Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2018 στις 10:59 ΠΜ, idonthave είπε

Έβαλα  δυο παραγγελίες από banggood διαφορά 2 μέρες μεταξύ τους, κόστος περίπου 60€ η καθεμία (αν και δεν παίζει ρόλο).

Τρόπος αποστολής PDM (priority direct mail), πληρωμή με paypal. To tracking number όσες φορές έχω βάλει παραγγελία με PDM

έχει κατάληξη xxxxxxxNL. Μπήκα να δω κάτι στις παραγγελίες και (δεν το είχα προσέξει) έχει xxxxxxxCN στο τέλος!!!

---

Μίλησα μαζί τους στο live chat, τους περιέγραψα τα παραπάνω και μου είπαν

  • ότι άλλαξε ο courier (το άλλο δέμα έρχεται με την γνωστή μορφή στο tracking με NL στο τέλος)
  • το PDM καλύπτει free tax.
  • και σε ερώτηση που πληρώσω στο τελωνείο αν θα καλύψουν τα επιπλέο έξοδα, μου είπε ναι

1555132221_2018-09-1310-24-39.jpg.6ca632b66565fde19752091faacbb75a.jpg

η ομιλία παρακάτω στο live chat (με τα αγγλικά που κατέχω :P)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
Terri Thu, 09/13/18 09:21:43 am Europe/Athens  
 
 
Hello, I am Terri. What can I do for you today?  
 
 
 
 
  idonthave 09:22:21 am  
 
 
hello, I choose priority direct mail for shipping to Greece  
so that I don't pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:22:41 am  
 
 
We support a tax-free shipping method, the Priority Direct Mail, to your country. By selecting this shipping method you can enjoy shopping on Banggood without worrying about having to pay any customs duties.  
you are right , Thank you for your support to us!  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:23:09 am  
 
 
and see that at the end of track number has CN No NL  

for this order 542xxxxx, tracking LZ7xxxxxxx7CN

 
 
 

 ....

idonthave 09:27:01 am  
 
 
All the orders I place with priority direct mail the tracking number end with LXxxxxxxxNL  
now the track number end with CN  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:51 am  
 
 
yes , right , the courier changed it  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:27:55 am  
 
 
the problem is if it get in custom office  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:55 am  
 
 
no error  
yes, may i know your concern? 09:28:04 am
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:12 am  
 
 
I will pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:28:16 am  
 
 
We support free tax to ship via the priority direct mail to your country, please enjoy the shipping.  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:48 am  
 
 
So if I pay extra custom fees you will cover it?  
 
 
 
 
 
  Terri 09:29:43 am  
 
 
yes, you are right  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:30:06 am  
 
 
ok, thanks for your time  
 
 
 
 
 
  Terri 09:30:27 am  
 
 
Nice to chat with you . :)  
we will try our best to help you , do not worry about it . Thank you for your support to us!

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της παραγγελίας/αποστολής

Το δέμα κατά 99,999% απ'όσο βλέπω έχει περάσει τελωνείο και δεν υπήρξε κάποια έξτρα χρέωση πάλι καλά, αύριο παραλαμβάνω,

το μόνο αρνητικό η καθυστέρηση 25 μέρες (μέχρι να περάσει από έλεγχο).

Spoiler

1315538906_2018-10-0400-09-28.png.9d9dcc4cd2106001a67ae281f64ecb95.png

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εφόσον έχεις βάλει priority direct mail τι ανχωνεσαι με το τελωνείο;

Δεν πληρώνεις κάτι.

 

διάβασε τα παρακάτω

1)

Αναφορά σε κείμενο

...

Μπήκα να δω κάτι στις παραγγελίες και (δεν το είχα προσέξει) έχει xxxxxxxCN στο τέλος!!! Στάλθηκε με china post ενώ είχα επιλέξει/πληρώσει PDM.

...

