Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι, θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από το etsy, κι ο πωλητής είναι από Ταϊλάνδη.

Το etsy μου βγάζει συνολικό κόστος με τον Ελληνικό ΦΠΑ και τα μεταφορικά 180 σχεδόν, από τα οποία τα μεταφορικά είναι περίπου 27 ευρώ. 

Τι ισχύει για το τελωνείο, προφανώς δεν είναι μέσα στα 180 , πόσο θα μου έρθει;

Υπάρχει τρόπος να μου έρθει λιγότερο αν σπάσω την παραγγελία σε δύο - τρεις παραγγελίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Να ρωτήσω κάτι, θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από το etsy, κι ο πωλητής είναι από Ταϊλάνδη.

Το etsy μου βγάζει συνολικό κόστος με τον Ελληνικό ΦΠΑ και τα μεταφορικά 180 σχεδόν, από τα οποία τα μεταφορικά είναι περίπου 27 ευρώ. 

Τι ισχύει για το τελωνείο, προφανώς δεν είναι μέσα στα 180 , πόσο θα μου έρθει;

Υπάρχει τρόπος να μου έρθει λιγότερο αν σπάσω την παραγγελία σε δύο - τρεις παραγγελίες; 

Από etsy δεν γνωρίζω, αλλά θα γράψω τι ισχύει από τρίτες χώρες. Δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθήσω.

Το όριο ειναι 150€ καθαρή αξία, μόνο η αξία του αντικειμένου, δλδ χωρίς τον φ.π.α. Με τον φ.π.α βγαίνει 186€, άρα εφόσον γράφεις η τιμή ειναι με φ.π.α (VAT Included) τοτε το όριο ειναι 186€ Τα μεταφορικά δεν περιλαμβάνονται στη τιμή αν αναγράφονται ξεχωριστά στο τιμολόγιο.

Παίζει σημαντικό ρόλο αν το δέμα θα έρθει κατευθείαν Ελλαδα η αν το etsy τα στέλνει πρώτα σε κάποια άλλη Ευρωπαικη χώρα να εκτελωνιστούν πριν έρθουν Ελλαδα (όπως κάνει το Aliexpress και το Banggood).

Αν πάνε πρώτα σε άλλη Ευρωπαικη χώρα και το δέμα κοστίζει κάτω από το όριο, είτε έρθει με τα ΕΛΤΑ είτε έρθει με courier δεν θα περασει τελωνείο ξανά στην Ελλαδα και δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω.

Αν έρθει κατευθείαν Ελλαδα και έρθει με τα ΕΛΤΑ θα έχεις κάποια χρέωση (μάλλον 15€, κανονικά δεν θα έπρεπε αλλά ειναι άλλη ιστορία). Αν έρθει με courier το κόστος θα ειναι περίπου 50-60 ευρώ.

Με τα ΕΛΤΑ ισχύει ότι γράφω κάτω, με courier θα ειναι πιο μεγάλη η χρέωση (όπως έγραψα πιο πάνω, αν έρθει κατευθείαν Ελλαδα)

Κάνω copy paste κομμάτι από εδώ - https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Για τα αντικείμενα μέχρι 150€ τα ΕΛΤΑ πλέον χρησιμοποιούν την «ίδια αξία» (εσωτερική αξία), η οποία σε αντίθεση με τη CIF, αφορά μόνο το κόστος το αντικειμένου.

Με λίγα λόγια αν αγοράσετε κάτι το οποίο έχει ξεκάθαρα στις χρεώσεις, άλλη χρέωση αντικειμένου και άλλη χρέωση αποστολής, το όριο ειναι η αξία του αντικειμένου είναι ΜΟΝΟ η δικιά του. Δεν προσμετράτε σε αυτή το κόστος των μεταφορικών.

Σας το αντιγράφω και απο το taxheaven.gr που τα λένε καλύτερα απο εμένα.

Ως «ίδια αξία» (εσωτερική αξία)νοείται:
α) για εμπορεύματα εμπορικού χαρακτήρα: η τιμή των εμπορευμάτων αυτών καθαυτά όταν πωλούνται για εξαγωγή στο τελωνειακό έδαφος της Ένωσης, μη συμπεριλαμβανομένων των εξόδων μεταφοράς και ασφάλισης, εκτός εάν αυτά περιλαμβάνονται στην τιμή και δεν αναγράφονται χωριστά στο τιμολόγιο, και τυχόν άλλων φόρων και επιβαρύνσεων που μπορούν να ελεγχθούν από τις τελωνειακές αρχές από κάθε σχετικό έγγραφο·
β) για εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα: η τιμή που θα είχε καταβληθεί για τα ίδια τα εμπορεύματα εάν είχαν πωληθεί για εξαγωγή στο τελωνειακό έδαφος της Ένωσης.

