Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/10/2018 στις 11:08 ΠΜ, akefaloskavalaris είπε

Να ενημερώσω πλήρως, ώστε να την γλιτώσουν κι άλλοι μελλοντικά.

Είχα παραγγείλει δέμα από Μαλαισία. Και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος με το Τελωνείο / ΕΛΤΑ μέσω mail :

Πρώτα το email που τους έστειλα εγώ στα '[email protected]'; και '[email protected]:

Αξιότιμε κύριε / κυρία,

Σας αποστέλλω το παρόν για να δηλώσω πως η αξία του δέματός μου με tracking number RC1........6MY είναι 18,81€. Σας προωθώ κατωτέρω το e-mail την σχετική απόδειξη από το PayPal.

Το δέμα μου σύμφωνα με την tracking υπηρεσία βρίσκεται στο εξής στάδιο : 

2018-10-04 07:39 ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

Σας αναγράφω κατωτέρω τα πλήρη στοιχεία της παραγγελίας μου προς ταυτοποίηση :

•    Website παραγγελίας : www.cafago.com
•    Εταιρεία : TOMTOP TECHNOLOGY LIMITED - [email protected]
•    Αριθμός Παραγγελίας : .........
•    Ημερομηνία Παραγγελίας : 15/9/2018
•    Tracking Number :   .................

Επισημειώνω πως θα παρατηρήσετε η ημερομηνία παραγγελίας του προϊόντος με την ημερομηνία του PayPal ταυτίζεται – 15/9/2018.

Για οποιοδήποτε θέμα βρίσκομαι άμεσα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο : ..............

Με εκτίμηση,
...................

 

Η "αποδειξη¨ ειναι αυτα τα στοιχεια που εβαλες,website,αριθμος παραγγελιας κλπ?

Ή καποιο screenshot με το ποσο που πληρωσες που τους στελνεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, DYEL είπε

Η "αποδειξη¨ ειναι αυτα τα στοιχεια που εβαλες,website,αριθμος παραγγελιας κλπ?

Ή καποιο screenshot με το ποσο που πληρωσες που τους στελνεις?

Αποδειξη ΠΑΝΤΑ ειναι screenshot απο κινηση καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,πήρα ένα λαπτοπ αξίας 180 ευρώ απο Gearbest και μου εστειλαν με DHL paket, SHIPPING METHOD EUEXPHQDP και tracking με CF.....DE,θα περάσει τελωνείο ?

Επέλεξα priority line.Οπότε λογικά πηγαίνει μέσω Γερμανίας και απο εκεί οδικώς Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George b είπε

Καλησπέρα,πήρα ένα λαπτοπ αξίας 180 ευρώ απο Gearbest και μου εστειλαν με DHL paket, SHIPPING METHOD EUEXPHQDP και tracking με CF.....DE,θα περάσει τελωνείο ?

ΜΑΛΛΟΝ οχι, αλλά με το gearbest ποτε δεν είσαι σιγουρος.

2 ώρες πριν, George b είπε

Επέλεξα priority line.Οπότε λογικά πηγαίνει μέσω Γερμανίας και απο εκεί οδικώς Ελλάδα?

Ναι και λογικά ο περισσότεορος χρόνος αναμονής θα είναι το να φύγει απο Γερμανια και να φτάσει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έκανα μία αγορά από amazon.co.uk (35 ευρώ) και μου βγάζει ότι έφυγε 27/9 από Χόνγκ Κόνγκ.....?!?!?

Στο 17Track εμφανίζει 

2018-10-06 GR, Loaded to movement / tour vehicle

Στο Amazon εμφανίζει 

Your package is delayed in the customs clearance process.

Your package is clearing customs. Please check again later for more delivery info from YunExpress.

Was expected 22 October

Τώρα εγώ τι κάνω...? Περιμένω μέχρι 22/10...? Πρέπει να επικοινωνήσω με κάποια υπηρεσία...?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dioz είπε

Καλημέρα

Έκανα μία αγορά από amazon.co.uk (35 ευρώ) και μου βγάζει ότι έφυγε 27/9 από Χόνγκ Κόνγκ.....?!?!?

Στο 17Track εμφανίζει 

2018-10-06 GR, Loaded to movement / tour vehicle

Στο Amazon εμφανίζει 

Your package is delayed in the customs clearance process.

Your package is clearing customs. Please check again later for more delivery info from YunExpress.

Was expected 22 October

Τώρα εγώ τι κάνω...? Περιμένω μέχρι 22/10...? Πρέπει να επικοινωνήσω με κάποια υπηρεσία...?

Ευχαριστώ.

