sold by Amazon, θα πληρώσεις τελωνείο, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

εχει προκυψει το εξης προβλημα!

Αγορα απο AMAZON USA, αλλα απο 3rd party πωλητη, κατι που δεν προσεξα με συνεπεια να μην υπολογιζονται και τα κοστη για εκτελωνισμο.

Οταν το δεμα εφτασε Ελλαδα, η UPS επικοινωνησε μαζι μου για τον εκτελωνισμο...

Με βαση την τιμολογιακη πολιτικη των ΕΛΤΑ, υπεθεσα πως το κοστος θα ειναι μικρο και εστειλα την αποδειξη, αυτο ειχε ως αποτελεσμα το τελωνειο να ειναι παραπανω απο την αξια του προιοντος!!!

Υπαρχει τροπος να γλιτωσω τουλαχιστον καποια απο αυτα τα χρηματα;

Αξία CIF

Value CIF

 

     

Αξία Αγαθών+Ασφάλεια+Ναύλος όπως δηλώθηκε από τον αποστολέα σας.

Value of Goods + Insurance + Freight as declared from shipper.

     

 

     

85,15€

 

     

 

     

 

     

 

     

 

     

Αμοιβή Εκτελωνισμού

 

 

 

Brokerage Service Fee

     

Για τις Αποστολές οι οποίες απαιτούν επίσημη εισαγωγή θα χρεώνεται αμοιβή εκτελωνιστικών διατυπώσεων. 

 

Import shipments that require Formal Clearance will be charged with a Brokerage service fee.

     

 

49,60€/Αποστολή (Shipment)-CIF <250 €

 

68,20€/Αποστολή (Shipment)-CIF >250 -10000€

 

148,80 €/Αποστολή (Shipment)- CIF >10000€

     

 

49,60€

     

ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ

 

 

 

Import Formal Doc.-

Delivery Order

     

Για την διαδικασία εκτελωνισμού εισαγωγών, απαιτούνται επίσημα έγγραφα τα οποία πρέπει να κατατεθούν στο τελωνείο.

 

Custom Import Formalities are required for the Custom Clearance procedures.

     

16€/Αποστολή. Xρέωση διατακτικής        εκτελωνισμού μέσω UPS of Greece Inc

20€/Αποστολή. Xρέωση διατακτικής   εκτελωνισμού από τρίτο εκτελωνιστή.

 

16€ /shipment. Using UPS Brokerage Services.

20€ /shipment. Using TP Broker services.

     

16,00€

     

Τέλος διαχείρισης

Τελωνειακής Αποθήκης /Εργατικά

Τέλος που δεν αφορά την εταιρεία UPS.

 

Handling Fees

Fee beyond UPS control

     

Εκτιμώμενο τέλος διαχείρισης αποστολών, με προσωρινή εναπόθεση σε τελωνειακή αποθήκη φορέα επίγειας εξυπηρέτησης Goldair Handling*

 

A Handling Fee is charged when the packages are kept temporarily in the bonded warehouse of our ground – handling service provider. *

     

Πάγια χρέωση Εργατικών τις πρώτες 48 ώρες από την άφιξη, σύμφωνα με την ως κάτωθι κλίμακα :

*First 48hrs from arrival-Fixed Charge

  1-  15 kgs - 14.52€  (max 3 pcs)

16-300 kgs - 22.10€  (max 3 pcs)

-3€ πρόσθετη χρέωση από το 4ο δέμα και άνω/ additional fee from the 4th piece

- 0.49€ /πακέτο (piece) - Ασφάλιστρο Εμπορεύματος/Insurance Fee

     

15,01€

 

     

Τέλος προσωρινής

Εναπόθεσης σε

Τελωνειακή Αποθήκη.

Τέλος που δεν αφορά την εταιρεία UPS.

Storage Fees

Fee beyond UPS control

     

Υπολογίζεται τέλος όταν οι αποστολές παραμένουν προσωρινά σε τελωνειακή αποθήκη του φορέα επίγειας εξυπηρέτησης Goldair Handling *

 

A Storage Fee is charged when the packages are kept temporarily in the bonded warehouse of our ground – handling service provider. *

     

Οι πρώτες 48 ώρες δωρεάν, η κάθε επόμενη προς 1,67€/μέρα/δέμα.

 

*First 48hrs from arrival Free of Charge.

If the shipment stays in the bonded warehouse for more than 48 hours there is a Storage Fee of 1.67€ per package, per day.

     

 

     

ΤΕΛΩΝΕΙΟ-Customs

     

Duties & Taxes  (Φόροι & Δασμοί) *

     

 

     

20,44€

     

Πιστοποιητικά

Χημείο, Γεωπονι- κός, Κτηνιατρικός έλεγχος κτλ.

Τέλος που δεν αφορά την εταιρεία UPS.

Certifications

Chemical Fee, Agricultural, Veterinary Fee etc

Controlled by Government Agencies.

     

/Αποστολή. Για περισσότερες πληροφορίες χρεώσεων κτηνιατρικών ελέγχων στο σημείο εισόδου της Ε.Ε. επικοινωνείτε με το Εκτελωνιστικό μας Τμήμα, είτε τηλεφωνικά στο 210 35 43 860, από Δευτέρα έως Παρασκευή 8:00- 16:30, είτε μέσω email στο [email protected]

Σε περίπτωση κτηνιατρικού ελέγχου η χρέωση είναι 32,72€ συμπεριλαμβανομένης της τραπεζικής αμοιβής.

     

/shipment / per CVDE. For extra charges that may occur for veterinary inspections at the point of entry into the EU, please contact with our Brokerage Department from 08.00 a.m. until 16.30 p.m. Monday to Friday at 210 35 43 860 or through email at [email protected] In case of Chemical analysis charge, the standard expense is 32.72€ including the bank fee (1€).

     

 

 

 

     

ΣΥΝΟΛΟ/ TOTAL

     

*Fee beyond UPS control

     

ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

APPROXIMATE CHARGE

     

101,05 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα δεμα αξιας 20 GBP απο Αγγλια.  Πανω ειχε κολλημενο πορτοκαλι αυτοκολλητο που ελεγε ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΦΠΑ.
Στα ΕΛΤΑ με χρεωσαν 13 Ευρω!!

Κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωσω 20 GBP= 23 Euro * 24 % = 5.5 Euro ? Και αντε να βαλεις και τα 3 Ευρω των ΕΛΤΑ για τον κοπο του εκτελωνισμου να βγουν 8,5 Euro. Αν κ σ αυτην την περιπτωση θα επρεπε να εχει εκεινο το αναλυτικο κιτρινο αυτοκολλητο.

Τα 13 Ευρω πως προεκυψαν?

Ξεχαστηκα να ρωτησω οταν το πηρα και τωρα το συνειδητοποιησα. Αν παρω τηλ σιγα μη με εξυπηρετησουν. Πρεπει να τρεχω παλι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...