Μίλησα μαζί τους στο live chat, τους περιέγραψα τα παραπάνω και μου είπαν

  • ότι άλλαξε ο courier (το άλλο δέμα έρχεται με την γνωστή μορφή στο tracking με NL στο τέλος)

 

 

2)https://www.insomnia.gr/forums/topic/680815-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-part-2/?do=findComment&comment=56690546  και τα επόμενα 2 post

 

3) https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56705492

____________________________

Όσο για το δέμα μου (πράγματα για rc), το παρέλαβα σήμερα, ανοίχθηκε για έλεγχο (πέρα το πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακός ελεύθερο, είχε και αυτοκόλλητη ταινία στο σημείο που ανοίχθηκε) χωρίς έξτρα επιβάρυνση.

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά αυτοκινήτου συνολικού βάρους 4,5 κιλά περίπου.
Δεν είναι μεγάλα σε όγκο π.χ. καδένα χρονισμού, κάποια γρανάζια κτλ.
Δυστυχώς τα έχω βρει από site στα ΗΑΕ και μου τα στέλνουν με DHL (3-7 ημέρες) ή EMS (7-15 ημέρες) με τελικό ποσό 460 / 485 ευρώ.
Αν προχωρήσω στην παραγγελία ποιές από τις παραπάνω 2 επιλογές μεταφοράς να επιλέξω?
Τι τελωνείο + διάφορα άλλα έξοδα να υπολογίζω...?
Κάθε βοήθεια / συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dioz είπε

Καλησπέρα
Θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά αυτοκινήτου συνολικού βάρους 4,5 κιλά περίπου.
Δεν είναι μεγάλα σε όγκο π.χ. καδένα χρονισμού, κάποια γρανάζια κτλ.
Δυστυχώς τα έχω βρει από site στα ΗΑΕ και μου τα στέλνουν με DHL (3-7 ημέρες) ή EMS (7-15 ημέρες) με τελικό ποσό 460 / 485 ευρώ.
Αν προχωρήσω στην παραγγελία ποιές από τις παραπάνω 2 επιλογές μεταφοράς να επιλέξω?
Τι τελωνείο + διάφορα άλλα έξοδα να υπολογίζω...?
Κάθε βοήθεια / συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ.

Όποια και να επιλέξεις, θα πονέσεις στο τελωνειο.

Αναλυτικά πως βγαίνει το τελωνειο με αποστολή με courier στον παρακάτω αναλυτικό οδηγό του makfil

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, isay είπε

Όποια και να επιλέξεις, θα πονέσεις στο τελωνειο.

Αναλυτικά πως βγαίνει το τελωνειο με αποστολή με courier στον παρακάτω αναλυτικό οδηγό του makfil

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Ευχαριστώ για το λινκ....θα το μελετήσω...

Το θέμα είναι πόσο θα πονέσω...γιατι αν τα παρω απο Ελλάδα μιλάμε για διπλάσια  τιμή σε σχέση με τον Άραβα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dioz είπε

Ευχαριστώ για το λινκ....θα το μελετήσω...

Το θέμα είναι πόσο θα πονέσω...γιατι αν τα παρω απο Ελλάδα μιλάμε για διπλάσια  τιμή σε σχέση με τον Άραβα.....

Γράφει στον οδηγό τον τρόπο υπολογισμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια ,θα ηθελα να κανουμε μια συνοψη γιατι εχω καιρο να παρακολουθησω το νημα,διαβασα τις τελευταιες δεκα σελιδες και δεν εβγαλα ακρη.

Μεχρι και τον ιουνιο που εκανα τη τελευταια μου παραγγελια τα πραγματα που ειχαν αξια μικροτερη των 22 ευρω περνουσαν χωρις προβλημα,οσα ειχαν μεγαλυτερη αξια ηταν θεμα τυχης για το αν θα σταματησουν.

Τωρα πλεον τα δεματα εκτος ΕΕ σταματανε οπως και να εχει?