Πηγαινε στη σελίδα https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

και βάλε το tracking number που εχεις. Αν εχει μπει τελωνειο και περιμένουν να τους στειλεις χαρτουρα, θα στο γράφει εκει

edit : Επειδή σε βλέπω λίγο "αδιαβαστο" για αγορές απο εξωτερικό αν βγει δασμος τελωνειου και αν τα 35 ευρω ειναι το συνολικο ποσο μαζι με μεταφορικά και αν δεν τα εχεις προπληρώσει στο amazon (που το βλέπω χλωμό), τοτε ο δασμος θα ειναι περιπου 23 ευρω που θα πληρωσεις στο ταχυδρομειο κατά την παραλαβη. 

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, isay είπε

Πηγαινε στη σελίδα https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

και βάλε το tracking number που εχεις. Αν εχει μπει τελωνειο και περιμένουν να τους στειλεις χαρτουρα, θα στο γράφει εκει

edit : Επειδή σε βλέπω λίγο "αδιαβαστο" για αγορές απο εξωτερικό αν βγει δασμος τελωνειου και αν τα 35 ευρω ειναι το συνολικο ποσο μαζι με μεταφορικά και αν δεν τα εχεις προπληρώσει στο amazon (που το βλέπω χλωμό), τοτε ο δασμος θα ειναι περιπου 23 ευρω που θα πληρωσεις στο ταχυδρομειο κατά την παραλαβη. 

Έβαλα το tracking number στο παραπάνω link και μου βγάζει οτι δεν είναι έγκυρος....είναι της μορφής ΥΤxxxxxxx ( Yun Express)

Υ.Γ. Πάντως δεν καταλαβαίνω αφού έβαλα παραγγελία απο Αγγλία πώς προέκυψε ο κινέζος.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dioz είπε

Υ.Γ. Πάντως δεν καταλαβαίνω αφού έβαλα παραγγελία απο Αγγλία πώς προέκυψε ο κινέζος.....?

Εχουμε γράψει πολλές φορές οτι το amazon ειναι πλατφόρμα τυπου πολυκατάστημα και οι πωλητες μπορουν να ειναι οπουδήποτε στον κόσμο για αυτό οταν δεν ψωνιζουμε απο το ιδιο το amazon (γραφει sold by amazon) αλλά απο κάποιο τριτο πωλητη, είναι εξυπνο να τους ρωτάμε απο που στέλνουν το ειδος. 

14 λεπτά πριν, dioz είπε

Έβαλα το tracking number στο παραπάνω link και μου βγάζει οτι δεν είναι έγκυρος....είναι της μορφής ΥΤxxxxxxx ( Yun Express)

Αρα ειναι και tracking που δεν μπορεις να παρακολουθήσεις εκτός Κίνας, δηλαδη θα ξέρεις οτι έφτασε, ειτε αν σου ερθει σπιτι ειδοποιηση ή να σου ερθει επιστολή/sms απο το ελληνικο τελωνειο οτι πρεπει να τους στειλεις χαρτουρα για τον εκτελωνισμο. 

Εχε υποψη οτι ΙΣΩΣ εχεις ενα παραθυράκι να ακυρώσεις την παραγγελία στο amazon και να πάρεις κατι αλλο απο αλλου. Κοιτα στο amazon, στην περιγραφη του ειδους και στο profile του πωλητη αν γραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι στελνει απο Αγγλία και αν ναι, ανοιγεις dispute στο amazon οτι ο πωλητης λεει ψεματα (στο εστειλε απο Κίνα) και αυτό ειναι βλαπτικό για σενα λόγω τελωνειου. Προσεχε, το βασικό σου πάτημα ειναι οτι ο πωλητης εκανε απατη για να μαζεψει πωλήσεις ΟΧΙ οτι θα πληρώσεις τελωνειο. Ειναι διαφορετικά πραγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς συμπτωματικά, σήμερα βρήκα κάποιες πληροφορίες στο αγγλικό και το γερμανικό amazon, που ίσως βοηθήσουν ορισμένους για μελλοντικές αγορές.

Το γερμανικό amazon το γράφει ξεκάθαρα, πως "για αγορές με αποστολή από χώρα εκτός Ε.Ε. μπορεί να υπάρχουν φόροι, και όταν η διεύθυνση παραλαβής είναι εντός Ε.Ε ο πωλητής είναι υπεύθυνος για αυτούς".

Στο αγγλικό amazon, είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα: "για αγορές προϊόντων που πωλούνται και αποστέλλονται από το εξωτερικό προς τη χώρας σας, εσείς ή ο εκάστοτε παραλήπτης είστε υπεύθυνοι για την πληρωμή φόρων/δασμών, βάσει της νομοθεσίας της χώρας παραλαβής". Σε άλλο σημείο γράφει πως "παραγγέλνοντας από το amazon.co.uk, θεωρείστε εισαγωγέας και πρέπει να συμμορφωθείτε με τη νομοθεσία της χώρας παραλαβής".