 

2021-07-22-13_54_01-14.4_2-.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις τόσο αναλυτικά. 

Τελικά προχώρησα σε αγορά, σκεπτόμενος ότι θα χρεωθώ άλλα 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού, ωστόσο είδα ότι κατά την πληρωμή μου έγραφε ότι πληρώνω τώρα 177 αλλά μπορεί να χρεωθώ έως 216 ευρώ, δεν ξέρω πως προκύπτει αυτό το νούμερο, παρόλα αυτά προχώρησα σε πληρωμή. Ελπίζω να μην φτάσει τόσο τελικά και να έρθει με ελτά. 

 

Screenshot_20230601-135135.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/6/2023 στις 2:30 ΠΜ, 1nsom-n1k είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις τόσο αναλυτικά. 

Τελικά προχώρησα σε αγορά, σκεπτόμενος ότι θα χρεωθώ άλλα 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού, ωστόσο είδα ότι κατά την πληρωμή μου έγραφε ότι πληρώνω τώρα 177 αλλά μπορεί να χρεωθώ έως 216 ευρώ, δεν ξέρω πως προκύπτει αυτό το νούμερο, παρόλα αυτά προχώρησα σε πληρωμή. Ελπίζω να μην φτάσει τόσο τελικά και να έρθει με ελτά. 

 

Screenshot_20230601-135135.png

Στο screenshot/checkout σου εχει ενα * διπλα απο το Tax * που πρακτικα σημαινει "estimation" κατα προσεγγιση υπολογισμος φορου.

Ενδεχεται να παει και λιγο παραπανω οταν γινει τελική εκκαθαριση απο τον τελωνειακο ελεγχο.

Για μεγαλες παραγγελιες 180+πανω καλυτερα να τις κανεις ξεχωριστες/σπαστές παραγγελιες μεσα απο την πλατφορμα του aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι εχει γινει με το aliexpress, μετα απο καιρο εβαλα παραγγελιες με aliexpress standard και μεσα σε 10-15 μερες μου εχουν ερθει ολες με acs :D μαλλον εχω χασει καποια επεισοδια

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, duende είπε

Δε ξερω τι εχει γινει με το aliexpress, μετα απο καιρο εβαλα παραγγελιες με aliexpress standard και μεσα σε 10-15 μερες μου εχουν ερθει ολες με acs :D μαλλον εχω χασει καποια επεισοδια

 

 

Έχει πολύ καιρό, εχεις χάσει πολλά επεισόδια.

Αν έριχνες καμία ματιά εδώ, θα το ήξερες.🙂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια... γνωστης για αγορες απο κινεζομαγαζα αλλα με επιασε αδιαβαστο η δικια μου

με ρωτησε αν περνανε τελωνειο οι αγορες απο SHEIN

δεν ηξερα τι να απαντησω... οποτε τα φωτα σας παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, InsertCoinToJoi said:

Καλησπερα παιδια... γνωστης για αγορες απο κινεζομαγαζα αλλα με επιασε αδιαβαστο η δικια μου

με ρωτησε αν περνανε τελωνειο οι αγορες απο SHEIN

δεν ηξερα τι να απαντησω... οποτε τα φωτα σας παιδια

Οχι. Οτι εχουμε παραγγειλει απο shein, ποτε δεν εχει περασει τελωνειο. Ευγε στο shein που εχει βρει τον τροπο, να γραφει τα τελωνεια εκει που πρεπει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, mindreader said:

Οχι. Οτι εχουμε παραγγειλει απο shein, ποτε δεν εχει περασει τελωνειο. Ευγε στο shein που εχει βρει τον τροπο, να γραφει τα τελωνεια εκει που πρεπει!

Να γράφει τα τελωνεία δύσκολα, να κάνει εκτελωνισμό σε άλλη χώρα της ΕΕ  είναι το πιο πιθανό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, sdikr said:

Να γράφει τα τελωνεία δύσκολα, να κάνει εκτελωνισμό σε άλλη χώρα της ΕΕ  είναι το πιο πιθανό.