Εκανα καποιες παραγγελιες μικροτερες των 22 ευρω και βλεπω στο track elta οτι ολα εχουν σταματησει τελωνειο για ελεγχο(ξερω οτι δε θα πληρωσω αλλα με ενδιαφερει να δω αν υπαρχει πιθανοτητα να τη γλυτωσω με κατι ακριβοτερο στο μελλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θέλει ο γαμπρός μου να κάνουμε μια αγορά απο (ebay ή aliexpress) η οποία συνολικά θα βγει περίπου στα 100€ 

Η ερώτησή μου είναι η εξής, επειδή δεν έχει τύχει να κάνω αγορά απο εκτός ΕΕ μεγάλο ποσό που θα περάσει τελωνείο, πόσο θα βγεί τελική τιμή με εκτελωνισμό και όλα? Είχα διαβάσει κάπου για 15€ + (κοστος δεματος)*1.24 ισχύει αυτό? Και επίσης ο εκτελωνισμός γίνεται κανονικά και εμείς θα πάμε απλά στο ΕΛΤΑ να πληρώσουμε το έξτρα ποσό και να παραλάβουμε το πακέτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο aliexpress εκανα παραγγελεια ενα προϊόν 4 φορες ξερω γω σε διαφορετικα χρωματα,και μου εβγαζε οτι αμα διαλεξω το ιδιο shipping τροπο για ολα,θα πληρωσω μονο μια φορα,δηλαδη 3 ευρω,και οχι 3 ευρω για το καθε ενα.

Αυτο ειναι αναλογα με τον  πωλητή? γιατι προσπαθω το ιδιο πραγμα σε αλλο πωλητη και μου βγαζει να πληρωσω μεταφορικα για καθε ενα πραγμα ξεχωριστα,ενω και ειναι το ιδιο προιον σε αλλο χρωμα,αλλα και απο τον ιδιο πωλητη προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια ,θα ηθελα να κανουμε μια συνοψη γιατι εχω καιρο να παρακολουθησω το νημα,διαβασα τις τελευταιες δεκα σελιδες και δεν εβγαλα ακρη.

Μεχρι και τον ιουνιο που εκανα τη τελευταια μου παραγγελια τα πραγματα που ειχαν αξια μικροτερη των 22 ευρω περνουσαν χωρις προβλημα,οσα ειχαν μεγαλυτερη αξια ηταν θεμα τυχης για το αν θα σταματησουν.

Τωρα πλεον τα δεματα εκτος ΕΕ σταματανε οπως και να εχει?

Εκανα καποιες παραγγελιες μικροτερες των 22 ευρω και βλεπω στο track elta οτι ολα εχουν σταματησει τελωνειο για ελεγχο(ξερω οτι δε θα πληρωσω αλλα με ενδιαφερει να δω αν υπαρχει πιθανοτητα να τη γλυτωσω με κατι ακριβοτερο στο μελλον)

Τα συστημένα σε πολύ μεγάλο ποσοστό σταματάνε τελωνείο, ανεξαρτήτως ποσού. Τα untracked δέματα κάτω από 22€ είναι θεμα τύχης και μεταφορικής αν θα μπουν τελωνείο, παντως έχουν λιγότερες πιθανότητες. Το αν θα σου ζητήσουν αποδεικτικό εξαρτάται από πολλα ( όγκο δέματος, αναγραφομενη τιμή, περιγραφή, τελωνειακό υπάλληλο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Το δικό μου δέμα, από Μαλαισία ορμώμενο, αξίας 18€, στο tracking γράφει AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

Αντιλαμβάνομαι ότι εγώ είμαι ο addressee. Πρέπει εγώ λοιπόν να επικοινωνήσω με το τελωνείο και να τους στείλω την απόδειξη μου, ή ζητάω να το κάνει η εταιρεία από την οποία αγόρασα το προϊον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Καλησπέρα!

Το δικό μου δέμα, από Μαλαισία ορμώμενο, αξίας 18€, στο tracking γράφει AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

Αντιλαμβάνομαι ότι εγώ είμαι ο addressee. Πρέπει εγώ λοιπόν να επικοινωνήσω με το τελωνείο και να τους στείλω την απόδειξη μου, ή ζητάω να το κάνει η εταιρεία από την οποία αγόρασα το προϊον;

εσυ πρεπει να στειλεις αποδεικτικο πληρωμης (καρτα/paypal) στο [email protected]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duende είπε

εσυ πρεπει να στειλεις αποδεικτικο πληρωμης (καρτα/paypal) στο [email protected]

Μόλις το έκανα, ελπίζω να πάει καλά :) Θα ενημερώσω σχετικά για να δούμε τι γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...