Άρα λαμβάνοντας υπ'όψιν τα παραπάνω, αν ο πωλητής στη συγκεκριμένη περίπτωση γράφει αποστολή από uk και το έστειλε από Κίνα, έκανε απάτη. Αν όμως γράφει στην περιγραφή "αποστολή από Κίνα", ο εκτελωνισμός βαραίνει τον παραλήπτη.

Επεξ/σία από FKLDS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, FKLDS είπε

....

Άρα λαμβάνοντας υπ'όψιν τα παραπάνω, αν ο πωλητής στη συγκεκριμένη περίπτωση γράφει αποστολή από uk και το έστειλε από Κίνα, έκανε απάτη. Αν όμως γράφει στην περιγραφή "αποστολή από Κίνα", ο εκτελωνισμός βαραίνει τον παραλήπτη.

Αυτό ακριβώς υπέδειξα στον dioz. Αν ο πωλητης δεν γραφει χώρα αποστολής ή γραφει χώρα εκτος ΕΕ, ειναι απολυτα καλυμμένος και το amazon δεν θα δεχτεί dispute. Αν όμως γράφει UK τοτε εκει θα πατησει ο dioz (αν θελει βεβαια να το τρέξει). 

Ο λόγος που πολλάκις εχω γράψει να ρωτείται ο πωλητης για τη χώρα αποστολής ειναι οτι η απαντηση αναγνωρίζεται απο το amazon σε περιπτωση διαφιλονικίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος πωλητής αναφέρει έδρα CN οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα.....

Δυστυχώς δεν πρόσεξα το παραπάνω.

Οπότε εφόσον δεν έχω tracking από ΕΛΤΑ....απλά περιμένω κάποια ειδοποίηση...?

Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κάποια υπηρεσία για να το προχωρήσω πιο γρήγορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dioz είπε

Οπότε εφόσον δεν έχω tracking από ΕΛΤΑ....απλά περιμένω κάποια ειδοποίηση...?

Ναι, με επιστολή ή sms αν εχεις δηλώσει κινητό. Υπολογισε κάπου 30-35 ημέρες απο την ημερομηνια αποστολή. Αν τώρα δεν το ψάξουν και περάσει τελωνειακά ελευθερο (ναι γινετια και αυτό, αλλά πλεον σπάνια), το δεμα θα ερθει απευθειας στο σπιτι σου και εχε το νου σου, μην στο τσουρνέψει κανεις, ειδικά αν δεν ειναι ελεγχόμενη η αλληλογραφία. Αυτα ειναι τα κακα των non-registred αποστολών. 

Τέλος στο λεω απο τώρα, οταν παραλαβεις να κάνεις unboxing video

14 λεπτά πριν, dioz είπε

Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κάποια υπηρεσία για να το προχωρήσω πιο γρήγορα?

Οχι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DYEL είπε

Η "αποδειξη¨ ειναι αυτα τα στοιχεια που εβαλες,website,αριθμος παραγγελιας κλπ?

Ή καποιο screenshot με το ποσο που πληρωσες που τους στελνεις?

Τους προώθησα το ίδιο το μήνυμα με την απόδειξη του PayPal! Και screenshot αυτου το ίδιο ειναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2018 στις 12:51 ΠΜ, Salvation81 είπε

Αποδειξη ΠΑΝΤΑ ειναι screenshot απο κινηση καρτας.

Κι όμως κάνεις λάθος. Όπως πίστευα κι εγώ το ίδιο λάθος. Πριν καμιά 10αριά μέρες, φίλος μου έστειλε στο ΓΕΤΑ invoice που του έδωσε εκ των υστέρων ο Κινέζος πωλητής. Του έλεγα κι εγώ "μην περιμένεις να το δεχτούν, θέλουν τη συναλλαγή του paypal ή της κάρτας σου για το τι ακριβώς πλήρωσες", κι όμως το πακέτο απελευθερώθηκε αμέσως αφού τους έστειλε μόνο το -με υποτιμολόγηση- invoice...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στης εθνικης το ebanking στις κινησεις της καρτας λεει μονο,

Σαββατο 13/10/2018 E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ ALIEXPRESS -5€ (το ποσο των ευρω)

Κατι τετοιο αρκει δηλαδη?

Καλο θα ηταν να υπαρχει και αυτο στον οδηγο για τις αγορές απο το εξωτερικο,το θεωρω σημαντικη πληροφορια που λειπει.(εκτος αν υπαρχει και δεν το βρήκα)

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...