Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, HellgastJohn είπε

παραγγελία από gearbest. επιλογή priority line προς αποφυγή τελωνείου.

Το screenshot είναι η τελευταία ενημέρωση από το 1tracking.

Όπως μπορείτε να δείτε έφυγε 23 νοεμβρίου από την Ολλανδία με προορισμό την Ελλάδα.

το site έλεγε 10-25 μέρες.

θεωρείτε ότι είναι νωρίς να ανησυχώ ή πρέπει να επικοινωνήσω με το τελωνείο μήπως και το έχουν κρατήσει?

 

Εβαλες το tracking No στο site των ΕΛΤΑ; Αν ναι τι λεει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στειλε ticket στο gearbest (καλα ξεμπερδεματα) οτι καθυστερει πολυ η παραλαβη και θα σου απαντησουν (με καθυστερησεις και εσκεμμενα λαθος απαντησεις) να κάνεις λιγο ακομα υπομονη. Μετα απο μια εβδομάδα θα κανεις το ιδιο και αυτοι θα σου απαντησουν το ιδιο. Αυτα ομως ειναι απαραιτητα γιατί αν μετα τα χριστουγεννα δεν εχει φτάσει ακομα, απλά ανοιγεις dipute στο paypal με αιτιολογια οτι "το αντικειμενο εστάλη αλλα εχει χαθεί και στις απευθειας επικοινωνιες με το gearbest δεν βρέθηκε κάποια λυση που ειδες προσπάθεια επιλυσης του προβληματος". ΔΕΝ θα γράψεις οτι δεν το στειλανε, γιατι θα χάσεις το dispute. Θελει προσοχη στις λεξεις και στο dispute στο paypal θα βαλεις tracking numbers και εικονες απο τα trackings track17 και elta (την αγγλικη εκδοση του site). 

Edit : Οι χρονοι παραδοσης και η διαθεσιμοτητα που γραφει το gearbest ειναι συνηθως κουκουρουκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα ήδη ticket. μου απάντησαν να μιλήσω με το local post office.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχω κάποια ενημέρωση ότι έχει φτάσει Ελλάδα.

Αν μάθω πχ ότι το έχει κρατήσει το τελωνείο θα μιλήσω μετά με αυτούς. ( εκεί χρειάζεται το κουράγιο )

Τώρα είναι σαν να έχει χαθεί ανάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2018 στις 11:44 ΠΜ, idonthave είπε

Τελευταία αγορά από banggood γύρω στις 10 Σεπτέμβρη τότε με το "πρόβλημα/bug" που είχαν και το σύστημα τους άλλαζε (PDM) τον τρόπο αποστολής με άλλον, το είχα γλυτώσει το τελωνείο.

---

"Πρόφατη (18/11)" παραγγελία  η οποία ξεκινάει να φαίνεται στο tracking από 21/11,  3/12 φάνηκε στο postNL και χθες ξεκίνησε για Ελλάδα.

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς καθυστέρηση από banggood?

99% χρόνος αποστολής (συνολικά με PDM) για Αττική έπαιζε 7-10 μέρες.

Αγορά από banggood 18/11 έφυγε 21/11, από 3/12 το πακέτο φάνηκε Ολλανδία και εστάλη 5/12 ακόμα το περιμένω.

μέχρι 9/12 υποτίθεται έπρεπε να έχει παραδοθεί.

Όσες παραγγελίες (παλιότερες) από banggood φάνηκαν Ολλανδία περίπου σε 8 μέρες τις είχα παραλάβει.

επικοινώνησα μαζί τους και μου λένε μέχρι 60 μέρες, τους λέω μέχρι 14 εργάσιμες γράφει για PDM, μου απαντάει πάλι μέχρι 60 μέρες μπορεί να κάνει  

--

1587705085_2018-12-1603-17-03.jpg.ffe400a4398479e3a7c714409d74a3cc.jpg

 

Παραγγελίες από gearbest, aliexpress που έχουν μπει αργότερα από την παραπάνω κάποιες τις έχω παραλάβει,

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το tracking number δεν δουλευει στο site των ελτα τι κανουμε?

εχω ένα τετοιου τυπου UB*********YP με swiss post.

στο 17 track λεει Arrive at destination country post office.