 

Δεν γραφει πουθενα για εκτελωνισμο, στο checkout. Προφανως οχι Ελλαδα, αλλα δεν λεει και για πουθενα αλλου κατι.

Χαιρομαι να δινει πονο η shein, στους χαρτογιακαδες των Βρυξελλων, που το μονο που κανουν ειναι να 'παραγουν νόμους'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, mindreader said:

Δεν γραφει πουθενα για εκτελωνισμο, στο checkout. Προφανως οχι Ελλαδα, αλλα δεν λεει και για πουθενα αλλου κατι.

Χαιρομαι να δινει πονο η shein, στους χαρτογιακαδες των Βρυξελλων, που το μονο που κανουν ειναι να 'παραγουν νόμους'.

Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως δεν εκτελωνίζουν αυτά που πουλάνε στην ΕΕ και δεν πληρώνουνε ΦΠΑ;

Οκ why not,  του καταστρέψανε τους χαρτογιακάδες, αν αυτό σε φτιάχνει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, sdikr said:

Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως δεν εκτελωνίζουν αυτά που πουλάνε στην ΕΕ και δεν πληρώνουνε ΦΠΑ;

Οκ why not,  του καταστρέψανε τους χαρτογιακάδες, αν αυτό σε φτιάχνει

 

Πουθενα δεν αναφερει περι εκτελωνισμου. Εχω κανει πολλες αγορες, εχω δει τα checkout. Αν το απορροφουν το κοστος, αν τα στελνουν στη σεληνη πρωτα, δεν ξερω. Το τελωνειο για τον αγοραστη απο το shein, ειναι σαν να μην υπαρχει. Ουτε σαν εννοια, ουτε σαν κοστος. Τι αλλο να ζητησει κανεις; Οι ανθρωποι εχουν βαλει ταξη.

Ειπαμε, στην Ασια παραγουν αντικειμενα, στην ΕΕ παραγουν νομους. Το μελλον μας και το μελλον τους, το βλεπουμε.

https://myphone.gr/mantepste-ton-logo-pou-to-spotify-prepei-na-plirosei-prostimo-54-ekat-dolarion-stin-ee/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έκανα αγορά από Αμερική με USPS (First Class Package International) , δέμα αξίας 26 ευρώ μαζί με μεταφορικά , δείχνει από 7 Ιουνίου ότι έφυγε από Αμερική και από τότε ο αριθμός tracking δεν έχει δώσει κάποια καινούργια πληροφορία , έστειλα χθες βράδυ email σε  γραμματεία τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος και μου απάντησαν ακριβώς τα εξής : ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΑΣ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ,ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡ/ΜΙΟ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΕΤΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ  

Το θέμα είναι ότι στο τελωνείο ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο , δεν απαντάνε email και στις υπηρεσίες tracking ΕΛΤΑ και λοιπά δεν εμφανίζει καν το δέμα , τι μπορώ να κάνω ?? Κάποια βοήθεια ?? Να σημειώσω ότι το δέμα είναι να παραδοθεί Κρήτη οπότε να περάσω μία βόλτα από εκεί αποκλείεται για προφανείς λόγους .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια και συγγνώμη άμα κούρασα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnPallis είπε

Καλησπέρα , έκανα αγορά από Αμερική με USPS (First Class Package International) , δέμα αξίας 26 ευρώ μαζί με μεταφορικά , δείχνει από 7 Ιουνίου ότι έφυγε από Αμερική και από τότε ο αριθμός tracking δεν έχει δώσει κάποια καινούργια πληροφορία , έστειλα χθες βράδυ email σε  γραμματεία τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος και μου απάντησαν ακριβώς τα εξής : ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΑΣ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ,ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡ/ΜΙΟ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΕΤΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ  

Το θέμα είναι ότι στο τελωνείο ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο , δεν απαντάνε email και στις υπηρεσίες tracking ΕΛΤΑ και λοιπά δεν εμφανίζει καν το δέμα , τι μπορώ να κάνω ?? Κάποια βοήθεια ?? Να σημειώσω ότι το δέμα είναι να παραδοθεί Κρήτη οπότε να περάσω μία βόλτα από εκεί αποκλείεται για προφανείς λόγους .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια και συγγνώμη άμα κούρασα.....

Καλησπέρα. Βάλε μια το tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ μήπως φαίνεται κανένα next tracking number πάνω δεξιά. Παράδειγμα φώτο κάτω.

YT..PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...