Μονο μην μου πειτε ότι δεν θα είναι συστημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DYEL είπε

Όταν το tracking number δεν δουλευει στο site των ελτα τι κανουμε?

εχω ένα τετοιου τυπου UB*********YP με swiss post.

στο 17 track λεει Arrive at destination country post office.

Μονο μην μου πειτε ότι δεν θα είναι συστημενο.

όσες φορές δεν δουλεύει των ΕΛΤΑ το κοιτάζω από εδώ https://www.elta-courier.gr/search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, DYEL είπε

Μαπ ουτε εκει δεν το βγαζει

η σελίδα των ΕΛΤΑ δουλεύει, δεν έχει κάποιο πρόβλημα, τσέκαρα ένα δέμα μου πριν λίγο,

αν δεν το εντοπίζει πιθανόν να μην είναι συστημένο, το ελέγχεις και αύριο, αν και πάλι δεν μπορείς να δεις 

που είναι τότε μάλλον δεν έρχεται συστημένο ή μπορεί να θέλει και κάποιο χρόνο να γίνει ενημέρωση στο σύστημα των ΕΛΤΑ,

θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά.

Επεξ/σία από idonthave
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DYEL είπε

Όταν το tracking number δεν δουλευει στο site των ελτα τι κανουμε?

εχω ένα τετοιου τυπου UB*********YP με swiss post.

στο 17 track λεει Arrive at destination country post office.

Μονο μην μου πειτε ότι δεν θα είναι συστημενο.

Αν δεν το βλεπει στα ΕΛΤΑ μάλλον δεν είναι συστημένο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 3:50 ΜΜ, Salvation81 είπε

Μηπως περασαν πολλες μερες που το ειχαν εκει και σου χρεωσαν εξοδα αποθηκης; Οπως και να εχει ναι τα κουριερ ειναι μια παραξενη ιστορια.

Εγώ μια φορά το έτρεξα με το που με πήραν τηλέφωνο οπότε δεν είναι οτι καθυστέρησα εγω κάτι παραπάνω. Τώρα βέβαια επειδή το είχαν και έχουν αρκετές μέρες είναι πιθανό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HellgastJohn είπε

παραγγελία από gearbest. επιλογή priority line προς αποφυγή τελωνείου.

Το screenshot είναι η τελευταία ενημέρωση από το 1tracking.

Όπως μπορείτε να δείτε έφυγε 23 νοεμβρίου από την Ολλανδία με προορισμό την Ελλάδα.

το site έλεγε 10-25 μέρες.

θεωρείτε ότι είναι νωρίς να ανησυχώ ή πρέπει να επικοινωνήσω με το τελωνείο μήπως και το έχουν κρατήσει?

Screenshot from 2018-12-15 22-50-19.png

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα να θες το αντικείμενο διότι έχουν παρατηρηθεί έντονες καθυστερήσεις λόγο ημερών από άτομα που αγόρασαν στις 11/11. Εννοείται ότι φταίνε οι υπάλληλοι στην Ελλάδα και όχι της Ολλανδίας - Γερμανίας. Δεν έχει διαφορά αν το πήρες από Banggood ή Gearbest καθώς το φαινόμενο είναι γενικό και δυστυχώς αν δεν καθαρίσουμε αυτή την εβδομάδα μας βλέπω  παραλαβή με το νέο χρόνο. Πραγματικά τραγικοί υπάλληλοι. Εγώ έχω ένα κινητό από gearbest στις 26 ημέρες και ένα ακουστικό από Banggood στις 20 ημέρες και τα δύο λένε ακριβώς ότι λέει και το δικό σου tracking. Είναι σίγουρο ότι έχουν φτάσει Ελλάδα και κάθονται στους σάκους μήπως φιλοτιμηθεί κανείς και δουλέψει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, villasg είπε

ταχυτητες επεξεργασιας GR

WRTNrC9.png

Τραγικοί! Αν και είχαν ομαλοποιηθεί λίγο τα πράγματα μετά το Σεπτέμβρη γυρίσαμε τώρα στις καλές εποχές του φετινού καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικειμενο αξιας 18 ευρω απο bangood, χρειαζεται να το στειλω με priority (+4ευρω) ή μπορω και με απλο (air parcel register +1.15ευρω). Στη δευτερη περιπτωση, επειδη ειναι μεχρι 22 ευρω θα εχω θεμα με τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...